• Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce
  • Vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Vše je skladem, odesíláme bleskově
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce

Péče o tělo, Strana 3

Rybí neboli mořský kolagen, kompletní průvodce

Rybí neboli mořský kolagen, kompletní průvodce

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co dělá vaši pleť tak hebkou a pružnou, vaše vlasy tak silné a lesklé a vaše nehty tak pevné? Odpověď se skrývá v kolagenu, bílkovině, která tvoří základní stavební kámen pojivových tkání. S věkem se však produkce kolagenu v našem těle zpomaluje, a to se odráží na vzhledu i zdraví pleti, vlasů a nehtů, a proto je důležité pravidelně tělu kolagen dodávat ve formě doplňků stravy. Existuje hned několik typů kolagenu - rybí, hovězí a vepřový. Váháte, jaký kolagen si zvolit? Pokud se chcete zorientovat v jejich výhodách a odlišnostech a současně se dozvědět o populárním mořském kolagenu, pokračujte ve čtení článku.

Co je to kolagen?

Kolagen je bílkovina, která se nachází v pojivových tkáních celého lidského organismu. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina v lidském těle a hraje klíčovou roli v mnoha důležitých funkcích těla. Kolagen zajišťuje pevnost a elasticitu kostí, chrupavek, vazů, šlach a kůže. Podílí se také na hojení ran a regeneraci tkání. Ačkoliv si naše tělo dokáže kolagen vyrábět samo, s postupujícím věkem množství kolagenu v těle ubývá. Pro zachování pevné, hladké a pružné pokožky a pro zdraví vlasů, nehtů a kostí je vhodné užívat kolagen ve formě doplňků stravy a to buď ve formě drinků, kapslí, tablet nebo cucavých bonbonů ve tvaru srdíček ideálně od 25. roku života.

 

Funkce kolagenu v těle

Kolagen dodává pevnost a odolnost kostem, chrupavkám, šlachám, vazům a kůži a pomáhá tak udržovat tvar těchto tkání, přičemž jim umožňuje plnit jejich mechanické funkce. Hojí rány, aby se na nich mohla tvořit nová tkáň. Tvoří důležitou součást keratinu, bílkoviny, ze které jsou složeny vlasy a nehty a pomáhá je tak udržet silné a zdravé. Funguje jako důležitá součást chrupavky, která tlumí nárazy a chrání klouby, čímž pomáhá předcházet artritidě a dalším degenerativním onemocněním kloubů. Důležitou funkci zastává při hydrataci kůže, protože váže vodu a dodává pleti plnost a elasticitu.

 

Typy a dělení kolagenu

V současnosti je známo více než 27 typů kolagenu, které se liší strukturou, vlastnostmi a funkcemi, přičemž nejdůležitější je kolagen typu 1, který představuje 90 % kolagenu v organismech. Najdeme ho v pokožce, kostech, zubech i šlachách. Dalším důležitým typem je kolagen typu II, který se rovněž nachází v chrupavkách a podporuje naše klouby. Třetí typ skupiny kolagenů najdeme ve svalech, tepnách a v orgánech. Rohovku, kůži a vlasy tvoří kolagen 4. typu

 

Jaké existují formy kolagenu v doplňcích stravy a kosmetice?

 

Kolagen v prášku

- nejpopulárnější forma kolagenu 

- snadno se rozpouští ve vodě, v džusu nebo smoothie

- rychle se vstřebává, a proto je ideální pro všechny, co chtějí užívat kolagen co nejrychleji a nejefektivněji

- můžete si ho pořídit buď v doze s odměrkou nebo v sáčcích

- podle svých preferencí si můžete zvolit kolagen bez příchutě nebo s příchutí

 

Kolagen jako kapsle

- pohodlná a přenosná forma

- snadno se polykají

- dávkování je předem odměřeno

- vhodné pro osoby, které nemají rády kolagen v prášku

 

Kolagenové tablety

- další pohodlná a přenosná forma

- snadno se polykají

- dávkování je předem odměřeno

- mohou obsahovat další přísady, jako jsou vitamíny nebo minerály

 

Kosmetika s kolagenem

- kolagen se nachází v krémech, sérech a maskách na obličej

- aplikuje se lokálně na kůži

- účinně hydratuje a zpevňuje pokožku

 

 

Jak se projevuje nedostatek kolagenu v těle?

Nedostatek kolagenu v těle se může projevovat celou řadou příznaků, které ovlivňují různé části organismu. Pokud vás trápí hluboké vrásky a ochablá kůže, může být na vině právě nízká hladina kolagenu v těle, protože je to právě on, kdo se stará o elasticitu a pevnost kůže. Za suchou, šupinatou a svědivou pokožkou náchylnou k pomalejšímu hojení a většímu riziku vzniku jizev může rovněž nízká hladina kolagenu. Pokud vás trápí bolest, ztuhlost a snížení rozsahu pohybu v kloubech, zvažte užívání doplňků stravy s kolagenem, které vám pomohou tyto potíže zmírnit či úplně zredukovat a zároveň snížit riziko rozvoje artritidy, degenerativního onemocnění kloubů nebo předejít zvýšenému riziku zlomenin. To, že máte nedostatek kolagenu v těle, pocítíte také na svých vlasech, které se mohou začít lámat, třepit a pomaleji růst.

Co je to rybí neboli mořský kolagen?

Rybí kolagen, známý také jako mořský kolagen, je typ kolagenu získaný z kůže a kostí ryb, nejčastěji lososa, tilapie a tresky a je tvořen převážně kolagenem typu I. a II. nacházejícími se nejčastěji v kostech a chrupavkách. Díky své nízké molekulové hmotnosti a rychlé vstřebatelnosti tak představuje vysoce biologicky dostupnou variantu kolagenu vhodnou pro zdraví pokožky a vlasů.

 

Důležité vlastnosti rybího kolagenu

Nižší molekulová hmotnost: Rybí kolagen má oproti hovězímu a vepřovému kolagenu menší molekuly, které se lépe vstřebávají do organismu a pronikají hluboko do kožní tkáně.

Vysoký obsah prolinu a hydroxylysinu: Tyto aminokyseliny podporují produkci kolagenu v organismu a zvyšují jeho biodostupnost.

Hypoalergenní: Rybí kolagen je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou, jelikož je méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci.

Rybí vs. hovězí vs. vepřový kolagen 

Všechny typy kolagenu - rybí, hovězí i vepřový - přinesou vašemu tělu spoustu prospěšných aktivních látek a pomohou vám ke zdraví a kráse. Volba typu kolagenu závisí pouze na vašich individuálních potřebách a preferencích. Každý druh kolagenu nabízí pro vaše tělo značné výhody a pomůže vám ke zdravým a krásným vlasům, nehtům, pleti a kostem

 

Rybí kolagen

Kolagen vhodný na pleť: Díky menším molekulám se snadno a rychleji vstřebává a proniká hluboko do kožní tkáně. Zajišťuje hydrataci, elasticitu a pevnost pleti, redukuje vrásky a jemné linie.

Podporuje vlasy a nehty: Posiluje vlasy a nehty, zabraňuje jejich lámání a třepení.

Vhodný pro citlivou pokožku: Hypoalergenní vlastnosti minimalizují riziko alergické reakce.

Podporuje hojení ran: Zrychluje a zefektivňuje hojení ran.

 

Hovězí kolagen

Ideální pro klouby a kosti: Vysoký obsah prolinu a glycinu stimuluje tvorbu chrupavky a kostní hmoty, čímž zmírňuje bolest a ztuhlost kloubů a zároveň snižuje riziko osteoporózy.

Obsahuje více chondroitinu a glukosaminoglykanů: Podporuje zdraví kloubní chrupavky a snižuje zánět.

Bohatý na kolagen typu IV: Je důležitý pro zdraví cév a střevní stěny.

Vepřový kolagen

Všestranné použití: Je vhodný pro pleť, vlasy, klouby i kosti.

Obsahuje kolagen typu I, III a IV: Podporuje různé funkce organismu, od elasticity kůže až po zdraví kostí.

Bohatý na elastin: Zajišťuje elasticitu a pevnost pojivových tkání.

 

Všechny druhy kolagenu mají spoustu benefitů pro vaše tělo. Záleží tedy čistě na vašich preferencích. Pokud jste pesco-vegetarián a do jídelníčku zařazujete pouze ryby, mořský kolagen pro vás bude ten pravý. Pokud chcete dosáhnout zdravějšího vzhledu pleti, hloubkově hydratované pokožky a snížení hloubky vrásek, rovněž sáhněte po mořském kolagenu. Pokud vám jde primárně o zlepšení zdraví střev, kloubů a zvýšení vaší vitality a síly, zvolte si vepřový nebo hovězí kolagen

 

 

VENIRA mořský kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť

Ještě váháte, jestli mořský neboli rybí kolagen vyzkoušet? Přečtěte si všechny jeho výhody a benefity, které vašemu tělu, vlasům, nehtům i pleti přinese.

 

1. Skvěle se vstřebává

Ačkoliv se vepřový i hovězí kolagen skvěle vstřebávají, mořský kolagen má až 1,5x vyšší vstřebatelnost a to díky své nejmenší velikosti částic a nejnižší molekulové hmotnosti, které mu umožňují snadnější procházení střevní stěnou do krve a zajišťují tak rychlejší výživu tkání

 

2. Má anti-aging schopnosti

Mořský kolagen obsahuje až 4 000 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného mořského kolagenu Naticol®, který příznivě působí na vzhled a výživu pokožky. Navíc obsahuje kyselinu hyaluronovou, která pomáhá vyplňovat jemné linky a vrásky a stará se o hydrataci pleti. Vitamín C obsažený v rybím kolagenu podpoří rychlejší vstřebávání kolagenu a postará se tak o viditelnost účinků kolagenu na pokožce, vlasech i nehtech

 

3. Vyživuje klouby a vazy

Kolagen je hlavní bílkovinou chrupavky, tkáně, která pokrývá konce kostí v kloubech a tlumí nárazy. Rybí kolagen obsahuje specifické aminokyseliny, jako je prolin a hydroxylysin, které stimulují produkci chrupavky v organismu. Dostatečná produkce chrupavky je nezbytná pro zdravé a funkční klouby. Současně má mořský kolagen také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat zánět v kloubech a zmírňovat bolest a ztuhlost a zároveň podporuje produkci kolagenu ve vazech, čímž zvyšuje jejich elasticitu a snižuje riziko zranění. Zároveň stimuluje produkci synoviální tekutiny, čímž zlepšuje lubrikaci kloubů a snižuje jejich tření.

 

4. Podpoří zdraví a krásu nehtů, vlasů i pleti

Rybí kolagen obsahuje specifické aminokyseliny, prolin a hydroxylysin, které stimulují tvorbu vlastního kolagenu v organismu, což vede k pevnějším nehtům, odolnějším vlasům a pleti s menším počtem vrásek. Zároveň má schopnost vázat vodu, čímž hydratuje pokožku zevnitř i zvenku. Hydratovaná pleť je pružná, hebká a méně náchylná k tvorbě vrásek. Hydratace vlasů a nehtů je důležitá pro jejich zdravý vzhled a odolnost.

 

5. Obsahuje kyselinu hyaluronovou, MSM, vitamin C a dalších 6 aktivních složek

Vitamín C obsažený v rybím kolagenu pomáhá s lepším vstřebáváním kolagenu a zároveň podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle. Mořský kolagen zároveň obsahuje kyselinu hyaluronovou, která se stará o hydrataci pokožky, její pružnost a pevnost a podílí se na vyhlazování jemných vrásek a linek. Dále obsahuje metylsulfonylmetan neboli MSM, organickou síru, která se přirozeně vyskytuje v zelenině, ovoci, obilí nebo mléce. MSM se stará o udržování správného fungování bílkovin, zdraví kloubních a kožních pojivových tkání, vlasů, svalů a nehtů

 

6. Je bez cukru, lepku a laktózy

Neobsahuje cukr, lepek ani laktózu, takže si benefitů rybího kolagenu můžete užívat také v dietě, při celiakii nebo laktózové intolerancí

 

7. Je vhodný pro citlivou pokožku

Jeho hypoalergenní vlastnosti minimalizují riziko alergické reakce, a proto je mořský kolagen vhodný také pro velmi citlivou pleť

 

8. Můžete ho kombinovat s kapslemi pro vlasy, nehty, pleť

Ať už se jedná o jakýkoliv typ instantního kolagenového drinku, doporučujeme jej užívat současně s VENIRA kapslemi pro vlasy, nehty a pleť. Složení kolagenů ve formě prášku i kapslí bylo vyvinuto tak, aby vzájemně zesilovaly svůj účinek. Pokud budete užívat kapsle i kolagen ve formě prášku současně, dejte si drink kdykoliv v průběhu dne a kapsle užívejte každé ráno a večer, a to ideálně před, během nebo těsně po jídle, aby se díky nastarovanému trávení lépe vstřebaly všechny aktivní látky kolagenu

 

9. Nemá žádnou příchuť a můžete ho zamíchat do oblíbených jídel

Díky tomu, že rybí kolagen nemá žádnou příchuť, můžete ho užívat spolu se svými oblíbenými nápoji či jídly a oceníte ho, pokud vám dělá problém polykání tablet a kapslí. Jeho užívání je jednoduché a neucítíte v něm žádný rybí podtón. 

Pokud však máte rádi ochucené kolageny, máme pro vás také mořský kolagen s jahodovou příchutí.

 

Jak hydrolyzovaný rybí kolagen správně užívat?

Drink obsahuje celkem 30 dávek, což je kúra na 30 dní. Nasypte jednu odměrku do prázdné sklenice, zalijte 200-500 ml chladné vody, důkladně promíchejte a vyčkejte alespoň 1 minutu. Jeho složení je čistě přírodní, a tak není nutné dělat mezi jednotlivými baleními pauzu. S klidem tak můžete po dobrání jednoho balení plynule navázat dalším.

 

Zařazení rybího neboli mořského kolagenu do jídelníčku 

Venira mořský kolagen je bez příchuti a v kuchyni má proto spoustu možností využití. Přimíchat ho můžete do: 

1. Smoothie: Užívat kolagen můžete i spolu s ovocným smoothie. Ani nepoznáte, že současně s lahodným ovocným drinkem užíváte také kolagen. 

2. Kaše: Přimíchejte si kolagen do své snídaňové kaše. Přidejte vysokoprocentní čokoládu, oříškové máslo a ovoce podle chuti a máte sladkou, chutnou a výživnou snídaní plnou kolagenu, která vám pomůže v cestě za zdravou pletí, vlasy i nehty.

3. Do vody: V teplých dnech si můžete nachystat osvěžující kolagenový drink. Dávku kolagenu vložte do sklenice, přilijte vodu a promíchejte. Následně přidejte kostky ledu a ovoce dle libosti. Voila! Máte připravenou zdravé a osvěžující pití pro horké dny. 

4. Do čaje nebo kávy: Neobejdete se ráno bez své oblíbené kávy nebo čaje? Vychutnejte si své oblíbené ranní nápoje spolu s kolagenem. Jen si dejte pozor, aby nebyly příliš horké. Nepřekračujte teplotu 60 stupňů, aby si kolagen zachoval všechny své aktivní látky.

5. Do všech vašich oblíbených jídel: Kolagen můžete užívat také ve vašich oblíbených pokrmech. Jak už bylo zmíněno výše, dejte si však pozor na teplotu pokrmů z důvodu možné ztráty účinnosti obsažených látek v kolagenu. 

 

 

Vyzkoušejte další produkty s kolagenem na pleť a vlasy

Současně s kolagenem ve formě doplňků stravy můžete používat také kolagenové šampony, kondicionéry, séra nebo krémy, které se postarají o zdraví a krásu vaší pokožky i vlasů nebo vyzkoušet veganský kolagen či speciální kolagen pro těhotné maminky.

Veganský kolagen: je vyroben ze 100% neživočišných zdrojů a je tedy čistě rostlinného původu. I přesto, že pochází ze speciální směsi vybraných druhů zeleniny, především z brokolice a mrkve, dokáže tělu dodat všechny potřebné živiny a aminokyseliny a je tedy ideální pro osoby s citlivou pokožkou a pro ty, kteří se z etických důvodů vyhýbají produktům živočišného původu.

Kolagen pro těhotné a kojící maminky: je jedním z nejsilnějších kolagenových drinků na trhu ve speciální verzi pro těhotné a kojící maminky. Obsahuje 8 500 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu v každé denní dávce a dalších 11 aktivních látek (včetně kyseliny hyaluronové a vitaminu C) pro 100% bezpečné a maximálně vhodné užívání. 

Šampony a kondicionéry s kolagenem: vašim vlasům nabízí hydrataci a hloubkovou regeneraci a zanechají je tak zdravé, lesklé a hedvábně hladké. Vlasové produkty s kolagenem vám zajistí okamžitou výživu a pomohou se známkami poškození v podobě krepatění, lámání a třepení vlasů. Zároveň vám usnadní rozčesávání vlasů a opraví jejich poškozené části

Krém obsahující kolagen: zlepší pevnost vaší pokožky až o 50 %, výrazně zlepší elasticitu a pevnost kůže také na krku a v oblasti očí a sníží počet a závažnost vrásek. Zklidňuje podrážděnou kůži a současně ji hydratuje. 

Intenzivní kolagenové sérum: obsahuje hydrolyzovaný kolagen a dalších 9 aktivních složek včetně extraktu z mořských řas. Sérum přispívá k vyhlazení jemných linek na pleti a redukci hlubokých vrásek. Udržuje přirozené pH kůže, stimuluje tvorbu kožních buněk a je vhodné také jako základ pod make-up

 

Co si z článku odnést?

Kolagen je bílkovina, která se nachází v pojivových tkáních celého lidského organismu a zajišťuje pevnost a elasticitu kostí, chrupavek, vazů, šlach a kůže. Podílí se také na hojení ran a regeneraci tkání a má příznivý vliv na zdraví a krásu vašich vlasů, nehtů i pleti. Tělo si dokáže vytvářet kolagen samo, nicméně od 25. roku života ubývá množství kolagenu v těle a zpomaluje se jeho produkce, a proto je vhodné zařadit také kolagen ve formě doplňků stravy

Jaký typ kolagenu zvolíte, záleží čistě na vás. Rybí, hovězí i vepřový kolagen mají spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Rybí kolagen se získává z kůží a kostí ryb, nejčastěji z lososa, tilápie a tresky. Jeho velkou výhodou je nejmenší velikost částic a nejnižší molekulové hmotnost, které mu umožňují snadnější procházení střevní stěnou do krve a zajišťují tak až 1,5 x rychlejší výživu tkání oproti jiným druhům kolagenu. Také je vysoce hypoalergenní, a proto je vhodný i pro velmi citlivou pleť. Vhodný je také pro pesco-vegetariány, kteří do svého jídelníčku zařazují pouze ryby. Rybí kolagen si můžete přimíchat do kaše s ovocem, kávy a čaje, smoothie, do čisté vody nebo do svého oblíbeného pokrmu. Dejte však pozor, aby teplota pokrmu nepřekročila 60 stupňů a kolagen si tak zachoval veškeré aktivní látky

Pokud jste vegetarián nebo vegan, vyzkoušejte vegan kolagenový drink vyrobený ze speciálních druhů zeleniny. Pokud jste těhotná nebo kojící maminka, můžete vyzkoušet kolagenový drink pro těhotné a kojící maminky. Vhodné je používat také kolagenové šampony, kondicionéry, séra a krémy, které vám zajistí hladkou pleť a lesklé vlasy

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Péče o vlasy Péče o pleť Doplňky stravy

Na co pomáhá ostropestřec mariánský?

Na co pomáhá ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský, známý také jako léčitel jater, je významná bylina s mnohaletou historií v tradiční čínské medicíně. Nabízí široké spektrum zdravotních benefitů od detoxikace jater až po ochranu těla před volnými radikály. 

Zajímá vás, jak tato přírodní rostlina může zlepšit váš zdravotní stav? Prozkoumejte pomocí našeho článku tajemství, které se v ostropestřci ukrývá a objevte jeho jedinečné a roky odzkoušené účinky!

 

Co je to ostropestřec mariánský a proč je tak populární?

Silybum marianum představuje latinský název ostropestřce mariánského neboli jednoleté, případně dvouleté rostliny pocházející ze Středomoří, odkud se díky její oblibě rozšířila do všech koutů světa. V našich končinách spatříte ostropestřec růst především podél cest a v blízkosti zahrad či kompostů.

Ostropestřec patří do čeledi bodlákovitých a nepřehlédnutelný je hlavně díky svému výraznému a typickému fialovému květu s ostny. Odtud pramení i jeho lidové názvy, jako bodlák pestrý, bodlák ostrý nebo Kristova koruna. Historicky byl používán pro podporu zdraví jater a trávicího systému, jinak tomu není ani dnes. A proč je ostropestřec vlastně tolik populární?

Právě jeho mnohostranné účinky dodávají ostropestřci na popularitě mezi všemi druhy bylin. Jedním z hlavních důvodů může být také jeho schopnost detoxikovat a regenerovat zanesená játra. Ostropestřec je kromě toho původcem silných antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

 

Účinné látky obsažené v ostropestřci

Ostropestřec mariánský je bohatý na širokou škálu účinných látek, které mu propůjčují léčivé vlastnosti a další zdravotní benefity. Mezi ty nejznámější patří:

 

Silymarin - jedná se o komplex bioaktivních látek obsažených v semenech ostropestřce považovaných za jeho hlavní aktivní složku. Silymarin má silné antioxidační vlastnosti a je klíčovým faktorem v ochraně jater před poškozením volnými radikály.

Silybin - představuje hlavní složku silymarinu známou pro své protizánětlivé vlastnostmi. Stejně jako silymarin chrání játra a podporuje detoxikaci organismu.

Silidianin a silikristin - jsou dva ze tří hlavních flavonolignanů, které tvoří silymarin. Jedná se o účinné antioxidanty přispívající k celkovému ochrannému a detoxikačnímu účinku ostropestřce.

Kromě těchto hlavních účinných látek plody ostropestřce obsahují i bílkoviny a rostlinné oleje, antioxidanty (kvercetin a vitamin E), aminokyseliny, jednoduché cukry, biogenní aminy (histamin a tyramin), silice nebo hořčiny. Dále pak steroly, karotenoidy a nenasycené mastné kyseliny (kyselinu linolovou).

 

Na co je dobrý ostropestřec

Bojuje proti volným radikálům

Ostropestřec mariánský dokáže coby silný přírodní antioxidant likvidovat volné radikály, které v našem těle způsobují oxidační stres. Ten škodí našemu tělu na buněčné úrovni a je jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí pokožky.

Oxidační stres pak může mít za následek tvorbu vrásek, zašedlý tón pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí. U vlasů zase způsobuje jejich vysoušení a nadměrné vypadávání.

 

Podporuje činnost a regeneraci jater

O ostropestřci se nicméně mluví především díky příznivému působení obsaženého silymarinu a rostlinných olejů na trávení, funkci jater a jejich regeneraci.

Silymarin totiž dokáže zlepšit metabolismus jaterních buněk, přispět ke stabilizaci buněčné membrány a podpořit regeneraci jaterní tkáně.

Hepatoprotektivní působení silymarinu, tedy schopnost chránit jaterní tkáň, umožňuje využít ostropestřec také pro podporu regenerace silně poškozených jater, u bývalých alkoholiků, drogově závislých, nebo pacientů po chemoterapii.

 

Přispívá k pročištění organismu

Ostropestřec je oblíbeným prostředkem pro detoxikaci jater, která dostávají zabrat vlivem nezdravého životního stylu. V procesu pročištění zbavíte své tělo nahromaděných toxinů, čímž posílíte přirozenou obranyschopnost svého organismu a podpoříte své celkové zdraví.

Úsilí ostropestřce se vyplatí podpořit zelenými potravinami, jako je například chlorella a spirulina. Ty obsahují aminokyseliny přispívající k eliminaci těžkých kovů, které představují jednu z největších hrozeb nejen pro játra, ale pro celý organismus. 

Tip: Chcete se o zelených superpotravinách dozvědět více informací? Přečtěte si náš článek o super greens, ve kterém popisujeme nejzajímavější účinky chlorelly, spiruliny a zeleného ječmene na lidské zdraví.

 

Podporuje domácí léčbu žlučových kamenů

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru fungující jako zásobárna žluči, která se následně využívá v procesu trávení. Žlučník spojuje játra s tenkým střevem, kterému pomáhá se zpracováním tuků.

Ve chvíli, kdy zkonzumujete tuky, hormony vyšlou signál žlučníku, aby uvolnil uloženou žluč, která vede skrze žlučové cesty do dvanáctníku - první části tenkého střeva. Žluč v tomto procesu pomáhá také s absorpcí vitaminů rozpustných v tucích a s jejich přenosem po těle.

Pokud ve velké míře konzumujete tučná jídla a pokrmy plné cukrů a bílé mouky, mohou vám ve žlučníku vzniknout žlučové kameny. Právě ostropestřec je bylinkou, která vám může pomoci s domácí léčbou této poruchy žlučníku.

 

Jak správně užívat ostropestřec?

Nejspolehlivější variantou z pohledu generace obsahu účinných látek je užívání extraktu získávaného ze semen, respektive plodů ostropestřce. K méně spolehlivým variantám patří olej, který se lisuje za studena ze semen a čaj připravený z plodů a listů.

Ostropestřec můžete užívat ráno nebo večer společně s jídlem. V takovém případě může zmírnit případné zažívací problémy a podpořit trávení hůře stravitelných pokrmů. 

Abyste se dočkali všech efektů popsaných výše, ostropestřec byste měli užívat alespoň jeden měsíc v kuse. Poté je vhodná týdenní pauza. V případě potřeby můžete kúru zopakovat a to až dvakrát nebo třikrát ročně.

 

Pro koho není užívání vhodné?

Ostropestřec mariánský není vhodný pro:

- těhotné a kojící ženy

- děti

- osoby s vysokým krevním tlakem

- jedince trpící závažnými chorobami

 

Pokud si nejste jisti tím, jestli je pro vás ostropestřec vhodný, konzultujte jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o tělo Doplňky stravy

Nespavost aneb co dělat, když nemůžete spát

Nespavost aneb co dělat, když nemůžete spát

Zatímco někteří z nás usnou sotva dolehnou, jiným by nestačilo spočítat ani tisíc oveček. Řeč je o insomnii, která mění sladký spánek v pouhý sen. V dnešním článku si povíme o běžných příčinách této poruchy spánku a odhalíme, jak nespavost vyléčit přírodní cestou.

 

Insomnie: co to je?

Termínem insomnie, též nespavost, označujeme jednu z nejčastěji se vyskytujících spánkových poruch, při které nejsme schopni spánek navodit nebo si ho udržet

Insomnie se vyznačuje obtížemi při usínání, častým probouzením v průběhu noci a brzkým probouzením v ranních hodinách bez možnosti znovu usnout.

Z hlediska délky trvání rozlišujeme insomnii krátkodobou, občasnou a chronickou trvající déle než rok

Podle této statistiky se s krátkodobou insomnií setkají za svůj život až dvě třetiny lidí po celém světě. Chronickou formou insomnií pak trpí až 15 % světové populace, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu spánkové poruchy až o 40 % vyšší než u mužů

 

Denní potřeba spánku dle věku

S věkem se naše potřeba spánku snižuje. Zatímco kojenci potřebují až 15 hodin spánku denně, v dospělosti stačí průměrnému člověku zhruba 7–8,5 hodin spánku

 

Melatonin a spánek

Melatonin je spánkový hormon známý pro své silné antioxidační, imunostimulační, synchronizační a termoregulační účinky. K jeho produkci v těle dochází během spánku a to především kolem druhé hodiny ranní. Jeho optimální hladina je klíčová pro kvalitní spánek.  

Melatonin nám dále pomáhá vyrovnat hladinu kortizolu (stresového hormonu, o kterém se dočtete více v tomto článku) a má přímý vliv na pohlavní orgány jako i náš sexuální život obecně, a proto je důležité udržovat ho v rovnováze.

 

Obvyklé příčiny nespavosti 

Vnější faktory nespavosti

- nevhodná postel s matrací

- chlad, teplo, hluk a další vlivy prostředí, ve kterém se snažíte usnout/spát

- užívání stimulujících nápojů (alkohol, káva, energetické drinky)

- užívání návykových látek

- zvýšená aktivita v době před spánkem

 

Vnitřní faktory nespavosti

- stres (především z množství pracovních povinností)

- psychická nepohoda (deprese, úzkosti, nervová labilita apod.)

- fyzická nepohoda (např. zažívací problémy, bolesti svalů a kloubů, astma apod.)

 

Důsledek nespavosti

Spánek je dobou, kdy se naše tělo regeneruje a čerpá síly na další den. Při jeho nedostatku jsme proto vyčerpaní, podráždění, máme snížený postřeh a zhoršuje se i náš pracovní výkon.

Vedlejším efektem insomnie je například přibírání na váze. Během spánku se totiž v našem těle tvoří hormon leptin, při jehož nedostatku máme nutkavou potřebu něco neustále jíst, což může vyústit k problémům s přejídáním, o kterém píšeme v samostatném článku

 

8 tipů na léčbu nespavosti přírodní cestou

Snažte se svůj problém s nespavostí zvládnout přírodní cestou bez léků. Spánek podpořený chemickými léčivy totiž není ani zdaleka tak kvalitní jako ten přirozený, protože během spánku neprocházíte všemi fázemi. Na lécích si navíc můžete vypěstovat závislost. 

1. Investujte do kvalitní matrace, roštu a postele. Uvidíte, že pocit při ulehnutí bude k nezaplacení.

2. Snažte se eliminovat stres. Přečtěte si naše konkrétní tipy, jak se zbavit stresu a jeho fyzických následků.

3. Dodržujte pravidelnou večerku. Nejenže monotónnost podporuje usínání, ale je také vhodná pro nastavení našich vnitřních hodin. 

4. Vyhýbejte se spánku během dne. Jestli se po probdělé noci cítíte unavení, snažte se to se spánkem vydržet až do večerky. V opačném případě byste se totiž mohli dostat do začarovaného kruhu, kdy byste kvůli dennímu odpočinku nemohli usnout večer.

5. Před ulehnutím v dané místnosti vypněte topení a důkladně ji vyvětrejte.

6. Jezte nejpozději dvě hodiny před spánkem. K večeři si zvolte něco lehčího, co se vám bude lehce trávit. 

7. V odpoledních hodinách (zhruba šest hodin před spaním) se vyhněte konzumaci stimulujících nápojů

8. V průběhu dne si vyhraďte prostor pro přiměřenou fyzickou aktivitu. Zároveň si pohlídejte, abyste sportovali nejpozději pět hodin před večerkou.

 

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel podpoříte produkci hormonu melatoninu, který přispívá k navození spánku

 

S usínáním vám pomohou také některé z bylinek

Levandule lékařská – přispívá ke zklidnění nervového systému a snížení nervozity.

Heřmánek pravý – napomáhá k hluboké relaxaci těla i mysli. Zpříjemňuje usínání a podporuje regeneraci těla během spánku, což zlepšuje jeho kvalitu. 

Meduňka lékařská – dokáže přispět k celkovému uvolnění těla a zklidnění mysli, čímž připravuje tělo na spánek. 

Máta peprná – přináší okamžité osvěžení, uvolňuje napětí a snižuje úroveň stresu. 

Kozlík lékařský – pomáhá zmírnit příznaky nervozity a stresu.

 

Všechny výše zmíněné bylinky najdete v našem přírodním nápoji s jahodovou příchutí VENIRA relax komplex, který dále obsahuje neesenciální aminokyselinu L-theanin, minerální látky a vitaminy.

 

Může za vaše problémy s usínáním psychická nepohoda a stres?

Odstraňte své problémy s nespavostí díky CBD kapkám, které eliminují nervozitu, snižují následky úzkosti na organismus, posilují imunitní systém a podporují harmonizaci těla a mysli. Vyzkoušet můžete také jedinečný ústní sprej s melatoninem a meduňkou pro klidný a ničím nerušený spánek díky kterému se budete probouzet čilí a plní energie.

Proč zkusit právě naše CBD kapky?

Na výrobu VENIRA CBD oleje využíváme marihuanu léčebnou (Cannabis Sativa Linnaeus), která je pěstována přímo v České republice. Následně se ředí MTC olejem, který se běžně získává z kokosových ořechů. 

Náš CBD je navíc v širokospektrální formě (= broad spectrum), což znamená, že jsou při zpracování zachovány veškeré důležité kanabinoidy a konečný produkt zároveň neobsahuje žádné THC.

Před samotným zpracováním prochází veškeré rostlinky důkladnou kontrolou kvality, aby splňovaly i ty nejvyšší nároky.

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o tělo Doplňky stravy

Vše, co potřebujete vědět o aminokyselinách

Vše, co potřebujete vědět o aminokyselinách

Přítomnost aminokyselin v našem těle je klíčová pro mnoho funkcí, které nás udržují v dobré kondici a zároveň slouží jako materiály pro tělesné buňky, hormony a enzymy. K tomu je zapotřebí, aby bylo všech 20 existujících aminokyselin ve správném poměru, ale naše tělo si některé z nich bohužel neumí samo vytvořit, a tak je musíme suplementovat nebo přijímat v potravinách. V dnešním článku se dozvíte o jednotlivých typech aminokyselin, jejich účincích a nejlepším způsobu, jak je doplňovat.

Aminokyseliny: co to je?

Aminokyseliny jsou organické sloučeniny složené z atomů dusíku, uhlíku, kyslíku a vodíku. Představují základní stavební strukturu proteinů. Tím, že poskytují potřebné základy pro růst a obnovu svalové tkáně, jsou aminokyseliny něco jako tvůrci svalů. V lidském těle navíc plní řadu dalších funkcí, protože tvoří enzymy, hormony, protilátky v krvi, bílkoviny a další.

Existuje na 20 druhů aminokyselin, přičemž devět z nich je pro naše tělo esenciálních a zbylých 11 neesenciálních. Čím se mezi sebou liší?

 

Rozdíl mezi esenciálními a neesenciálními aminokyselinami

Esenciální aminokyseliny

Pro naše tělo jsou nezbytné, ale neumí si je samo vytvořit. Musíme je suplementovat nebo přijímat v potravinách. 

Do této skupiny spadají aminokyseliny lysin, methionin, fenylalanin, histidinu, threonin, tryptofan

Dále pak isoleucin, leucin a valin, což jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které jsou klíčové pro sportovce a používá se pro ně zkratka BCAA.

 

Neesenciální aminokyseliny

Pro naše tělo jsou nahraditelné, protože si je umí samo vytvořit. 

Do této skupiny spadají aminokyseliny alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein, glutamin, kyselina glutamová, glycin, prolin, serin a tyrosin.

 

Účinky esenciálních aminokyselin

Lysin – podporuje růst kostí, absorpci vápníku a hraje klíčovou roli v procesu syntézy kolagenu.

Methionin – pomáhá přeměňovat škodlivé látky na neškodné formy, což je klíčové pro udržení zdraví jater a dalších orgánů. Dále je nezbytný pro správnou syntézu proteinů určených pro růst, obnovu a regeneraci tkání.

Fenylalanin – přispívá ke zlepšení paměti a ke zvýšení odolnosti vůči stresu. Dále podporuje duševní a sexuální výkonnost.

Histidin – účastní se tvorby bílých a červených krvinek. Rovněž podporuje vliv růstového hormonu a ostatních aminokyselin a regeneraci tkání.

Threonin – přispívá k výživě kostí a zubů a podporuje pevnost a pružnost pojiv. Dále je nezbytnou složkou protilátek v imunitním systému.

Tryptofan – je prekurzorem pro hormony melatonin a serotonin.

Isoleucin & Leucin & Valin – nejvyužívanější kombinace aminokyselin mezi sportovci. Tyto BCAA jsou důležité pro syntézu proteinů, růst svalů a snížení pocitu únavy.

 

Účinky neesenciálních aminokyselin

Alanin – podporuje imunitu a přispívá k regulaci glukózy v krvi. Dále zpracovává vitaminy skupiny B a pomáhá s budováním a regenerací svalové tkáně.

Arginin – přispívá ke zdraví mozku a srdce. Rovněž podporuje sportovní výkon a urychluje hojení ran. 

Arginin najdete v doplňku stravy VENIRA nakopni to!, který dokáže nabudit organismus, zlepšit prokrvení svalů a přispět k optimálnímu výkonu při zátěži. Dále má pozitivní vliv na koncentraci a vitalitu a dokáže eliminovat únavu a vyčerpání.

Asparagin – zlepšuje sportovní výkon a jedná se aminokyselinu nezbytnou pro tvorbu dalších aminokyselin, bílkovin a mastných kyselin.

Kyselina asparagová – nezbytná z hlediska fungování nervového systému a produkce hormonů. Přispívá ke zvýšení hladiny testosteronu a pomáhá syntetizovat další důležité aminokyseliny.

Cystein – podporuje snížení hladiny cukru v krvi, a tedy pomáhá při léčbě cukrovky.

Glutamin – pomáhá při problémech s trávením. Dále podporuje metabolismus a hubnutí.

Kyselina glutamová – zlepšuje sportovní výkon a podporuje aktivní životní styl a imunitu. Rovněž přispívá ke zdraví mozku, srdce a prostaty.

Glycin – kromě toho, že podporuje sportovní výkon, také na sebe dokáže vázat toxické látky, které následně pomáhá vyloučit pryč z těla. 

Prolin – napomáhá k rychlejšímu hojení ran a hraje důležitou roli v procesu syntézy kolagenu.

Serin – posiluje imunitu a přispívá ke zmírnění stresu a zlepšení kvality spánku. 

Tyrosin – podporuje vitalitu a koncentraci při psychickém a fyzickém výkonu. Dále přispívá k udržení optimálního stavu pokožky, pomáhá zlepšit paměť a potlačit chuť k jídlu. 

Tyrosin najdete v našem doplňku stravy VENIRA brain booster, který dále obsahuje theanin, což je aminokyselina se skvělými uklidňujícími účinky, která se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji. Theanin dokáže podporovat paměť, čímž přispívá ke schopnosti učení a pomáhá navodit pocit pohody.

 

Proč a jak aminokyseliny doplňovat?

Neesenciální aminokyseliny jsou pro naše tělo velmi důležité, ale díky tomu, že si je dokáže obstarat samo, nemusíme je doplňovat. Naopak esenciální aminokyseliny musíme získat prostřednictvím našeho jídelníčku

Esenciální aminokyseliny najdete například v rybách, mléčných výrobcích, mase, vejcích, luštěninách, fazolích, ořechách, semenech a různých dalších rostlinných zdrojích

Další variantou je suplementace prostřednictvím doplňků stravy. Dávkování se pak liší v závislosti na individuálních potřebách a konkrétním produktu, proto je nejjednodušší následovat doporučení daného výrobce. 

Konkrétně BCAA je vhodné užívat zhruba půl hodiny před tréninkem a poté půl hodiny po sportovním výkonu s tím, že doporučená dávka je 3–5 g dvakrát až třikrát denně. BCAA je dále vhodné užívat současně s vitaminem B6, který podporuje vstřebávání

Při výběru doplňku stravy si jen dejte pozor, že u aminokyselin rozlišujeme L formu a D formu, přičemž v našem organismu je využitelná pouze první ze zmíněných, tedy L forma. Na trhu se můžete setkat také s D-formou, ale to by pro vás byli jen vyhozené peníze. 

V naší nabídce najdete například přírodní doplněk stravy VENIRA L-methionin, který obsahuje 500 mg methioninu v každé denní dávce a jeho pravidelné užívání vám pomůže na cestě za krásnými vlasy, nehty a pokožkou.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Doplňky stravy

Na co je dobrá Maca peruánská?

Na co je dobrá Maca peruánská?

Maca peruánská, známá také jako "peruánský ženšen", se stále více dostává do povědomí lidí jako jedna z nejúčinnějších superpotravin. Tento nenápadný kořen, pocházející z vysokohorských oblastí jihoamerických And, je nabitý vitamíny, minerály a dalšími prospěšnými látkami, které mohou podpořit celkové zdraví, zvýšit energii a zlepšit hormonální rovnováhu. Ať už vás zajímá, jak maca působí na plodnost, sportovní výkonnost, nebo jaké další benefity může nabídnout, tento článek vám poskytne komplexní přehled o všech jejích účincích. Objevte, proč si macu oblíbili lidé po celém světě a jak ji můžete využít i vy.

 

 

Co je to Maca peruánská

Lepidium meyenii. Lepidium peruvianum. Maca horská. Peruánská viagra. Řeřicha peruánská. Ať už použijeme kterýkoliv z oficiálních nebo zlidovělých názvů, vždy máme na mysli Macu peruánskou, respektive kořen Macy, který se od nepaměti pěstuje v Jihoamerických Andách, především v oblasti peruánských vysokých hor.

Jedná se o druh rostliny z čeledi brukvovitých ceněný pro své léčivé účinky a energetické vlastnosti. Tento symbol síly a plodnosti byl také součástí tradiční andské medicíny, kde patřil mezi jedinečné prostředky k posílení imunity i zlepšení celkové vitality.

Dnes je k vidění hned několik odrůd a odstínů Macy peruánské, přičemž k nejznámějším patří její žlutá, červená a černá barevná variace. Pěstuje se pro kořen, který obsahuje široké spektrum účinných složek s blahodárnými účinky na lidský organismus. Svým vzezřením připomíná řepu či ředkev.

 

Jaké látky obsahuje kořen Macy?

Kořen Macy peruánské je bohatý na širokou škálu živin přispívajících k jejím jedinečným vlastnostem a benefitům. Mezi ty hlavní patří:

Vitamíny - Maca obsahuje různé vitamíny, včetně vitaminu A, B1, B2, B6, C, D a E. Tyto vitamíny jsou důležité pro správné fungování imunitního systému, energetický metabolismus a celkové zdraví.

Minerální látky - Mezi minerály v kořeni Macy najdeme například selen, hořčík, jód, fosfor, vápník, měď, železo, draslík a zinek. Ty přispívají nejen ke zdraví kostí nebo svalů, ale také ke zdraví nervového a kardiovaskulárního systému.

Aminokyseliny - Maca se pyšní velkým množstvím především esenciálních aminokyselin, které si naše tělo samo nedokáže vytvořit. Jedná se například o valin, leucin, isoleucin nebo methionin.

Bioaktivní látky - v Mace nalezneme alkaloidy, flavonoidy i glukosinoláty s antioxidačními a adaptogenními účinky.

Vláknina - tedy potrava pro prospěšné střevní bakterie. Má důležitou roli při regulaci trávení i podpoře zdraví střevní mikroflóry.

Třísloviny a další tělu užitečné látky jako saponiny, steroly a uhlovodany.

 

Účinky Macy peruánské

Díky svému bohatému nutričnímu profilu má Maca schopnost:

- podporovat plodnost

- podílet se na vyrovnání hladiny hormonů

- posilovat psychickou i fyzickou vitalitu

- zlepšovat vytrvalost, sílu a odolnost organismu při fyzické zátěži

- zvyšovat libido

Pojďme si jednotlivé účinky trochu více rozebrat.

 

5 hlavních účinků macy - na co je dobrá maca peruánská?

1. Maca peruánská pomáhá tělu s adaptací na okolní podmínky

Maca peruánská patří do skupiny tzv. adaptogenů, které přispívají ke zvýšení celkové odolnosti organismu a pomáhají s adaptací na nové životní podmínky. Vzhledem k tomu, že adaptogeny přispívají k udržení síly a pevnosti svalů, velmi často se doporučují k užívání při rekonvalescenci.

Adaptogeny fungují v těle tak, že korigují množství vyplavených stresových hormonů při stresové situaci. Při zvýšené hladině kortizolu totiž může docházet k potlačení imunitních funkcí a jeho nadprodukce může být rovněž příčinou nadváhy a hormonální nerovnováhy.

Mezi adaptogeny patří také ashwagandha - nejčastěji využívaná bylina v ajurvédské medicíně. Zjistěte více o účincích ashwagandhy a možných formách užívání.

 

2. Maca je známé afrodiziakum

Maca dokáže regulovat hladiny pohlavních hormonů (estrogenu, testosteronu a progesteronu) v těle, a tím zásadním způsobem přispívá ke zvýšení libida. Proto se jí také mnohdy přezdívá jako peruánská viagra.

Pokud by si váš sexuální život zasloužit trochu okořenit, na Macu se můžete rozhodně spolehnout. My ji v přírodním doplňku stravy VENIRA sex booster, speciálně vyvinutém pro potřeby dospělých žen, zkombinovali s kotvičníkem, damiánem, ženšenem, zinkem, argininem a citrulinem. Tyto látky pomáhají zachovat kvalitní sexuální život, zvýšit vytrvalost a libido, prokrvit tělo a zlepšit citlivost, a tím i celkový prožitek.

 

3. Ženy ocení macu při hormonální nerovnováze, akné a PMS

Macy pozitivní působení na hladiny hormonů je přínosné i pro ženy, které trápí hormonální nerovnováha a tím i nevzhledné akné.

Hormony jsou chemické látky v našem těle. Podílí se především na našem tělesném vývoji. Dokáží ale ovlivnit funkci buněk v jiných částech těla, to znamená, že umí ovlivnit naši náladu, metabolismus, ale i řadu dalších důležitých procesů.

Konkrétně pohlavní hormony ovlivňují naše chování a především jsou zodpovědné za správnou funkci a vývoj pohlavních orgánů.

Tip: Jak poznat, jestli jsou vaše hormony v nerovnováze se dočtete v našem článku o důležitosti hormonální rovnováhy.

 

4. Kořen Maca jako legální doping pro sportovce

Maca je velmi známá i mezi vrcholovými sportovci, protože dokáže podpořit jejich výkon a udržet je v kondici. Jak jsme si uvedli již výše, kořen obsahuje důležité steroly, které podporují regeneraci těla po náročném výkonu a tvorbu svalové hmoty přírodní cestou.

 

5. Maca peruánská zlepšuje plodnost

Kromě toho, že má Maca peruánská pověst sexuální pomůcky, je také vhodná jako prostředek na podporu početí

Zatímco u žen obnovuje hormonální rovnováhu, mírní menstruační problémy a zvyšuje plodnost, u zdravých mužů může přispět ke zlepšení kvality spermií a zvýšení jejich celkového počtu. Dokonce se o Mace hovoří jako o možném léku na ženskou a mužskou neplodnost.

Nedaří se vám otěhotnět nebo jste ve fázi plánování miminka, a chcete zvýšit své šance na početí, až se o něj začnete pokoušet? K otěhotnění vám může pomoci prémiový komplex účinných látek VENIRA podpora plodnosti speciálně navržený pro potřeby žen.

 

Chuť a vhodný způsob dávkování Macy peruánské

Maca peruánská má velmi specifickou nasládlou chuť, která nemusí každému vyhovovat. Pokud nejste ani vy jejími fanoušky, můžete sáhnout po polykatelných tabletách. Nicméně i chuť čistě sušeného prášku můžete kamuflovat tím, že ho nesmícháte s vodou, ale vmícháte ho do šťávy, jogurty, smoothie nebo třeba kaše.

Macu můžete rovněž užívat ve formě sypkých potravinových doplňků, které kombinují účinky velkého množství vitamínů, minerálů a dalších látek. Příkladem je VENIRA kolagenový drink by @mamadomisha s našlapaným složením a exotickou příchutí manga. Nebo vyzkoušejte Imunity drink by @mamadomisha. V balení najdete ne jednu, ale hned tři božské příchutě, a tak si každý den můžete pochutnat na jiné.

Denně se doporučuje konzumovat 500 až 700 mg Macy peruánské. Při dávkování vždy vycházejte z doporučení výrobce konkrétního doplňku stravy a denní doporučenou dávku nikdy nepřekračujte. Je vhodné si také určit konkrétní čas, kdy budete Macu užívat a ten dlouhodobě dodržovat.

 

Poznejte i další skvělé SUPERpotraviny

K dalším populárním superpotravinám patří spirulina, chlorella a zelený ječmen. Vyzkoušet je můžete klidně všechny najednou. Najdete je v našem veganském doplňku stravy VENIRA super greens + probiotika, který:

- podporuje detoxikaci organismu i odstraňování toxinů

- přispívá ke zlepšení trávicích funkcí

- dodává tělu potřebnou energii

- přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi

- posiluje imunitní systém i obranyschopnost organismu

- napomáhá lépe zvládat stres a kontrolovat tělesnou hmotnost

- podporuje snížení míry únavy a vyčerpání

 

10 zajímavostí o Mace peruánské

1. Rostlina odolnosti: Maca dokáže růst ve výškách přes 4 000 metrů, kde jiné rostliny nepřežijí.

2. Historické využití: Inkům sloužila jako posilující prostředek pro bojovníky před bitvami.

3. Regulátor nálady: Maca může pomoci při úzkostech a depresích díky svým adaptogenním vlastnostem.

4. Různé barvy, různé účinky: Černá maca je nejlepší pro mužské libido, zatímco červená podporuje zdraví kostí.

5. Přírodní afrodiziakum: Díky vlivu na hladiny hormonů se často přirovnává k přírodní viagře.

6. Předek moderních multivitamínů: Maca byla tradičně užívána jako komplexní zdroj živin a energie.

7. Doplněk pro vegetariány a vegany: Obsahuje bílkoviny a aminokyseliny, které mohou být pro vegetariány těžší získat z běžné stravy.

8. Přírodní stimulant: Na rozdíl od kávy nezpůsobuje Maca nervozitu ani pokles energie po vysazení.

9. Podpora mentální výkonnosti: Pravidelné užívání může zlepšit paměť a kognitivní funkce.

10. Zvyšuje výdrž: Maca obsahuje sacharidy, které poskytují tělu energii. Některé studie naznačují, že může zlepšit vytrvalost a snížit únavu.

 

Co si z článku odnést?

Maca peruánská je jednou z nejzajímavějších superpotravin, která nabízí řadu zdravotních přínosů – od podpory energie a libida, přes vyrovnání hormonálních hladin až po zlepšení fyzické i psychické výkonnosti. Pokud hledáte přirozený způsob, jak podpořit své zdraví a vitalitu, maca je skvělou volbou. Nezapomeňte však vždy dbát na správné dávkování a vybírat kvalitní produkty. Vyzkoušejte tuto přírodní zázračnou rostlinu a zařaďte ji do svého každodenního života – váš organismus vám za to poděkuje!

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Ženské zdraví Péče o tělo Doplňky stravy

Na co je dobrý Astaxanthin? Jaké jsou jeho zdraví prospěšné účinky?

Na co je dobrý Astaxanthin? Jaké jsou jeho zdraví prospěšné účinky?

Astaxanthin je karotenoid (přírodní fotosyntetické barvivo), který má coby nejsilnější přírodní antioxidant řadu pozitivních účinků na každou stránku našeho zdraví

 

Co je astaxanthin?

Astaxanthin je silný antioxidant, a tím myslíme OPRAVDU silný, protože svou antioxidační silou předčí i daleko známější antioxidanty

Astaxanthin je:

- 6 000× účinnější než vitamin C

- 3 000× účinnější než resveratrol

- 800× účinnější než koenzym CoQ10

- 550× účinnější než katechiny obsažené v zeleném čaji

- 500× účinnější než vitamin E

 

A proč že astaxanthin je tak silný? Zatímco některé z výše zmíněných antioxidantů se rozpouští buďto jen ve vodě, nebo pouze v tucích, molekuky astaxanthinu se rozpouští v obou. Díky tomu dokáží proniknout skrze celou lipidovou dvojvrstvou buňky. 

 

Účinky astaxanthinu

Posiluje imunitu

Astaxanthin podporuje tvorbu imunoglobulinu (= protilátky, kterou organismus vytváří na svoji obranu proti bakteriím a virům). 

Dále podporuje aktivitu a schopnost rychlého množení buněk imunitního systému. Tím ho posiluje a zvyšuje jeho odolnost vůči nemocem a dalším negativním vlivům vnějšího prostředí.

 

Dokáže bojovat proti zanícení organismu

Astaxanthin má mimořádný protizánětlivý účinek, a tak dokáže tlumit tvorbu sloučenin, které jsou v těle příčinou rozvoje zánětů. Bojuje proti chronickému zanícení, které stojí na počátku cukrovky, rakoviny, onemocnění mozku a dalších života ohrožujících nemocí. 

 

Podporuje zdraví mozku

Vzhledem k tomu, že astaxanthin překonává bariéru mezi krevním oběhem a mozkem, může působit přímo na mozkové buňky, které chrání před poškozením volnými radikály a toxiny. Dále zpomaluje pokles pozornostních, paměťových nebo jiných kognitivních funkcí způsobený přirozeným stárnutím mozku.

 

Přispívá ke zdraví očí

Astaxanthin se dokáže hromadit v očních tkáních. Jeho pravidelné užívání může vést ke zlepšení zrakové ostrosti a schopnosti zaostření. Dále pomáhá při únavě a bolesti očí nebo při pocitu podrážděných a suchých očí.  

 

Chrání pokožku před poškozením sluncem

V nejsvrchnější vrstvě kůže (epidermis) se při působení UV záření uvolňuje velké množství aktivního kyslíku, který zapříčiňuje oxidaci buněčných membrán, což vede k postupnému stárnutí kůže. K největšímu poškození pak dochází ve střední vrstvě kůže nazývané škára (dermis), protože uvolněný kyslík způsobuje poškození kolagenových vláken, která dodávají kůži potřebnou tloušťku, odolnost a pružnost. Kůže tím rovněž ztrácí schopnost udržet si vlhkost, která se za normálních okolností drží mezi jednotlivými kolagenovými vlákny.

Právě astaxanthin dokáže pohltit UVB záření, které představuje pro lidskou pokožku největší nebezpečí. Pokožku udržuje hydratovanou, pružnou a pevnou. Zároveň předchází vzniku pigmentových skvrn, které by se mohly na vaší kůži vytvořit jako důsledek působení UV záření. 

Tip: Zdraví a vzhled své pokožky můžete podpořit také pravidelnou konzumací VENIRA PREMIUM kolagenového drinku. Obsahuje kolagenní peptidy, které v kombinaci s pečlivě vybranými vitaminy a minerálními látkami poskytují regenerační, antioxidační a protizánětlivé účinky, zlepšují hydrataci, pružnost a hladkost pokožky a chrání ji před oxidačním poškozením a UVB zářením, které jsou primárními příčinami stárnutí pokožky.

 

Zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky

Všechny faktory urychlující stárnutí kůže vyvolávají v těle uvolňování volných radikálů, které poškozují strukturu buněk v naší DNA. Jejich záškodnickou činnost dokážou neutralizovat antioxidanty, ale problém nastává ve chvíli, kdy je volných radikálů příliš. Tím dochází k oxidačnímu stresu, což je stav, při kterém tělo nedisponuje dostatkem antioxidantů. 

Vzhledem k tomu, že astaxanthin patří k nejsilnějším přírodním antioxidantům, dokáže bojovat proti stárnutí kůže a chránit buňky před poškozením volnými radikály.

 

Zvyšuje sportovní výkony

Astaxanthin má rovněž pozitivní účinek na sportovce, u kterých podporuje svalovou výdrž a rychlejší regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě. Protizánětlivý účinek astaxanthinu zase napomáhá ke zmírnění svalového napětí a únavy.

Látky, které zvyšují sílu, výkon a energii, obsahuje také adaptogenní rostlina ashwagandha, o které píšeme v nedávném článku u nás na blogu.

 

Přírodní zdroje Astaxanthinu

Astaxanthin se přirozeně vyskytuje v některých mikroorganismech, řasách a mořských plodech. Je zodpovědný za charakteristickou červenou, oranžovou či růžovou barvu krabů, krevet, raků, krill, humrů a divokých lososů. Ti astaxanthin neprodukují, ale získávají ho z potravy stejně jako my lidí. Pro vegetariány je skvělou volbou sladkovodní řasa Haematococcus pluvialis, ve které je zároveň největší koncentrace této látky.

Pokud mořským plodům neholdujete, ale přesto chcete těžit z účinků tohoto silného antioxidantu, doporučujeme vám náš přírodní doplněk stravy VENIRA astaxanthin, který obsahuje 4 mg astaxanthinu v každé denní dávce. Dále jsme ho obohatili o antioxidační vitamin E, který je rozpustný v tucích kde udržuje správnou funkci všech buněk. Dále podporuje tvorbu bílých krvinek důležitých pro obranyschopnost organismu.

Astaxanthin najdete také ve VENIRA summer bronze, přírodním doplňku stravy pro podporu normální pigmentace kůže a VENIRA PREMIUM kapslí pro vlasy, nehty a pleť, které slouží k celkovému zlepšení kvality vlasů, nehtů a kůže. Kromě astaxanthinu obsahují také kolagen, kyselinu hyaluronovou, organickou síru a dalších 16 účinných látek

Naše prémiové kapsle pro vlasy, nehty a pleť jsou vhodné pro každého, koho trápí

- slabé nehty se sklony k lámání a třepení

- jemné, lámavé nebo řídnoucí vlasy

- pomalu rostoucí vlasy

- ochablá pleť bez života

- drobné nedokonalosti na pleti

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Péče o tělo

Recept na domácí SPA

Recept na domácí SPA

Máte za sebou náročný den? Všeho nechte a vychutnejte si svou chvilku sladkého (a zaslouženého) nicnedělání. S našimi tipy na večer plný relaxace jako ve SPA si užijete každou minutu skutečně na maximum.

 

3 dobré důvody, proč si na sebe udělat čas

1. Získáte odstup od všeho, co právě řešíte ve svém životě. 

2. Probudíte svou kreativitu, protože můžete nechat volně plynout své myšlenky a probírat se jimi. 

3. Načerpáte energii potřebnou k vyřízení důležitých pracovních a osobních záležitostí.

 

Jak na domácí spa?

Ze všeho nejprve si vypněte telefon a pootočte klíčem v zámku, abyste měli celou koupelnu jen pro sebe

 

SPA pro vaše tělo

Cesta ke krásné pokožce vede přes relaxační koupel. Nejprve ale začněte hloubkovou očistou s pomocí tělového peelingu, který vaši pokožku zbaví odumřelých kožních buněk, krásně ji prokrví a připraví na absorpci účinných látek, které bude obsahovat vaše koupel

Poté se důkladně osprchujte, vanu opláchněte a napusťte si vodu o teplotě kolem 38 °C. Do napuštěné vany vhoďte šumivou bombu do koupele. Na efekt můžete přilít také trochu mléka.

K harmonizaci těla a mysli přispívají rovněž bylinné koupele. V případě únavy sáhněte po heřmánku. Na psychickou nepohodu pomáhá levandule a s osvěžením mysli a zmírněním bolestí vám zase pomůže kopřiva. 

Na okraj vany si připravte sprchový olej, ať máte v průběhu koupele vše důležité po ruce. Na dosah mějte také měkké ručníky s županem a jestli nechcete být sami jen se svými myšlenkami, připravte si také odpočinkovou knihu nebo si pusťte relaxační hudbu. 

Pokud si neplánujete číst, světla v koupelně nechte klidně zhasnutá a jen zapalte pár svíček, které krásně dotvoří celou atmosféru. 

Naložte se do vany a alespoň 30 minut relaxujte. Po této době bude vaše pokožka krásně vláčná a dokonale připravená na hýčkání masážním olejem, který nezanechává mastný film a má úžasný regenerační, hydratační a anti-aging účinek

Tip: Masážní olej můžete využít i v jiných dnech pro účely klasické, sportovní nebo regenerační masáže. V tomto případě se vám budou hodit další dvě ruce, proto doporučujeme přizvat partnera/partnerku a udělat si masáž navzájem. 

 

SPA pro vaše vlasy

Čas strávený ve vaně je ideální pro aplikaci masky na vlasy. Vlasy nejprve od kořínků ke konečkům propláchněte pod proudem vlažné vody. Odpovídající množství šamponu naneste rovnoměrně na vlasovou pokožku a vmasírujte ho pomocí stimulujícího masážního kartáče. S jeho pomocí odstraníte přebytečný kožní maz i odumřelé kožní buňky a přispějete k efektivnějšímu vstřebávání účinných látek z vlasové kosmetiky

Až skončíte s masáží, vlasy důkladně propláchněte pod proudem vlažné vody a naneste na ně masku na vlasy – jak vybrat tu nejlepší právě pro vás vám radíme v tomto článku

Masku nechte působit po doporučenou dobu a dále pokračujte aplikací kondicionéru. Jak to udělat správně vám radíme v článku, jak často si mýt vlasy

 

SPA pro vaši pleť

Teď přichází čas na pleť. Začněte tím, že ji důkladně odlíčíte a vyčistíte – mrkněte na naše tipy na konkrétní čisticí a odličovací produkty

Stejně jako u těla pokračujte peelingem, který vaši pokožku podpoří v přirozeném procesu regenerace. Na výběr máte mechanický a chemický peeling

Mechanické peelingy neboli scruby obsahují abrazivní částečky, které v podstatě obrušují povrch pokožky, a tím ji zbavují odumřelých kožních buněk a nečistot. Tím pádem sami ovlivníte, jestli bude vaše pokožka ošetřena rovnoměrně. Naopak chemické peelingy fungují na bázi kyselin, které buďto rozpouští vazby mezi kožními buňkami (AHA), nebo rozpouští mastnotu a nečistoty usazené uvnitř pórů (BHA)

Až dokončíte tuto očistnou část, naneste na pleť oblíbený kosmetický olej a začněte s masáží pomocí kamene gua sha. Je vyrobený z růženínu, který přispívá ke zvýšení jemných vibrací a je považován za minerál lásky, krásy a harmonie nejen ve vztazích

Pokud kámen umístíte na pár desítek minut před použitím do lednice, bude pro vás skvělým osvěžením a pomůže vám se zmírněním otoků. Přečtěte si náš konkrétní návod na masáž obličeje s pomocí gua sha a dalších masážních pomůcek. 

Po masáži si už jen opláchněte pleť vlažnou vodou a naneste na ni oblíbené pleťové sérum a pleťový krém. Obsažené účinné látky se snadno penetrují do pokožky díky zlepšené cirkulaci krve.

 

SPA pro vaši duši a mysl

Poté, co absolvujete celý výše popsaný relaxační rituál, zabalte se do měkkého županu a pokračujte v relaxaci v křesle nebo na pohovce. Určitě není vhodné naskočit hned do pracovního procesu nebo plnění domácích prací.

Abyste zapojili všechny své smysly, připravte si bylinkový čaj nebo náš 100% přírodní doplněk stravy VENIRA relax komplex, který napomáhá ke zklidnění organismu a snížení míry únavy a vyčerpání. Dále působí proti nadměrnému stresu a podporuje normální činnost nervové soustavy. Vzhledem k tomu, že usnadňuje usínání, připravte si ho zhruba jednu hodinu před ulehnutím. Do té doby můžete pokračovat ve čtení a poslechu relaxační hudby. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Péče o vlasy Péče o pleť

Trápí vás nadýmání? Poradíme vám, jak se ho zbavit

Trápí vás nadýmání? Poradíme vám, jak se ho zbavit

Přestože je nadýmání poměrně běžným problémem, mnoho lidí neví, co ho způsobuje, jak se s ním vypořádat a jak mu předcházet v budoucnu. Právě na tyto otázky se zaměříme v dnešním článku.  

 

Co je nadýmání

Nadýmání můžeme popsat jako nadměrnou tvorbu plynů ve střevech projevující se pocitem nafouklého břicha, které může být na dotek tvrdé a bolestivé. 

Tento stav celkového nepohodlí se nemusí projevovat jen nadmutým břichem. Nadýmání je běžně doprovázeno také říháním, nepříjemnými pocity plnosti po jídle, křečemi, nevolností, případně kručením ve střevech

 

Proč dochází k nadýmání

Ve střevech se denně vytvoří kolem osmi litrů plynu, přičemž z těla odchází jeden litr plynu (každý zdravý jedinec upustí střevní plyn v průměru 5–15× denně) a zbylé množství se absorbuje do krevního řečiště. 

O zvýšené plynatosti mluvíme v případě, kdy se plynu ve střevech vytvoří více. Ten pak neodchází v potřebném množství přirozenou cestou a hromadí se v jaterním a slezinovém ohbí tlustého střeva, kde vyvolává silné bolesti břicha.

 

Běžné příčiny nadýmání

Nadýmání je z velké části způsobené konzumací konkrétních potravin jako například potravin s vysokým obsahem vlákniny (kapusta, brokolice, fazole, hnědá rýže, cibule) a vysokým obsahem cukrů. Problematické mohou být rovněž sladidla, sycené nápoje a alkoholické nápoje jako víno a pivo

Za zvýšenou plynatostí může stát také alergická reakce na konkrétní potravinu. Nepříjemné pocity se mohou objevit například po konzumaci lepku, laktózy nebo fruktózy. 

K nadýmání může přispět rovněž naše chování při jídle. Pokud jíme ve spěchu, hltáme a polykáme velká sousta, společně s jídlem lokáme velké množství vzduchu. Většiny se sice zbavíme při říhnutí, ale část vzduchu putuje do tlustého střeva, kde se přeměňuje na plyn, který z nás nakonec vyjde v podobě větrů.

Nadýmání a další trávicí obtíže jako zácpa, průjem nebo pálení žáhy mohou být důsledkem chronického stresu. Náš organismus totiž může v reakci na stres ovlivňovat nervy zažívacího ústrojí. 

U žen může být příčinou zvýšené plynatosti kolísání hladiny hormonů způsobené menstruačním cyklem. Již v době před menstruací se vlivem hormonů zpomaluje činnost střev a svalová tkáň pracuje pomaleji. Zpět do normálu se vše vrací pár dnů po menstruaci. Trávicí problémy se mohou objevit také během těhotenství a menopauzy.

 

Prevence nadýmání

Jezte v klidu, po malých soustech a před polknutím vše důkladně rozkousejte.

Omezte konzumaci nadýmavých potravin.

V průběhu dne vypijte dostatek neperlivé vody.

Po hlavním jídle se vydejte na menší procházku.

Pravidelně se hýbejte.

 

Jak zklidnit nadýmání? Nasaďte probiotika

Problémy s trávením mohou být znakem, že je váš střevní mikrobiom v nerovnováze. S tím vám pomohou probiotika, tedy živé organismy (bakterie a nebo kvasinky), které ve střevech pomáhají nastavit rovnováhu

Probiotika jsou součástí některých potravin (kefír, plnotučný jogurt, kysané podmáslí, acidofilní mléko, kysané zelí, kvašená zelenina, eidam, ementál, čedar, plísňové a zrající sýry), ale můžete je samozřejmě užívat i formou doplňků stravy

VENIRA probiotika ve svém složení obsahují 10 různých kmenů s celkem 10 miliardami živých probiotických kultur. Součástí doplňku je také inulin (rozpustná vláknina), tedy prebiotikum, které vytváří pro přátelské bakterie kladné životní podmínky, přispívá k jejich růstu a účinně napomáhá k jejich aktivitě. Na závěr jsme přidali extrakt ze smetanky lékařské, která podporuje normální trávení.

Obrovským benefitem našeho přírodního doplňku stravy, který se podílí na udržení zdravé střevní mikroflóry, je jeho způsob zpracování nazývaný tyndalizace. Jedná se o typ přerušované sterilizace, díky které zůstává v probiotikách přítomná většina aktivních metabolitů produkovaných během fermentace. Ty tak dovedou mnohem lépe přilnout ke střevní stěně a díky tomu působí daleko efektivněji při řešení trávicích potíží

Probiotika jsou zásluhou přerušované tepelné úpravy daleko odolnější vůči kyselému žaludečnímu prostředí, a tak se dostanou přímo do trávicího traktu, kde primárně působí.

 

Další tipy, jak zastavit nadýmání

Pokud nadýmání přichází převážně po konzumaci mléka, zkuste ho alespoň na 14 dní vyřadit. Právě mléko a mléčné výrobky obecně jsou častou příčinou zhoršených potíží u lidí, kteří nemají dostatek laktázy, trávicího enzymu, který štěpí laktózu neboli mléčný cukr.

Při bolestech vám pomůže jemná masáž spodní části břicha, se kterou uvolníte střevní plyn. Na břicho si můžete rovněž přiložit termofor, který díky působení tepla zmírní křeče. K vytlačený plynů z těla přispějete rovněž krátkou a pomalou procházkou.

Zařaďte do svého jídelníčku bylinky a koření jako fenykl jehož semena se využívají právě ke zmírnění plynatosti. Doporučujeme si z něj připravit čaj nebo ho žvýkat po jídle. Vhodný pro vás bude také pravý mátový čaj, který pomáhá uvolnit svaly trávicího traktu a omezit nadýmání. Zmírňující účinky mají dále bylinné čaje z heřmánku, zázvoru a pampelišky

Nadměrnou střevní plynatost vám pomůže snížit také aktivní uhlí, které na svůj povrch dokáže navázat plyny a toxické látky ze zažívacího traktu.

Své trávení, imunitu a detoxikační procesy v těle můžete nakopnout s pomocí VENIRA super greens + probiotika – nabušenou směsí pěti zelených SUPERPOTRAVIN, které doplňuje dalších 11 aktivních živin včetně probiotik a prebiotik

 

Kdy navštívit lékaře?

V drtivé většině případů zvládnete zmírnit nadýmání bez odborné pomoci. Nicméně existují případy, při kterých je neodkladná návštěva lékaře na místě, a to když:

- nezabírají dostupná léčiva a potíže se postupně zhoršují

- potíže se vrací a trvají dlouhodobě

- bolesti břicha doprovází ztížené dýchání

- pociťujete silné bolesti břicha doprovázené průjmem, zvracením a horečkou

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Doplňky stravy

Ashwagandha: jaké jsou účinky této byliny a v jaké formě ji užívat?

Ashwagandha: jaké jsou účinky této byliny a v jaké formě ji užívat?

Věděli jste, že ashwagandha patří k nejčastěji využívaným bylinám v ajurvédské medicíně? O důvod víc, proč tomuto zázraku z daleké Indie věnovat náležitou pozornost.

 

Co je to ashwagandha?

Ashwagandha, česky ašvaganda, přezdívaná též vitánie snodárná, indický ženšen nebo zimní třešeň, je jednou z nejmocnějších bylinek ajurvédské (tedy formy tradiční indické) medicíny, kde se pro své blahodárné účinky využívá déle než 2 500 let. Její využití sahá až do starověku, kdy byla užívána jako tonikum pro posílení těla a prodloužení života.

Za krkolomným názvem se skrývá robustní vytrvalá bylina, které se daří skvěle v subtropických a tropických oblastech, ale bez problému přežije i při nižších teplotách do 10° C. 

 

Ašvaganda patří do skupiny tzv. adaptogenních rostlin

Adaptogenní rostliny nám pomáhají s adaptací na nové životní podmínky a přispívají ke zvýšení celkové odolnosti našeho organismu. V tradičních kulturách jsou již po tisíciletí využívané ke zmírnění stresu. 

Adaptogeny fungují v těle tak, že korigují množství vyplavených stresových hormonů při stresové situaci. Při zvýšené hladině kortizolu totiž může docházet k potlačení imunitních funkcí a jeho nadprodukce může být rovněž příčinou nadváhy a hormonální nerovnováhy.

Do skupiny adaptogenních rostlin patří dále maca peruánská. O té se se dočtete v našich článcích s tipy na zmírnění příznaků přechodu a tipy na zvýšení ženského libida.

 

Ashwagandha obsahuje více než 50 biologicky účinných látek

Jedinečné zdraví prospěšné vlastnosti jí dodávají například withanolidy, jiným názvem steroidní laktony, které se nacházejí převážně v kořenu rostliny. Ashwagandha má díky jejich přítomnosti antioxidační vlastnosti, což znamená, že v těle dokáže omezit záškodnickou činnost volných radikálů, které způsobují oxidační stres

Právě oxidační stres je jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí pokožky. Může mít za následek tvorbu vrásek, zašedlý tón pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí. U vlasů zase způsobuje jejich vysoušení a nadměrné vypadávání. 

Ashwagandha dále obsahuje tělu prospěšné aminokyseliny, ale také vitaminy a minerální látky

 

Účinky ašvagandy na lidské zdraví

Ashwagandha napomáhá k/ke:

- posílení organismu

- zlepšení odolnosti vůči stresu

- snížení úzkosti a deprese

- snížení příznaků únavy

- zvýšení vytrvalosti, fyzické výdrže a svalové hmoty

- zlepšení koncentrace a kognitivních funkcí

- posílení imunitního systému po nemoci

- zlepšení funkce štítné žlázy

- stabilizaci hladiny cukru v krvi

- normální činnosti kardiovaskulárního systému

- snížení zánětů v těle

- snížení degenerace mozkových buněk

- zdravému spánku

- udržení správné hladiny a rovnováhy látek v těle

- normálnímu menstruačnímu cyklu

- hormonální rovnováze

- zvýšení libida

- zlepšení sexuálních funkcí

- zvýšení plodnosti

- zvýšení hladiny testosteronu u mužů

 

V jaké formě a v jakém množství ashwagandhu nejlépe užívat?

Ashwagandha se pěstuje převážně pro kořen, který se po sběru suší a následně drtí na jemný prášek. V této podobě se pije rozpuštěný ve vodě, ale pro lepší chuť se dá smíchat s mlékem a medem. 

Z vitánie snodárné se dále využívají její listy, které jsou bohaté na železo a skvěle se hodí k přípravě bylinného čaje. Její typicky žluté květy jsou zase dobře známé pro své močopudné a afrodiziakální účinky. 

Nejčastěji se doporučuje užívat dávku 300 až 600 mg denně. K dostání jsou čaje, sypké prášky a praktické kapsle. My vám k užívání doporučujeme standardizovaný extrakt, který na rozdíl od sušeného prášku obsahuje větší množství účinných látek. Konkrétně náš přírodní doplněk stravy VENIRA ashwagandha obsahuje v každé kapsli 500 mg extraktu z ashwagandhy, z čehož 25 mg (5 %) patří prospěšným withanolidům

 

Jak dlouho a kdy ashwagandhu užívat?

Účinky ashwagandhy nenastupují hned, ale projevují se až po pár týdnech pravidelného užívání. Ashwagandhu je tedy zapotřebí užívat nejméně čtyři až šest týdnů. Zhruba po třech měsících užívání je vhodné dát si na nějaký čas pauzu. 

Pokud zvolíte naše přírodní kapsle VENIRA ashwagandhaužívejte jednu denně. Jedná se o polykatelné kapsle, které je nutné zapít dostatečným množstvím tekutin. Pro dobrou vstřebatelnost by se měly užívat společně s jídlem. Doporučujeme nepřekračovat denní doporučenou dávku, protože byste si mohli přivodit zažívací problémy.

 

A jak je to s dobou užívání ašvagandy?

Výhodou ashwagandy je, že ji můžete užívat ráno i večer. Záleží jen na vašem individuálním záměru. Zvolený časový rámec pak doporučujeme dodržovat po celou dobu trvání kúry.  

V časných hodinách bude ashwagandha přínosem pro koncentraci a potlačení negativních podnětů pronikajících do mozku. Její večerní užívání zase podpoří kvalitu spánku a omezí probouzení před zazvoněním budíku. 

 

Kombinace ašvagandy s dalšími vitaminy a léky

Dále je dobré zmínit, že ašvagandu můžete užívat s běžnými doplňky stravy, jako je například vitamin C, hořčík nebo multivitamin

Pokud trpíte jakýmkoliv onemocněním nebo užíváte léky, je nezbytné konzultovat užívání ašvagandy s lékařem

Prosíme myslete na to, že užívání ašvagandy není vhodné pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Péče o tělo

Ústní voda: Nezbytná součást hygieny, nebo zbytečnost?

Ústní voda: Nezbytná součást hygieny, nebo zbytečnost?

Lámete si hlavu nad tím, jestli je vhodné zahrnout ústní vodu do péče o svou dutinu ústní? V dnešním článku najdete odpovědi na všechny vaše možné otázky týkající se tohoto produktu. Dozvíte se, proč ústní vodu pravidelně používat, ale i to, jaký typ ústních vod může vašemu úsměvu uškodit

 

Kam se nedostane žádný kartáček, pošlete ústní vodu

Asi každý z nás považuje za zcela samozřejmou součást ústní hygieny kartáček na zuby. U ústních vod to tak není a důvodem je možná právě to, že jsou častým předmětem diskuse. My si ale rozhodně stojíme za tím, že ústní voda je důležitou součástí komplexní péče o dutinu ústní. Hned si povíme proč

Pro mnohé by mohla být hlavním benefitem ústních vod jejich schopnost okamžitě osvěžit dech, a tedy zpříjemnit pocit v ústech. Ve skutečnosti toho umí mnohem více!

 

Účinky ústních vod

Přináší okamžitý pocit osvěžení. Ústní vody s obsahem zinečnaté soli, nebo jinou složkou s antimikrobiálním účinkem, se podílí na odstranění pachů způsobených bakteriemi a přispívají k dlouhotrvajícímu a příjemnému čistému pocitu. S okamžitým zlepšením dechu pomáhají také složky s osvěžujícím účinkem. Velmi vyhledávaný je například menthol, který překrývá nepříjemný zápach z úst, čímž zvyšuje pocit čistých a zdravých zubů. 

Posilují zubní sklovinu. Ústní vody s obsahem minerálních látek (hořčíku, sodíku, draslíku, vápníku apod.) mají remineralizační účinek. To znamená, že přispívají k navrácení a uložení iontů minerálů zpět do zubní skloviny, čímž ji posilují. 

Odstraňují zubní plak a předchází vzniku zubního kamene. Ústní vody dokážou rozpustit a eliminovat zubní plak tvořený slinami, zbytky potravin a bakteriemi, které se usazují na povrchu zubů a v těžko dostupných mezizubních prostorách. Díky rozpuštění nahromaděného plaku z povrchu zubů se navíc dočkáte bělejšího úsměvu. 

Zabraňují vzniku zubního kazu. Pravidelným používáním ústní vody, která proniká i na špatně přístupná místa, zabráníte množení zubního plaku, který je častou příčinou vzniku zubního kazu. Samozřejmě za předpokladu, že používáte i klasický a mezizubní kartáček. 

Působí jako prevence zánětů dásní a infekcí. Vzhledem k tomu, že k zánětu dásní dochází kvůli bakteriím plaku, používáním ústní vody s antibakteriálním účinkem můžete tomuto onemocnění zcela předejít. Antibakteriální účinky má například zinečnatá sůl obsažená v ústní vodě se zinkem, pro silné a zdravé dásně. Ta navíc dokáže snižovat rychlost demineralizace.

Přináší úlevu citlivým zubům. Některé ústní vody dokážou utěsňovat povrch zubů, čímž sníží jejich citlivost na teplé či studené pokrmy nebo sladké potraviny.

Účinky ústních vod se liší produkt od produktu a vždy je rozhodující obsah účinných látek

 

Může pro vás být dlouhodobé používání ústní vody nebezpečné?

Ano, ale jen za předpokladu, že budete používat denně ústní vodu s obsahem alkoholu. Ten totiž ničí hlen, který napomáhá udržet v ústech vlhkost. Tento vliv může při dlouhodobém používání ústní vody s alkoholem vést ke špatnému dechu

 

Jak vybrat ústní vodu

Záleží hlavně na tom, co od ústní vody očekáváte

Pokud máte citlivé zuby a toužíte po viditelně bělejším úsměvu, po každém čištění zubů použijte ústní vodu s aktivním uhlím a příchutí máty. Zatímco aktivní uhlí pomáhá absorbovat nečistoty a obnovuje přirozenou bělost zubů bez rizika narušení zubní skloviny, máta pohlcuje pachy způsobené bakteriemi a osvěžuje váš dech. 

Pokud se vám dělá zubní plak, doporučujeme vám naši ústní vodu se zinkem, která dokáže snižovat rychlost demineralizace. Jedná se o proces, při kterém se vlivem působení kyselin v dutině ústní uvolňují ionty minerálů ze zubní skloviny. Při pravidelném používání této ústní vody posílíte svou zubní sklovinu a obnovíte v ní důležité látky a minerály, čímž přispějete ke snížení rizika vzniku zubního plaku, zubního kamene či kazu a udržíte své zuby oslnivě čisté a zdravé. 

V případě, že již pozorujete známky oslabení zubní skloviny, vyzkoušejte naši ústní vodu s hořčíkem a dalšími minerály, které podporují remineralizaci, tedy navrácení a uložení iontů minerálů zpět do zubní skloviny. Tato ústní voda dále přispívá ke zdraví dásní a udržení rovnovážného pH dutiny ústní.

 

Jak ústní vodu správně používat?

Ústní vodu použijte přibližně 30 minut po ranním a večerním čištění zubů

Množství doporučené výrobcem (k dávkování se zpravidla používá víčko) proplachujte v ústech po dobu přibližně 30 sekund

Pro dosažení maximálního účinku ústní vodu nepolykejte a vždy ji vyplivněte

Ústa již dále nevyplachujte vodou a pokud se chystáte jíst, počkejte alespoň 30 minut. 

Po večerním použití ústní vody již nic nekonzumujte

 

Shrnutí

Přestože je ústní voda důležitou součástí péče o dutinu ústní, vnímejte ji pouze jako užitečný doplněk k běžnému čištění zubů. Rozhodně by ve vaší rutině neměla nahradit klasický zubní kartáček ani ten mezizubní, protože bez nich si svůj zdravý a krásný úsměv nemáte šanci udržet.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo