• Použijte právě teď kód LOVE15 na slevu 15 %
  • Dáváme teď 2 dárky k objednávce
  • Máme vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Použijte právě teď kód LOVE15 na slevu 15 %

Zdraví a nemoc, Strana 4

Pálení žáhy – jaké jsou příčiny a co pomáhá

Pálení žáhy – jaké jsou příčiny a co pomáhá

Pálení žáhy, odborně nazývané pyróza, je nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí, který je problém, se kterým se setkává mnoho lidí. Ať už vás trápí jen občas po těžkém jídle, nebo je vaším stálým společníkem, je důležité vědět, jaké jsou jeho hlavní příčiny a co může pomoci. Často ho způsobuje nesprávná strava, stres nebo špatné stravovací návyky, ale může být i příznakem vážnějších zdravotních potíží. V tomto článku se dozvíte nejen, proč se pálení žáhy objevuje, ale také jaké jednoduché tipy a triky vám mohou pomoci s jeho prevencí a léčbou.

 

 

Jak se pozná pálení žáhy neboli pyróza?

Pálí vás v hrudi nebo krku? Máte pocit, jako kdybyste měli v zadní části hrdla hořko-kyselou tekutinu, která vám nejde spolknout? Cítíte tlak za hrudní kostí? Nadýmáte se? Je vám na zvracení?

Pokud jsme právě popsali povědomé pocity, které vás obtěžují především po konzumaci specifických druhů potravin a nápojů, trpíte občasným pálením žáhy. 

 

Proč vás pálí žáha?

Všechny nepříjemné pocity spojené s pálením žáhy způsobují kyselé žaludeční šťávy, které se v důsledku přílišného uvolnění dolního jícnového svěrače (ten se obvykle otevírá vždy jen na malý okamžik, aby do žaludku propustil spolknuté sousto) vracejí zpět do jícnu, kde dráždí sliznici. Někdy mohou kyselé šťávy proniknout až do úst a způsobit hořkokyselou chuť jako při zvracení. 

Tip: Máte pocit, že pálení žáhy je intenzivnější v noci, než přes den? Je to tím, že poloha vleže tento stav zhoršuje. Zkuste si příště podložit hlavu a lehnout na levý bok. Uvidíte, že po chvilce se dostaví úleva.

 

Co způsobuje pálení žáhy?

I přes svou běžnost je pálení žáhy mnohem více než jen chvilkové nepohodlí - je to symptom, který odráží hektický životní styl a stravovací návyky. Pokud si myslíte, že za pyrózou stojí pouze pikantní jídla, pak vás velmi rychle vyvedeme z omylu.

 

Příčinou pálení žáhy může být:

Stres - stojí společně s nezdravým stravováním na prvním místě příčin pálení žáhy. Pokud jsme vystaveni dlouhodobému stresu, naše tělo produkuje více žaludeční kyseliny, což způsobuje pyrózu. Celkové emoční pohodlí může také ovlivnit naše stravovací návyky. Pokud chcete se stresem jednou provždy zatočit, pak je zde pro vás relax komplex.

Pikantní a tučné pokrmy - také si občas rádi dáte pizzu, hamburger nebo tolik oblíbené pálivé koření? Právě tučná, kořeněná a kyselá jídla jsou častými viníky pálení žáhy. Přispívat vám rozhodně nebudou ani sladkosti či plnotučné mléčné výrobky. Zapomeňte proto na rychlé občerstvení a dopřejte si zdravou a vyváženou stravu.

Alkohol - právě ten dokáže nepříjemné pocity ještě více zintenzivnit. Alkohol může oslabit dolní svěrač jícnu, což umožňuje žaludečním kyselinám se uvolňovat do hrdla.

Obezita - riziku častého pálení žáhy jsou vystaveny také osoby trpící obezitou v důsledku které je vyvíjen nadměrný tlak na žaludek, což může vést k uvolnění jícnového svěrače. Pokud chcete shodit nějaká kila, pak vyzkoušejte spalovač tuků.

Tip: Pokud patříte do skupiny osob, kterou pálení žáhy dostihne vždy při psychické zátěži, přečtěte si náš článek o tom, jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků.

 

Pálení žáhy v těhotenství - proč k němu dochází?

Proč v těhotenství dochází k pálení žáhy? Za tímto problémem stojí hormonální změny, konkrétně hormon progesteron, který pomáhá udržet těhotenství, zároveň uvolňuje svaly v trávicím traktu, což může způsobit reflux žaludeční kyseliny. Také za nepříjemné pálení žáhy může rostoucí děloha vyvíjející tlak na žaludek a bránici, což může způsobit, že se obsah žaludku snadněji vrací zpět do jícnu.

TIP: Během těhotenství se proto vyvarujte kořeněným, mastným a kyselým jídlům, která mohou rovněž způsobovat pálení žáhy a jezte menší porce. Zkuste také spát ve vyvýšené poloze a použijte další polštáře, aby vaše hlava byla výše než nohy, čímž zabráníte zpětnému toku žaludeční kyseliny

 

Po čem pálí žáha aneb jakým potravinám se raději vyhnout? 

Tučné a smažené potraviny, které zpomalují trávení a zvyšují produkci žaludeční kyseliny

Kořeněná jídla, která mohou podráždit sliznici žaludku a jícnu

Citrusové plody, rajčata, ocet a kyselé nápoje mohou zvýšit kyselost v žaludku.

Čokoláda, která obsahuje látky, které uvolňují svaly dolního jícnového svěrače a umožňují tak žaludeční kyselině snadnější přístup do jícnu.

Káva a černý čaj, protože obsahují kofein, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny

Alkohol dráždí sliznici žaludku a může zvýšit produkci kyseliny.

Bublinky v sycených nápojích mohou způsobit nadýmání a tlačit žaludeční kyselinu zpět do jícnu.

Cibule a česnek jsou silně aromatické potraviny mohou podráždit žaludek

Fazole, čočka a hrách mohou způsobovat nadýmání a plynatost, což může zhoršit pálení žáhy.

Mléko, které může paradoxně, mléko může u některých lidí zhoršit pálení žáhy, i když má alkalické vlastnosti.

 

5 babských rad proti pálení žáhy

1. Po jídle vypijte sklenici vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu. Přispějete tím k neutralizaci nadměrné produkce kyseliny solné v žaludku.

2. Připravte si domácí zázvorový čaj, který má antibakteriální a protizánětlivý účinek. Nakrájejte malý kousek kořene na drobné kousky a ty pak zalijte vroucí vodou. Po zhruba 10 minutách louhování nápoj přeceďte a vypijte.

3. Do svého jídelníčku zařaďte česnek, který má podobné účinky jako zázvor. Až vás začne pálit žáha, rozžvýkejte jeden syrový stroužek česneku.

4. Rozmíchejte dvě čajové lžičky jablečného octa ve sklenici s vlažnou vodou. Nápoj upíjejte po malých doušcích. Tímto způsobem přispějete k urychlení procesu trávení.

5. Při vaření používejte kurkumu a umíchejte si kurkumový med, který podporuje trávení a přispívá k obnově sliznice jícnu. Stačí, když ve 100 g kvalitního (ideálně domácího) medu rozmícháte jednu polévkovou lžíci tohoto aromatického koření.

 

 

Jak se rychle zbavit pálení žáhy? Jde to už za pouhých 10 minut!

Co na pálení žáhy? Pokud hledáte řešení, které vám poskytne rychlou úlevu od nepříjemných pocitů, ať jste doma, v práci, nebo na cestách, pak vsaďte na přírodní doplněk stravy VENIRA pálení žáhy. Díky svému šetrnému složení je vhodný také pro těhotné ženy, kterým rostoucí plod tlačí na žaludek, a tak velmi často s pálením žáhy bojují. Jaké aktivní látky tento doplněk stravy obsahuje a jak je možné, že vám uleví od pálení žáhy tak rychle? 

Aktivní látka Gastro AD, která přispívá k udržení normálního trávení, navrací chuť k jídlu a přináší úlevu od nepříjemných pocitů. Tato patentovaná směs bylin má schopnost regulovat produkci žaludečních kyselin. Když je žaludeční kyselina příliš silná nebo je jí příliš, může způsobit podráždění sliznice jícnu a vést k pálení žáhy. Gastro AD pomáhá udržovat pH žaludku v optimálním rozmezí a má také schopnost vytvářet na sliznici žaludku ochranný film, který ji chrání před působením kyselin.

Chlorella, která podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Zdravá střevní mikroflóra hraje klíčovou roli při trávení a může ovlivnit i to, jak dobře tělo zvládá kyselost v žaludku. Má také schopnost vázat na sebe škodlivé látky v trávicím traktu, což může přispět ke snížení zánětu a podráždění i pročištění a normální funkci střevního traktu, čímž se stává další účinnou složkou proti pálení žáhy 

Aloe vera obsahuje látky, které mají silné protizánětlivé vlastnosti. Když trpíte pálením žáhy, je sliznice vašeho jícnu často podrážděná a zanícená. S tím vám pomůže právě aloe vera, které zklidńuje toto podráždění a pomáhá na sliznici vytvářet ochranný film, který chrání sliznici před působením žaludečních kyselin, a právě proto vám může aloe vera obsažené v kapslích rychle a účinně ulevit od pyrozy. 

Meduňka podporuje trávení a pomáhá tělu efektivněji zpracovávat potravu, což může přispět ke snížení kyselosti v žaludku. Meduňka působí na tělo také uklidńujícími účinky a pomáhá snižovat stres, který bývá častým spouštěčem pálení žáhy.  

 

 

Kdy už nestačí samoléčba a je žádoucí vyhledat lékařskou pomoc?

Dlouhodobé problémy s pálením žáhy mohou vést k trvalému poškození sliznice jícnu, a proto se v následujících situacích obraťte na svého ošetřujícího lékaře. Pálení žáhy:

- trvá dlouhodobě a jeho průběh se postupně zhoršuje

- objevuje se při spánku nebo v průběhu dne ve chvílích, kdy jste nic nekonzumovali

- nepolevilo ani po týdenním užívání volně prodejných léků (nebo doplňků stravy)

- doprovází dlouhodobý kašel, chrapot, bolesti na hrudníku, křeče v břiše, zvracení, krev ve stolici

Na lékaře se obraťte i v případě, že jste prodělali žloutenku nebo měl někdo ve vaší rodině nádorové onemocnění žaludku nebo jícnu

 

Jednoduché tipy, jak předejít pálení žáhy

Život je třeba si užívat, tak si ho nenechte znepříjemňovat pálením žáhy. Inspirujte se našimi tipy níže, díky kterým budete mít od pyrózy pokoj a ještě navíc prospějete svému zdraví.

1. Jezte v klidu a každé sousto důkladně rozžvýkejte.

2. Nepřejídejte se.

3. Při jídle seďte vzpřímeně.

4. Po dojedení se neohýbejte v pase.

5. Omezte konzumaci alkoholu a kouření.

6. Dopřejte si pravidelný pohyb.

7. Před cvičením se ujistěte, že vám již slehlo.

8. Poslední jídlo si dejte 2–3 hodiny před spaním.

9. Vyhýbejte se stresu a dostatečně odpočívejte.

Věříme, že vám dnešní článek pomohl vyřešit problém s pálením žáhy, nebo vás popostrčil k tomu, abyste vyhledali lékaře.

 

Co si z článku odnést?

Pálení žáhy může být nepříjemným společníkem, ale s pochopením jeho příčin a správnými návyky lze příznaky výrazně zmírnit nebo zcela odstranit. Kromě úpravy stravy a vyhýbání se spouštěčům, jako jsou kořeněná a mastná jídla, může být nápomocné zavést do denní rutiny pravidelnou fyzickou aktivitu a zlepšit režim pití tekutin. Pokud se s pálením žáhy potýkáte pravidelně, vyplatí se sledovat nejen to, co jíte, ale také v jakém množství a kdy. Důležitou roli hraje i dostatečná relaxace a snižování stresu, který může příznaky refluxu zhoršovat.

V případě, že se vám nepodaří potíže zmírnit pomocí změny životního stylu, je vhodné konzultovat svůj stav s odborníkem. Vyzkoušet můžete náš doplněk stravy, který vám může pomoci s neutralizací žaludeční kyseliny a ochranou sliznice jícnu. Kromě toho se zaměřte na prevenci, která zahrnuje například vyhýbání se těsnému oblečení nebo spaní s mírně vyvýšenou horní částí těla. Nezapomeňte, že péče o zdraví trávicího systému je klíčem k dlouhodobému komfortu a prevenci vážnějších problémů.

 

Zdraví a nemoc

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Super greens – detoxikace organismu, podpora imunity a další důvody, proč dát zeleným potravinám zelenou

Super greens – detoxikace organismu, podpora imunity a další důvody, proč dát zeleným potravinám zelenou

Zelené superpotraviny bychom mohli díky jejich blahodárným účinkům na lidské zdraví označit za cenné dary přírody – a právě proto byste je měli konzumovat pravidelně a dlouhodobě. Jaké potraviny se řadí do skupiny super greens, jaké benefity přináší pro tělo jejich konzumace a pochutnáte si na nich vůbec? Nejen to se dozvíte v dnešním článku.

 

Jsou super greens opravdu tak super?

Ano, jsou. Zelené potraviny obsahují v několikanásobně účinnější formě všechny tělu prospěšné látky jako vitaminy, minerály, stopové prvky, esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny a enzymy

K jejich klíčovým vlastnostem patří komplexnost a přirozenost pro lidský organismus. Jsou zásadotvorné a enzymaticky aktivní. Dále vykazují vysokou antioxidační aktivitu a jsou bohaté na chlorofyl, který stimuluje srdce, cévní systém, střeva, dělohu a plíce.

Jejich výhodou je i to, že na sebe působí synergicky, tedy vzájemně posilují svůj účinek, a tak se dají užívat současně. Dokonce se jedná o doporučený postup.

 

Potraviny, které patří do skupiny super greens

K nejvýznamnějším zeleným potravinám patří spirulina, chlorella a mladý ječmen. Jaké jsou jejich účinky na lidský organismus? 

 

Spirulina 

- sladkovodní silice, která patří mezi antioxidanty

- napomáhá k normální hladině cukru v krvi

- podporuje přirozenou obranyschopnost imunitního systému

- přispívá k celkové vitalitě

- pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost a eliminovat chuť k jídlu

 

Chlorella

- jednobuněčná sladkovodní řasa plná vitaminů, kterou řadíme mezi antioxidanty

- podporuje normální funkci střevního traktu

- napomáhá k pročištění organismu

- je bohatým zdrojem vlákniny, která na sebe dokáže vázat těžké kovy i další toxické látky a napomáhá je odstranit ven z těla, čímž eliminuje jejich vstřebání do krve

- přispívá k mikrobiální rovnováze

 

Zelený ječmen

- antioxidant bohatý na nejrůznější vitaminy a minerály z přírodních zdrojů

- díky obsahu vitaminu C a B6 přispívá k eliminaci únavy a vyčerpání, čímž dokonale pomáhá k povzbuzení organismu

- podporuje normální funkci jater a žlučníku

- napomáhá snižovat překyselení organismu

 

Jarní detoxikace pomocí zelených potravin: Má smysl?

Jak už jsme zmiňovali v článku o jarní péči o pleť, jaro je časem probouzení, kdy měníme zajeté pořádky nejen v pečujicí rutině, ale celkově v našem životním stylu. Pomyslným startem cesty za zdravějším já může být detoxikace, která zbaví organismus nahromaděných toxinů, což s sebou nese celou řadu benefitů.

Pokud se máme bavit konkrétně o konzumaci zelených potravin, největšího přínosu se dočkáte, pokud je budete užívat pravidelně a dlouhodobě. Nicméně pořád je lepší užívat zelené potraviny v rámci jarní detoxikační kúry, než jejich existenci zcela ignorovat.

 

S detoxikací organismu vám pomůže chlorella i spirulina

Když mluvíme o detoxikaci organismu, mluvíme vlastně o tom, co nejvíce ocení vaše játra a střeva

Jak chlorella, tak i spirulina obsahují aminokyseliny přispívající k eliminaci těžkých kovů, které představují jednu z největších hrozeb nejen pro játra, ale pro celý organismus. K detoxikaci střev je vhodná zmiňovaná chlorella obsahující velké množství vlákniny, která napomáhá čistit tlusté střevo a nánosy toxických usazenin z jeho stěn. Obě tyto zelené potraviny jsou součástí doplňku stravy VENIRA super greens, který obsahuje celkem 16 aktivních látek.

Tip: Alternativou je doplněk stravy VENIRA detox, který jsme vyvinuli tak, aby pomáhal tělo zbavovat toxických látek. Obsahuje i zmiňovanou chlorellu a spiruliny.

 

Detoxikace organismu jde ruku v ruce s jeho posílením – zvlášť v případě, že se spolehnete na zelené potraviny

Věděli jste, že následkem zaneseného tlustého střeva může dojít k oslabení vaší imunity? Samozřejmě se nejedná o jediný důvod. K dalším příčinám oslabeného imunitního systému patří chronický stres, užívání antibiotik, kouření, nadbytečná konzumace alkoholu a naopak nedostatečný pohyb a nízký příjem vitaminů a minerálů. 

Zelené potraviny jsou bohaté na antioxidanty (především vitaminy A,C,E) přispívající k eliminaci výskytu volných radikálů. Právě ty totiž stojí za oslabenou imunitou a zhoršeným průběhem všech nemocí, které se u vás v důsledku toho rozvinou.

Nicméně pouhé užívání doplňků stravy nestačí. Důležitá je celková úprava dosavadního životního stylu. Konkrétní tipy, jak posílit imunitu si přečtěte v samostatném článku.

 

Vitaminová bomba plná (nejen) zelených superpotravin

Zelené superpotraviny jsou dokonalým prototypem svěžesti a zdraví, a tak jsme vzali ty nejvyhlášenější z nich, a umíchali nepřekonatelně zdravou vitaminovou směs pro udržení vaší celkové vitality.

VENIRA super greens je hodnotný potravinový doplněk, jehož součástí jsou nejen všechny výše popsané zelené superpotraviny, ale také adaptogeny z rostlinných zdrojů a probiotika

 

Proč jsou součástí doplňku stravy probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy ovlivňující lidský organismus. K jejich nejčastěji skloňovaným účinkům na lidský organismus patří podpora imunitního systému, úprava pH střeva a podpora integrity střevní sliznice. 

Vyskytují se v potravinách (např. kysané zelí, jogurt, kefír, nakládané okurky apod.), ale můžete je přijímat i ve formě doplňků stravy. Ve druhém ze zmíněných případů je výhodou přesná znalost přítomných probiotických mikroorganismů a jejich počtu.

Konkrétně v doplňku VENIRA super greens najdete bifidobacterium & lactobacillus. Jako probiotické kultury jsme je přidali zejména na podporu trávení.

 

Jaké problémy VENIRA super greens řeší?

Zelené superpotraviny, rostlinné adaptogeny a probiotika tvoří mimořádně silnou kombinaci, která:

- povzbuzuje unavený organismus

eliminuje únavu, vyčerpání a volné radikály

dodává potřebnou dávku energie

podporuje obranyschopnost

přispívá ke správnému fungování organismu

pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost

 

Na naší vitaminové směsi si rozhodně pochutnáte

Pokud patříte k pravidelným konzumentům rozpustných směsí s obsahem super zelených superpotravin, tak určitě víte, že chuť není zrovna jejich předností. A právě to jsme se rozhodli změnit!

Naším cílem bylo vyvinout doplněk stravy bohatý na superpotraviny, který bude mít nejen perfektně vybalancované složení, ale i chuť. Příchuť jsme ladili k dokonalosti opravdu dlouho, ale trpělivost nakonec přinesla své ovoce. Vy si tak můžete každý den pochutnat na VENIRA super greens s lahodnou jablečnou příchutí

 

Proč se vyplatí sáhnout po doplňku stravy, který obsahuje směs zelených superpotravin?

Důvod je prostý – je to pohodlné, a tedy z dlouhodobého hlediska udržitelné. Abyste se mohli těšit z účinků jednotlivých zelených superpotravin, musíte je užívat pravidelně a dlouhodobě.

Díky vitaminové směsi VENIRA super greens už si nemusíte lámat hlavu nad tím, jestli v průběhu dne zvládnete zkonzumovat všeobecně doporučené množství zelených superpotravin, protože tuhle otázku už jsme vyřešili za vás v rámci vývoje, a tak se stačí řídit doporučeným dávkováním. Náš doplněk stravy proto představuje skvělé řešení pro všechny s hektickým životním stylem.

 

Zdraví a nemoc Doplňky stravy

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Kocovina – co to je, proč vzniká a jak se jí vyvarovat?

Kocovina – co to je, proč vzniká a jak se jí vyvarovat?

Už nikdy nebudu pít. Věta, kterou minimálně jednou za svůj dospělý život prohlásil každý, kdo si v rámci alkoholového opojení nedokázal říct dost. Kocovina je zkrátka daň, kterou platíme za (až moc) dobrou zábavu. Peníze ale netřeba. Zde se platí zhoršeným fyzickým a psychickým stavem. Jak přesně se kocovina projevuje na těle, a jak si konečně užít kopec srandy bez toho, aniž by vás druhý den navštívila tato stará známá? Nejen to se dozvíte v dnešním článku.

Co je to kocovina?

Klidně byste upsali svou duši ďáblu, jen aby vám přestala příšerně třeštit hlava a žaludek nebyl jako loďka na rozbouřeném moři. Kdo z vás zažil pravou nefalšovanou kocovinu nám potvrdí, že ani trochu nepřeháníme. 

Kocovina je stav, při kterém vás sužuje nesnesitelná únava a mučivá bolest hlavy. K tomu se vám třesou ruce, v ústech máte příšerně sucho a do toho svádíte vyčerpávající boj se s svým žaludkem, který ne a ne zachovat svůj obsah na svém místě. Tato fáze přichází samozřejmě až po odeznění euforických účinků alkoholu, tedy té zábavné části, při které ani zdaleka nepřemýšlíte nad tím, jak pekelně se to může zvrtnout.

 

Co se děje v našem těle před vypuknutím kocoviny?

Zatímco my si zpříjemňujeme večer alkoholem, naše játra musí pracovat přesčas. Jejich hlavním úkolem je rozložit alkohol (ethanol) na toxický acetaldehyd, který je následně oxidován až na kyselinu octovou. Nicméně játra máme jenom jedny, takže pokud toho vypijeme nadmíru, přestanou to stíhat a v těle tak zůstane větší množství  nepřeměněného acetaldehydu, který vede k nevolnostem (v tom lepším případě) a zvracení. 

Mnohem toxičtější látkou pro tělo je tedy acetaldehyd než samotný alkohol, a proto čím déle v těle setrvá, tím intenzivnější bude i samotná ranní kocovina.

 

5 tipů, jak se vyvarovat kocovině (nebo alespoň zmírnit její průběh)

 

1. Pijte, ale hlavně vodu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se s rostoucím množstvím vypitého alkoholu zvyšuje i četnost návštěvy toalety? Důvodem je, že alkohol v těle snižuje hladinu antidiuretického hormonu (ADH), který způsobuje větší vylučování vody ledvinami. Pokud jste tedy kouzlem okamžiku uchváceni natolik, že zapomínáte prokládat alkohol vodou, dehydratace vás nejspíš nemine. 

Abyste dehydrataci předešli, vypijte dostatek vody nejen během večera, ale především v průběhu celého dne.

 

2. Nepodceňujte přípravu a pořádně se najezte

Když už si budete hlídat svůj pitný režim, rovnou dohlédněte i na svůj jídelníček. Právě bolest břicha, nevolnost a zvracení se často objevují v souvislosti s kolísáním krevního cukru. 

S vypitým alkoholem se zvyšuje množství jednoduchých cukrů v organismu. Vyplavený inzulin způsobuje rychlý pokles hladiny cukru, která se ještě více sníží za předpokladu, že jste si před večírkem nedopřáli nic vydatného.  

 

3. Dostatečně se vyspěte

Pokud můžete, naordinujte si na den po mejdanu klidový režim. Spěte co jen hrdlo ráčí a pakliže nemusíte, klidně zůstaňte celý den v posteli a odpočívejte. Jestli jste totiž předchozí večer protančili nejedny střevíce, potřeba kvalitního spánku bude s ohledem na vysoký výdej energie o to větší. 

Tip: Přečtěte si na našem blogu tipy na lepší spánek

 

4. Dobře si rozmyslete, po jakém alkoholu sáhnete

Nejenže není moc chytré jednotlivé alkoholické nápoje míchat, ale v některých jsou navíc obsažené kongenery (látky vznikající při výrobě alkoholu), zásluhou kterých zažijete takovou kocovinu, že na ni jen tak nezapomenete. O tom ví své milovníci whisky, rumu, brandy a červeného vína. Naopak v bílém víně, pivu, ginu a vodce kongenery nenajdete, takže je to z tohoto pohledu rozhodně bezpečnější volba. 

Při výběru alkoholu zohledněte i to, jak moc jste konkrétně vy citliví na látky obsažené ve vybraných alkoholických nápojích. 

 

5. Nenechte nic náhodě a zajistěte si střízlivé ráno

Jak? No přece tím, že nebudete vůbec pít. 

Nebojte, víme, že to není ten typ rady, pro který jste si sem dnes přišli, a proto vám přinášíme přírodní doplněk stravy, se kterým hravě doplníte vitaminy a minerály, které vaše tělo spotřebuje při náročném procesu odbourávání alkoholu. 

Místo toho, abyste sáhli po Ibalginu či Aspirinu (které dají vašim játrům ještě více zabrat) vsaďte na VENIRA střízlivé ráno zachraňující každý večer, jehož součástí je konzumace alkoholu. 

 

Každá tobolka obsahuje: 

- sójový lecitin a vinnou révu s antioxidačními účinky

- vrbu bílou napomáhající k dobrému fyzickému i psychickému stavu a ke zdravému spánku

- kurkumu a amalaki, tedy látky působící prospěšně na trávení

Střízlivé ráno jsme navíc obohatili o vitamin B6, B9, B12 a vitamin C, bez kterého se v chřipkové sezoně neobejdete. A pozor! Tobolky VENIRA střízlivé ráno jsou veganské a zcela bez cukru. 

 

 

Teď už vás od bujarých večírků a oslav nic neodradí!

A co dělat, pokud střízlivé ráno po ruce nemáte, ale za to máte pro strach uděláno? Pak vyzkoušejte klasicky americký vyprošťovák Prairie oyster. Jde o nápoj skládající se ze syrového vejce, worcesterové omáčky, tabaska, soli a mletého černého pepře. O poznání lákavější alternativou je stará dobrá česnečka nebo hovězí vývar. Kocovině se sice zcela nevyhnete, ale alespoň zmírníte její průběh.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Zdraví a nemoc

Jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků

Jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků

Pracovní vytížení, přehnaná očekávání, komplikované mezilidské vztahy. To jsou jen některé z obvyklých stresových faktorů, které mohou z dlouhodobého hlediska vést k chronickému stresu. Proč se vůbec stresujeme, co to stres je a jaké různé fyzické příznaky jej doprovází? V dnešním článku vám zároveň představíme pár jednoduchých způsobů, jak stres zmírnit.

 

Co je to stres?

Stres je přirozená reakce organismu na náročné situace, která se na člověku projevuje fyzicky i psychicky. Občasný a chvilkový stres může být v jistých situacích prospěšný, protože dokáže motivovat, pokud však stres trvá delší dobu, mluvíme o chronickém stresu, který má na lidský organismus negativní dopad. 

 

Stresový hormon kortizol

Kortizol je hormon vylučovaný z nadledvin v reakci na stres (fyzický i psychický) s cílem připravit tělo na stresovou situaci a zajistit, aby měl mozek k dispozici přiměřené množství energetických zdrojů. Je klíčovou součástí reakce "bojuj nebo uteč", která nám pomáhá vyrovnat se s náročnými situacemi.

Zvýšené množství stresu může způsobit nadprodukci kortizolu. Pokud je ho v těle uvolněno příliš, dochází tím k potlačování imunitních funkcí a snížení hladiny serotoninu a dopaminu. I když je kortizol v akutních stresových situacích prospěšný, jeho chronicky zvýšené hladiny mohou mít negativní dopady na zdraví a může dojít k oslabování imunity, zvyšování krevního tlaku, poruchám spánku a paměti nebo úzkosti.

Pamatujte: Kortizol je důležitý hormon, který nám pomáhá zvládat stres. Je však důležité udržovat jeho hladinu v rovnováze, abychom předešli negativním dopadům na zdraví.

 

Jak se projevuje stres?

Při vystavování těla dlouhodobému stresu se můžete nejčastěji potkat s těmito fyzickými příznaky:

- bolest na hrudi nebo bušení srdce

- svalová slabost a ztuhlost

- závratě, nevolnosti a pocity na zvracení

- silné bolesti hlavy

- svědění

- změny na váze

- pocit chladu nebo tepla na končetinách

- zvýšený tlak

- nespavost

- nervozita

- sucho v ústech

- vyrážka

- padání vlasů

- změny v menstruačním cyklu

 

Pozorujete u sebe některé z těchto příznaků? Věříme, že tento článek nečtete náhodou, a tedy souhlasíte s tím, že je nejvyšší čas začít věnovat všem těmto projevům přetížení organismu pozornost. Rovnou vám nabízíme pár řešení, jak se vymotat ze spárů stresu.

Tip: Jedním z možných fyzických příznaků stresu je i vypadávání vlasů. Jak správně o takto namáhané vlasy pečovat a jak padání kadeří zastavit se dozvíte v našem článku.

 

 

Kožní vyrážka ze stresu jako jedna z možných reakcí organismu na nadměrnou zátěž

Vyrážka ze stresu není u lidí trpících ustavičným napětím ničím výjimečným. Důvodem je, že stres oslabuje lidský organismus a imunitní systém, a tím pádem i obranyschopnost pokožky.

Nejčastějším typem stresové vyrážky je kopřivka, tedy pupeny bílé nebo červené barvy, které vypadají jako kousance od komárů a stejně tak i svědí. Vyrážka ze stresu může mít také podobu ekzému, rosacey a lupénky.

Stresová vyrážka se může objevit kdekoliv po těle i na obličeji. Obvykle se jedná o krátkodobou záležitost, která odezní poté, co skončí vaše období nadměrného stresového vypětí. Pokud se stresu vystavujete opakovaně a dlouhodobě, může se vyrážka vracet a dokonce se může stát chronickou.

Tip: Svědivou kožní vyrážku se můžete pokusit zklidnit pomocí přírodní kosmetiky například s BIO tea tree olejem obohaceným o vitamin E.

 

Jak se zbavit stresu - a je to vůbec třeba?

I když to tak asi většina z nás přirozeně vnímá, stres není vždy jen negativní. Jeho jistou míru bychom měli vítat v našem životě s otevřenou náručí, protože nám pomáhá přizpůsobit se novým situacím, zlepšuje naši bdělost a udržuje nás motivované. Někteří jedinci se stresovým situacím vědomě vystavují, protože tak mohou rychleji dosáhnout vytouženého cíle kvůli mobilizaci energie. V takovém případě se ovšem bavíme o stresu krátkodobém.

V prvním kroku na cestě za zrelaxovaným já, se musíme naučit rozlišovat mezi únosnou mírou stresu a dlouhodobým tlakem, který útočí na zdraví a imunitu. Chronický stres představuje jednu z hlavních příčin civilizačních chorob a jeho neléčení může vést k zažívacím potížím, obezitě, úzkostem a depresím či srdečním onemocněním.

Nicméně pokud stres trvá příliš dlouho nebo se mu vystavujeme nebezpečně často, stává se tento stav pro náš organismus nesnesitelným, a proto je důležité zvolit si účinné pomocníky, které vám se snížením stresu pomohou. 

 

Produkty pro boj se stresem

Jedním ze způsobů, jak snížit hladinu kortizolu, je pravidelné užívání doplňků stravy. Níže uvedené produkty se stanou vašimi pomocníky při boji s chronickým a neustupujícím stresem. Záleží čistě na vašich preferencích, pro který z produktů se rozhodnete. Jelikož je každé tělo unikátní, každému může zabírat něco jiného, a proto vyzkoušejte, který z produktů vám vyhovuje nejvíce a dopřeje vám vytoužený klid.

 

1. Relax komplex

Stresový hormon kortizol se nejvíce snižuje při kvalitním a dlouhodobém spánku. Nejen k hlubokému spánku, ale i lepšímu a rychlejšímu usínání či zklidnění těla a mysli vám poslouží instantní, jahodový a přírodní nápoj VENIRA relax komplex, který byl vyvinut tak, aby vám poskytl to nejsilnější složení na trhu. Jedná se o čistě přírodní doplněk stravy pro kvalitní, klidný a hluboký spánek, normální činnost nervové soustavy, zklidnění organismu a snížení hladiny stresu. 

Jednu odměrku produktu nasypte do prázdné sklenice a zalijte 200-300 ml studené vody, zamíchejte, nechte působit jednu minutu a vypijte. Relax komplex užívejte 1x denně přibližně 1 hodinu před spaním

 

2. Hořčík neboli magnesium

Pociťujete nadměrnou svalovou únavu, křeče, celkovou slabost, nervozitu a chronický stres? Na vině může být nízká hladina hořčíku v těle. Magnesium totiž pomáhá regulovat hladinu stresových hormonů v těle a zmírňuje tak příznaky stresu, úzkosti a zlepšuje celkovou kvalitu spánku. 

Při nadměrném psychickém vypětí sáhněte po kvalitním magnesiu ve formě bisglycinátu, které je navíc obohaceno o vitamin B6 pro jeho lepší a rychlejší vstřebatelnost. Vybrat si můžete z tekuté formy hořčíku v podobě shotů s příchutí pomeranče či lesních plodů nebo z klasických hořčíkových kapslí. Oba produkty obsahují vysoce kvalitní formu hořčíku, bisglycinát, který vašemu tělu dodá všechny potřebné účinné látky pro boj s neustupujícím stresem, zklidní vaše tělo i mysl a pomůže vám s klidným a hlubokým spánkem

Hořčík užívejte ideálně před nebo po jídle a to ideálně odpoledne nebo večer, abyste podpořili jeho zklidňující účinky a dodali svému tělu potřebnou relaxaci po celodenní námaze

 

 

3. CBD olej 

Hledáte cestu k přirozené úlevě od stresu, bolesti a úzkosti? Pak byste se měli seznámit s 10% CBD olejem. Jedná se o koncentrovaný extrakt z rostliny konopí, bohatý na kanabidiol (CBD), který nabízí širokou škálu potenciálních benefitů pro zdraví a pohodu. Kanabidiol je jedna z mnoha sloučenin nacházejících se v konopí a na rozdíl od psychoaktivního THC nemá CBD žádné omamující účinky, ale je známá pro své relaxační, protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Veškeré rostlinky marihuany léčebné jsou pěstovány v České republice a před jejich zpracováním prochází důkladnou kontrolou kvality, aby splňovaly i ty nejvyšší standardy. 

CBD obsahuje hned několik tělu prospěšných účinných složek a to omega 3 a 6 mastné kyseliny a je přirozených zdrojem vitamínů C, D, E, A, B1, B2, B3 a B6. Pro maximální účinek si nakapejte 2-3 kapky přímo pod jazyk a kapky aplikujte pravidelně 2x denně - ráno a večer těsně před jídlem. Po nakapání nechejte kapky pod jazykem působit alespoň půl minuty a zbytek oleje polkněte. Mezi užitím jednotlivých dávek udržujte alespoň 5 hodinový odstup. Olej neužívejte během těhotenství a při kojení

 

 

4. Ashwagandha

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen nebo Withania somnifera, je adaptogenní bylina s bohatou historií používání v ajurvédské medicíně. Po staletí se používá k podpoře zdraví a vitality, a v posledních letech se těší rostoucí popularitě i v západním světě. Jedná se o rostlinu pocházející z Indie a severní Afriky, která dorůstá do výšky 1-2 metrů a má drobné zelené květy s červenými plody. K léčebným účelům se používá kořen rostliny, který obsahuje řadu aktivních látek, včetně alkaloidů, withanolidů a sterolů.

Ashwagandha protizánětlivé a adaptogenní vlastnosti, které pomáhají organismu zvládat stres a úzkost. Studie prokázaly, že snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, a podporuje pocity klidu a pohody. Jedná se o bezpečnou a účinnou bylinku s širokou škálou potenciálních benefitů pro vaše zdraví a pohodu. Pokud hledáte cestu k přirozené úlevě od stresu, zlepšení kognitivních funkcí, posílení imunity a celkovému zlepšení zdraví, ashwagandha je pro vás jasnou volbou! Pro maximální účinky užívejte pravidelně jednu kapsli denně společně s jídlem

 

Co pomáhá proti stresu aneb jak zvládat stres?

Stresu se v dnešní uspěchané době nejspíš nevyhnete, ale můžete se ho naučit zvládat do té míry, kdy vás nebude paralyzovat.

Rychlá řešení bývají v převážné míře dočasná, jakkoli mohou být na chvíli přínosná a příjemná. Snažte se proto dostat přímo ke kořenům krátkodobého stresu a eliminovat ten dlouhodobý, tedy chronický. Pomohou vám s tím následující kroky.

1. Vnímejte příčiny toho, proč se aktuálně nacházíte ve stresu.

2. Začněte si plánovat svůj čas a nedělejte několik činností najednou.

3. Naučte se říkat NE všemu, co teď není vaší prioritou a nemáte na to čas.

4. Buďte realističtí a to především v očekávání od sebe sama.

5. Nechte si zdravý odstup, protože nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá.

6. Než se pustíte do řešení zdánlivě neřešitelného problému, podívejte se na něj s nadhledem.

7. Zaměřte se na přítomný okamžik. Žijte tady a teď a příliš nepřemýšlejte nad budoucností a ničím, co nemůžete ovlivnit. 

8. Radujte se z maličkostí. Každý den si napište do deníku, za co jste daný den vděční, co se vám povedlo a co vše jste zvládli. Každý večer nebo ráno si sepište seznam aktivit a úkolů pro další den, abyste předešli zbytečnému stresu pomocí správné organizace.

9. Čas od času zařaďte digitální detox. Sociální sítě nás provázejí každým dnem a občas se na nás hrne spousta informací, které mohou způsobovat úzkost a stres. Zkuste na víkend zahodit telefon a místo sledování životů ostatních na sociálních sítích se zaměřte pouze na sebe a přítomnost.

10. Neváhejte si říct o pomoc.

11. Buďte k sobě laskaví a pečujte o sebe.

12. Nebo se obraťte na odborníky, třeba Hedepy.

 

Co si z článku odnést?

Ve stresových situacích je důležité se umět zastavit, pořádně relaxovat a zklidnit svou mysl meditací. Dopřejte si také vydatný a dostatečně dlouhý spánek, ke kterému vám pomůže kvalitní CBD nebo relax komplex. Vyrazte na procházku do přírody a rozmazlujte se kvalitními a zdravými potravinami. Vyzkoušejte aromaterapii nebo přírodní doplňky stravy, které vám pomohou na vaší cestě za klidným životem.

Možností je hned několik. Je jen na vás, jaké tipy využijete, abyste našli “útěk před stresem”, který pro vás bude skutečným útěkem.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdraví a nemoc

Imunita je základ, aneb 5 tipů jak se vyhnout „rýmičce“ a dalším nemocem

Imunita je základ, aneb 5 tipů jak se vyhnout „rýmičce“ a dalším nemocem

Máme tady mrazivé počasí a s ním bohužel sílí různé nemoci. Covid-19 je v zimě navíc ve svém živlu, takže se dá říci, že na nás čeká téměř na každém rohu. Od rýmy, přes záněty, až po chřipku, si domů z práce (nebo děti ze školy) přinesete spoustu bacilů. Aby vaše tělo všechny negativní vlivy ustálo, potřebujete prevenci, ale hlavně pořádnou dávku vitamínů. Co byste měli vašemu tělu dopřát, aby se dokázalo samo poprat s viry a onemocněním?

 

Nepodceňujte zdravou životosprávu

Sůl nad zlato, stejně tak jako pomeranč nad párkem v rohlíku. Párek si úplně odpouštět nemusíte, do svého jídelníčku byste ale měli více zařazovat potraviny bohaté na živiny, vitamíny a minerály

Zkuste si na svačinu místo sýrové housky přibalit třeba jablko nebo mandarinku. Ovoce vám dodá potřebný vitamín C a další, tělu prospěšné látky. Kromě ovoce a zeleniny, byste měli jíst také luštěniny, ryby, maso a zdravé tuky.

 

 

Nezapomínejte také na pitný režim. Úplně vám bude stačit čistá voda (pro chuť můžete přidat i citron s mátou), případně kvalitní bylinkové čaje či vylouhovaný zázvor s medem a citronem. 

S pravidelným pitným režimem a VENIRA shakerem vás nebudou trápit bolesti hlavy, zlepší se vaše koncentrace a navíc své tělo detoxikujete. Pokud můžete, vyhýbejte se slazeným nápojům a časté konzumaci kávy.

 

Dopřejte si kvalitní spánek a odpočinek

Ne nadarmo se říká, že při nemoci byste měli odpočívat. Má to svůj důvod! Během spánku vaše tělo totiž regeneruje. Už nezapínejte ten další díl napínavého seriálu a běžte si místo něj lehnout. Rozhodně vám neuškodí ani odpolední šlofík o víkendu. 

Doporučená délka spaní je totiž 7-8 hodin denně! Spánek vám navíc dodává energii na další den. Kromě kvalitního spánku byste si také neměli zapomínat dopřát klid a relax. Zajděte si na masáž, přečtěte si knihu a nebo zajděte do sauny. Můžete si také dát krátkou meditaci s klidnou relaxační hudbou nebo lehký strečink svalů.

 

„Don't worry, be happy“

Netrapte se a buďte šťastní. Jakou to má ale spojitost s imunitou? Možná se budete divit, ale pořádnou! Naši imunitu totiž ovlivňuje i psychické rozpoložení - převážně se na našem zdraví podepisuje stres, únava, starosti, nespokojenost v životě nebo smutek.

Pamatujte, co říkávaly už naše prababičky - ve zdravém těle zdravý duch. Abyste se cítili zdraví, kolikrát stačí naladit svou mysl na pozitivní myšlenky a cítit se skvěle.

 

Tip: Pokud se se stresem nemůžete sami vypořádat, je zde pro vás pomocník jménem VENIRA relax komplex, který napomáhá k účinnému zklidnění, relaxaci a odolnosti vůči stresu.

 

Sportem ku zdraví

Zdravý pohyb je pro vaše zdraví nepostradatelný. Pokud nejste zrovna vrcholoví sportovci, nemusíte vůbec zoufat. Stačí vám třeba pravidelné procházky, krátký běh, ranní jóga nebo pilates. Můžete se také o víkendu projít s rodinou nebo se svým psem na hory.

Nadýcháte se čerstvého vzduchu a uvidíte, že budete pak plní energie! Ideální je, když sport berete jako součást svého života nebo si z něj uděláte svůj rituál. Dobrá fyzická kondice totiž znamená silnější a odolnější imunitní systém. Vaše tělo se pak dokáže lépe poprat s bacily.

Pokud máte odvahu, vyzkoušet můžete také současný trend otužování. Otužováním si totiž získáte lepší imunitu. Chce to ale čas a odhodlání se do toho pustit! Pro lepší a výkonnější trénink můžete vyzkoušet i VENIRA nakopni to!

 

Doplňky stravy jsou zázrak

Ne vždy ze svého jídla získáte všechny potřebné vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje. Proto můžete sáhnout po některém z doplňků stravy

 

Které doplňky stravy používat na posílení imunity?

Vybírat můžete z nepřeberného množství. Například takový imunity drink je naprostou vitamínovou bombou, která dokonale posílí imunitní systém na maximum. Obsahuje totiž 13 pečlivě vybraných účinných látek, jako je vitamin C, směs vitamínů skupiny B, selen a zinek, MSM a extrakt z růže šípkové. Drink je také bohatý na kvasničné beta-glukany, které jsou považovány za jedny z nejúčinnějších látek pro podporu našeho imunitního systému!

 

 

Takový vitamín D je považován za nejdůležitější vitamin pro posílení našeho imunitního systému, podporu kvalitního zdraví a vyšší obranyschopnost. Má také pozitivní vliv na vývoj kostí a zubů.

A slyšeli jste už o vitaminu C? Mezi jeho nejdůležitější benefity patří podpora imunity. Pomáhá přispívat také k normální funkci nervové soustavy, chrání buňky před oxidativním stresem a přispívá ke snížení míry únavy a stresu.

Naopak takový kvalitní multivitamin dodá tělu všechny potřebné vitamíny a minerály a doplní je tam, kde je potřeba. Pokud chcete pečovat o své zdraví, měl by váš multivitamin obsahovat široké spektrum těch nejlepších forem vitamínů a minerálů. VENIRA multi komplex PRO se pyšní neuvěřitelnými 31 účinnými látkami pro vaše zdraví, imunitu a energii.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdraví a nemoc

Jak posílit imunitu?

Jak posílit imunitu?

V období od podzimu do jara jsme z důvodu chladného počasí přirozeně náchylnější k nejrůznějším virózám, chřipkám, infekcím či zánětům – tedy za předpokladu, že máme oslabený imunitní systém. Jak se oslabená imunita projevuje, co ji ohrožuje, a jak se účinně ubránit možnému nachlazení? Pokračujte ve čtení a vše se dozvíte. 

 

Imunita: Důležitý obranný štít pro naše tělo

Podzim, se kterým se pojí kolísání teplot, je ideálním obdobím pro rozvoj různých druhů bakterií a virů. To může být kritické zvláště pro náchylnější jedince, kteří se pohybují v místech s vyšší koncentrací lidí – například u školáků je to dětský kolektiv. 

V kombinaci s tím, že nám za chladného počasí chybí teplé sluneční paprsky, může být naše imunita zvláště ohrožená. Velký vliv na to má i nedostatek déčka, tedy vitaminu, který podporuje naši přirozenou obranyschopnost, ale ve velkém ho získáváme právě působením slunečního záření na naši pokožku.

Zajímá vás, kolik minut musíte trávit na sluníčku, abyste svému tělu zajistili potřebnou denní dávku déčka? To, a mnohem více, zjistíte v našem článku o vitaminu D a hlavních důvodech, proč ho užívat.

Projevy oslabené imunity

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším vlivům jako bakteriím a virům. Její oslabení se pak projevuje zvýšenou únavou, ospalostí, nachlazením, rýmou, bolestmi v krku, afty, opary, vyrážkami, ekzémy, ale také nechutenstvím

Potřebujete svou imunitu rychle nakopnout? Vyzkoušejte lahodný VENIRA imunity drink, který jsme pro vás vyvinuli ve spolupráci s infuencerkou @mamadomisha! Obsahuje hned 13 účinných látek, které společně přispívají ke správnému fungování imunitního systému a pomáhají řešit problematiku již oslabené imunity.

 

Jak se také projevuje oslabená imunita?

Velkou roli na imunitu má střevní mikroflóra, protože až 80 % imunitního systému je tvořeno v našich střevech. K častých projevům oslabené imunity proto patří trávicí problémy. S těmi mohou spolehlivě pomoci přírodní kapsle VENIRA probiotika.

Chcete se dozvědět více informací o střevech, které svou střevní bariérou zabraňují prosakování toxinů do krevního řečiště a také absorbují vitaminy a minerály? Přečtěte si náš článek: Probiotika – zdravá střeva jsou základ všeho.

 

5 tipů, jak na silnější imunitu

1. Zdravá strava

Jíte pravidelně? Dodáváte tělu dostatek živin (kvalitních sacharidů, bílkovin a tuků)? Ne? Nejvyšší čas to změnit. Nevhodná životospráva vám totiž může nabourávat přirozenou obranyschopnost

Snažte se jíst bez stresu a zbytečně se nepřejídejte. Ke každému jídlu přidejte porci zeleniny nebo ovoce. Tato skupina potravin je jednak bohatá na vitaminy a většina z nich navíc funguje v těle jako antioxidant, který je schopný chránit imunitní systém. 

Kromě ovoce doplňte do svého jídelníčku také ryby, oříšky, luštěniny, libové maso a kvalitní sacharidy. Uvidíte, že vaše tělo bude plné energie a bude lépe odolávat nejrůznějším bacilům a virům.

 

2. Pravidelný pohyb

Pohyb je správnou cestou k silné imunitě. Pokud nepatříte k nadšencům do sportu, nic se neděje. Nemusíte hned makat hodiny ve fitku nebo běhat desítky kilometrů. Stačí, když začnete chodit více pěšky, zacvičíte si třeba jógu nebo se každý den během 10ti minut lehce protáhněte. Uvidíte, že se díky tomu budete cítit svěže. Na domácí cvičení, ale i to v posilovně, se vám bude hodit VENIRA sada odporových gum.

 

3. Příjem vitaminů a minerálů

Vitaminy můžete získávat z ovoce, ale také z doplňků stravy, které obsahují vyšší množství jednotlivých účinných látek.

Doporučujeme vám užívat hlavně VENIRA vitamin C, který je silným antioxidantem. Dále VENIRA B-komplex, který podporuje správné fungování organismu a nervové soustavy. Zapomínat byste neměli ani na VENIRA magnesium, které je velice potřebné pro svaly a mozek, a navíc napomáhá snižovat stres a únavu.

 

4. Spánek

Spánek je jedním z nejlepších způsobů regenerace. Čím více bude vašemu tělu chybět spánek, tím více bude vaše imunita v ohrožení. Pokuste se naspat alespoň sedm, nejlépe však osm hodin denně. Ve spánku tělo odpočívá a nabírá síly. 

 

5. Omezte cukry, alkohol a kouření

Alkohol může oslabovat váš imunitní systém stejně jako kouření, které navíc oslabuje dýchací cesty a je zde větší riziko nachlazení. Rafinovaný cukr zase snižuje schopnost bílých krvinek, které bojují proti bakteriím. 

 

Co na podporu imunity? Vsaďte na lipozomální vitamin C

Vitamin C je součástí mnohých doplňků stravy, které možná obsahují jeho vysokou dávku, ale jeho vstřebatelnost je bohužel velice nízká. U nejlevnějších forem se vstřebatelnost pohybuje v rozmezí 4–20 %, přičemž zbytek je z našeho těla vyloučen močí.

Naopak u lipozomální formy vitaminu C, která funguje na principu postupného uvolňování z lipozomu, se vstřebatelnost pohybuje okolo 90 %. Céčko je v tomto případě obalené ochrannou vrstvou, a tak je dobře chráněné před trávicím traktem. Navíc putuje přímo do krve. 

VENIRA lipozomální vitamin C, který vám nabízíme v našich kapslích, obsahuje nejlepší a nejkvalitnější formu céčka, které svému tělu můžete dopřát. 

 

Co na posílení imunity u dětí

Jsou vaše děti často nemocné, nadměrně unavené, trápí je vyrážky a mají střevní problémy? Na vině může být oslabená imunita, a proto se vyplatí zařadit do jejich jídelníčku VENIRA imuno sirup, který podporuje celkovou vitalitu a odolnost organismu v období s vyšším výskytem nemocí – od podzimu do jara. 

Nejenže se jedná o účinnou prevenci proti nejrůznějším virózám, chřipkám, infekcím či zánětům, ale imuno sirup dokáže efektivně posilovat již oslabenou imunitu, kterou způsobuje zejména

nedostatek pohybu

špatná strava

málo spánku

stres

užívání některých léků

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Zdraví a nemoc

Trápí vás únava a špatně se soustředíte? Užívejte hořčík!

Trápí vás únava a špatně se soustředíte? Užívejte hořčík!

Jedná se o nepostradatelný minerál pro naše tělo. Je součástí až 360 biochemických reakcí a závisí na něm téměř všechny tělesné systémy. Bohužel ho většina lidí zapomíná užívat nebo užívají příliš malé dávky a ještě v nevstřebatelných formách. Přitom deficit hořčíku může přinést hned několik zdravotních problémů. Jste často unavení a vyčerpaní? Špatně se vám usíná a trápí vás svalové křeče? Nebo se špatně soustředíte a jste podráždění? Víte, že tohle všechno může být způsobeno nedostatkem hořčíku? Je jedním z nejvíce zastoupených minerálů v našem těle.

 

Jaké mohou být příznaky nedostatku hořčíku?

Jedná se především o:

- podrážděnost a nervozita

- špatná nálada a deprese

- častá únava a špatná kvalita spánku

- svalové křeče a časté bolesti hlavy, bušení srdce

- problémy s koncentrací

- náchylnost ke stresu

- padání vlasů, lámavost nehtů a vlasů

 

a mnoho dalšího. 

 

Tip: O postrádajícím hořčíku a s ním souvisejícím vypadáváním vlasů si můžete přečíst v našem článku. 

 

Jak nedostatek hořčíku vznikne?

Ptáte se, jak vlastně takový nedostatek hořčíku vznikne? Velice jednoduše. Deficit hořčíku si většinou vytvoříme z běžných každodenních činností. Tak schválně… jak vlastně začíná váš běžný den? Ráno spěcháte s dítětem do školy a hned poté jedete rychle do práce, ale jak naschvál stojíte v koloně a samozřejmě jedete pozdě.

Začínáte být nervózní a jen co dorazíte do práce, začíná porada, na které musíte přednést vypracované úkoly. Odpoledne si jdete zacvičit a večer máte ze všeho toho stresu problém usnout. Přesně takhle vaše tělo spotřebovává daleko víc hořčíku. Magnesium je velice důležitým minerálem pro každou buňku našeho těla. Na jeho užívání byste neměli zapomínat ani jeden jediný den.

Důležité ale také je, jakou formu hořčíku si zvolíte. Volně dostupné formy hořčíku, které najdete běžně v lékárnách mají vstřebatelnost pouze okolo 4% (většinou ve formě uhličitanu hořečnatého nebo oxidu hořečnatého). Představte si, kolik takových tablet byste museli za den spolykat, aby jste účinek hořčíku poznali.

Hořčík ve formě bisglycinátu hořečnatého, který nabízíme v našich kapslích VENIRA magnesiumvstřebatelnost okolo 80 % a pro splnění denní doporučené dávky stačí užívat 3 kapsle denně.

 

S čím vším vám může hořčík pomoci?

Hořčík pomáhá:

- snižovat únavu a vyčerpání

- posílit nervový systém 

- zmírnit úzkost a deprese

- snižovat tělesný tuk

- s celkovým zdravím a psychickou pohodou

- s kvalitou spánku

- se zlepšením paměti

 

Která forma hořčíku je pro vás nejlepší?

Naše tělo si bohužel neumí samo hořčík vytvořit, a tak ho musíme do těla dodávat sami skrze doplňky stravy a suplementy, a to v těch nejlépe vstřebatelných formách. A jaké že to jsou?

Magnesium bisglycinát - je jednou z nejlépe vstřebatelných forem hořčíku. Má zklidňující a regenerační účinky. Snižuje stresový hormon kortizol a tím pádem zvyšuje odolnost vůči stresu a napomáhá k větší psychické pohodě. Bisglycinát je jednoznačně nejlepší formou hořčíku, dokazuje to jeho vysoká vstřebatelnost, která dosahuje až 80 %.

Magnesium malát - má energizující účinky. Je vhodné ho užívat ráno a v dopoledních hodinách. Doporučuje se lidem, kteří potřebují nabudit energií a trpí například chronickou únavou. Malát je kombinace hořčíku a kyseliny jablečné, ta je známá tím, že podporuje vstřebatelnost hořčíku.

Magnesium citrát - tento hořčík má velice vysokou vstřebatelnost, bohužel může mít ve vysokých dávkách laxativní účinky.

 

A jaké dávky byste měli užívat? Ženy by denně měly přijmout 310 až 320 m elementárního hořčíku, zatímco denní dávka pro muže by měla být okolo 400 až 420 mg.

 

Pro koho je hořčík vhodný?

Pro všechny:

- po fyzické aktivitě - zklidňuje nervovou soustavu a napomáhá regeneraci svalů

- při bolestech hlavy, únavě, psychickém vypětí a zánětech

- pro regulaci svalové a nervové rovnováhy

- pro osoby trpící tetanií

- pro osoby náchylné k lámání vlasů a nehtů

- pro diabetiky

 

Hořčík můžete doplňovat kromě doplňků stravy také v různých potravinách. Bohatým zdrojem hořčíku jsou například vločky, celozrnné těstoviny, arašídové máslo nebo hořká čokoláda

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Zdraví a nemoc

Koronavirus starter pack

Koronavirus starter pack

Celý svět v současné době řeší problém jménem koronavirus (COVID-19). Internetem momentálně proudí nespočetné množství informací na toto téma. Co bychom měli o koronaviru vědět a jak se proti nákaze můžeme bránit? Pokusíme se vám shrnout ty nejpodstatnější informace, které mohou ochránit nejen vás ale i vaše blízké.

 

1. Zůstaňte doma a co nejvíce se vyhýbejte kontaktu s druhými

V období koronaviru byste se rozhodně měli vyhýbat kontaktu s druhými a zdržovat se především doma. Opouštět své domácí prostředí můžete pouze v nejnutnějších případech, jako jsou:

- cesty do zaměstnání

- cesty za rodinou či osobami blízkými

- nákupy k obstarání základních životních potřeb

- pobyt v přírodě nebo v parcích

 

Nejen vláda, ale i zkušení odborníci nabádají k opatrnosti a pokud nemusíte, ven vůbec nevycházejte. Poprvé totiž můžete zachránit lidstvo odpočíváním doma, tak to nepokažte.

 

2. Rouška aneb já chráním tebe, ty chráníš mě

Mnoho odborníků již potvrdilo, že nošení roušky nám bohužel nezabrání, abychom se novým typem koronaviru nenakazili, ale pokud budeme nosit roušku, ochráníme tím druhé. Pokud tedy budou roušku nosit všichni, budeme se všichni chránit navzájem.

 

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Rouška - slouží k tomu, aby zabránila průniku mikroorganismů zevnitř ven a je tedy určena k ochraně našeho okolí. 

Respirátor - slouží k tomu, aby zabránil průniku mikroorganismů (viry, bakterie, částice, aj.), zvenku dovnitř a je tedy určen k ochraně jejího uživatele. Nejkvalitnější je respirátor třídy FFP3 (účinnost ochrany okolo 98%) je účinný proti toxickým a velmi toxickým částicím, virům či bakteriím.

Tip: Jak pečovat o svou pleť pod rouškou či respirátorem se dočtete v našem článku.

 

3. Dodržujte základní hygienická pravidla

Nezapomeňte si umývat ruce! Odborníci tvrdí, že pravidelné a důkladné mytí rukou je v prevenci klíčové. Nedotýkejte se nemytýma rukama obličeje, nosu, úst a očí. Nedotýkejte se nemytýma rukama ani potravin.

Ruce si myjte tekutým mýdlem nebo jiným prostředkem pod proudem nejlépe teplé vody. Návod na správné mytí a dezinfekci rukou vydalo i Ministerstvo zdravotnictví ČR na svých webových stránkách. Pokud zrovna nemáte po ruce vodu, pod kterou byste si mohli ruce umýt, použijte antibakteriální gely na ruce.

 

Jak často si ruce umývat?

Umývejte si ruce pravidelně, zejména pak:

- po návratu domů

- po kontaktu s věcmi nebo lidmi

- před přípravou jídla

- po sejmutí rukavic a roušky

 

4. Informace jen z ověřených zdrojů

Každý z nás chce být co nejlépe informován a mít přehled o situace, která panuje a která se týká každého z nás. Je však třeba rozlišovat mezi ověřenými informacemi z ověřených zdrojů a lživými informacemi, tzv. fake-news, které se na internetu, mezi lidmi a jinde mohou šířit a vyskytovat rychlostí blesku. 

 

5. Zdravý životní styl

Do zdravého životního stylu bezpochyby patří zdravá strava, dodržování pitného režimu, pohyb a omezování stresu. Zdravý životní styl přirozeně pak vede k dobré imunitě a obranyschopnosti. Co by nám tedy mohlo pomoci?

 

 

Zdravé návyky - dostatečný spánek také účinně podporuje imunitní systém, proto vám doporučujeme se vyspat každý den alespoň po dobu 7-8 hodin. Cvičením můžete navíc snižovat stresovou zátěž, uvolníte svalstvo a zároveň uděláte něco dobrého pro své tělo. S naší VENIRA sadou odporových gum vám to půjde určitě samo. Pokud se nemůžete s nadměrným stresem jen tak rychle vypořádat, pak vyzkoušejte VENIRA relax komplex.

Zdravá strava - nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit potraviny zvyšující imunitu bohaté na vitamin C, jako jsou citrusové plody, brokolice nebo kiwi. Dále jsou vhodné i potraviny s vysokým obsahem zinku v podobě masa, ořechů nebo čočky. I VENIRA probiotika vám s imunitou jednoduše pomůžou! 

Zvýšený přísun vitamínů a minerálů - pro posílení imunity je zde pro vás určen VENIRA vitamin D, naopak v časem oslabené imunity je třeba zvýšit příjem vitaminu C na 500 mg denně a deficit minerálních látek vám pomůže nahradit i zinek a selen. Navíc dostatek zinku působí jako prevence proti infekcím a to i těm respiračním. 

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdraví a nemoc

Vitamín C a proč se bez něj neobejdeme nejen v chřipkové sezóně

Vitamín C a proč se bez něj neobejdeme nejen v chřipkové sezóně

Vitamin C, pro který je rovněž známé označení kyselina askorbová, lze bez nadsázky označit za krále vitaminů. Na lidský organismus má širokospektrální účinek, a tak se bez jeho přítomnosti jednoduše neobejdeme. Jaké má vitamin C účinky a kdy dochází k jeho zvýšené spotřebě

 

Co je dobré vědět o vitaminu C

Vitamin C je esenciální vitamin, a tedy si ho naše tělo nedokáže samo vyrobit. Z toho důvodu musíme zajistit přísun doporučené denní dávky sami – buďto konzumací vybraného ovoce a zeleniny nebo formou doplňků stravy. 

 

Vitamin C: účinky

Vitamin C zná každý z vás asi hlavně kvůli jeho schopnosti posílit a podpořit přirozenou obranyschopnost. Ve skutečnosti toho ale umí mnohem víc. Pro lidský organismus je jeho přítomnost nezbytná zvláště z pohledu udržení optimální stavby kostí, funkce cév, svalů a šlach

Kyselina askorbová dále pomáhá zvyšovat vstřebávání železa především z rostlinných zdrojů potravy, což je mimořádně důležité hlavně pro vegany a vegetariány. Kyselina askorbová se váže na železo a umožňuje jeho efektivnější absorpci v trávicím systému

Vzhledem k tomu, že vitamin C působí v těle jako antioxidant, chrání buňky před oxidačním stresem. Dále přispívá k normální činnosti nervové soustavy a napomáhá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Blahodárně působí také na energetický metabolismus, a tedy podporuje přeměnu potravy na energii

 

Vitamin C na pleť

Z antioxidačního účinku kyseliny askorbové těží i naše pokožka, protože volné radikály, které oxidační stres vyvolávají, mohou způsobit předčasné stárnutí pleti. V kombinaci s tím, že vitamin C podporuje vstřebávání a produkci kolagenu v těle, pomáhá udržet a posílit kožní bariéru. Výsledkem takového působení je optimálně pružná a svěží pleť, která si zachovává mladistvý vzhled

 

Jaká je doporučená denní dávka vitaminu C?

Doporučená denní dávka vitaminu C pro dospělé osoby se pohybuje v rozpětí 80–100 mg

Existuje mnoho případů, kdy budete muset denní dávku navýšit, a to zvláště:

- při nachlazení, zvýšené fyzické a psychické námaze (krátkodobé navýšení denní dávky na 500 mg)

při léčbě nádorového onemocnění nebo po operaci

během užívání určitých typů léků jako například antibiotik, nebo léků obsahujících kortizol (zvýšení potřeby o 100 %)

v období těhotenství (zvýšení potřeby o 30 %)

v období kojení (zvýšení potřeby o 60 %)

 

Projevy nedostatku vitaminu C

K běžným projevům nedostatečného příjmu kyseliny askorbové patří únava, anémie, neprospívání, náchylnost k infekcím, zhoršené hojení ran, pomalá rekonvalescence, záněty a krvácení dásní, bolest kostí, otoky dásní, bolesti nohou, bledost nebo suchost kůže.

 

Pozor na předávkování vitaminem C a podávání extrémních dávek

Vitamin C je stejně jako vitaminy skupiny B rozpustný ve vodě. To znamená, že jeho přítomnost není pro tělo toxická a organismus jeho nadbytek vylučuje jednoduše prostřednictvím moči. 

Nicméně i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí. Při konzumaci více než 2 000 mg vitaminu C za den se mohou u mnoha lidí dostaví křeče, bolesti hlavy či průjem. U dávek přesahujících 3 000–4 000 mg denně již tělo nedokáže nadbytek efektivně vyloučit, a tedy mohou vznikat ledvinové kameny.

 

Na co je vitamin C v lipozomální formě?

Jedná se o speciální formu vitaminu C, jehož částice jsou obalené lipidy (tuky), které vytváří ochrannou bariéru. Tímto způsobem je zajištěna jeho vyšší stabilita a lepší vstřebatelnost tělesnými tkáněmi. Vitamin C je vlastně chráněný před působením žaludečních kyselin či enzymů, které by mohly negativně ovlivnit jeho účinnost. 

Právě těchto benefitů se dočkáte díky přírodním kapslím VENIRA vitamin C, který zmiňovanou lipozomální formu tohoto vitaminu obsahuje. 

 

V čem se dále vyskytuje vitamin C?

Kromě doplňků stravy, které mohou být v podobě cucavých tablet, kapslí, rozpustného prášku, nebo šumivých tablet, získáte vitamin C především zo ovoce a zeleniny

Vitamin C v ovoci – je bohatě obsažen například v citrusech, jablcích, pomerančích, kiwi, papáje, melounu, šípcích, černém rybízu, rakytníku

Vitamin C v zelenině – najdeme  ho například v listové zelenině, brokolici, paprice, kapustě, zelí.

POZOR! Pokud si výše zmíněné potraviny rádi upravujete tepelně, myslete na to, že vitamin C je hodně citlivý na teplo. Udává se, že ho může zmizet kolem 10 % každých pět minut vaření, proto se snažte konzumovat co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce.

 

Nejste si jistí, zda máte zajištěný denní příjem vitaminu C?

Zajistěte potřebnou denní dávku vitaminu C svému tělu pomocí přírodních doplňků stravy. Náš absolutní bestseller – kapsle VENIRA pro vlasy, nehty a pleť obsahují v každé denní dávce 80 mg vitaminu C, ale navíc s jejich pomocí podpoříte zdraví a vzhled svých vlasů, nehtů a pleti! S tímto doplňkem stravy můžete navíc užívat také populární kolagenové drinky, které rovněž obsahují 80 mg vitaminu C v každé denní dávce. Tím pádem dodáte svému tělu rovných 160 mg kyseliny askorbové denně!

 

Myslete i na nejmladší členy své rodiny

Děti jsou na nedostatek kyseliny askorbové zvláště citlivé v období růstu, a tak jsme pro ně vyvinuli VENIRA vitamin C pro děti, který je navíc obohacený o vitamin D

Každá tableta obsahuje 250 mg vitaminu C a díky jahodové příchuti máte jistotu, že se vaše děti budou na užívání tohoto doplňku stravy upřímně těšit. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Zdraví a nemoc