Jak se zbavit akné? Kompletní průvodce pro krásnou a zdravou pleť
Víte, jak vzniká akné, čím se liší jednotlivé typy pupínků a jak se jich úspěšně zbavit? Inspirujte se našimi osmi tipy, které skutečně fungují.
Co je akné?
Akné (z latinského acne vulgaris) charakterizujeme jako neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Vyskytuje se především na obličeji, ramenou, hrudníku a na zádech, tedy v místech s větším počtem mazových žláz.
S akné se nejčastěji potýkají dospívající ve věku od 12 do 25 let. Nicméně problémy s akné řeší velmi často i dospělé osoby. Zvláště pak ženy, které se potýkají s tzv. hormonálním akné v období menstruačního cyklu, těhotenství/kojení a menopauzy.
Dle studie Global Burden of Disease Study 2019 postihuje akné přibližně 9,4 % celosvětové populace. V rámci studie byla použita data z 204 zemí, přičemž míra zátěže akné se v naprosté většině z nich stále zvyšuje.
Jak vzniká akné
Naše mazové žlázy produkují kožní maz (= sebum), což je olejovitá látka, která se dostává na povrch kůže. Ke vzniku akné dochází ve chvíli, kdy mazové žlázy produkují nadbytek kožního mazu, který nestíhá odcházet, a tedy ucpává póry.
Pokud k zanesení pórů dochází v důsledku hyperkeratinizace čili hromadění odumřelých kožních buněk, tvoří se nám komedony, což jsou bílé nebo černé pupínky.
Za předpokladu, že k rozvoji akné dochází z důvodu množení bakterií v ucpaných pórech, tvoří se nám papuly, pustuly, noduly nebo cysty.
Jednotlivé typy akné
Komedony neboli bílé a černé tečky = Jedná se o nejlehčí formu akné objevující se nejčastěji na obličeji (nos + T-zóna), ramenou a zádech. Velmi často vzniká v důsledku nedostatečné nebo nadměrné péče o pokožku, a proto je řešením úprava kosmetické rutiny.
Papuly = Malé červené pupínky, které jsou zanícené, ale neobsahují hnis.
Pustuly = Malé červené pupínky, které jsou zanícené a ve svém středu mají hnis.
Noduly = Bolestivá forma podkožního akné. Pokožka je v daném místě hrbolatá, tvrdá, oteklá, zarudlá a na dotek citlivá.
Cysty = Nejzávažnější forma akné vznikající hluboko v pokožce. Velmi často vede k hyperpigmentaci a vzniku jizev.
Typy akné dle závažnosti
Z hlediska závažnosti rozlišujeme mírnou formu akné (komedony), střední formu akné (papuly a pustuly) a závažnou formu akné (noduly a cysty). Zatímco u prvních dvou forem je možná léčba svépomocí, v případě nodul a cyst je vhodná konzultace s dermatologem.
Lékaře navštivte i v případě, že sami nejste schopni diagnostikovat, jaký z typů akné máte. Obraťte se na něj i tehdy, pokud se vám akné objevuje jinde než na obličeji. V takovém případě lze rovněž hovořit o závažnější formě.
Faktory zhoršující stav akné
Kosmetické produkty s obsahem sulfátů, které pokožku dráždí a vysušují.
Příliš častá exfoliace, která může pokožku podráždit a roznést nečistoty.
Nevhodně sestavený jídelníček.
Nadměrná konzumace alkoholu.
Kouření cigaret.
Nedostatek spánku a odpočinku.
Častý pobyt ve znečištěném prostředí.
Jak se zbavit akné?
1. Používejte vhodné kosmetické přípravky
Absolutním základem je správně vyčištěná pleť. S tímto krokem začněte svou ranní rutinu a v rámci večerní rutiny ho zařaďte za odlíčení make-upu a SPF. Po použití akné čisticího gelu pokračujte aplikací lokálního séra na akné, které obnovuje rovnováhu pleti. Svou péči zakončete krémem na akné vyvinutým k péči o náročnou pleť. V ranních hodinách nezapomeňte na opalovací krém s SPF 50, který zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky a vzniku pigmentových skvrn.
Obecně platí, že vyhovující kosmetické přípravky poznáte podle toho, že obsahují výhradně přírodní složky, které nedráždí a nevysušují pokožku, nejsou komedogenní, mají antibakteriální a zklidňující účinek a napomáhají k regulaci tvorby kožního mazu. Všechny tyto podmínky splňují přípravky z VENIRA akné řady, které pleť čistí, zklidňují, hydratují a podporují ji v přirozené regeneraci.
2. Mějte ručník, který budete používat pouze vy a pouze na obličej
V ručníku, který používáte k osušení těla, se množí všelijaké bakterie, které byste si mohli jednoduše přenést na svůj obličej. Nebo si naopak akné z obličeje roznést i na další části těla. Abyste těmto rizikům zamezili, vždy mějte ručník zvlášť na tělo a zvlášť na obličej, který navíc pravidelně perte.
3. Vyřaďte ze svého jídelníčku některé potraviny
Stav své pleti zlepšíte i tím, že ze svého jídelníčku vyřadíte konkrétní potraviny. Pro osoby s problematickou pletí nejsou vhodné potraviny s vysokým glykemickým indexem, které se rychle vstřebávají do organismu. Bezprostředně po jejich konzumaci dochází k okamžitému zvýšení hladiny krevního cukru, a tedy zvýšení produkce inzulinu, který podporuje nadměrnou produkci kožního mazu.
Do skupiny potravin s vysokým glykemickým indexem spadá například: bílé pečivo, brambory pečené v troubě, džemy, sušené ovoce, snídaňové cereálie, některé druhy těstovin, bonbóny, oplatky a další sušenky, sladké limonády, fastfoodové hranolky, hamburgery apod.
Za zhoršeným stavem akné mohou stát rovněž mléčné výrobky, silně kořeněná a solená jídla. Samozřejmě každá pleť je jiná, a tak co nevyhovuje jednomu, vám nemusí způsobovat žádné problémy. V první řadě se tedy budete muset snažit vypozorovat, co konkrétně vaší pleti škodí.
V našem článku Co (ne)jíst, pokud máte pleť se sklony k akné zjistíte, jak postupovat při eliminační dietě a jaké potraviny zařadit do svého jídelníčku, abyste podpořili zdravý vzhled své pleti.
4. Pečujte o svůj střevní mikrobiom
Kožní problémy jsou ukazatelem toho, že vaše střeva nejsou v dobré kondici. Tímto způsobem se totiž detoxikují přes pokožku, což má za následek vznik akné.
Ve střevech je uloženo na 80 % imunity a vzhledem k tomu, že ovlivňují vaše celkové zdraví, udržení jejich normální funkce by mělo být vaší prioritou číslo jedna.
Svůj střevní mikrobiom dostanete zpět do pohody s pomocí:
- fermentovaných a probiotických potravin
- potravin s obsahem vlákniny
- zdravých tuků
- potravin s nízkým obsahem sacharidů
- pramenité vody a bylinkového čaje
Bližší informace o této problematice se dočtete v našem článku Probiotika – zdravá střeva jsou základem všeho.
5. Doplňujte důležité vitaminy a minerální látky
V boji proti neustupujícímu akné vám pomohou vitaminy na pleť proti akné, které podporují dosažení hormonální rovnováhy a podílejí se na zdravém vzhledu pokožky tím, že snižují zánětlivé reakce pleti a posilují kožní bariéru.
6. Zamezte nadměrnému stresu
Věděli jste, že existuje přímá souvislost mezi stresem a vznikem akné? Naše tělo produkuje v reakci na stresovou situaci androgeny, což jsou hormony, které stimulují nadměrnou produkci kožního mazu. Proto je vhodné praktikovat techniky podporující snížení stresu. Inspiraci najdete v našem článku, jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků.
7. Pupínky sami nikdy nevymačkávejte
Chápeme, že pokušení je to velmi silné, ale věřte, že tímto způsobem si můžete přivodit zánět, a ještě si ho roznést do okolí. Nešetrným vymačkáváním byste rovněž prodloužili dobu hojení a zvýšili pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn a jizviček v místě výskytu původního pupínku. Mnohem účinnější je aplikovat přímo na problematické místo lokální sérum na akné s protizánětlivým účinkem.
Vymačkáváním pupínků byste navíc vůbec neřešili příčinu svého problému, ale pouze následek. Jak jste se dočetli již výše, pravá příčina se může skrývat ve vaší kosmetické rutině nebo třeba stravovacích návycích.
K dalším zlozvykům patří časté sahání na obličej s neumytýma rukama. Tímto způsobem byste akné zanesli dalšími bakteriemi a opět zhoršili jeho stav. Pokud se tento zlozvyk týká i vás, natřete si ruce krémem s výraznou parfemací. Kdykoliv se s nimi přiblížíte k obličeji, dojde vám, že tam nemají co dělat.
8. Svou pleť neodmašťujte, ale hydratujte
Pokud pleť tvoří dlouhodobě více kožního mazu, paradoxně to znamená, že je přesušená, a tak se snaží vybalancovat absenci vody. Rozhodně se tedy nesnažte ještě více ji odmastit! Naopak ke stabilizaci činnosti mazových žláz přispějete tím, že svou pokožku budete hydratovat. Vedle kosmetiky s obsahem zvláčňujících složek je velmi důležité dodržovat pitný režim.
Našli jste v článku chybu?
Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.