• Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce
  • Vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Vše je skladem, odesíláme bleskově
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce

Blog, Strana 7

Rybí neboli mořský kolagen, kompletní průvodce

Rybí neboli mořský kolagen, kompletní průvodce

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co dělá vaši pleť tak hebkou a pružnou, vaše vlasy tak silné a lesklé a vaše nehty tak pevné? Odpověď se skrývá v kolagenu, bílkovině, která tvoří základní stavební kámen pojivových tkání. S věkem se však produkce kolagenu v našem těle zpomaluje, a to se odráží na vzhledu i zdraví pleti, vlasů a nehtů, a proto je důležité pravidelně tělu kolagen dodávat ve formě doplňků stravy. Existuje hned několik typů kolagenu - rybí, hovězí a vepřový. Váháte, jaký kolagen si zvolit? Pokud se chcete zorientovat v jejich výhodách a odlišnostech a současně se dozvědět o populárním mořském kolagenu, pokračujte ve čtení článku.

Co je to kolagen?

Kolagen je bílkovina, která se nachází v pojivových tkáních celého lidského organismu. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina v lidském těle a hraje klíčovou roli v mnoha důležitých funkcích těla. Kolagen zajišťuje pevnost a elasticitu kostí, chrupavek, vazů, šlach a kůže. Podílí se také na hojení ran a regeneraci tkání. Ačkoliv si naše tělo dokáže kolagen vyrábět samo, s postupujícím věkem množství kolagenu v těle ubývá. Pro zachování pevné, hladké a pružné pokožky a pro zdraví vlasů, nehtů a kostí je vhodné užívat kolagen ve formě doplňků stravy a to buď ve formě drinků, kapslí, tablet nebo cucavých bonbonů ve tvaru srdíček ideálně od 25. roku života.

 

Funkce kolagenu v těle

Kolagen dodává pevnost a odolnost kostem, chrupavkám, šlachám, vazům a kůži a pomáhá tak udržovat tvar těchto tkání, přičemž jim umožňuje plnit jejich mechanické funkce. Hojí rány, aby se na nich mohla tvořit nová tkáň. Tvoří důležitou součást keratinu, bílkoviny, ze které jsou složeny vlasy a nehty a pomáhá je tak udržet silné a zdravé. Funguje jako důležitá součást chrupavky, která tlumí nárazy a chrání klouby, čímž pomáhá předcházet artritidě a dalším degenerativním onemocněním kloubů. Důležitou funkci zastává při hydrataci kůže, protože váže vodu a dodává pleti plnost a elasticitu.

 

Typy a dělení kolagenu

V současnosti je známo více než 27 typů kolagenu, které se liší strukturou, vlastnostmi a funkcemi, přičemž nejdůležitější je kolagen typu 1, který představuje 90 % kolagenu v organismech. Najdeme ho v pokožce, kostech, zubech i šlachách. Dalším důležitým typem je kolagen typu II, který se rovněž nachází v chrupavkách a podporuje naše klouby. Třetí typ skupiny kolagenů najdeme ve svalech, tepnách a v orgánech. Rohovku, kůži a vlasy tvoří kolagen 4. typu

 

Jaké existují formy kolagenu v doplňcích stravy a kosmetice?

 

Kolagen v prášku

- nejpopulárnější forma kolagenu 

- snadno se rozpouští ve vodě, v džusu nebo smoothie

- rychle se vstřebává, a proto je ideální pro všechny, co chtějí užívat kolagen co nejrychleji a nejefektivněji

- můžete si ho pořídit buď v doze s odměrkou nebo v sáčcích

- podle svých preferencí si můžete zvolit kolagen bez příchutě nebo s příchutí

 

Kolagen jako kapsle

- pohodlná a přenosná forma

- snadno se polykají

- dávkování je předem odměřeno

- vhodné pro osoby, které nemají rády kolagen v prášku

 

Kolagenové tablety

- další pohodlná a přenosná forma

- snadno se polykají

- dávkování je předem odměřeno

- mohou obsahovat další přísady, jako jsou vitamíny nebo minerály

 

Kosmetika s kolagenem

- kolagen se nachází v krémech, sérech a maskách na obličej

- aplikuje se lokálně na kůži

- účinně hydratuje a zpevňuje pokožku

 

 

Jak se projevuje nedostatek kolagenu v těle?

Nedostatek kolagenu v těle se může projevovat celou řadou příznaků, které ovlivňují různé části organismu. Pokud vás trápí hluboké vrásky a ochablá kůže, může být na vině právě nízká hladina kolagenu v těle, protože je to právě on, kdo se stará o elasticitu a pevnost kůže. Za suchou, šupinatou a svědivou pokožkou náchylnou k pomalejšímu hojení a většímu riziku vzniku jizev může rovněž nízká hladina kolagenu. Pokud vás trápí bolest, ztuhlost a snížení rozsahu pohybu v kloubech, zvažte užívání doplňků stravy s kolagenem, které vám pomohou tyto potíže zmírnit či úplně zredukovat a zároveň snížit riziko rozvoje artritidy, degenerativního onemocnění kloubů nebo předejít zvýšenému riziku zlomenin. To, že máte nedostatek kolagenu v těle, pocítíte také na svých vlasech, které se mohou začít lámat, třepit a pomaleji růst.

Co je to rybí neboli mořský kolagen?

Rybí kolagen, známý také jako mořský kolagen, je typ kolagenu získaný z kůže a kostí ryb, nejčastěji lososa, tilapie a tresky a je tvořen převážně kolagenem typu I. a II. nacházejícími se nejčastěji v kostech a chrupavkách. Díky své nízké molekulové hmotnosti a rychlé vstřebatelnosti tak představuje vysoce biologicky dostupnou variantu kolagenu vhodnou pro zdraví pokožky a vlasů.

 

Důležité vlastnosti rybího kolagenu

Nižší molekulová hmotnost: Rybí kolagen má oproti hovězímu a vepřovému kolagenu menší molekuly, které se lépe vstřebávají do organismu a pronikají hluboko do kožní tkáně.

Vysoký obsah prolinu a hydroxylysinu: Tyto aminokyseliny podporují produkci kolagenu v organismu a zvyšují jeho biodostupnost.

Hypoalergenní: Rybí kolagen je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou, jelikož je méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci.

Rybí vs. hovězí vs. vepřový kolagen 

Všechny typy kolagenu - rybí, hovězí i vepřový - přinesou vašemu tělu spoustu prospěšných aktivních látek a pomohou vám ke zdraví a kráse. Volba typu kolagenu závisí pouze na vašich individuálních potřebách a preferencích. Každý druh kolagenu nabízí pro vaše tělo značné výhody a pomůže vám ke zdravým a krásným vlasům, nehtům, pleti a kostem

 

Rybí kolagen

Kolagen vhodný na pleť: Díky menším molekulám se snadno a rychleji vstřebává a proniká hluboko do kožní tkáně. Zajišťuje hydrataci, elasticitu a pevnost pleti, redukuje vrásky a jemné linie.

Podporuje vlasy a nehty: Posiluje vlasy a nehty, zabraňuje jejich lámání a třepení.

Vhodný pro citlivou pokožku: Hypoalergenní vlastnosti minimalizují riziko alergické reakce.

Podporuje hojení ran: Zrychluje a zefektivňuje hojení ran.

 

Hovězí kolagen

Ideální pro klouby a kosti: Vysoký obsah prolinu a glycinu stimuluje tvorbu chrupavky a kostní hmoty, čímž zmírňuje bolest a ztuhlost kloubů a zároveň snižuje riziko osteoporózy.

Obsahuje více chondroitinu a glukosaminoglykanů: Podporuje zdraví kloubní chrupavky a snižuje zánět.

Bohatý na kolagen typu IV: Je důležitý pro zdraví cév a střevní stěny.

Vepřový kolagen

Všestranné použití: Je vhodný pro pleť, vlasy, klouby i kosti.

Obsahuje kolagen typu I, III a IV: Podporuje různé funkce organismu, od elasticity kůže až po zdraví kostí.

Bohatý na elastin: Zajišťuje elasticitu a pevnost pojivových tkání.

 

Všechny druhy kolagenu mají spoustu benefitů pro vaše tělo. Záleží tedy čistě na vašich preferencích. Pokud jste pesco-vegetarián a do jídelníčku zařazujete pouze ryby, mořský kolagen pro vás bude ten pravý. Pokud chcete dosáhnout zdravějšího vzhledu pleti, hloubkově hydratované pokožky a snížení hloubky vrásek, rovněž sáhněte po mořském kolagenu. Pokud vám jde primárně o zlepšení zdraví střev, kloubů a zvýšení vaší vitality a síly, zvolte si vepřový nebo hovězí kolagen

 

 

VENIRA mořský kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť

Ještě váháte, jestli mořský neboli rybí kolagen vyzkoušet? Přečtěte si všechny jeho výhody a benefity, které vašemu tělu, vlasům, nehtům i pleti přinese.

 

1. Skvěle se vstřebává

Ačkoliv se vepřový i hovězí kolagen skvěle vstřebávají, mořský kolagen má až 1,5x vyšší vstřebatelnost a to díky své nejmenší velikosti částic a nejnižší molekulové hmotnosti, které mu umožňují snadnější procházení střevní stěnou do krve a zajišťují tak rychlejší výživu tkání

 

2. Má anti-aging schopnosti

Mořský kolagen obsahuje až 4 000 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného mořského kolagenu Naticol®, který příznivě působí na vzhled a výživu pokožky. Navíc obsahuje kyselinu hyaluronovou, která pomáhá vyplňovat jemné linky a vrásky a stará se o hydrataci pleti. Vitamín C obsažený v rybím kolagenu podpoří rychlejší vstřebávání kolagenu a postará se tak o viditelnost účinků kolagenu na pokožce, vlasech i nehtech

 

3. Vyživuje klouby a vazy

Kolagen je hlavní bílkovinou chrupavky, tkáně, která pokrývá konce kostí v kloubech a tlumí nárazy. Rybí kolagen obsahuje specifické aminokyseliny, jako je prolin a hydroxylysin, které stimulují produkci chrupavky v organismu. Dostatečná produkce chrupavky je nezbytná pro zdravé a funkční klouby. Současně má mořský kolagen také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat zánět v kloubech a zmírňovat bolest a ztuhlost a zároveň podporuje produkci kolagenu ve vazech, čímž zvyšuje jejich elasticitu a snižuje riziko zranění. Zároveň stimuluje produkci synoviální tekutiny, čímž zlepšuje lubrikaci kloubů a snižuje jejich tření.

 

4. Podpoří zdraví a krásu nehtů, vlasů i pleti

Rybí kolagen obsahuje specifické aminokyseliny, prolin a hydroxylysin, které stimulují tvorbu vlastního kolagenu v organismu, což vede k pevnějším nehtům, odolnějším vlasům a pleti s menším počtem vrásek. Zároveň má schopnost vázat vodu, čímž hydratuje pokožku zevnitř i zvenku. Hydratovaná pleť je pružná, hebká a méně náchylná k tvorbě vrásek. Hydratace vlasů a nehtů je důležitá pro jejich zdravý vzhled a odolnost.

 

5. Obsahuje kyselinu hyaluronovou, MSM, vitamin C a dalších 6 aktivních složek

Vitamín C obsažený v rybím kolagenu pomáhá s lepším vstřebáváním kolagenu a zároveň podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle. Mořský kolagen zároveň obsahuje kyselinu hyaluronovou, která se stará o hydrataci pokožky, její pružnost a pevnost a podílí se na vyhlazování jemných vrásek a linek. Dále obsahuje metylsulfonylmetan neboli MSM, organickou síru, která se přirozeně vyskytuje v zelenině, ovoci, obilí nebo mléce. MSM se stará o udržování správného fungování bílkovin, zdraví kloubních a kožních pojivových tkání, vlasů, svalů a nehtů

 

6. Je bez cukru, lepku a laktózy

Neobsahuje cukr, lepek ani laktózu, takže si benefitů rybího kolagenu můžete užívat také v dietě, při celiakii nebo laktózové intolerancí

 

7. Je vhodný pro citlivou pokožku

Jeho hypoalergenní vlastnosti minimalizují riziko alergické reakce, a proto je mořský kolagen vhodný také pro velmi citlivou pleť

 

8. Můžete ho kombinovat s kapslemi pro vlasy, nehty, pleť

Ať už se jedná o jakýkoliv typ instantního kolagenového drinku, doporučujeme jej užívat současně s VENIRA kapslemi pro vlasy, nehty a pleť. Složení kolagenů ve formě prášku i kapslí bylo vyvinuto tak, aby vzájemně zesilovaly svůj účinek. Pokud budete užívat kapsle i kolagen ve formě prášku současně, dejte si drink kdykoliv v průběhu dne a kapsle užívejte každé ráno a večer, a to ideálně před, během nebo těsně po jídle, aby se díky nastarovanému trávení lépe vstřebaly všechny aktivní látky kolagenu

 

9. Nemá žádnou příchuť a můžete ho zamíchat do oblíbených jídel

Díky tomu, že rybí kolagen nemá žádnou příchuť, můžete ho užívat spolu se svými oblíbenými nápoji či jídly a oceníte ho, pokud vám dělá problém polykání tablet a kapslí. Jeho užívání je jednoduché a neucítíte v něm žádný rybí podtón. 

Pokud však máte rádi ochucené kolageny, máme pro vás také mořský kolagen s jahodovou příchutí.

 

Jak hydrolyzovaný rybí kolagen správně užívat?

Drink obsahuje celkem 30 dávek, což je kúra na 30 dní. Nasypte jednu odměrku do prázdné sklenice, zalijte 200-500 ml chladné vody, důkladně promíchejte a vyčkejte alespoň 1 minutu. Jeho složení je čistě přírodní, a tak není nutné dělat mezi jednotlivými baleními pauzu. S klidem tak můžete po dobrání jednoho balení plynule navázat dalším.

 

Zařazení rybího neboli mořského kolagenu do jídelníčku 

Venira mořský kolagen je bez příchuti a v kuchyni má proto spoustu možností využití. Přimíchat ho můžete do: 

1. Smoothie: Užívat kolagen můžete i spolu s ovocným smoothie. Ani nepoznáte, že současně s lahodným ovocným drinkem užíváte také kolagen. 

2. Kaše: Přimíchejte si kolagen do své snídaňové kaše. Přidejte vysokoprocentní čokoládu, oříškové máslo a ovoce podle chuti a máte sladkou, chutnou a výživnou snídaní plnou kolagenu, která vám pomůže v cestě za zdravou pletí, vlasy i nehty.

3. Do vody: V teplých dnech si můžete nachystat osvěžující kolagenový drink. Dávku kolagenu vložte do sklenice, přilijte vodu a promíchejte. Následně přidejte kostky ledu a ovoce dle libosti. Voila! Máte připravenou zdravé a osvěžující pití pro horké dny. 

4. Do čaje nebo kávy: Neobejdete se ráno bez své oblíbené kávy nebo čaje? Vychutnejte si své oblíbené ranní nápoje spolu s kolagenem. Jen si dejte pozor, aby nebyly příliš horké. Nepřekračujte teplotu 60 stupňů, aby si kolagen zachoval všechny své aktivní látky.

5. Do všech vašich oblíbených jídel: Kolagen můžete užívat také ve vašich oblíbených pokrmech. Jak už bylo zmíněno výše, dejte si však pozor na teplotu pokrmů z důvodu možné ztráty účinnosti obsažených látek v kolagenu. 

 

 

Vyzkoušejte další produkty s kolagenem na pleť a vlasy

Současně s kolagenem ve formě doplňků stravy můžete používat také kolagenové šampony, kondicionéry, séra nebo krémy, které se postarají o zdraví a krásu vaší pokožky i vlasů nebo vyzkoušet veganský kolagen či speciální kolagen pro těhotné maminky.

Veganský kolagen: je vyroben ze 100% neživočišných zdrojů a je tedy čistě rostlinného původu. I přesto, že pochází ze speciální směsi vybraných druhů zeleniny, především z brokolice a mrkve, dokáže tělu dodat všechny potřebné živiny a aminokyseliny a je tedy ideální pro osoby s citlivou pokožkou a pro ty, kteří se z etických důvodů vyhýbají produktům živočišného původu.

Kolagen pro těhotné a kojící maminky: je jedním z nejsilnějších kolagenových drinků na trhu ve speciální verzi pro těhotné a kojící maminky. Obsahuje 8 500 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu v každé denní dávce a dalších 11 aktivních látek (včetně kyseliny hyaluronové a vitaminu C) pro 100% bezpečné a maximálně vhodné užívání. 

Šampony a kondicionéry s kolagenem: vašim vlasům nabízí hydrataci a hloubkovou regeneraci a zanechají je tak zdravé, lesklé a hedvábně hladké. Vlasové produkty s kolagenem vám zajistí okamžitou výživu a pomohou se známkami poškození v podobě krepatění, lámání a třepení vlasů. Zároveň vám usnadní rozčesávání vlasů a opraví jejich poškozené části

Krém obsahující kolagen: zlepší pevnost vaší pokožky až o 50 %, výrazně zlepší elasticitu a pevnost kůže také na krku a v oblasti očí a sníží počet a závažnost vrásek. Zklidňuje podrážděnou kůži a současně ji hydratuje. 

Intenzivní kolagenové sérum: obsahuje hydrolyzovaný kolagen a dalších 9 aktivních složek včetně extraktu z mořských řas. Sérum přispívá k vyhlazení jemných linek na pleti a redukci hlubokých vrásek. Udržuje přirozené pH kůže, stimuluje tvorbu kožních buněk a je vhodné také jako základ pod make-up

 

Co si z článku odnést?

Kolagen je bílkovina, která se nachází v pojivových tkáních celého lidského organismu a zajišťuje pevnost a elasticitu kostí, chrupavek, vazů, šlach a kůže. Podílí se také na hojení ran a regeneraci tkání a má příznivý vliv na zdraví a krásu vašich vlasů, nehtů i pleti. Tělo si dokáže vytvářet kolagen samo, nicméně od 25. roku života ubývá množství kolagenu v těle a zpomaluje se jeho produkce, a proto je vhodné zařadit také kolagen ve formě doplňků stravy

Jaký typ kolagenu zvolíte, záleží čistě na vás. Rybí, hovězí i vepřový kolagen mají spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Rybí kolagen se získává z kůží a kostí ryb, nejčastěji z lososa, tilápie a tresky. Jeho velkou výhodou je nejmenší velikost částic a nejnižší molekulové hmotnost, které mu umožňují snadnější procházení střevní stěnou do krve a zajišťují tak až 1,5 x rychlejší výživu tkání oproti jiným druhům kolagenu. Také je vysoce hypoalergenní, a proto je vhodný i pro velmi citlivou pleť. Vhodný je také pro pesco-vegetariány, kteří do svého jídelníčku zařazují pouze ryby. Rybí kolagen si můžete přimíchat do kaše s ovocem, kávy a čaje, smoothie, do čisté vody nebo do svého oblíbeného pokrmu. Dejte však pozor, aby teplota pokrmu nepřekročila 60 stupňů a kolagen si tak zachoval veškeré aktivní látky

Pokud jste vegetarián nebo vegan, vyzkoušejte vegan kolagenový drink vyrobený ze speciálních druhů zeleniny. Pokud jste těhotná nebo kojící maminka, můžete vyzkoušet kolagenový drink pro těhotné a kojící maminky. Vhodné je používat také kolagenové šampony, kondicionéry, séra a krémy, které vám zajistí hladkou pleť a lesklé vlasy

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Péče o vlasy Péče o pleť Doplňky stravy

Lymfatický systém - jak funguje a proč je tak důležitý?

Lymfatický systém - jak funguje a proč je tak důležitý?

O lymfatickém systému jste již určitě slyšela v souvislosti s lymfatickými masážemi. Správná funkce lymfatického systému však není důležitá pouze pro hladká stehna bez celulitidy. Jedná se o druhý nejdůležitější systém v lidském těle a ucpání lymfy může mít za následek celou škálu nemocí. Jestli chcete zjistit, jak poznat příznaky ucpané lymfy a zároveň se dozvědět tipy, jak rozproudit lymfu a udržovat ji ve zdravém běhu, pokračujte ve čtení článku. 

 

Co je to lymfa a lymfatický systém?

Lymfatický neboli mízní systém je komplexní síť cév a orgánů, která hraje klíčovou roli v imunitním systému a celkovém zdraví organismu. Odvádí přebytečnou tekutinu z tkání, transportuje bílé krvinky a imunitní buňky a bojuje proti infekcím a chorobám.

 

Proč je lymfatický systém tak důležitý? 

Lymfatický systém je soustava těla, která se stará o odvádění odpadních látek, bakterií, virů, patogenů a toxinů. Jedná se o rozsáhlou síť cév, uzlin, tkání a orgánů, které spolu spolupracují, aby zvýšili imunitu těla a odvedli pryč všechny škodliviny. Pokud je lymfa ucpaná nebo zpomalená, nepracuje správně a neodvádí škodlivé látky z těla tak, jak by měla. Nesprávná funkce lymfy tak může mít za následek vznik spoustu nemocí. 

 

 

Jak funguje lymfatický systém a jeho části

Lymfatický systém je nezbytný pro udržení zdraví a imunity. Poškození lymfatického systému může vést k řadě zdravotních problémů, včetně otoků a oslabené imunity. Pro pochopení funkce lymfatického systému je důležité znát jeho jednotlivé části a jejich úlohy:

Lymfatické cévy: tenké trubice, které transportují lymfu po celém těle. Lymfatické cévy se dělí na lymfatické kapiláry, lymfatické cévy a lymfatické kmeny. 

Lymfatické uzliny:  malé, oválné orgány, které se nacházejí podél lymfatických cév. Lymfatické uzliny obsahují imunitní buňky, které filtrují lymfu a odstraňují z ní bakterie, viry a další škodlivé látky. Lymfatické uzliny se zvětšují a stávají se bolestivými, pokud jsou infikovány.

Lymfatická tekutina (lymfa): čirá tekutina, která proudí lymfatickými cévami. Lymfa obsahuje bílkoviny, tuky, odpadní látky a imunitní buňky. Lymfa hraje důležitou roli v boji proti infekcím a odvádění odpadních látek z organismu.

Slezina: největší lymfatický orgán v lidském těle. Slezina se nachází v levé horní části břicha a obsahuje imunitní buňky, které filtrují krev a odstraňují z ní staré a poškozené červené krvinky. 

Thymus: lymfatický orgán, který se nachází v hrudníku. Thymus hraje důležitou roli ve vývoji imunitního systému u dětí. Thymus produkuje T-lymfocyty, typ bílých krvinek, které rozpoznávají a napadají "cizí" buňky, jako jsou rakovinové buňky a bakterie.

 

Cesta lymfy

Lymfa neboli míza je klíčovým prvkem celého lymfatického systému. Lymfa je čirá tekutina, která se skládá z 90 % z vody, dále z bílkovin, tuků, odpadních látek a imunitních buněk. 

Lymfa proudí lymfatickým systémem v jednom směru, od periferních tkání k hrudnímu míchovodu a pravému lymfatickému kmeni. Lymfa teče z lymfatických kapilár do lymfatických cév a nakonec do lymfatických kmenů. Lymfatické kmeny ústí do hrudního míchovodu a pravého lymfatického kmene, které se vlévají do horní duté žíly.

 

 

Důležité funkce lymfatického systému

Lymfatický systém je pro tělo nesmírně důležitý a plní hned několik funkcí, a proto je důležité rozproudit lymfu a udržovat lymfatický systém zdravý. 

 

Obrana proti infekcím

Lymfatický systém obsahuje imunitní buňky, které bojují proti infekcím způsobenými bakteriemi, viry a parazity. Lymfa transportuje tyto imunitní buňky do lymfatických uzlin, kde se aktivují a ničí škodlivé látky.

Chcete ještě více nakopnout imunitní systém? Vyzkoušejte doplňky stravy pro podporu imunitního systému, které pomohou zlepšit obranyschopnost vašeho těla a lépe se vypořádávat s infekcemi a nemocemi. 

 

Odvod přebytečné tekutiny

Lymfatický systém pomáhá regulovat objem tekutiny v tkáních a zabraňuje otokům. Lymfa odvádí přebytečnou tekutinu z tkání a vrací ji do krevního oběhu. Otoky bývají nepříjemné a mohou způsobovat nejen zdravotní, ale také psychické potíže. Pokud chcete eliminovat otoky těla i obličeje, zaměřte se na rozproudění lymfatického systému. 

Transport živin a odpadních produktů 

Lymfatický systém hraje důležitou roli v transportu živin, i když jeho hlavní funkcí není zásobovat buňky kyslíkem a glukózou. Lymfa transportuje specifické živiny, které jsou klíčové pro imunitní systém a další funkce organismu. Lymfa absorbuje tuky z tenkého střeva a transportuje je do krevního oběhu. Tyto tuky jsou pak využity jako zdroj energie nebo uloženy v tukových buňkách. Transportuje také mastné kyseliny s dlouhým řetězcem z tenkého střeva do jater, kde se metabolizují a dále distribuují do celého těla. Dále se stará o transport některých vitamínů jako je vitamín A a E. Míza transportuje také imunitní komplexy, které se skládají z protilátek a antigenů, z lymfatických uzlin do krevního oběhu.

 

Ucpaná lymfa a příznaky

To, že lymfatický systém nepracuje správně, můžete na svém těle poznat podle celé řady příznaků od zadržování vody v těle přes celulitidu a kožní problémy až po přibírání na váze. Týká se vás některý z těchto příznaků? Pokud ano, je dost pravděpodobné, že vaše lymfa neproudí správně. 

 

Zadržování vody v těle

Zadržování vody v těle bývá nepříjemné a způsobuje otoky a možné přibírání na váze. Rozprouděním lymfy pomůžete odplavovat toxiny z těla a také přebytečnou vodu. Pro odvodnění organismu je vhodné užívat komplex pro odvodnění organismu, který napomáhá k vylučování odpadních a toxických látek a zároveň přispívá k detoxikaci organismu. 

 

Lymfatické otoky nohou, rukou a obličeje

Špatná funkce lymfatického systému může způsobovat otoky obličeje, rukou i nohou. V tomto případě zkuste vsadit na masáže. Obličej masírujte pomocí gua sha kamene a vyzkoušejte obličejovou jógu. Existuje mnoho online zdrojů a tutoriálů, které vám pomohou naučit se cvičení obličejové jógy. Můžete si také vybrat kurzy obličejové jógy vedené zkušeným instruktorem.

Dopřejte své pleti ledovou lázeň. Každý den si připravte nádobku s vodou, do které vložíte kostky ledu. Do přichystané ledové lázně ponořte svůj obličej. Tato procedura vám pomůže zmírnit otoky obličeje a zároveň si tak rozproudíte svůj lymfatický systém. 

Pro správnou funkci lymfy vyzkoušejte také masáže peelingem ve sprše. Pro efektivní a viditelné výsledky provádějte masáž alespoň 3x týdně

 

Únava

Lymfatický systém hraje důležitou roli v odvádění odpadních látek z organismu, včetně produktů metabolismu a toxinů. Pokud lymfatický systém nefunguje správně, tyto látky se hromadí v tkáních a způsobují únavu.

 

Celulitida

Pomerančová kůže s dolíčky může být nejvýraznějším příznakem špatné funkce lymfatického systému. Celulitidu má většina žen, pokud vás však trápí výrazná celulitida a zároveň zadržujete vodu v těle, může se jednat o příznak, že toho, že vaše lymfa neproudí správně

Kromě zdravé stravy a pravidelného pohybu zařaďte také doplňky stravy, které vám pomohou v boji s redukcí celulitidy nebo baňkovou masáž proti celulitidě.

Pokud se chcete o celulitidě dozvědět více a dozvědět se tipy na odstranění celulitidy, přečtěte si náš článek Jak se zbavit celulitidy.

Kožní problémy

Zdravá lymfa odvádí odpadní látky a toxíny z těla. Pokud vaše lymfa nepracuje správně, toxiny se hromadí v těle, což se může na kůži projevit různými způsoby například formou akné

Pro hezkou pleť bez pupínků jsou vám k dispozici srdíčka proti akné, která napomáhájí v boji proti neustupujícímu akné a podílejí se na zdravém vzhledu pokožky. Pro rozproudění lymfy je důležité zaměřit se na kompletní změnu životního stylu. 

 

Přibírání na váze

Ucpaná lymfa se pojí se zadržováním vody v těle a to může mít za následek přibírání na váze. Začněte jíst zdravě, dostatečně se hýbejte a užívejte dostatek vitamínů a minerálů, které vám pomohou s redukcí váhy. 

 

Bolest hlavy

Hlava vás může bolet z více důvodů a pokud vás bolí permanentně, určitě se neváhejte obrátit na lékaře. Může se však jednat také o příznak ucpaného lymfatického systému

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, odpadní látky a toxiny se hromadí v tkáních, včetně mozku. Tyto látky mohou dráždit nervy a způsobovat bolest hlavy. Lymfa pomáhá regulovat tlak v mozku. Pokud lymfatický systém nefunguje správně, může se v mozku hromadit tekutina a zvyšovat se tlak na něj, což se rovněž projeví migrénou

 

 

Jak nastartovat lymfatický systém a rozproudit lymfu v nohách i obličeji?

Nesprávná funkce lymfy se projeví na vašem těle i obličeji. Můžete zporovat nepříjemné otoky, zadržování vody v těle i přibírání na váze. Pokud chcete nastartovat správnou funkci lymfy, vyzkoušejte níže uvedené tipy

 

1. Správné potraviny vám pomohou s rozprouděním lymfy

Zdravá strava hraje důležitou roli v podpoře funkce lymfatického systému a detoxikaci organismu. Konzumace správných potravin může napomoci k rozproudění lymfy a zlepšení celkového zdraví.

Ovoce a zelenina: Bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které podporují imunitní systém a detoxikaci organismu. Zvláště vhodné jsou citrusové plody, brokolice, kapusta, mrkev, celer a okurka.

Celozrnné potraviny: Dodávají vlákninu, která podporuje trávení a pomáhá odvádět toxiny z těla. Patří sem ovesné vločky, hnědá rýže, quinoa a celozrnné pečivo.

Fermentované potraviny: Obsahují probiotika, živé bakterie, které podporují zdraví střevní mikroflóry a posilují imunitní systém. Patří sem jogurt, kefír, kysané zelí a kimchi.

Zdravé tuky: Podporují zdraví cév a imunitní systém. Zdroje zdravých tuků zahrnují olivový olej, avokádo, ořechy a semínka.

Bylinky a koření: Mnoho bylin a koření má protizánětlivé a detoxikační vlastnosti, které podporují lymfatický systém. Patří sem zázvor, kurkuma, česnek, petrželka a koriandr.

 

2. Antioxidanty pro ucpaný lymfatický systém

Vitamin C: Podporuje tvorbu kolagenu, který je důležitý pro strukturu lymfatických cév. Vitamin C také posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti infekcím.

Vitamin E: Chrání lymfatické cévy před poškozením volnými radikály a podporuje regeneraci tkání.

Betakaroten: Má silné protizánětlivé vlastnosti a podporuje imunitní systém.

Jezte dostatek ovoce a zeleniny: Ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, jako je vitamin C, vitamin E, beta karoten a flavonoidy. Snažte se konzumovat 5 porcí ovoce a zeleniny denně.

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na kurkumin: Kurkuma je koření s obsahem kurkuminu, silného antioxidantu s protizánětlivými vlastnostmi. Kurkumu lze používat při vaření nebo ji užívat ve formě doplňku stravy.

Pijte zelený čaj: Zelený čaj je bohatý na katechiny, antioxidanty s protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi. Snažte se vypít 2-3 šálky zeleného čaje denně.

 

3. Bylinky na zdravý lymfatický systém

Mnoho bylin má protizánětlivé a detoxikační vlastnosti, které mohou stimulovat lymfatický systém a napomáhat odvádění toxinů z organismu. Mezi nejúčinnější byliny patří:

Echinacea: Podporuje imunitní systém a bojuje proti infekcím.

Lopuch: Má diuretické a detoxikační vlastnosti, které napomáhají odvádění tekutin a toxinů z těla.

Březová kůra: Podporuje vylučování moči a detoxikaci organismu.

Ostropestřec mariánský: Podporuje funkci jater, které hrají klíčovou roli v detoxikaci organismu.

 

4. Zdravá lymfa potřebuje pohyb

Pokud chcete mít zdravé tělo, pohyb je nutností. Lidé jsou stvořeni k pohybu. Jen pokud se hýbete, může ve vašem těle vše správně fungovat. Navíc pohyb vyplavuje endorfiny neboli hormony štěstí, které zlepšují náladu a celkový pohled na svět.

 

Cviky na lymfatický systém

 

Lehká aerobní cvičení: Chůze, běh, plavání, jízda na kole a tanec jsou skvělými způsoby, jak stimulovat lymfatický systém a zároveň si zlepšit kondici. 

Jóga a pilates: Tyto cvičení kombinují protahování, posilování a dýchání, čímž stimulují lymfatický systém a zlepšují celkovou flexibilitu a sílu.

Skákání: Skákání na trampolíně, provazu nebo v posilovně stimuluje lymfatický systém a napomáhá odvádění toxinů z organismu.

Cviky s vlastní vahou: Dřepy, kliky, výpady a plank jsou skvělé cviky pro posílení svalů celého těla, které napomáhá stimulaci lymfatického systému.

 

5. Dostatečně spěte

Dostatek kvalitního spánku je nezbytný pro optimální fungování lymfatického systému a celkového zdraví. Dodržováním tipů pro klidný a zdravý spánek můžete podpořit své zdraví a dopřát tichému hrdinovi vašeho organismu klid na práci.

Jak na klidný spánek? 

S klidným spánkem a se zvýšením odolnosti proti stresu vám pomohou naše přípravky a doplňky stravy. Relax komplex prodlužuje hluboký spánek, usnadňuje usínání a zklidňuje organismus. Vy se vyspíte do růžova a podpoříte lepší funkci lymfatického systému, protože kvalitní a dostatečný spánek je důležitý pro správný tok lymfy.

Pokud dáváte přednost spreji před kapslemi, zkuste sprej s melatoninem a meduňkou pro klidný spánek, který napomáhá zklidnit tělo i mysl a eliminuje časté probouzení. 

 

6. Dbejte na pitný režim

Lymfa je z 90 % tvořena vodou. To znamená, že pro správné fungování lymfatického systému a odvádění toxinů z organismu je nezbytná dostatečná hydratace. Nedostatek tekutin vede k zahuštění lymfy, čímž se zpomaluje její proudění a snižuje se její detoxikační funkce.

Nejvhodnější tekutinou pro hydrataci lymfatického systému je čistá voda. Kromě vody můžeme konzumovat i neslazené čaje, bylinné čaje a ovocné nebo zeleninové šťávy. Naopak se doporučuje omezit konzumaci slazených nápojů, alkoholu a kofeinu, které dehydratují organismus.

 

7. Střídání teplé a studené vody pomůže

Střídání teplé a studené vody vytváří v lymfatickém systému "pumpovací" efekt. Teplá voda rozšiřuje lymfatické cévy a umožňuje snadnější průtok lymfy. Následná studená voda cévy stáhne a vytlačí lymfu zpět do srdce. Tímto způsobem dochází k aktivnímu stimulaci lymfatického oběhu a zrychlení odvádění odpadních látek z organismu.

 

8. Lymfatické masáže

Lymfatická masáž je jemná manuální technika, která stimuluje lymfatický systém a napomáhá proudění lymfy. Masér používá lehké, rytmické hmaty, které napodobují přirozený pohyb lymfy v těle. Tímto způsobem dochází k uvolnění lymfatických uzlin, uvolnění nahromaděných tekutin a toxinů a celkovému zlepšení funkce lymfatického systému.

 

9. Vyhýbejte se stresu 

Stres škodí nejen ve spojitosti s lymfatickým systémem. Častým stresováním si můžete zadělat na spoustu chronických onemocnění. Je důležité každý den dostatečně odpočívat a relaxovat, aby mohlo vaše tělo správně fungovat a odvádět tak svou práci. Vy sama nejlépe víte, co vás naladí na vlnu klidu a pohody. Každý den si najděte čas na svou oblíbenou činnost. Zkuste jógu, meditaci nebo teplou koupel. 

 

10. Správně dýchejte

Lymfa, na rozdíl od krve, nemá vlastní pumpu, která by ji poháněla. Místo toho se spoléhá na kontrakci svalů a rytmické pohyby bránice, které napomáhají tlačit lymfu lymfatickými cévami. Hluboké dýchání aktivuje bránici a další svaly trupu, čímž vytváří tlakové vlny, které stimulují proudění lymfy.

Nedostatečné dýchání, ať už z důvodu stresu, sedavého způsobu života nebo nevhodných dýchacích návyků, může vést ke stagnaci lymfy. To má za následek hromadění toxinů, otoků a celkové oslabení imunitního systému.

Co si z článku odnést? 

Lymfatický neboli mízní systém je komplexní síť cév a orgánů, která hraje klíčovou roli v imunitním systému a celkovém zdraví organismu. Lymfatický systém v těle zastává důležitou roli, protože odvádí toxiny a odpadní látky z lidského organismu, zároveň brání vaše tělo před infekcemi a rozvádí živiny po těle. Zároveň se stará o odvádění přebytečné vody z těla a transportuje bílé krvinky.  

Součástí lymfatického systému jsou lymfatické cévy, uzliny, lymfa neboli míza, slezina a thymus. Lymfa je čirá tekutina, která proudí lymfatickými cévami a hraje důležitou roli v odvádění odpadních látek. Správné proudění lymfy je velmi důležité. Mezi příznaky špatné funkce lymfatického systému může patřit bolest, hlavy, lymfatické otoky rukou, nohou i obličeje, únava, celulitida nebo kožní problémy

Podpořit správnou funkci lymfatického systému a rozproudit lymfu můžete dostatečným pitným režimem. Ideálně byste měla vypít 2-3 litry vody nebo čaje denně. Zdravá strava hraje důležitou roli v udržování zdravého lymfatického systému. Do jídelníčku byste měla zařadit dostatek ovoce a zeleniny, kurkumu, fermentované, zdravé tuky a celozrnné potraviny. Vhodné je zařadit také bylinky jako ostropestřec mariánský nebo echinaceu a doplňky stravy pro zdravý lymfatický systém

Klíčovým prvkem v boji za zdravou lymfou je také pohyb. Vhodná je joga a pilates, lehké aerobní cvičení nebo procházky. Zvýšenou pozornost věnujte dostatečnému spánkuvyhněte se stresu. S eliminací stresu vám pomohou CBD kapkymelatonin nebo relax komplex. Rozproudit váš lymfatický systém pomůže také střídání teplé a studené vody ve sprše a masáž těla pomocí peelingu. Vyzkoušet můžete také lymfomasáž u odborníka

Existuje několik způsobů, jak rozproudit lymfu. Klíčový je však celkový zdravý životní styl, který pomáhá nejen se zdravým lymfatickým systém, ale také ve správné funkci všech dalších tělních soustav a orgánů. Nezaměřujte se pouze na vyřešení příznaků, ale na celkové uzdravení vašeho lymfatického systému.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdraví a nemoc

Lyofilizované ovoce: co to je a 7 důvodů, proč ho vyzkoušet

Lyofilizované ovoce: co to je a 7 důvodů, proč ho vyzkoušet

Proč je lyofilizace v posledních letech tak populární? Mnozí si myslí, že se jedná o budoucnost stravování. Mrazem sušené ovoce si zachovává veškeré vitamíny a minerály a nabízí tak vašemu tělu hned několik benefitů. Chcete se o výhodách lyofilizovaného ovoce dozvědět více? Výborně! V tomto článku zjistíte, proč byste měli ovoce sušené mrazem zařadit do svého jídelníčku, jaký účinek bude mít na vaše tělo a tipy, jak ho šikovně zakomponovat do stravy.

 

Od starověké konzervace k moderní superpotravině

Ačkoliv se s pojmem lyofilizace setkáváme až v posledních letech, počátky metody sahají až do dob Inků. Ti využívali vysokohorských nízkých teplot a tlaku k sušení brambor. Nicméně sušení mrazem tak, jak ho známe dnes, objevil počátkem 20. století francouzský vědec Dr. Jacques Arsène d'Arsonval a jeho asistent Frédéric Bordas v laboratořích Collège de France. Metoda se následně hojně využívala za dob druhé světové války při uchovávání krevního séra. A v čem proces lyofilizace vlastně spočívá?

 

Co to je lyofilizované ovoce?

Jedná se o ovoce sušené mrazem. Metoda je založena na sublimaci zmrzlé vody. Voda se mění z ledu na páru, aniž by se proměňovala na tekutinu. Zjednodušeně řečeno, při lyofilizování se ovoce prudce zmrazí a následně se suší při velmi nízkém tlaku. Výsledkem tohoto procesu je ovoce zbavené veškeré vody.

Do ovoce nejsou přidány žádné další přídatné látky jako konzervanty, éčka nebo cukry. Jedná se o nejšetrnější způsob konzervování potravin, při kterém si ovoce zachovává veškeré vitamíny a minerály a zároveň neztrácí svou barvu, chuť, vůni ani strukturu. 

 

Lyofilizované vs. sušené ovoce

Většina sušeného ovoce v obchodech je konzervována oxidem siřičitým. Jedná se o zdraví škodlivý plyn, který může způsobovat zdravotní potíže v podobě žaludečních nevolností. Výrobci konzervují ovoce oxidem siřičitým kvůli zachování původní barvy ovoce. Právě jasná až nepřirozená barva bývá ukazatelem, že je ovoce usušeno sířením. Sířené ovoce navíc obsahuje potravinářská aditiva (éčka).

Nic takového u nás na e-shopu nenajdete, protože naše ovoce je ošetřeno lyofilizací. Jedná se o nejšetrnější způsob, jak konzervovat potraviny a zároveň zachovat jejich chuť, vůni, barvu a strukturu včetně všech vitamínů a minerálů. Tím pádem vám po konzumaci lyofilizátu nehrozí žádné zdravotní komplikace. Lyofilizované ovoce je natolik chutné, že se nanejvýš přejíte, čemuž naprosto rozumíme. 

Zjistěte více o tom, co je to sušené ovoce, jak se vyrábí a poznejte další tipy na recepty.

Proč lyofilizované ovoce zařadit do svého jídelníčku?

Mrazem sušené ovoce přináší pro lidský organismus spoustu benefitů. Tohle jsou důvody, proč byste ho měli začít konzumovat:

 

1. Dodává vitamíny a vlákninu

Lyofilizované ovoce sice ztrácí oproti čerstvému ovoci na objemu, ale stále si zachovává svou nutriční hodnotu včetně všech vitamínů a minerálů. Proto je vhodné také pro děti jako zdravá svačinka

Lyofilizovaný černý rybíz obsahuje vitamín C, železo, mangan, draslík a hořčík. Podporuje zrak a působí jako prevence chronických onemocnění

Lyofilizované meruňky jsou bohaté na vitamíny skupiny B. Dále obsahují vitamíny A, E a C. Jsou plné draslíku, který zabraňuje únavě

Vyzkoušejte něco netradičního - lyofilizované liči obsahuje vysoké množství vitamínů C a B6 a také kyselinu listovou. Zvyšuje imunitu, podporuje trávení a pevnost kostí

 

2. Vždy dostupné ovoce

Dostali jste chuť na ovoce, ale v obchodě zbyly pouze nezralé a vzhledově nepřitažlivé kousky? Máte chuť na meruňky, ale není jejich sezona? Ovoce sušené mrazem je vám k dispozici v jakémkoliv ročním období. Maliny, meruňky nebo ananas si teď můžete dopřát i na podzim nebo v zimě. 

 

3. Obsahuje antioxidanty, posiluje imunitu a nakopne metabolismus

Antioxidanty hrají v našem těle významnou roli, protože bojují s tzv. oxidačním stresem, který způsobuje řadu onemocnění jako například infarkt, únavový syndrom nebo Alzheimerovu chorobu. Antioxidanty tak působí jako prevence závažných onemocnění a posilují naši imunitu. Mezi nejznámější antioxidanty patří vitamin C, A nebo E a dále také minerály selen, zinek nebo měď. Organismus je schopen si antioxidanty vytvořit sám, ale v nedostatečném množství.

Naštěstí existují potraviny, kterými si můžeme zvýšit dávku antioxidantů v těle:

- maliny - obsahují vitamín B i C, draslík, vápník, hořčík a železo

- mandle - najdete v nich vysoký obsah vitamínu B, E a vápníku

- maca - přírodní poklad, který funguje jako afrodiziakum, přívětivě působí na hormonální systém a plodnost, obsahuje vitamíny skupiny B, dále vitamín C, E, vápník, železo, zinek a draslík

- borůvky - jsou bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů a minerálů, karotenoidů, hořčíku, vápníku, vitamínu C, A, E a B

 

Pokud chcete ještě více podpořit svůj imunitní systém, vyzkoušejte naše vitamíny pro podporu a posílení imunity

 

4. Neobsahuje cukr, lepek ani laktózu

Lyofilizované ovoce je vhodné pro děti, celiaky i osoby s laktózovou intolerancí. Neobsahuje konzervanty, barviva ani přidané cukry, a proto ho můžete s klidem zařadit do svého zdravého a pestrého jídelníčku.

 

5. V kuchyni se dá využít na tisíc způsobů

Lyofilizované ovoce se dá v kuchyni využít na tisíc způsobů! Ozdobte s ním svou ranní ovesnou kaši, přidejte ho do smoothie či granoly nebo si ovoce dejte jen tak samostatně jako zdravý snack. Využijete ho také při pečení sladkých dobrot a po rozmixování na prach s ním dokážete dosladit nebo ozdobit dezerty a kaše.

 

Tipy na recepty s lyofilizovaným ovocem:

 

Banana bread

O banánovém chlebíčku jste už určitě slyšeli. Co takhle si svůj recept ozvláštnit? Místo klasických banánů do receptu přidejte lyofilizovaný banán.

 

Chia pudink

Smíchejte chia semínka s vodou a mlékem. Můžete použít rostlinnou variantu mléka či mléko bez laktózy. Pudink oslaďte medem nebo čekankovým sirupem a přidejte lyofilizované ovoce do základu i jako posyp. A je to! Připravili jste si chutnou a zdravou snídani nebo svačinu. 

 

Exotická granola

Připravte si ovesné vločky, med, kokosový olej, kokos, směs ořechů dle výběru, ananas a mango. V hrníčku smíchejte kokosový olej a med. Pokud nemají optimální konzistenci, rozehřejte suroviny ve vodní lázni. Smíchejte také všechny sypké suroviny. Plech vyložte pečícím papírem, vysypejte na něj sypkou směs a zalijte kokosovým olejem s medem. Pečte 30-45 minut na 120-150 stupňů.

 

Chutná skvěle i samostatně

Nemáte dnes náladu na pečení ani vaření? Ovoce chutná skvěle i samostatně. Rychle a jednoduše můžete lyofilizované ovoce zkombinovat s naší širokou nabídkou ořechů a připravit si tak rychlou a zdravou svačinku. 

 

6. Snadno se skladuje a má dlouhou dobu trvanlivosti

Už se vám stalo, že jste si z obchodu přinesli ovoce, které bylo otlučené? Vyhazování nekvalitního ovoce je u konce. Lyofilizát neobsahuje téměř žádnou vodu, proto nehrozí, že by se ovoce zkazilo a při správném skladování vydrží až několik let.

Pokud produkt nezkonzumujete ihned, obsah balení vložte do skleněné nádoby a důkladně uzavřete, aby se dovnitř nedostala vlhkost. Lyofilizované ovoce vám navíc v kuchyni zabere o mnoho méně místa než to klasické. Vleze se i do kabelky a vy tak vždy budete mít po ruce chutnou a zdravou svačinku. 

 

 

7. Je 100% přírodní, skvěle chutná a drží tvar

V našich produktech nenajdete aditiva, konzervanty ani přidané cukry. Můžete si tedy být jisti, že dostanete produkt v té nejvyšší kvalitě. Proces lyofilizace na rozdíl od klasického sušení navíc nenarušuje strukturu, tvar ani chuť ovoce, a proto zažijete stejný požitek jako při konzumaci čerstvého ovoce. Mlsejte zdravě a bez výčitek a zpestřete svůj jídelníček. 

 

Pouštět se do lyofilizace doma?

Pokud byste chtěli lyofilizovat doma, připravte si pořádný finanční obnos. Cena nejmenších a nejlevnějších lyofilizátorů začíná na částce 250 tisíc korun

Můžete se pokusit potraviny usušit doma, ale nedosáhnete stejného výsledku jako při procesu lyofilizace. Pro začátek raději vsaďte na jistotu a kvalitu. Než se pustíte do tak velké investice, vyzkoušejte nejprve některý z našich produktů

 

Zajímavosti o lyofilizaci

Lyofilizovat můžete také bylinky, maso, houby nebo zmrzlinu. Metoda se využívá také při výrobě medikamentů a kosmetických přípravků.

Pokud lyofilizované produkty správně skladujete, vydrží roky.

Namočením můžete lyofilizované ovoce rehydratovat do původní velikosti

Sušením mrazem ovoce ztrácí svou hmotnost, ale vitamíny jsou zachovány.

Na 100 g lyofilizovaného ovoce se spotřebuje přibližně 1 kg čerstvého.

Domácí lyofilizace by vás vyšla draho. Cena lyofilizátoru se pohybuje v řádu stovek tisíc korun.

 

Co si z článku odnést?

Lyofilizace neboli sušení mrazem je proces, při kterém je ovoce vystaveno velmi nízké teplotě i tlaku, a to má za následek to, že je z ovoce odstraněna veškerá voda. Ovoce ztrácí svou hmotnost, ale zachovává si všechny vitamíny a minerály. Pokud chcete tělu dodat tolik potřebné antioxidanty, vitamíny, minerály a vlákninu, měli byste lyofilizované ovoce zařadit do svého jídelníčku. Neobsahuje žádná aditiva. Je vhodné také pro děti, celiaky a osoby s laktózovou intolerancí.

Ovoce sušené mrazem si zachovává svou vůni, chuť, barvu i strukturu. Lyofilizované ovoce pomůže posílit vaši imunitu a zároveň podpoří metabolismus. Při správném skladování vydrží čerstvé až 25 let. Uchovávejte ho ve správně uzavřené skleněné nádobě. Lyofilizované ovoce můžete přidat do kaší, smoothie nebo granoly a ozvláštnit si s ním můžete i pečení sladkých dobrot.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdravé stravování

6 tipů pro dokonale hladké ruce a pevné nehty

6 tipů pro dokonale hladké ruce a pevné nehty

Ruce jsou naší vizitkou. Každý den je ukazujeme a podáváme, a tak jejich vzhled neujde pozornosti druhých a mnohé o nás prozradí. Jakou péči dopřát našim rukám a nehtům, aby byl dojem z nich co nejlepší? Našich dnešních 6 tipů vám pomůže udržet vláčnou pokožku na rukou a pevné nehty

 

1. Čistota rukou je až na prvním místě

Ruce jsou našimi nepostradatelnými pomocníky, bez kterých bychom prováděli celou řadu úkonů jen stěží. Zároveň prostřednictvím nich přicházíme do kontaktu s mnohými bakteriemi, a proto péče o ruce začíná důkladným mytím. Jak postupovat?

Pořiďte si mýdlo na ruce s přírodním složením. Kůže na rukou je velmi tenká a má sklony k vysoušení, a proto se vyhněte mýdlům s obsahem alkoholu, který by je mohl vysušit. Naopak dobrou volbou jsou přípravky s obsahem hydratačních látek a okluzivních složek, které v pokožce zadržují vláhu.

Ruce se umývejte vlažnou vodou. Pokožka rukou je v procesu čištění velmi náchylná k poškození. Proto se vyvarujte umývání horkou vodou, která může narušit kožní bariéru coby ochranný štít před působením nežádoucích vlivů vnějšího prostředí.

Tip: Na pokožku rukou působí také sprchová kosmetika, kterou používáte, a proto si dejte záležet s jejím výběrem. My vám doporučujeme sáhnout po sprchovém oleji, který je plný přírodních ingrediencí, pokožku nedráždí, podporuje ji v přirozeném procesu regenerace, hydratuje ji a zjemňuje její povrch.

 

2. Exfoliace jako dokonalý restart pro vaše ruce

Jednou až dvakrát týdně použijte na své ruce přírodní peeling, který je zbaví odumřelých kožních buněk, suchých šupinek a veškerých nahromaděných nečistot. Vaše pokožka na rukou bude během okamžiku dokonale hebká a připravená na vstřebání aktivních látek obsažených v hydratačním krému.

 

3. Hydratace pokožky zevnitř i zvenku

Krémy na ruce dopřejí vašim rukám prvotřídní péči na každém kroku. Použít byste je měli po sprchování, ale také při pobytu venku. Jejich opakovanou aplikací v průběhu dne své ruce chráníte před působením větru, mrazu a dalších vnějších faktorů, které se mohou negativně podepsat na jejich vzhledu.  

Náš přírodní krém na ruce obsahuje aktivní látku Emolid CC, která se podílí na posílení přirozené kožní bariéry a zároveň přispívá k ochraně kůže před působením volných radikálů. Další významnou složkou je Neossance™ Hemisqualane, která pokožku rukou vyhlazuje a zanechává ji sametově hebkou. Krém se vám díky praktické velikosti balení bez problémů vejde do kabelky i větší kapsy. 

Optimální hydrataci pokožky na rukou podpoříte dodržováním pitného režimu. Denně byste měli vypít 20–40 ml čisté vody na kg své tělesné hmotnosti. Přitom je potřeba vzít do úvahy svůj celkový příjem a výdej vody za den. 

Část denní potřeby tekutin můžete pokrýt potravinami, které jsou bohaté na vodu. Konkrétní tipy na takové potraviny najdete v našem článku, co je kožní mikrobiom a jak ho chránit.

 

4. Jemná masáž rukou jako odměna po dlouhém dni

Po těžkém dni neexistuje nic, co by vaše ruce potěšilo více, než masáž. Vytvořte si večerní rituál, na který se budete vždy těšit. Masáž má skvělý relaxační účinek, takže tímto způsobem rozmazlujete nejen své tělo, ale také duši. 

Na rukou se nachází body, při jejichž stlačení působíte na vnitřní orgány, se kterými jsou jednotlivé části prstů a dlaní přímo spojeny. Vhodně prováděnou masáží posílíte svůj imunitní systém a podpoříte lymfatický a krevní běh jako i hormonální rovnováhu

 

Masáž rukou krok za krokem

Připravte si oblíbený kosmetický olej

Masáž začněte u konečků prstů a jemně přejíždějte přes hřbet ruky až k lokti. Stejnou cestou se vraťte zpět a celý pohyb třikrát zopakujte.

Nyní věnujte speciální pozornost každému z prstů. Masírujte nejprve nehtová lůžka a postupujte ke kloubům u dlaní. Po celou dobu vyvíjejte pouze jemný tlak.

Prsty jeden po druhém jemně protáhněte. Vždy dvěma prsty druhé ruky uchopte jeden prst v kloubu u dlaně a za vynaložení jemného tlaku sjíždějte směrem k nehtům. Začněte u palce a pokračujte směrem k malíčku.

Pozornost přesuňte k masáži dlaně. Palec jedné ruky umístěte zhruba do středu druhé dlaně a krouživými pohyby ji jemně promasírujte. 

Celý postup opakujte u druhé ruky.

 

5. Ochrana rukou před sluncem, chladem a při práci

Nošení rukavic při úklidu, mytí nádobí a dalších činnostech, kdy ruce přichází do kontaktu s nejrůznějšími chemikáliemi a toxickými látkami obsaženými v čisticích a mycích prostředcích, je skvělou prevencí proti nadměrnému namáhání pokožky a narušení kožní bariéry. 

Kůže na rukou je velmi náchylná k popraskání a vysušení za chladného počasí, a proto vám doporučujeme nosit zimní rukavice. Zapomínat byste na ně neměli zvláště v případě, kdy pracujete v exteriéru. 

Své ruce chraňte také před nežádoucími účinky slunečního záření. To má sice velmi pozitivní vliv na psychiku člověka, podporuje tvorbu vitaminu D a přispívá ke zvýšení odolnosti vůči tělesné zátěži, ale UVA i UVB paprsky jsou rovněž hlavní příčinou předčasného stárnutí pokožky. Při pobytu venku proto vždy aplikujte kosmetiku na opalování

 

6. Nezapomínejte na péči o nehty

Speciální péči byste měli věnovat svým nehtům a jejich okolí. Krém aplikovaný na ruce vždy vetřete i do jemné kůžičky v okolí nehtů. Před spaním můžete tuto oblast ošetřit arganovým olejem, který skvěle hydratuje pokožku a přispívá k regeneraci nehtových lůžek.

Pokud jsou vaše nehty slabé, znamená to, že jim chybí důležité živiny. Začněte užívat pravidelně VENIRA kapsle pro vlasy, nehty a pleť, které podporují udržení normálního stavu nehtů, a tedy zamezují jejich lámání a třepení. Zároveň urychlují jejich přirozený růst.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Na co pomáhá ostropestřec mariánský?

Na co pomáhá ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský, známý také jako léčitel jater, je významná bylina s mnohaletou historií v tradiční čínské medicíně. Nabízí široké spektrum zdravotních benefitů od detoxikace jater až po ochranu těla před volnými radikály. 

Zajímá vás, jak tato přírodní rostlina může zlepšit váš zdravotní stav? Prozkoumejte pomocí našeho článku tajemství, které se v ostropestřci ukrývá a objevte jeho jedinečné a roky odzkoušené účinky!

 

Co je to ostropestřec mariánský a proč je tak populární?

Silybum marianum představuje latinský název ostropestřce mariánského neboli jednoleté, případně dvouleté rostliny pocházející ze Středomoří, odkud se díky její oblibě rozšířila do všech koutů světa. V našich končinách spatříte ostropestřec růst především podél cest a v blízkosti zahrad či kompostů.

Ostropestřec patří do čeledi bodlákovitých a nepřehlédnutelný je hlavně díky svému výraznému a typickému fialovému květu s ostny. Odtud pramení i jeho lidové názvy, jako bodlák pestrý, bodlák ostrý nebo Kristova koruna. Historicky byl používán pro podporu zdraví jater a trávicího systému, jinak tomu není ani dnes. A proč je ostropestřec vlastně tolik populární?

Právě jeho mnohostranné účinky dodávají ostropestřci na popularitě mezi všemi druhy bylin. Jedním z hlavních důvodů může být také jeho schopnost detoxikovat a regenerovat zanesená játra. Ostropestřec je kromě toho původcem silných antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

 

Účinné látky obsažené v ostropestřci

Ostropestřec mariánský je bohatý na širokou škálu účinných látek, které mu propůjčují léčivé vlastnosti a další zdravotní benefity. Mezi ty nejznámější patří:

 

Silymarin - jedná se o komplex bioaktivních látek obsažených v semenech ostropestřce považovaných za jeho hlavní aktivní složku. Silymarin má silné antioxidační vlastnosti a je klíčovým faktorem v ochraně jater před poškozením volnými radikály.

Silybin - představuje hlavní složku silymarinu známou pro své protizánětlivé vlastnostmi. Stejně jako silymarin chrání játra a podporuje detoxikaci organismu.

Silidianin a silikristin - jsou dva ze tří hlavních flavonolignanů, které tvoří silymarin. Jedná se o účinné antioxidanty přispívající k celkovému ochrannému a detoxikačnímu účinku ostropestřce.

Kromě těchto hlavních účinných látek plody ostropestřce obsahují i bílkoviny a rostlinné oleje, antioxidanty (kvercetin a vitamin E), aminokyseliny, jednoduché cukry, biogenní aminy (histamin a tyramin), silice nebo hořčiny. Dále pak steroly, karotenoidy a nenasycené mastné kyseliny (kyselinu linolovou).

 

Na co je dobrý ostropestřec

Bojuje proti volným radikálům

Ostropestřec mariánský dokáže coby silný přírodní antioxidant likvidovat volné radikály, které v našem těle způsobují oxidační stres. Ten škodí našemu tělu na buněčné úrovni a je jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí pokožky.

Oxidační stres pak může mít za následek tvorbu vrásek, zašedlý tón pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí. U vlasů zase způsobuje jejich vysoušení a nadměrné vypadávání.

 

Podporuje činnost a regeneraci jater

O ostropestřci se nicméně mluví především díky příznivému působení obsaženého silymarinu a rostlinných olejů na trávení, funkci jater a jejich regeneraci.

Silymarin totiž dokáže zlepšit metabolismus jaterních buněk, přispět ke stabilizaci buněčné membrány a podpořit regeneraci jaterní tkáně.

Hepatoprotektivní působení silymarinu, tedy schopnost chránit jaterní tkáň, umožňuje využít ostropestřec také pro podporu regenerace silně poškozených jater, u bývalých alkoholiků, drogově závislých, nebo pacientů po chemoterapii.

 

Přispívá k pročištění organismu

Ostropestřec je oblíbeným prostředkem pro detoxikaci jater, která dostávají zabrat vlivem nezdravého životního stylu. V procesu pročištění zbavíte své tělo nahromaděných toxinů, čímž posílíte přirozenou obranyschopnost svého organismu a podpoříte své celkové zdraví.

Úsilí ostropestřce se vyplatí podpořit zelenými potravinami, jako je například chlorella a spirulina. Ty obsahují aminokyseliny přispívající k eliminaci těžkých kovů, které představují jednu z největších hrozeb nejen pro játra, ale pro celý organismus. 

Tip: Chcete se o zelených superpotravinách dozvědět více informací? Přečtěte si náš článek o super greens, ve kterém popisujeme nejzajímavější účinky chlorelly, spiruliny a zeleného ječmene na lidské zdraví.

 

Podporuje domácí léčbu žlučových kamenů

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru fungující jako zásobárna žluči, která se následně využívá v procesu trávení. Žlučník spojuje játra s tenkým střevem, kterému pomáhá se zpracováním tuků.

Ve chvíli, kdy zkonzumujete tuky, hormony vyšlou signál žlučníku, aby uvolnil uloženou žluč, která vede skrze žlučové cesty do dvanáctníku - první části tenkého střeva. Žluč v tomto procesu pomáhá také s absorpcí vitaminů rozpustných v tucích a s jejich přenosem po těle.

Pokud ve velké míře konzumujete tučná jídla a pokrmy plné cukrů a bílé mouky, mohou vám ve žlučníku vzniknout žlučové kameny. Právě ostropestřec je bylinkou, která vám může pomoci s domácí léčbou této poruchy žlučníku.

 

Jak správně užívat ostropestřec?

Nejspolehlivější variantou z pohledu generace obsahu účinných látek je užívání extraktu získávaného ze semen, respektive plodů ostropestřce. K méně spolehlivým variantám patří olej, který se lisuje za studena ze semen a čaj připravený z plodů a listů.

Ostropestřec můžete užívat ráno nebo večer společně s jídlem. V takovém případě může zmírnit případné zažívací problémy a podpořit trávení hůře stravitelných pokrmů. 

Abyste se dočkali všech efektů popsaných výše, ostropestřec byste měli užívat alespoň jeden měsíc v kuse. Poté je vhodná týdenní pauza. V případě potřeby můžete kúru zopakovat a to až dvakrát nebo třikrát ročně.

 

Pro koho není užívání vhodné?

Ostropestřec mariánský není vhodný pro:

- těhotné a kojící ženy

- děti

- osoby s vysokým krevním tlakem

- jedince trpící závažnými chorobami

 

Pokud si nejste jisti tím, jestli je pro vás ostropestřec vhodný, konzultujte jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o tělo Doplňky stravy

Jak pečovat o smíšenou pleť

Jak pečovat o smíšenou pleť

Máte smíšenou pleť a nevíte, jak o ni pečovat? V tom případě jste tady správně. V dnešním článku vám poradíme, jaké složky kosmetiky vyhledávat, jaké produkty konkrétně používat a jak by měla vypadat vaše kosmetická rutina od A do Z.

 

Smíšená pleť: Jaká je?

Pokožka na T-zóně (oblast čela, nosu a brady) se vám rychleji mastí a má tendence se lesknout, zatímco na U-zóně (tváře) je spíše sušší a má sklony k pnutí a praskání. 

Smíšená pleť si svůj název získala právě tím, že je kombinací mastné, dalo by se říci problematické, pokožky a normální až suché kůže.  

Přestože se mezi lidmi jedná o nejrozšířenější typ pleti, péče o ni může být skutečnou výzvou, protože musíte najít rovnováhu mezi potřebami jednotlivých částí obličeje. Suchá U-zóna může na vámi aplikované produkty a postupy reagovat odlišně než mastná T-zóna a naopak

 

Opravdu máte smíšenou pleť? Vyzkoušejte rychlý domácí test

Neexistuje žádný univerzální postup péče, ani sestava produktů, která by vyhovovala bez výjimky všem typům pleti. Proto jsme si pro vás připravili jednoduchý domácí test, kterým si jednoduše ověříte, jestli máte opravdu smíšenou pleť

Obličej šetrně očistěte a omyjte vlažnou vodou. Pleť jemně osušte poklepáváním ručníku a vyčkejte 30 minut. Jestli je vaše pleť skutečně smíšená, po uplynutí dané doby můžete pociťovat pnutí na suchých tvářích a pozorovat lesk na čele, nose a bradě.

Pokud popis výše aktuálnímu stavu vaší pleti neodpovídá, pak jste jí pravděpodobně poskytovali úplně jinou péči, než celou dobu potřebovala. To může být i důvodem, proč se vám nedaří udržet svou pleť v optimálním stavu. 

Tip: Zjistěte, jak poznat, jestli máte pleť normální, mastnou nebo suchou.

 

Běžné problémy smíšené pleti 

Mazové žlázky produkují v oblasti T-zóny nadbytek kožního mazu, který nestíhá odcházet, a tak se hromadí v pórech a ucpává je. To může vést ke vzniku černých a bílých pupínků jako i závažnějších forem akné, které jsme pro vás popsali v článku, jak se zbavit akné.

Naopak suchá kůže na tvářích si vlivem chybějících lipidů nedokáže zadržet vlhkost, a tak se velmi často loupe, pne, je matná, křehká a má sklony ke vzniku vrásek

 

Jak vybrat vhodnou kosmetiku pro smíšenou pleť

Pokud chcete mít krásnou a mladistvě vypadající pleť, vaše rutina musí zahrnovat produkty na čištění, odlíčení, tonizaci, hydrataci a ochranu před UV zářením. To je sice u všech typů pleti stejné, ale jen do momentu, než se začneme bavit o konkrétních kosmetických produktech. 

Vybírejte produkty, které jsou buďto vhodné pro každý typ pleti, nebo je jejich složení přizpůsobené potřebám přímo pleti smíšené. Rozhodně tedy není možné používat kosmetiku výhradně pro mastnou nebo pro suchou pleť, protože tak byste neprospívali celému obličeji, ale pouze jeho částem. 

Nicméně ani v momentě, kdy si vyberete vhodnou kosmetiku pro smíšenou pleť nemáte zcela vyhráno. Musíte totiž zohlednit její aktuální stav, který v podstatě určuje konkrétní problém. Daný stav se může měnit vlivem ročního období, kolísání hladiny hormonů, stárnutím, momentálním psychickým rozpoložením, ale také životním stylem

V praxi to znamená, že vaše smíšená pleť může být navíc přecitlivělá, ekzematická, aknózní nebo zralá. Z toho důvodu je vhodné, aby vaše rutina zahrnovala produkty určené na cílenou péči, které vám pomohou danou problematiku úspěšně řešit. 

Typicky se jedná například o: 

- pleťová séra, která účinkují v hlubších vrstvách kůže a jsou schopna měnit aktivně stav pleti

- probiotika, která vyčistí vaše střeva a zabrání tomu, aby se detoxikovala přes kůži

- doplňky stravy s kolagenem, jehož nedostatek se může projevovat právě sníženou kvalitou kůže

 

Péče o smíšenou pleť krok za krokem

Vaším cílem v rámci pečujicí rutiny bude nastolení rovnováhy pokožky. Té docílíte pouze nastavením komplexní péče, kterou popisujeme níže

 

Odlíčení a čištění pleti

Pleť si čistěte poctivě dvakrát denně – ne pouze jednou, ale ani častěji než ráno a večer. 

V rámci ranního čištění odstraníte pot, zbytky odumřelých kožních buněk a maz, které se (nejen) na povrchu pleti usadily v průběhu noci. Vytvoříte tak dokonale čisté plátno pro aplikaci zvláčňujících produktů a make-upu.

Večerním čištěním odstraníte z pokožky bakterie, zbytky make-upu a hluboko usazené nečistoty. Pleť bude díky důkladnému čištění připravená na noční regeneraci a příjem aktivních látek z produktů aplikovaných v dalších krocích pečujicí rutiny.

K čištění použijte čisticí gel na akné, který je vhodný pro pleť smíšenou, mastnou a aknózní. Obsahuje vitamin E, levandulový olej a bioflavonoidy, které přispívají k eliminaci tvorby akné a zklidnění podrážděné pokožky. Gel si poradí také s rozšířenými póry, podrážděnou pokožkou, akné a jizvičkami po akné. Dále s černými tečkami, zvýšenou produkcí mazu a mastným filmem na pleti.

V rámci večerní rutiny začněte odlíčením pleti. V tomto kroku se zbavíte make-upu, ale také fotoprotekce. Proto je tento krok nutný pro každého bez ohledu na to, jestli se líčíte nebo ne. 

K odlíčení použijte například naše odličovací mléko vhodné pro každý typ pleti. To respektuje přirozené pH pleti, poskytuje jí prvotřídní hydrataci a na jejím povrchu nevytváří mastný film. Na druhou stranu pokožku ani jinak nevysušuje, účinně ji zklidňuje a posiluje ochrannou kožní bariéru.

Nevíte, jak konkrétně postupovat? Podrobný návod najdete v našem článku, jak na efektivní čištění a odličování pleti.

 

Tonizace pleti

Připravte svou pleť na další kroky rutiny použitím pleťového tonika coby důležitého mezikroku mezi čištěním a hydratací

Cílem tonizace je vyrovnat pH pokožky, ale pokud použijete čisticí produkt, který má sám o sobě tuto schopnost, tonikum už teoreticky použít nemusíte

 

Hydratace pleti

Vaší pleti budou prospívat lehčí pleťové krémy s nízkým obsahem olejů, které dokážou hydratovat pleť bez zatížení. Díky tomu zmatníte lesklé části obličeje, a zároveň podpoříte zvláčnění suchých tváří.

Sáhněte po přírodním pleťovém krému bez alkoholu, sulfátů, silikonů a parabenů. Jedná se o potenciálně škodlivé složky, které mohou vaši pokožku vysušit a podráždit. 

Skvělé pro vás bude také sérum s BIO kyselinou hyaluronovou k jejímž přednostem patří to, že: 

- vyhlazuje jemné linky a zjemňuje vzhled vrásek

- chrání pokožku před znečištěním a poskytuje jí ochranu před ultrafialovým zářením

- urychluje hojivé procesy a aktivně bojuje s akné

- přináší zklidnění přecitlivělé pokožce

- rozjasňuje pokožku a udržuje její mladistvý vzhled

- vyhlazuje nerovnoměrnou strukturu pokožky a předchází vzniku rozšířených pórů

 

Fotoprotekce pleti

Bez UV ochrany se neobejde žádná pleť, tedy ani ta smíšená. Při výběru konkrétního produktu si jen dejte pozor na složení. Vhodný pro vás bude přírodní opalovací krém s SPF 50, který není komedogenní, a tedy nehrozí, že by ucpával póry v T-zóně

 

Bude vaše pleť vždy smíšená?

Obecně platí, že v otázce typu pleti hraje klíčovou roli genetika, a proto svůj typ pleti změnit nemůžete. Nicméně u smíšené pokožky je běžné, že kolem 50. roku se svými vlastnostmi začíná přibližovat spíše pleti suché. Tomu následně přizpůsobte svou pečujicí rutinu a používejte kosmetiku určenou pro suchou pleť. Svou pozornost budete muset zaměřit především na hydrataci a zklidnění pleti. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Nespavost aneb co dělat, když nemůžete spát

Nespavost aneb co dělat, když nemůžete spát

Zatímco někteří z nás usnou sotva dolehnou, jiným by nestačilo spočítat ani tisíc oveček. Řeč je o insomnii, která mění sladký spánek v pouhý sen. V dnešním článku si povíme o běžných příčinách této poruchy spánku a odhalíme, jak nespavost vyléčit přírodní cestou.

 

Insomnie: co to je?

Termínem insomnie, též nespavost, označujeme jednu z nejčastěji se vyskytujících spánkových poruch, při které nejsme schopni spánek navodit nebo si ho udržet

Insomnie se vyznačuje obtížemi při usínání, častým probouzením v průběhu noci a brzkým probouzením v ranních hodinách bez možnosti znovu usnout.

Z hlediska délky trvání rozlišujeme insomnii krátkodobou, občasnou a chronickou trvající déle než rok

Podle této statistiky se s krátkodobou insomnií setkají za svůj život až dvě třetiny lidí po celém světě. Chronickou formou insomnií pak trpí až 15 % světové populace, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu spánkové poruchy až o 40 % vyšší než u mužů

 

Denní potřeba spánku dle věku

S věkem se naše potřeba spánku snižuje. Zatímco kojenci potřebují až 15 hodin spánku denně, v dospělosti stačí průměrnému člověku zhruba 7–8,5 hodin spánku

 

Melatonin a spánek

Melatonin je spánkový hormon známý pro své silné antioxidační, imunostimulační, synchronizační a termoregulační účinky. K jeho produkci v těle dochází během spánku a to především kolem druhé hodiny ranní. Jeho optimální hladina je klíčová pro kvalitní spánek.  

Melatonin nám dále pomáhá vyrovnat hladinu kortizolu (stresového hormonu, o kterém se dočtete více v tomto článku) a má přímý vliv na pohlavní orgány jako i náš sexuální život obecně, a proto je důležité udržovat ho v rovnováze.

 

Obvyklé příčiny nespavosti 

Vnější faktory nespavosti

- nevhodná postel s matrací

- chlad, teplo, hluk a další vlivy prostředí, ve kterém se snažíte usnout/spát

- užívání stimulujících nápojů (alkohol, káva, energetické drinky)

- užívání návykových látek

- zvýšená aktivita v době před spánkem

 

Vnitřní faktory nespavosti

- stres (především z množství pracovních povinností)

- psychická nepohoda (deprese, úzkosti, nervová labilita apod.)

- fyzická nepohoda (např. zažívací problémy, bolesti svalů a kloubů, astma apod.)

 

Důsledek nespavosti

Spánek je dobou, kdy se naše tělo regeneruje a čerpá síly na další den. Při jeho nedostatku jsme proto vyčerpaní, podráždění, máme snížený postřeh a zhoršuje se i náš pracovní výkon.

Vedlejším efektem insomnie je například přibírání na váze. Během spánku se totiž v našem těle tvoří hormon leptin, při jehož nedostatku máme nutkavou potřebu něco neustále jíst, což může vyústit k problémům s přejídáním, o kterém píšeme v samostatném článku

 

8 tipů na léčbu nespavosti přírodní cestou

Snažte se svůj problém s nespavostí zvládnout přírodní cestou bez léků. Spánek podpořený chemickými léčivy totiž není ani zdaleka tak kvalitní jako ten přirozený, protože během spánku neprocházíte všemi fázemi. Na lécích si navíc můžete vypěstovat závislost. 

1. Investujte do kvalitní matrace, roštu a postele. Uvidíte, že pocit při ulehnutí bude k nezaplacení.

2. Snažte se eliminovat stres. Přečtěte si naše konkrétní tipy, jak se zbavit stresu a jeho fyzických následků.

3. Dodržujte pravidelnou večerku. Nejenže monotónnost podporuje usínání, ale je také vhodná pro nastavení našich vnitřních hodin. 

4. Vyhýbejte se spánku během dne. Jestli se po probdělé noci cítíte unavení, snažte se to se spánkem vydržet až do večerky. V opačném případě byste se totiž mohli dostat do začarovaného kruhu, kdy byste kvůli dennímu odpočinku nemohli usnout večer.

5. Před ulehnutím v dané místnosti vypněte topení a důkladně ji vyvětrejte.

6. Jezte nejpozději dvě hodiny před spánkem. K večeři si zvolte něco lehčího, co se vám bude lehce trávit. 

7. V odpoledních hodinách (zhruba šest hodin před spaním) se vyhněte konzumaci stimulujících nápojů

8. V průběhu dne si vyhraďte prostor pro přiměřenou fyzickou aktivitu. Zároveň si pohlídejte, abyste sportovali nejpozději pět hodin před večerkou.

 

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel podpoříte produkci hormonu melatoninu, který přispívá k navození spánku

 

S usínáním vám pomohou také některé z bylinek

Levandule lékařská – přispívá ke zklidnění nervového systému a snížení nervozity.

Heřmánek pravý – napomáhá k hluboké relaxaci těla i mysli. Zpříjemňuje usínání a podporuje regeneraci těla během spánku, což zlepšuje jeho kvalitu. 

Meduňka lékařská – dokáže přispět k celkovému uvolnění těla a zklidnění mysli, čímž připravuje tělo na spánek. 

Máta peprná – přináší okamžité osvěžení, uvolňuje napětí a snižuje úroveň stresu. 

Kozlík lékařský – pomáhá zmírnit příznaky nervozity a stresu.

 

Všechny výše zmíněné bylinky najdete v našem přírodním nápoji s jahodovou příchutí VENIRA relax komplex, který dále obsahuje neesenciální aminokyselinu L-theanin, minerální látky a vitaminy.

 

Může za vaše problémy s usínáním psychická nepohoda a stres?

Odstraňte své problémy s nespavostí díky CBD kapkám, které eliminují nervozitu, snižují následky úzkosti na organismus, posilují imunitní systém a podporují harmonizaci těla a mysli. Vyzkoušet můžete také jedinečný ústní sprej s melatoninem a meduňkou pro klidný a ničím nerušený spánek díky kterému se budete probouzet čilí a plní energie.

Proč zkusit právě naše CBD kapky?

Na výrobu VENIRA CBD oleje využíváme marihuanu léčebnou (Cannabis Sativa Linnaeus), která je pěstována přímo v České republice. Následně se ředí MTC olejem, který se běžně získává z kokosových ořechů. 

Náš CBD je navíc v širokospektrální formě (= broad spectrum), což znamená, že jsou při zpracování zachovány veškeré důležité kanabinoidy a konečný produkt zároveň neobsahuje žádné THC.

Před samotným zpracováním prochází veškeré rostlinky důkladnou kontrolou kvality, aby splňovaly i ty nejvyšší nároky.

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o tělo Doplňky stravy

Co je kožní mikrobiom a jak ho chránit?

Co je kožní mikrobiom a jak ho chránit?

Kožní mikrobiom každého z nás je z pohledu unikátnosti jako otisk prstu. Co si ale vlastně pod tímto pojmem představit a proč bychom měli svůj kožní mikrobiom pečlivě chránit? To, a mnohem více, se dozvíte v dnešním článku. 

 

Kožní mikrobiom: Co to je?

Kožní mikrobiom, neboli kožní mikrobiota, představuje souhrn veškerých mikroorganismů (= mikrobů), které obývají povrch naší pokožky a společně tvoří její ochranný štít. Ten je sice lidskému oku neviditelný, ale i tak má zásadní význam pro celkový vzhled a odolnost naší pokožky. Pro představu, na každém centimetru čtverečním kůže se nachází zhruba miliarda mikrobů.  

Kožní mikrobiom se vyvíjí bezprostředně po narození a jeho složení ovlivňuje samotný způsob porodu jako i genetická výbava, okolní prostředí a životní styl. Jeho složení se proto neustále mění, protože do hry vstupuje vše, co jíme, pijeme, jak spíme a také to, jak stárneme. Z toho důvodu je kožní mikrobiom každého z nás naprostým unikátem a na světě nenajdete dva lidi s totožnou sestavou mikroorganismů.

S kožním mikrobiomem úzce souvisí také střevní mikrobiom, o kterém píšeme v samostatném článku. Dozvíte se například to, kolik druhů bakterií je obsaženo ve střevech, jaké jsou funkce střev a jak s tím vším souvisí probiotika

 

V hlavní roli: Přátelské bakterie

Receptem na šťastnou pokožku je rovnováha všech zúčastněných mikroorganismů, kterými jsou bakterie, viry a plísně.

Zatímco některé mikroorganismy jsou pro zdraví člověka škodlivé, jiné jsou pro tělo prospěšné nebo dokonce nezbytné. K takovým patří i „přátelské“ bakterie, které označujeme termínem symbiotické, jelikož s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. 

Taktéž viry a plísně v nás přirozeně vyvolávají negativní konotace, ale některé z nich ve skutečnosti přispívají k udržení rovnováhy kožního mikrobiomu. Nicméně jejich vliv na lidskou pokožku ještě není zcela vysvětlený a nadále zůstává předmětem zkoumání.

U bakterií je důležité to, aby nedošlo k jejich přemnožení, což by se na pokožce projevilo svěděním, vyrážkou, nejrůznějšími záněty a dalšími onemocněními kůže

 

Rozdíly mezi rezidentními a tranzientními bakteriemi 

Rezidentní bakterie jsou vlastně jiným termínem pro přátelské mikroorganismy přirozeně přežívající na povrchu kůže a posilující její ochrannou bariéru. Naopak tranzientní bakterie na pokožce nepřebývají trvale, přichází s ní do kontaktu zvenčí a mohou vyvolat kožní onemocnění, pokud do kůže proniknou přes její oslabené části. 

Funkcí rezidentních bakterií je ochrana pokožky před působením tranzientních bakterií. K tomu je zapotřebí udržovat mikrobiom pokožky v dobrém stavu pomocí šetrných kosmetických přípravků, které nenarušují její pH.

 

Proč pečovat o kožní mikrobiom?

Pokud je kožní mikrobiom v optimálním stavu, pokožka poskytuje útočiště přátelským mikroorganismům a zároveň dokáže odolávat patogenům coby původcům nejrůznějších nemocí. Prostředí mikrobioty kůže je navíc neustále narušováno nežádoucími vlivy vnějšího prostředí, například UV zářením nebo znečištěným ovzduším. 

 

1. Zaměřte se na šetrné mytí a čištění pokožky

Kožní mikrobiom je velmi citlivý na změny pH. Nejradši má mírně kyselé prostředí, a proto je velmi důležité aplikovat na pokožku pouze takovou kosmetiku, která přirozené pH nenarušuje. Dále se vyhněte mechanickému drhnutí pokožky a jejímu oplachování horkou vodou

Co na obličej? Spolehněte se na přírodní odličovací a čisticí kosmetiku bez obsahu sulfátů, parabenů, silikonů a dalších potenciálně škodlivých látek. V naší nabídce najdete produkty pro každý typ pleti, například pro šetrné čištění a zklidnění citlivé pleti jsme vyvinuli micelární vodu, která je obohacená o růžovou vodu, panthenol a šťávu z listů aloe vera.

Co na tělo? Sáhněte po některém z našich přírodních sprchových olejů, které se při kontaktu s pokožkou mění na jemnou emulzi. Pokožku zbavují šetrně veškerých nečistot a díky obsahu účinných látek ji zároveň podporují v přirozeném procesu regenerace, hydratují ji a zjemňují její povrch.

Co na vlasovou pokožku? K čištění pokožky hlavy jsou určené šampony na vlasy obsahující pečlivě vybrané ingredience jako výtažky z bylin a rostlin, které při výrobě neprochází žádným chemickým procesem, a tak si naplno zachovávají svou přírodní sílu. Při jejich pravidelném používání můžete vyřešit problematiku své vlasové pokožky (například lupy nebo svědění) a zároveň budete čistit jednotlivá vlasová vlákna do hloubky.

Tip: Chraňte své děti před nejrůznějšími kožními nemocemi s dětskou kosmetikou, která je plná přírodních složek, a tak je vhodná i pro pokožku citlivou a tu se sklonem k atopické dermatitidě.

 

2. Chraňte pokožku před nežádoucími vlivy UV záření

Vzhledem k tomu, že složení kožního mikrobiomu ovlivňuje to, jak často se vystavujete UV záření, které může mít zároveň ve zvýšené míře negativní dopad na vzhled a zdraví kůže, je důležité se chránit. 

Co na obličej? Používejte UV ochranu s faktorem 30 a více – ideálně opalovací krém s SPF 50 s velmi vysokou ochranou spolu s UVA a UVB filtry. Produkt používejte denně, a to bez ohledu na skutečnost, jestli venku svítí sluníčko, fouká vítr, nebo dokonce sněží. Množství, které budete potřebovat, odpovídá zhruba jedné čajové lžičce. 

Co na tělo? Při opalování a obecně při pobytu venku aplikujte na odhalené části těla opalovací olej nebo opalovací máslo. Tyto produkty chrání kůži před nežádoucími účinky UV záření a zabraňují předčasnému stárnutí kůže. Zároveň s jejich pomocí dosáhnete rovnoměrného opálení a v neposlední řadě dokonale hydratované a vyživené pokožky.

Co na vlasovou pokožku? S kvalitním ochranným sprejem na vlasy můžete předcházet podráždění pokožky hlavy. Pravidelnou aplikací vytváříte na povrchu svých vlasů obranný štít, který je chrání před vysoušením, lámáním a vyblednutím.

 

3. Hydratujte se zevnitř i zvenku

Vysušená pokožka neplní funkci ochranné bariéry a netvoří ideální podmínky pro přátelské bakterie, a proto je nutná hydratace zevnitř i zvenku.

Jak se hydratovat zevnitř? Denně byste měli vypít 20–40 ml čisté vody na kg své tělesné hmotnosti. Přitom je potřeba vzít do úvahy svůj celkový příjem a výdej vody za den. Část denní potřeby tekutin můžete pokrýt potravinami, které jsou bohaté na vodu. K takovým patří melouny, pomeranče, jahody, broskve, jablka, ledový salát, mrkve, špenát, tvarohy, cottage, sýry, klasické polotučné mléko, rýže, těstoviny, polévky a další. 

Jak se hydratovat zvenku? Používejte kosmetické přípravky s hydratačními složkami a okluzivními složkami. Zatímco hydratační složky (například glycerin nebo kyselina hyaluronová) dodávají pokožce vlhkost, okluzivní látky (například rostlinné oleje a másla) vláhu v pokožce zadržují.

 

4. Nezapomínejte, že jste to, co jíte

Na rovnováhu vašeho organismu mají přirozeně vliv vaše stravovací návyky. Co konkrétního by měl obsahovat váš jídelníček se dočtete v našem článku, co jíst, abyste měli hezkou pleť a zdravé vlasy.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Nové trendy v péči o pleť: Co přináší rok 2024?

Nové trendy v péči o pleť: Co přináší rok 2024?

Zajímá vás, jaké nové směry aktuálně hýbou kosmetickým světem? Určitě není nutné bezhlavě následovat každý nový trend, ale existují i takové, které mohou vaší pleti z dlouhodobého hlediska prospět. V dnešním článku si představíme ty nejzajímavější z nich.

 

1. Skinimalismus 

Rozhodně nemáme nic proti desetikrokové péči o pleť prováděné po vzoru Korejek, ale myslíte, že je taková rutina udržitelná? Podle nás moc ne, a proto souzníme se skinimalismem – novodobým trendem, který vychází z přesvědčení, že méně je více

 

Jak se skinimalismem začít? 

Ze všeho nejprve si udělejte pořádek ve své současné kosmetické rutině a dejte stranou všechny produkty, které:

- nepotřebujete

- nepoužíváte, nebo nevíte, jak je používat

- nejsou vhodné pro váš typ pleti

- obsahují potenciálně škodlivé složky

- dráždí vaši pokožku

 

Až svou kosmetiku pečlivě vytřídíte, zamyslete se nad produkty, které vám zůstaly. Cílem skinimalismu je zjednodušit rutinu, nikoliv ji šidit, takže i nadále musí zahrnovat produkty pro čištění, odlíčení, tonizaci, hydrataci a fotoprotekci pokožky

V praxi to znamená, že pečujicí rutina musí, i po vyřazení velké části produktů, obsahovat: 

- odličovací a čisticí kosmetiku

- tonikum na pleť

- opalovací krém na den

- pleťový krém na noc

 

Dále je vhodné pravidelně odstraňovat vrstvu odumřelých kožních buněk s pomocí pleťového peelingu, aby měly účinné složky obsažené v kosmetice šanci proniknout do hloubky kůže. Zahrnout můžete také pleťové sérum pro cílenou péči, případně oční krém. 

A to je celé! Abyste své pokožce dopřáli vše, co potřebuje, více toho v rámci prevence opravdu nepotřebujete. Navíc díky zjednodušení rutiny se vám nebude stávat, že byste šli spát s neodlíčenou pletí, protože před vámi nebude vidina půl hodiny strávené před zrcadlem. 

 

2. Péče o pleť zaměřená na prevenci

Místo toho, abyste investovali do dekorativní kosmetiky, která vám zakryje nedokonalosti na vaší pleti, zaměřte svou pozornost na prevenci jejich vzniku

Vzniku nedokonalostí na pleti se rozhodně vyplatí předcházet i z důvodu, že tím šetříte svůj čas a peněženku. V případě, kdy se chcete zbavit existujících vrásek nebo pigmentových skvrn, nemáte 100% jistotu, že vše vyřešíte sami doma s pomocí kosmetických produktů. Velmi často se budete muset obrátit opakovaně na kosmetický salon, kde pro vás kosmetička vybere ošetření, kterým podpoří vaši domácí péči.

 

Jak by měla vypadat péče o pleť zaměřená na prevenci?

Absolutním základem je každodenní aplikace (a reaplikace) krému s SPF a používání kosmetiky s obsahem antioxidantů. Toto duo zvyšuje ochranu pleti tím, že:

- napomáhají k ochraně buněk před oxidačním stresem a nežádoucími vlivy vnějšího prostředí

- přispívají ke zpomalení přirozeného procesu stárnutí pleti, protože zabraňují poškození buněčných složek kolagenu a elastinu

- podporují regeneraci pleti a jsou účinných pomocníkem v boji proti pigmentovým skvrnám

 

Antioxidanty můžete dodávat tělu prostřednictvím svého jídelníčku nebo je můžete suplementovat – vyzkoušejte například astaxanthin nebo ashwagandhu. K potravinám s vysokou antioxidační aktivitou patří například ostružiny, šípky, artyčoky, květák, piniové oříšky a arašídy. Další tipy, co jíst, abyste měli krásnou pleť, najdete v našem článku na blogu

 

3. Diagnostika pleti

To, co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí nutně vyhovovat i vám. Každý typ pleti zkrátka vyžaduje jiný druh péče, a proto byste měli vždy používat pouze kosmetiku pro vás určenou. Samozřejmě můžete sáhnout po produktech, které jsou vhodné pro každý typ pleti, ale i tak je dobré znát svou pleť a dopřát jí péči, jakou v daný moment potřebuje.

 

Jak diagnostikovat svou pleť?

Vyzkoušejte jednoduchý domácí test s jehož pomocí poznáte svou pleť

Obličej šetrně očistěte a omyjte vlažnou vodou. Následně si pleť jemně osušte poklepáváním ručníku a vyčkejte 30 minut. Po uplynutí doby si vezměte zrcátko a na denním světle zhodnoťte stav své pleti.

Nepozorujete žádné výraznější změny? Máte normální pleť.

Začíná se objevovat lesk na T-zóně, tvářích i na bradě? Máte mastnou pleť.

Cítíte pnutí a vidíte šupinky? Máte suchou pleť.

Vidíte lesk jen na T-zóně a tváře jsou spíše sušší? Máte smíšenou pleť.

Pociťujete pnutí a vidíte zarudlá místa? Máte citlivou pleť.

 

Pokud si nejste 100% jistí ani po domácím testu, vyhněte se experimentování a pro jistotu si zajděte do kosmetického salonu, kde vám provedou odbornou diagnostiku. Díky té zjistíte nejen typ své pleti, ale také její aktuální kondici. Kosmetička vám doporučí, na co se v péči o pleť zaměřit a také vám poradí vhodný způsob použití jednotlivých produktů. 

Teď, když už víte, jaký typ pleti máte, inspirujte se v našem článku, jak o ni správně pečovat.

 

4. V péči o pleť nezapomínejte na krk a dekolt

Obvykle věnujeme veškerou pozornost obličeji a na péči o krk a dekolt zapomínáme. Z pohledu péče o zevnějšek se jedná o nejčastěji opomíjené části těla, a tedy není náhoda, že právě vzhled krku a dekoltu velmi často prozradí náš věk. 

 

Jak by měla vypadat každodenní péče o krk a dekolt?

Obě části odličujte, čistěte, hydratujte a chraňte před nežádoucími účinky UV záření se stejnou frekvencí jako obličej.

Pokud máte v oblasti dekoltu vrásky a rýhy, pravděpodobně je to tím, že spíte většinu noci na boku. Pokožce více prospívá spaní na zádech, protože tím podporuje její regeneraci.

V rámci péče o svůj dekolt si dejte záležet s výběrem podprsenky. Její pevnost by měla odpovídat plánované aktivitě. 

 

Tip: Zlepšete pevnost a elasticitu své pokožky v dekoltu s naším PUSH-UP zpevňující krém na dekolt a poprsí.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Vše, co potřebujete vědět o aminokyselinách

Vše, co potřebujete vědět o aminokyselinách

Přítomnost aminokyselin v našem těle je klíčová pro mnoho funkcí, které nás udržují v dobré kondici a zároveň slouží jako materiály pro tělesné buňky, hormony a enzymy. K tomu je zapotřebí, aby bylo všech 20 existujících aminokyselin ve správném poměru, ale naše tělo si některé z nich bohužel neumí samo vytvořit, a tak je musíme suplementovat nebo přijímat v potravinách. V dnešním článku se dozvíte o jednotlivých typech aminokyselin, jejich účincích a nejlepším způsobu, jak je doplňovat.

Aminokyseliny: co to je?

Aminokyseliny jsou organické sloučeniny složené z atomů dusíku, uhlíku, kyslíku a vodíku. Představují základní stavební strukturu proteinů. Tím, že poskytují potřebné základy pro růst a obnovu svalové tkáně, jsou aminokyseliny něco jako tvůrci svalů. V lidském těle navíc plní řadu dalších funkcí, protože tvoří enzymy, hormony, protilátky v krvi, bílkoviny a další.

Existuje na 20 druhů aminokyselin, přičemž devět z nich je pro naše tělo esenciálních a zbylých 11 neesenciálních. Čím se mezi sebou liší?

 

Rozdíl mezi esenciálními a neesenciálními aminokyselinami

Esenciální aminokyseliny

Pro naše tělo jsou nezbytné, ale neumí si je samo vytvořit. Musíme je suplementovat nebo přijímat v potravinách. 

Do této skupiny spadají aminokyseliny lysin, methionin, fenylalanin, histidinu, threonin, tryptofan

Dále pak isoleucin, leucin a valin, což jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které jsou klíčové pro sportovce a používá se pro ně zkratka BCAA.

 

Neesenciální aminokyseliny

Pro naše tělo jsou nahraditelné, protože si je umí samo vytvořit. 

Do této skupiny spadají aminokyseliny alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein, glutamin, kyselina glutamová, glycin, prolin, serin a tyrosin.

 

Účinky esenciálních aminokyselin

Lysin – podporuje růst kostí, absorpci vápníku a hraje klíčovou roli v procesu syntézy kolagenu.

Methionin – pomáhá přeměňovat škodlivé látky na neškodné formy, což je klíčové pro udržení zdraví jater a dalších orgánů. Dále je nezbytný pro správnou syntézu proteinů určených pro růst, obnovu a regeneraci tkání.

Fenylalanin – přispívá ke zlepšení paměti a ke zvýšení odolnosti vůči stresu. Dále podporuje duševní a sexuální výkonnost.

Histidin – účastní se tvorby bílých a červených krvinek. Rovněž podporuje vliv růstového hormonu a ostatních aminokyselin a regeneraci tkání.

Threonin – přispívá k výživě kostí a zubů a podporuje pevnost a pružnost pojiv. Dále je nezbytnou složkou protilátek v imunitním systému.

Tryptofan – je prekurzorem pro hormony melatonin a serotonin.

Isoleucin & Leucin & Valin – nejvyužívanější kombinace aminokyselin mezi sportovci. Tyto BCAA jsou důležité pro syntézu proteinů, růst svalů a snížení pocitu únavy.

 

Účinky neesenciálních aminokyselin

Alanin – podporuje imunitu a přispívá k regulaci glukózy v krvi. Dále zpracovává vitaminy skupiny B a pomáhá s budováním a regenerací svalové tkáně.

Arginin – přispívá ke zdraví mozku a srdce. Rovněž podporuje sportovní výkon a urychluje hojení ran. 

Arginin najdete v doplňku stravy VENIRA nakopni to!, který dokáže nabudit organismus, zlepšit prokrvení svalů a přispět k optimálnímu výkonu při zátěži. Dále má pozitivní vliv na koncentraci a vitalitu a dokáže eliminovat únavu a vyčerpání.

Asparagin – zlepšuje sportovní výkon a jedná se aminokyselinu nezbytnou pro tvorbu dalších aminokyselin, bílkovin a mastných kyselin.

Kyselina asparagová – nezbytná z hlediska fungování nervového systému a produkce hormonů. Přispívá ke zvýšení hladiny testosteronu a pomáhá syntetizovat další důležité aminokyseliny.

Cystein – podporuje snížení hladiny cukru v krvi, a tedy pomáhá při léčbě cukrovky.

Glutamin – pomáhá při problémech s trávením. Dále podporuje metabolismus a hubnutí.

Kyselina glutamová – zlepšuje sportovní výkon a podporuje aktivní životní styl a imunitu. Rovněž přispívá ke zdraví mozku, srdce a prostaty.

Glycin – kromě toho, že podporuje sportovní výkon, také na sebe dokáže vázat toxické látky, které následně pomáhá vyloučit pryč z těla. 

Prolin – napomáhá k rychlejšímu hojení ran a hraje důležitou roli v procesu syntézy kolagenu.

Serin – posiluje imunitu a přispívá ke zmírnění stresu a zlepšení kvality spánku. 

Tyrosin – podporuje vitalitu a koncentraci při psychickém a fyzickém výkonu. Dále přispívá k udržení optimálního stavu pokožky, pomáhá zlepšit paměť a potlačit chuť k jídlu. 

Tyrosin najdete v našem doplňku stravy VENIRA brain booster, který dále obsahuje theanin, což je aminokyselina se skvělými uklidňujícími účinky, která se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji. Theanin dokáže podporovat paměť, čímž přispívá ke schopnosti učení a pomáhá navodit pocit pohody.

 

Proč a jak aminokyseliny doplňovat?

Neesenciální aminokyseliny jsou pro naše tělo velmi důležité, ale díky tomu, že si je dokáže obstarat samo, nemusíme je doplňovat. Naopak esenciální aminokyseliny musíme získat prostřednictvím našeho jídelníčku

Esenciální aminokyseliny najdete například v rybách, mléčných výrobcích, mase, vejcích, luštěninách, fazolích, ořechách, semenech a různých dalších rostlinných zdrojích

Další variantou je suplementace prostřednictvím doplňků stravy. Dávkování se pak liší v závislosti na individuálních potřebách a konkrétním produktu, proto je nejjednodušší následovat doporučení daného výrobce. 

Konkrétně BCAA je vhodné užívat zhruba půl hodiny před tréninkem a poté půl hodiny po sportovním výkonu s tím, že doporučená dávka je 3–5 g dvakrát až třikrát denně. BCAA je dále vhodné užívat současně s vitaminem B6, který podporuje vstřebávání

Při výběru doplňku stravy si jen dejte pozor, že u aminokyselin rozlišujeme L formu a D formu, přičemž v našem organismu je využitelná pouze první ze zmíněných, tedy L forma. Na trhu se můžete setkat také s D-formou, ale to by pro vás byli jen vyhozené peníze. 

V naší nabídce najdete například přírodní doplněk stravy VENIRA L-methionin, který obsahuje 500 mg methioninu v každé denní dávce a jeho pravidelné užívání vám pomůže na cestě za krásnými vlasy, nehty a pokožkou.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Doplňky stravy

Glycerin - účinky na pleť a vlasy

Glycerin - účinky na pleť a vlasy

Všimli jsme si, že o glycerinu se nemluví s takovým nadšením jako například o kolagenu nebo kyselině hyaluronové, a proto jsme se rozhodli, že z něj uděláme hrdinu dnešního článku. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak glycerin pomáhá na cestě za krásně hydratovanou pokožkou a vlasy.

 

Glycerin – co to je?

Glycerin (= glycerol) je čirá ve vodě rozpustná tekutina bez zápachu. Svým vzhledem a hustotou připomíná bezbarvý sirup. Pro glycerin je typická jemně nasládlá chuť

 

Druhy glycerinu

Glycerin je alkohol vyrobený derivací z rostlin, živočišných produktů nebo ropy. Podle toho rozlišujeme glycerin živočišný, rostlinný nebo syntetický. Jak se od sebe tyto druhy liší?

Živočišný glycerin. Získává se hydrolýzou z živočišných tuků, především sádla. Tento typ není příliš vhodný k péči o problematickou pleť, protože je komedogenní, což znamená, že může ucpávat póry, a tedy zapříčinit vznik akné.

Rostlinný glycerin. Vzniká hydrolýzou z rostlinných olejů, například sojového, kokosového nebo řepkového. Tento typ je navíc biologicky odbouratelný a obnovitelný, proto se nejčastěji používá právě v přírodní kosmetice. Na rozdíl od živočišného glycerinu nezpůsobuje ucpávání pórů, a tedy je vhodný k péči o problematickou pleť náchylnou ke vzniku akné.

Syntetický glycerin. Vyrábí se synteticky a jeho výsledná forma je chemicky identická s přírodním glycerinem, a tedy nemá žádné negativní účinky na kůži.

 

K čemu slouží glycerin?

V momentě, kdy začnete číst složení kosmetiky, potravin a léčiv, zjistíte, že glycerin je (skoro) všude. Je velmi populární složkou, protože:

- jako emulgátor usnadňuje mísení vody a oleje

- oslazuje finální produkt

- zvlhčuje finální produkt

Glycerin je rozhodně jednou z nejvíce využívaných ingrediencí v konvenční a přírodní kosmetice. Nejčastěji ho najdete v pleťových krémem a sérech, vlasových šamponech a kondicionérech, ale také v pěnách na holení, pastách na zuby, dekorativní kosmetice, deodorantech, vínech, žvýkačkách, sirupech na kašel a dalších medikamentech atd.

Co nás v dnešním článku přirozeně nejvíce zajímá jsou účinky glycerinu na pokožku a vlasy, tak se na ně pojďme rovnou podívat.

 

Účinky glycerinu na pokožku

Hloubková hydratace. Glycerin funguje v kosmetice jako zvlhčovadlo, protože na sebe dokáže navázat vlhkost z okolního prostředí a uzamknout ji v pokožce. Tím přispívá k její hloubkové hydrataci, pružnosti a zjemnění, zvláčnění a zvlhčení jejího povrchu. Touto vlastností se ve velkém podobá kyselině hyaluronové, o které se dozvíte více u nás na blogu.

Podporuje bariérovou funkci pokožky. Glycerin posiluje přirozenou kožní bariéru a podporuje její obnovu. Produktům propůjčuje sametově hebkou konzistenci, a ty se tak krásně roztírají a na povrchu pokožky vytváří neviditelnou bariéru. Glycerin tímto způsobem zvyšuje schopnost pokožky bránit se před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí (sucho, zima, mráz, silný vítr apod.), a proto je odolnější. Navštivte naši kategorii tělových mlék a krémů, které zmiňovaný glycerin obsahují.

Má zklidňující účinek. Vzhledem k tomu, že rostlinný glycerin se hodí k péči o každý typ pokožky, bez starostí ho můžete aplikovat i na tu citlivou a ekzematickou. Různými studiemi bylo prokázalo, že pomáhá snižovat pocity pálení a svědění. Proto je glycerin nedílnou součástí dětské kosmetiky

Udržuje zdravý vzhled pokožky. Glycerin podporuje hojení pokožky, chrání ji před infekcemi a záněty a zabraňuje jejímu poškození. Tím vším přispívá k její celkové spokojenosti. Tyto vlastnosti glycerinu ocení každý majitel problematické pleti, a proto ho najdete například v lokálním séru na akné nebo krému na akné.

Ostatním složkám usnadňuje jejich vstřebání do pokožky. Díky používání kosmetiky s glycerinem máte jistotu, že aktivní látky obsažené v jednotlivých produktech péče o pleť, tělo a vlasy proniknout do hlubších vrstev kůže. Glycerin najdete například v odličovací a čisticí pěně nebo obličejové mycí pěně, tedy produktech u kterých je žádoucí proniknout do hloubky kůže.

 

Účinky glycerinu na vlasy

Již v článku, jak pečovat o vlasovou pokožku, jsme si řekli, že cesta ke krásným a silným vlasům začíná u pokožky hlavy. Není tedy divu, že z výše zmíněných schopností glycerinu těží i vlasová pokožka a vlasy samotné

Vlasová kosmetika s glycerinem:

- podporuje hydrataci pokožky a vlasů

- zvyšuje schopnost pokožky bránit se před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí

- zamezuje vysoušení a přemaštění vlasové pokožky

- předchází zvýšené citlivosti a podráždění vlasové pokožky

- zabraňuje oslabení a lámání vlasů

- zlepšuje vzhled a poddajnost vlasů

- podporuje vyrovnání poškozených vlasových vláken

 

Glycerin najdete hned v několika našich produktech péče o vlasy. Vyzkoušejte například:

- bezoplachové zahušťujicí sérum

- ochranný sprej pro vlasy namáhané sluncem, chlorem a slanou vodou

- rozmarýnovou vodu pro vlasy a pleť

- přírodní šampon pro podporu růstu vlasů

- šampon pro kudrnaté vlasy

- přírodní šampon proti šedinám

 

Všechny naše produkty jsou přírodní. Více o výhodách si můžete přečíst v článku, proč je přírodní vlasová kosmetika bez sulfátů, silikonů a parabenů lepší volbou.

 

Je glycerin škodlivý?

Názory se velmi různí a je zajímavé, že se složkou, které se připisuje tolik pozitivních účinků na pokožku, je zároveň spojováno i několik negativních výroků. Přitom ani jeden typ glycerinu nelze považovat za nebezpečný, pokud ho budete používat doporučeným způsobem a zvolíte produkt s jeho nízkou koncentrací

Glycerin nedokáže rozlišovat, jakou vlhkost na sebe naváže, takže pokud byste ho používali ve vysokých koncentracích, nebo rovnou neředěný, a navíc v suchém prostředí, mohlo by se stát, že bude vaši pokožku a vlasy dehydratovat, protože nebude mít k dispozici jiný zdroj vláhy

Nemusíte se ani obávat toho, že by glycerin vaši pokožku jakkoliv podráždil, protože se jedná o tělu vlastní látku nacházející se v tucích. Naše pokožka ho tedy velmi dobře přijímá a nevnímá ho jako nezvaného hosta, před kterým by se musela bránit a reagovala na něj podrážděním nebo alergickou reakcí.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o pleť

Na co je dobrá Maca peruánská?

Na co je dobrá Maca peruánská?

Maca peruánská, známá také jako "peruánský ženšen", se stále více dostává do povědomí lidí jako jedna z nejúčinnějších superpotravin. Tento nenápadný kořen, pocházející z vysokohorských oblastí jihoamerických And, je nabitý vitamíny, minerály a dalšími prospěšnými látkami, které mohou podpořit celkové zdraví, zvýšit energii a zlepšit hormonální rovnováhu. Ať už vás zajímá, jak maca působí na plodnost, sportovní výkonnost, nebo jaké další benefity může nabídnout, tento článek vám poskytne komplexní přehled o všech jejích účincích. Objevte, proč si macu oblíbili lidé po celém světě a jak ji můžete využít i vy.

 

 

Co je to Maca peruánská

Lepidium meyenii. Lepidium peruvianum. Maca horská. Peruánská viagra. Řeřicha peruánská. Ať už použijeme kterýkoliv z oficiálních nebo zlidovělých názvů, vždy máme na mysli Macu peruánskou, respektive kořen Macy, který se od nepaměti pěstuje v Jihoamerických Andách, především v oblasti peruánských vysokých hor.

Jedná se o druh rostliny z čeledi brukvovitých ceněný pro své léčivé účinky a energetické vlastnosti. Tento symbol síly a plodnosti byl také součástí tradiční andské medicíny, kde patřil mezi jedinečné prostředky k posílení imunity i zlepšení celkové vitality.

Dnes je k vidění hned několik odrůd a odstínů Macy peruánské, přičemž k nejznámějším patří její žlutá, červená a černá barevná variace. Pěstuje se pro kořen, který obsahuje široké spektrum účinných složek s blahodárnými účinky na lidský organismus. Svým vzezřením připomíná řepu či ředkev.

 

Jaké látky obsahuje kořen Macy?

Kořen Macy peruánské je bohatý na širokou škálu živin přispívajících k jejím jedinečným vlastnostem a benefitům. Mezi ty hlavní patří:

Vitamíny - Maca obsahuje různé vitamíny, včetně vitaminu A, B1, B2, B6, C, D a E. Tyto vitamíny jsou důležité pro správné fungování imunitního systému, energetický metabolismus a celkové zdraví.

Minerální látky - Mezi minerály v kořeni Macy najdeme například selen, hořčík, jód, fosfor, vápník, měď, železo, draslík a zinek. Ty přispívají nejen ke zdraví kostí nebo svalů, ale také ke zdraví nervového a kardiovaskulárního systému.

Aminokyseliny - Maca se pyšní velkým množstvím především esenciálních aminokyselin, které si naše tělo samo nedokáže vytvořit. Jedná se například o valin, leucin, isoleucin nebo methionin.

Bioaktivní látky - v Mace nalezneme alkaloidy, flavonoidy i glukosinoláty s antioxidačními a adaptogenními účinky.

Vláknina - tedy potrava pro prospěšné střevní bakterie. Má důležitou roli při regulaci trávení i podpoře zdraví střevní mikroflóry.

Třísloviny a další tělu užitečné látky jako saponiny, steroly a uhlovodany.

 

Účinky Macy peruánské

Díky svému bohatému nutričnímu profilu má Maca schopnost:

- podporovat plodnost

- podílet se na vyrovnání hladiny hormonů

- posilovat psychickou i fyzickou vitalitu

- zlepšovat vytrvalost, sílu a odolnost organismu při fyzické zátěži

- zvyšovat libido

Pojďme si jednotlivé účinky trochu více rozebrat.

 

5 hlavních účinků macy - na co je dobrá maca peruánská?

1. Maca peruánská pomáhá tělu s adaptací na okolní podmínky

Maca peruánská patří do skupiny tzv. adaptogenů, které přispívají ke zvýšení celkové odolnosti organismu a pomáhají s adaptací na nové životní podmínky. Vzhledem k tomu, že adaptogeny přispívají k udržení síly a pevnosti svalů, velmi často se doporučují k užívání při rekonvalescenci.

Adaptogeny fungují v těle tak, že korigují množství vyplavených stresových hormonů při stresové situaci. Při zvýšené hladině kortizolu totiž může docházet k potlačení imunitních funkcí a jeho nadprodukce může být rovněž příčinou nadváhy a hormonální nerovnováhy.

Mezi adaptogeny patří také ashwagandha - nejčastěji využívaná bylina v ajurvédské medicíně. Zjistěte více o účincích ashwagandhy a možných formách užívání.

 

2. Maca je známé afrodiziakum

Maca dokáže regulovat hladiny pohlavních hormonů (estrogenu, testosteronu a progesteronu) v těle, a tím zásadním způsobem přispívá ke zvýšení libida. Proto se jí také mnohdy přezdívá jako peruánská viagra.

Pokud by si váš sexuální život zasloužit trochu okořenit, na Macu se můžete rozhodně spolehnout. My ji v přírodním doplňku stravy VENIRA sex booster, speciálně vyvinutém pro potřeby dospělých žen, zkombinovali s kotvičníkem, damiánem, ženšenem, zinkem, argininem a citrulinem. Tyto látky pomáhají zachovat kvalitní sexuální život, zvýšit vytrvalost a libido, prokrvit tělo a zlepšit citlivost, a tím i celkový prožitek.

 

3. Ženy ocení macu při hormonální nerovnováze, akné a PMS

Macy pozitivní působení na hladiny hormonů je přínosné i pro ženy, které trápí hormonální nerovnováha a tím i nevzhledné akné.

Hormony jsou chemické látky v našem těle. Podílí se především na našem tělesném vývoji. Dokáží ale ovlivnit funkci buněk v jiných částech těla, to znamená, že umí ovlivnit naši náladu, metabolismus, ale i řadu dalších důležitých procesů.

Konkrétně pohlavní hormony ovlivňují naše chování a především jsou zodpovědné za správnou funkci a vývoj pohlavních orgánů.

Tip: Jak poznat, jestli jsou vaše hormony v nerovnováze se dočtete v našem článku o důležitosti hormonální rovnováhy.

 

4. Kořen Maca jako legální doping pro sportovce

Maca je velmi známá i mezi vrcholovými sportovci, protože dokáže podpořit jejich výkon a udržet je v kondici. Jak jsme si uvedli již výše, kořen obsahuje důležité steroly, které podporují regeneraci těla po náročném výkonu a tvorbu svalové hmoty přírodní cestou.

 

5. Maca peruánská zlepšuje plodnost

Kromě toho, že má Maca peruánská pověst sexuální pomůcky, je také vhodná jako prostředek na podporu početí

Zatímco u žen obnovuje hormonální rovnováhu, mírní menstruační problémy a zvyšuje plodnost, u zdravých mužů může přispět ke zlepšení kvality spermií a zvýšení jejich celkového počtu. Dokonce se o Mace hovoří jako o možném léku na ženskou a mužskou neplodnost.

Nedaří se vám otěhotnět nebo jste ve fázi plánování miminka, a chcete zvýšit své šance na početí, až se o něj začnete pokoušet? K otěhotnění vám může pomoci prémiový komplex účinných látek VENIRA podpora plodnosti speciálně navržený pro potřeby žen.

 

Chuť a vhodný způsob dávkování Macy peruánské

Maca peruánská má velmi specifickou nasládlou chuť, která nemusí každému vyhovovat. Pokud nejste ani vy jejími fanoušky, můžete sáhnout po polykatelných tabletách. Nicméně i chuť čistě sušeného prášku můžete kamuflovat tím, že ho nesmícháte s vodou, ale vmícháte ho do šťávy, jogurty, smoothie nebo třeba kaše.

Macu můžete rovněž užívat ve formě sypkých potravinových doplňků, které kombinují účinky velkého množství vitamínů, minerálů a dalších látek. Příkladem je VENIRA kolagenový drink by @mamadomisha s našlapaným složením a exotickou příchutí manga. Nebo vyzkoušejte Imunity drink by @mamadomisha. V balení najdete ne jednu, ale hned tři božské příchutě, a tak si každý den můžete pochutnat na jiné.

Denně se doporučuje konzumovat 500 až 700 mg Macy peruánské. Při dávkování vždy vycházejte z doporučení výrobce konkrétního doplňku stravy a denní doporučenou dávku nikdy nepřekračujte. Je vhodné si také určit konkrétní čas, kdy budete Macu užívat a ten dlouhodobě dodržovat.

 

Poznejte i další skvělé SUPERpotraviny

K dalším populárním superpotravinám patří spirulina, chlorella a zelený ječmen. Vyzkoušet je můžete klidně všechny najednou. Najdete je v našem veganském doplňku stravy VENIRA super greens + probiotika, který:

- podporuje detoxikaci organismu i odstraňování toxinů

- přispívá ke zlepšení trávicích funkcí

- dodává tělu potřebnou energii

- přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi

- posiluje imunitní systém i obranyschopnost organismu

- napomáhá lépe zvládat stres a kontrolovat tělesnou hmotnost

- podporuje snížení míry únavy a vyčerpání

 

10 zajímavostí o Mace peruánské

1. Rostlina odolnosti: Maca dokáže růst ve výškách přes 4 000 metrů, kde jiné rostliny nepřežijí.

2. Historické využití: Inkům sloužila jako posilující prostředek pro bojovníky před bitvami.

3. Regulátor nálady: Maca může pomoci při úzkostech a depresích díky svým adaptogenním vlastnostem.

4. Různé barvy, různé účinky: Černá maca je nejlepší pro mužské libido, zatímco červená podporuje zdraví kostí.

5. Přírodní afrodiziakum: Díky vlivu na hladiny hormonů se často přirovnává k přírodní viagře.

6. Předek moderních multivitamínů: Maca byla tradičně užívána jako komplexní zdroj živin a energie.

7. Doplněk pro vegetariány a vegany: Obsahuje bílkoviny a aminokyseliny, které mohou být pro vegetariány těžší získat z běžné stravy.

8. Přírodní stimulant: Na rozdíl od kávy nezpůsobuje Maca nervozitu ani pokles energie po vysazení.

9. Podpora mentální výkonnosti: Pravidelné užívání může zlepšit paměť a kognitivní funkce.

10. Zvyšuje výdrž: Maca obsahuje sacharidy, které poskytují tělu energii. Některé studie naznačují, že může zlepšit vytrvalost a snížit únavu.

 

Co si z článku odnést?

Maca peruánská je jednou z nejzajímavějších superpotravin, která nabízí řadu zdravotních přínosů – od podpory energie a libida, přes vyrovnání hormonálních hladin až po zlepšení fyzické i psychické výkonnosti. Pokud hledáte přirozený způsob, jak podpořit své zdraví a vitalitu, maca je skvělou volbou. Nezapomeňte však vždy dbát na správné dávkování a vybírat kvalitní produkty. Vyzkoušejte tuto přírodní zázračnou rostlinu a zařaďte ji do svého každodenního života – váš organismus vám za to poděkuje!

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Ženské zdraví Péče o tělo Doplňky stravy

Pigmentové skvrny: Jak vznikají a jak se jich zbavit?

Pigmentové skvrny: Jak vznikají a jak se jich zbavit?

Pigmentové skvrny jsou drobné ploché fleky na povrchu kůže v odstínu světle až tmavě hnědé. Jejich velikost, konkrétní tvar a umístění se liší druh od druhu. V dnešním článku poznáte rozdíly mezi jednotlivými typy pigmentových skvrn a poradíme vám, jak předcházet jejich vzniku a jak se zbavit těch existujících.

 

Jak vypadají jednotlivé druhy pigmentových skvrn

Pihy – drobné světlé hnědé skvrny, které mohou ztmavnout po vystavení pokožky UV záření. Běžně jsou proto v letních měsících výraznější než je tomu v zimě.

Sluneční skvrny – Světle hnědé až černé skvrny, které se vyskytují nejčastěji na obličeji, krku, ramenou a dekoltu.

Stařecké skvrny – Skvrny nepravidelného tvaru, které se postupem let slévají do rozsáhlejších map. Častěji se objevují u osob s tmavším odstínem kůže a nejčastěji se objevují na místech, která byla během života nejvíce vystavena působení UV záření.

Melasma – pigmentace symetrického tvaru objevující se nejčastěji na obličeji nastávajících maminek, nebo žen užívajících hormonální antikoncepci. Obvykle do pár měsíců sama zmizí.

Pozánětlivá hyperpigmentace – tmavé skvrny, jejichž velikost a umístění je dané rozsahem konkrétních kožních zánětů a defektů.

 

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

Ke vzniku pih má člověk genetické predispozice

UV záření ze sluníčka nebo solária stimuluje pigmentové buňky zvané melanocyty, které produkují více melaninu a ten se následně hromadí v pokožce a ve škáře. Mluvíme o nich jako o slunečních skvrnách.

Zhruba po čtyřicátém roku věku se s irozeným stárnutím organismu začínají tvořit stařecké skvrny.

Hormonální změny zvyšují pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn zvaných melasma. Mohou se objevit během těhotenství, jako následek hormonální léčby nebo z důvodu užívání hormonální antikoncepce.  

V místech kožních zánětů a nejrůznějších kožních defektů se hromadí velké množství melanocytů, které vedou k rozvoji pozánětlivé hyperpigmentace. Tmavé skvrny se mohou objevit v oblasti řezných ran, popálenim, bodanců od hmyzu, ale také na místech, kde jste měli akné nebo ekzémy. 

Vedlejším účinkem užívání některých léků je zvýšená citlivost na sluneční světlo, což může vyústit ve vznik tmavých skvrn.

 

Faktory zhoršující vzhled pigmentových skvrn

Dejte pozor na sluníčko, protože vzhled pigmentových skvrn zhoršuje UV záření. Proto byste měli byste bezpodmínečně používat opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem vždy když během dne vyrážíte ven. 

Nestačí ho používat jen v horkých letních dnech, kdy se chystáte na koupaliště. Opalovací krém s SPF 50 použijte každé ráno, kdy je slunečno – oblačno – deštivo – větrno – mlhavo

 

Prevence vzniku pigmentových skvrn

S pravidelnou aplikací krému s ochranným faktorem rozhodně nečekejte na chvíli, kdy se vám nějaké pigmentové skvrny objeví na pokožce. Takový opalovací krém totiž funguje jako skvělá prevence jejich vzniku

Zároveň je důležité nepodceňovat ochranu před UV v interiéru. Pokud totiž značnou část dne sedíte v interiéru u okna, je nutné chránit pokožku před UVA zářením, které proniká i skrze sklo

A pokud váš opalovací krém obsahuje navíc antioxidanty, které zabraňují předčasnému stárnutí kůže, jeho pravidelným používáním snížíte pravděpodobnost vzniku stařeckých skvrn

Dostatečný příjem antioxidantů si hlídejte také ve svém jídelníčku. K potravinám s vysokou antioxidační aktivitou patří například ostružiny, šípky, artyčoky, květák, piniové oříšky a arašídy.

Tip: Přečtěte si náš článek s tipy, jak chytit bronz a nespálit se

 

Léčba pigmentových skvrn

Vedle nepostradatelného opalovacího krému, který má ochranný účinek, jsou důležité také kosmetické přípravky s depigmentačním efektem

Vyzkoušejte naši přírodní pleťovou kosmetiku šetrnou k životnímu prostředí i vaší pokožce

Sérum s retinolem. Obsahuje aktivní látku BEAUACTIVE a dalších 25 účinných složek. Tento unikátní komplex přírodních ingrediencí přispívá k redukci výskytu pigmentových skvrn až o 84 %. Sérum při pravidelném používání rovněž zjemňuje vějířovité linie v oblasti očí až o 44 % a napomáhá eliminovat tvorbu vrásek až o 52 %.

AHA krém s postupným uvolňováním. Díky inovativní technologii Skinperf LWG jsou obsažené ovocné kyseliny (konkrétně kyselina glykolová, mléčná a citronová) postupně uvolňovány do pokožky v jednotlivých vrstvách, což přináší maximálně šetrný exfoliační účinek. Zároveň napomáhá k eliminaci kožních nedokonalostí jako právě pigmentových skvrn, černých teček a jizviček po akné.

Akné sérum. Bojuje proti nejrůznějším nedokonalostem pleti jako například začervenalým pupínkům, rozšířeným pórům a tmavým flekům. Při pravidelném používání zmírňuje projevy typické pro mastnou a aknózní pleť, a tedy zabraňuje rozvoji protizánětlivé hyperpigmentace.

Pleťové sérum k redukci začervenání. Obsahuje aktivní látku Dermochlorella D a dalších 13 účinných složek, které společně snižují začervenání pleti, zabraňují vzniku pigmentových skvrn, redukují tmavé kruhy pod očima a sjednocují a harmonizují tón pleti.

 

Kdy nespoléhat na kosmetiku a navštívit lékaře?

Myslete na to, že léčba pigmentových skvrn se může lišit v závislosti na jejich typu, a tedy konkrétní příčině vzniku.

Pokud si nejste jistí, co u vás způsobilo hyperpigmentaci, můžete svou pokožku nechat diagnostikovat v kosmetickém salonu nebo u dermatologa. 

V některých případech totiž nemusí samotná kosmetika stačit a bude vhodné kombinovat ji s profesionálním ošetřením – například fototerapií, laserem nebo chemickým peelingem. 

Zároveň vám důrazně doporučujeme vyhledat neprodleně dermatologa pokaždé, kdy zaznamenáte jakékoliv podezřelé změny vzhledu kůže nebo se vám objeví neobvyklá skvrna

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Jak pečovat o vlasovou pokožku

Jak pečovat o vlasovou pokožku

Cesta ke krásným a silným vlasům začíná u vlasové pokožky. Přitom většina z nás na péči o ni úplně zapomíná. V dnešním článku vám poradíme, jak by měla péče o vlasovou pokožku správně vypadat, ale ještě předtím si povíme, proč je to vlastně důležité.

 

Proč pečovat o pokožku hlavy?

Péče o vlasy je stejně důležitá jako péče o vlasovou pokožku. Jedno bez druhého zkrátka nemůže fungovat, protože jen z dobře opečovávané pokožky mohou vyrůst silné a zdravě vypadající vlasy

 

Funkce vlasové pokožky

Napomáhá k regulaci tělesné teploty.

Je zásobárnou kyslíku a energie pro růst vlasů.

Funguje jako ochranný štít proti působení vnějších vlivů (chlad, horko).

Na jejím povrchu je hydrolipidní film, který zabraňuje vysoušení vlasů.

Produkuje kožní maz, který podporuje hydrataci vlasů.

 

Běžné následky nevhodné nebo nedostatečné péče o vlasovou pokožku

Pokud se o svou vlasovou pokožku nestaráte jak se sluší a patří, dříve či později vás na to sama upozorní. Nadměrně, nebo nedostatečně opečovávaná pokožka hlavy může být přecitlivělá, začervenalá a jinak podrážděná. Dále může být vysušená, nebo naopak enormně mastná

Vzhledem k tomu, že přes pokožku hlavy jsou vyživované i jednotlivé vlasy, můžete pozorovat jejich výrazné oslabení nebo nadměrné vypadávání

 

Dopřejte své vlasové pokožce pořádný detox

Při pravidelném čištění vlasové pokožky budete předcházet ucpávání pórů a zároveň tímto způsobem vyřešíte některý z výše zmíněných problémů

Díky důkladné očistě zbavíte pokožku hlavy nejen nahromaděných nečistot, ale také lupů a odumřelých kožních buněk. Zkrátka ji zbavíte všeho, přes co se účinné látky obsažené v kosmetice nemohou probojovat k vlasovým folikulům. A jak tedy vyčistit vlasovou pokožku? 

Umyjte si důkladně své vlasy, jak jste zvyklí, ale šampon použijte rovnou dvakrát. Zatímco při první aplikaci se rozmělní prach, nečistoty a zbytky stylingu, teprve až při druhém mytí skutečně čistíte vlasovou pokožku a myjete jednotlivé vlasy.

Pochybujete o tom, jestli je vaše technika mytí vlasů dobrá? Přečtěte si náš podrobný článek o tom, jak si správně a často si mýt vlasy.

Kromě techniky je také dobré zvážit výběr vlasové péče, a proto vám radíme používat kosmetiku s přírodním složením, a tedy bez obsahu SLS, SLES a ALS. Proč?

 

Kosmetika s obsahem sulfátů může zhoršit stav vaší vlasové pokožky

Sulfáty jsou látky, které vytváří při kontaktu s vodou bohatou pěnu – přitom ta je ve skutečnosti hlavně na efekt. Produkt totiž dokáže plnit svůj účel i bez přítomnosti velkého množství pěny. I tak bohužel najdeme sulfáty v jaru na nádobí, mýdle, sprchovém gelu nebo právě šamponu. 

Sulfáty odstraňují z pokožky hlavy veškeré nečistoty a odmašťují ji, ale společně s tím narušují její přirozenou ochrannou mikroflóru. Vlasová pokožka je v důsledku častého kontaktu se sulfáty čím dál tím více vysušená, což jde ruku v ruce s tvorbou lupů a ekzémů. Dehydrovaná jsou i vlasová vlákna, která jsou následkem oslabení náchylná k třepení a lámání.

Alternativou ke škodlivým sulfátům (k nejčastěji používaným patří SLS, SLES a ALS) jsou šetrné tenzidy vyráběné například z kokosového oleje. Ty sice tvoří mnohem méně pěny, ale nijak tím nesnižují účinek šamponu.

Tip: Jaké další chemické látky nemají ve vaší vlasové péči co dělat se dočtete v našem článku o benefitech přírodní vlasové kosmetiky.  

 

Pozornost zaměřte na hydrataci vlasové pokožky

Vlasová pokožka, která není optimálně hydratovaná, může být vysušená, nebo naopak přemaštěná. Tím si automaticky zaděláváte i na další problém – vznik lupů, jejichž hlavní příčinou je nadměrná tvorba kožního mazu. O tom, jak se liší mastné lupy od suchých, a jak se jich zbavit si přečtěte u nás na blogu.

Hydrataci vlasové pokožky můžete podpořit pravidelnou aplikací arganového oleje, moringového oleje, hořčíkového oleje nebo oleje z granátového jablka. Stačí aplikovat pár kapek na pokožku hlavy a provést jemnou masáž zhruba 30 minut před mytím. 

 

Jak na zdravou vlasovou pokožku?

Odpovědí je pravidelná masáž pokožky hlavy, která je nejen příjemnou záležitostí, ale z dlouhodobého hlediska má pozitivní vliv na stav samotných vlasů. Jedná se totiž o jednoduchý a účinný způsob, jak podpořit krevní oběh. V případě jeho narušení se totiž důležité živiny vůbec nedostanou do vlasových folikul, které se tak postupně zmenšují, až z nich nakonec nevyrostou žádné nové vlasy. 

Z masáže hlavy se rázem stane příjemný rituál, který bude o to intenzivnější, pokud při něm použijete masážní kartáč. S jeho pomocí můžete zlepšit prokrvení vlasové pokožky, což má za následek lepší přívod živin a kyslíku do vlasových folikul, které je potřebují ke svému růstu.

Masážní kartáč můžete používat při šamponování nebo nasucho při zapracování sér a olejů. V každém případě docílíte precizní aplikace daného produktu a podpoříte lepší vstřebání všech účinných složek, které obsahuje. 

Při stimulaci vlasové pokožky dochází rovněž k odstranění nahromaděných nečistot, přebytečného kožního mazu a odumřelých kožních buněk.

Vzhledem k tomu, že na povrchu hlavy se nachází velké množství nervových zakončení,  masáž má úžasný relaxační účinek, takže rozhodně spojíte příjemné s užitečným. 

Milujete masáže? Vyzkoušejte masáž obličeje. Na blogu vám radíme, proč a jak na ni.

 

Nezapomínejte na ochranu vlasové pokožky před UV

Tak jako během slunečných dnů aplikujete na pleť opalovací krém, měli byste se stejnou samozřejmostí nosit pokrývku hlavy a používat ochranný sprej pro vlasy namáhané sluncem, chlorem a slanou vodou. V opačném případě si koledujete o spálení vlasové pokožky, podráždění nebo její přesušení.

 

Co si z dnešního článku odnést?

Krásné a silné vlasy mohou vyrůst jen z dobře opečovávané vlasové pokožky.

Stav vlasové pokožky, a tedy vlasů, může zhoršit kosmetika s obsahem sulfátů. 

Nedostatečná vlasová péče je stejně nevhodná jako péče nadměrná.

Ani dlouhé husté vlasy nezaručují 100 % ochranu před UV zářením. 

Šampon je nutné použít vždy dvakrát. 

Masáž hlavy při šamponování a aplikaci sér může být účinnou prevencí nadměrného vypadávání vlasů a běžných problémů vlasové pokožky. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy

Rakytníkový olej – tipy, jak ho používat

Rakytníkový olej – tipy, jak ho používat

Rakytníkový olej je jedním z produktů získaných lisováním drobných oranžových plodů keře rakytníku řešetlákového. Ty se pěstují také pro rakytníkový sirup, který se dále využívá k přípravě džemů, limonád, šťáv nebo kompotů. Z rakytníku se rovněž zpracovávají listy, ze kterých se dá připravit velice chutný čaj srovnatelný se zeleným čajem. My se v dnešním článku zaměříme na rakytníkový olej, který je úzce spjat se zdravým životním stylem. Pro své blahodárné účinky nachází uplatnění v tradičním léčitelství a kosmetologii

Co obsahuje rakytníkový olej

Rakytníkový olej představuje bohatý zdroj látek, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu

Vitamin A – napomáhá ke zlepšení zraku a udržení normální funkce tlustého střeva, plic a mozku.

Vitamin B1 – podporuje udržení normální činnosti nervové soustavy a srdce.

Vitamin B2 – přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem a podílí se na udržení optimálního stavu kůže a zraku.

Vitamin B6 – podílí se na tvorbě nových buněk a zároveň napomáhá k okysličení kůže. Zamezuje nadměrnému vypadání vlasů a podporuje jejich optimální růst.

Vitamin B9 – přispívá k normální krvetvorbě a normální funkci imunitního systému. Dále podporuje normální metabolismus homocysteinu a zmírňuje míru únavy a vyčerpání.

Vitamin D – podílí se na udržení optimálního stavu kostí, zubů a činnosti svalů.

Vitamin E – zlepšuje cirkulaci kyslíku v krvi a chrání buňky před oxidačním stresem.

Vitamin F – podporuje imunitní systém, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a zabraňuje vzniku krevních sraženin. 

Vitamin K – zvyšuje srážlivost krve, působí preventivně proti degeneraci kostí a zabraňuje vnitřnímu krvácení.

Omega 3 a 7 mastné kyseliny – jsou schopné zlepšit hydrataci kůže a vlasů, čímž přispívají k jejich zdravému vzhledu.

Třísloviny – bojují proti volným radikálům v těle čímž zpomalují proces stárnutí organismu. Dále snižují krevní tlak a riziko vzniku nádorů.

 

Účinky rakytníkového oleje na vlasy, nehty a pleť

Rakytníkový olej na pokožku

Pokud dbáte na ochranu své pokožky, rakytníkový olej je produktem, který by vám rozhodně neměl uniknout. Ví se o něm, že napomáhá k posílení přirozené odolnosti kůže vůči působení vnějších vlivů a zároveň podporuje regeneraci tkáně v případě jejího poškození. Skvěle se osvědčil také při hojení popraskaných koutků, popálenin nebo při spálení kůže od sluníčka. 

Rakytníkový olej udržuje pokožku optimálně hydratovanou, pružnou a pevnou. Svým antioxidačním působením navíc zamezuje předčasnému stárnutí pokožky, a tedy snižuje riziko tvorby vrásek

Je vhodný k péči o každý typ pleti, ale ve své pečujicí rutině ho ocení zvláště ti z vás s citlivou pokožkou. Napomáhá totiž k jejímu zklidnění a revitalizaci. Své uplatnění nachází také při péči o pleť problematickou, protože pomáhá regulovat přebytečnou tvorbu mazu, a tedy zabraňuje množení bakterií, které by mohly zapříčinit vznik akné. 

Tip: Přečtěte si náš podrobný návod, jak používat olej na pleť.

 

Rakytníkový olej na vlasy

Rakytníkový olej můžete používat jak na vlasovou pokožku, tak i samotné vlasy. Pravidelná masáž pokožky hlavy podporuje její regeneraci, hydrataci a působí preventivně proti podráždění, lupům a nadměrnému padání vlasů

Ve formě zábalů na vlasy, tedy při aplikaci do délek a na konečky, je rakytníkový olej prospěšný pro poškozené a oslabené vlasy. Nejenže podpoříte normální stav a růst svých vlasů, ale také posílíte jejich strukturu, a tedy zabráníte jejich lámání a třepení. Pravidelné používání bude zřejmé nejen na dotek, ale i na pohled, protože vaše vlasy budou viditelně lesklejší.

 

Rakytníkový olej na nehty

Rakytníkový olej můžete použít dokonce i na nehtová lůžka a okolí nehtů. Kůžička kolem nehtů bude díky pravidelné aplikaci optimálně hydratovaná, čímž zabráníte vzniku nevzhledných záděrů

Rakytníkový olej se hodí také k péči o nehty náchylné k lámání a třepení. Nejenže je posílíte, ale také podpoříte jejich zdravý růst.

 

Proč do své rutiny zařadit právě náš rakytníkový olej?

VENIRA rakytníkový olej získáváme šetrným lisováním za studena, abychom zachovali maximální účinnost všech biologicky aktivních složek, které obsahuje. Vyrábíme ho v České republice a abychom jeho účinky co nejvíce podpořili, ve složení ho kombinujeme s antioxidačním vitaminem E, slunečnicovým olejem a rozmarýnem lékařským.

 

Jak používat rakytníkový olej?

Rakytníkový olej vyniká multifunkčním použitím, protože ho můžete aplikovat jak na vlasy, tak i nehty a pokožku. Navíc se skvěle vstřebává a je vhodný k dennímu a dlouhodobému používání

Při lokálních kožních problémech nakapejte pár kapek přímo na postižené místo na obličeji nebo na těle. Olej můžete před samotnou aplikací rozehřát v dlaních. 

V případě aplikace na vlasovou pokožku uvolněte kapky přímo z kapátka rovnoměrně po celé hlavě. Tento typ kúry doporučujeme absolvovat pár desítek minut před mytím vlasů.  

Pokud rakytníkový olej aplikujete na konečky vlasů, nejprve si naneste malé množství oleje do dlaní a teprve až pak ho zapracujte do konečků. Díky tomuto postupu budete mít jistotu, že se dostane rovnoměrně na všechny vlasy.

Rakytníkový olej můžete rovněž nanést na nehtová lůžka a kůžičky kolem nich. V tomto případě stačí opět pár kapek, které si naneste nejprve do dlaní a až poté na nehty a jejich okolí.

Pokud si děláte zálusk na další kosmetický olej, rovnou vám přinášíme 12 důvodů, proč používat opunciový olej, který se považuje za nejvzácnější a nejdražší rostlinný olej světa.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy Péče o pleť