• Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce
  • Vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Vše je skladem, odesíláme bleskově
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce

Doplňky stravy, Strana 2

Jaké hormony ovládají naše chování?

Jaké hormony ovládají naše chování?

Ačkoliv si to možná ani neuvědomujeme, hormony ovlivňují vše od našich nálad až po energetickou hladinu v těle a hrají v našich každodenních životech významnou roli. Tento článek vám přinese hlubší vhled do světa hormonů a jejich vlivu na naše chování. Pokračujte ve čtení článku a podívejte se spolu s námi na to, jaké hlavní hormony v našem těle fungují a jak ovlivňují naše chování.

 

Co jsou hormony?

Hormony jsou chemické látky produkované žlázami v endokrinním systému a fungují jako poslíčci, kteří přenášejí informace mezi různými částmi těla. Tímto způsobem regulují mnoho tělesných funkcí, včetně růstu, metabolismu, reprodukce a nálady.

 

Jak hormony fungují a kde se tvoří? 

Hormony putují krevním oběhem a vážou se na specifické receptory v cílových buňkách. Tento proces spouští různé biologické reakce v těle, které mohou být rychlé, jako je uvolnění adrenalinu během stresu, nebo pomalejší, jako je regulace růstu.

Hormony se tvoří v endokrinních žlázách, jako jsou štítná žláza, nadledvinky, slinivka, pohlavní žlázy (vaječníky a varlata) a hypofýza. Každá z těchto žláz produkuje specifické hormony, které ovlivňují různé aspekty našeho zdraví. Naše tělo ovlivňuje celá řada hormonů. Níže se dozvíte o těch nejdůležitějších, které mají vliv na náš každodenní psychický stav

 

 

9 hormonů ovlivňujících naši náladu

1. Serotonin - hormon štěstí

Serotonin je hormon zodpovědný za pocity štěstí, pohody a klidu. Pomáhá nám regulovat náladu, spánek a chuť k jídlu. Nízké hladiny serotoninu jsou spojovány s depresí, úzkostí a nespavostí. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak serotonin přirozeně zvýšit: cvičení, trávení času na slunci, konzumace zdravých potravin a meditace.

Jak zvýšit hladinu serotoninu? Mějte dostatek vitamínů B6, B12 a hořčíku, které jsou důležité pro produkci serotoninu. Pro zvýšení produkce hormonu štěstí choďte také na čerstvý vzduch, vystavujte se slunečním paprskům a naučte se myslet pozitivně

 

2. Dopamin - hormon motivace 

Dopamin nás motivuje k dosažení cílů a dává nám pocit uspokojení, když jich dosáhneme. Je také důležitý pro učení a paměť a jeho nedostatek může vést k apatii, nízké motivaci a potížím se soustředěním

Zařaďte dopaminový detox v případě, že produkujete tzv. levný dopamin, který vzniká vykonáváním aktivit spojené'ých s krátkodobým štěstím. Může se jednat o nadměrné scrollování na sociálních sítích, nadměrné užívání alkoholu, nikotinu, kofeinu nebo průmyslově zpracovaných potravin. Čím více dopaminu z těchto věcí dostanete, tím více chcete a tím méně vám bude stačit

Jak zvýšit dopamin zdravě?  Dosahujte cílů, učte se nové věci, travte čas s blízkými, poslouchejte hudbu, která vás baví, dopřejte si dostatek spánku, cvičte, plňte úkoly, které vás baví. 

 

3. Endorfiny - hormony euforie

Endorfiny jsou skupinou hormonů, které působí jako přírodní analgetika a antidepresiva, a proto bývají právem nazývány jako "přirozené opiáty" díky jejich euforizujícím účinkům

Uvolňují se během fyzické aktivity nebo smíchu a navozují pocity štěstí a euforie. Pomáhají nám také zvládat stres a bolest. Endorfiny jsou zkrátka naši vnitřní hrdinové, kteří nás chrání před nepříjemnými pocity a nabíjí nás pozitivní energií

Jak podpořit produkci endorfinů? Je to zcela jednoduché. Běžte si zaběhat, jděte zvedat činky do posilovny, plavejte, tančete, smějte se nebo si dejte chilli papričku!

 

4. Oxytocin - hormon lásky

Oxytocinu se přezdívá "hormon lásky a sounáležitosti", protože hraje důležitou roli ve vytváření a posilování vztahů. Uvolňuje se během fyzického kontaktu, jako je objímání a mazlení, a podporuje pocity důvěry, empatie a lásky. Oxytocin je také důležitý při porodu nebo kojení.

Pokud tedy chcete podpořit vyplavování oxytocinu, mějte rádi sebe i ostatní, objímejte se a nebojte se fyzického kontaktu se svými milovanými. 

 

5. Kortizol - hormon stresu

Kortizol funguje jako  "hormon boje a útěku", který se uvolňuje v reakci na stres a pomáhá mobilizovat energii potřebnou pro zvládnutí náročných situací. V malých dávkách je kortizol prospěšný, ale chronický stres může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou úzkosti, deprese, oslabení imunitního systému nebo přibírání na váze. Kortizol se přirozeně zvyšuje ráno, aby nás probudil a aktivoval. Jeho hladina by se ale měla večer snižovat, abychom usnuli a tělo mohlo regenerovat

Jak udržet kortizol na optimální úrovni tak, aby nám neškodil? Jezte dostatek ovoce a zeleniny, dopřejte si pravidelnou fyzickou aktivitu, ale také pravidelný odpočinek, meditaci, omezte kofein a věnujte se zlepšování vztahů se svými blízkými

 

6. Adrenalin - hormon akce a vzrušení

Adrenalin je jako turbo pro naše tělo. Uvolňuje se v reakci na nebezpečí nebo vzrušení a připravuje nás na boj nebo útěk. Zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak a svalové napětí, čímž nám pomáhá rychle reagovat na hrozbu a tím nám pomáhá přežít v nebezpečných situacích.

Jste milovníky adrenalinu? Pokud ano, zkuste si skočit s padákem, jděte na horskou dráhu nebo na tobogán nebo si pusťte horor

 

 

7. Hormony štítné žlázy- hormony růstu a metabolismu

Hormony štítné žlázy, tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), hrají klíčovou roli v regulaci našeho metabolismu a energetického výdeje. To má ale i nepřímý vliv na naši náladu a celkovou pohodu. Nízká hladina hormonů štítné žlázy neboli hypotyreóza může způsobovat zvýšenou únavu a ospalost, což může vést k demotivaci, apatii a změnám nálad. Naopak vysoká hladina neboli hypertyreóza může být příčinou nervozity a úzkosti, zvýšené podrážděnosti či poruch spánku.

Už víte, proč je správná funkce štítné žlázy důležitá. Pokud chcete podpořit zdravou funkci štítné žlázy, pomůže vám jod, zdravá strava, dostatek spánku a zvládání stresu.

 

8. Testosteron

Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon, který je produkován hlavně ve varlatech mužů. Najdete ho však v menší míře také u žen.

Proč je důležitá optimální hladinu testosteronu u mužů? Protože jeho nadměrně vysoká hladina může vést k agresivitě a neklidu. Optimální hladiny testosteronu jsou naopak spojeny se zvýšeným sebevědomím, energií a pozitivní náladou, a proto je důležité držet testosteron v optimálních hodnotách

 

9. Estrogen 

Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon, produkovaný hlavně ve vaječnících, ale i v nadledvinách a tukové tkáni. Vyvážené hladiny estrogenu mohou zlepšit náladu, zvýšit energii a celkovou pohodu.

Udržovat optimální hladinu estrogenu může být náročné zvlášť během menstruačního cyklu, těhotenství nebo menopauzy. 

 

 

Jak si udržet optimální hladinu ženských hormonů?

Trápí vás nepravidelný menstruační cyklus a nepříjemný premenstruační syndrom způsobený rozhozenými hormony? Kapsle hormonální rovnováha příspívají k vyrovnané hladině ženských hormonů v těle, udržují normální menstruační cyklus a přispívají ke zmírnění projevů PMS. O PMS se dozvíte v našem článku s názvem Jak zvládnout PMS?

Pokud trpíte na změny nálad a celkovou nervozitu způsobenou častými hormonálními výkyvy, pomohou vám kapsle ženská harmonie, které vám zajistí optimální duševní pohodu a zmírní podrážděnost, nervozitu, napětí a navodí vám pocit okamžitého uvolnění

O hormonální rovnováze se dozvíte více v našem předchozím článku. 

 

Zajímavosti o hormonech

Čokoláda obsahuje látky, které stimulují produkci serotoninu, a proto se po ní cítíme tak dobře. Ale pozor, s mírou! Nadměrná konzumace čokolády může vést k opačnému efektu.

Věděli jste, že hazardní hry, videohry a sociální média mohou stimulovat produkci dopaminu a vést k závislosti? To je důvod, proč se nám tyto aktivity tak líbí a proč je těžké se jich vzdát.

Kapsaicin, látka obsažená v chilli papričkách, stimuluje produkci endorfinů. To je důvod, proč se po pálivém jídle cítíme tak energicky.

Objímání, mazlení a fyzický kontakt stimulují produkci oxytocinu, hormonu lásky, a proto své blízké objímejte a užijte si pocit lásky a sounáležitosti!

V extrémních situacích může adrenalin umožnit nevídané výkony. Například matky pod adrenalinovým efektem dokázaly zvednout těžké předměty, aby zachránily své děti, což je známým příkladem síly, kterou adrenalin může poskytnout v kritických okamžicích.

Kortizol může mít vliv na paměťové funkce, a to jak pozitivní, tak negativní. Studie naznačují, že mírné zvýšení kortizolu může zlepšit krátkodobou paměť a kognitivní funkce, zatímco chronické zvýšení kortizolu může negativně ovlivnit dlouhodobou paměť a učení.

 

Co si z článku odnést?

Hormony mají na naše životy zásadní vliv, protože ovlivňují naše chování, nálady a dokonce i životní rozhodnutí. Od výkyvů nálad až po reakce na stresové situace – vše je řízeno složitým systémem hormonálních signálů v našem těle. Porozumění jednotlivým hormonům vám může pomoci lépe pochopit, proč se cítíte tak, jak se cítíte, a jak můžete lépe ovládat své emoce

Věda o hormonální regulaci chování se neustále vyvíjí a přináší nové poznatky, které nám mohou pomoci v léčbě různých psychických a fyzických onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou. Díky těmto objevům můžeme lépe porozumět individuálním potřebám každého člověka a efektivněji se starat o naše zdraví a pohodu. Hormony jsou dirigenty našeho života, a pochopení jejich významu nám umožňuje žít šťastnější a zdravější životy.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Péče o tělo

10 důvodů, proč vyzkoušet super greens

10 důvodů, proč vyzkoušet super greens

Cítíte se unaveni, bez energie a bez vitality? Trápí vás trávicí potíže, nafouklé břicho, oslabená imunita nebo zhoršená pleť? Pak nastal čas, abyste objevili sílu super greens! Tento zelený poklad skrývá neuvěřitelné množství živin, které mají blahodárné účinky na vaše tělo i mysl. Přečtěte si tento článek a odhalte 10 důvodů, proč byste super greens měli zařadit do svého jídelníčku.

 

Co jsou super greens a z čeho se skládají?

Jedná se o přírodní doplněk stravy, který obsahuje směs 3 zelených superpotravin v BIO kvalitě, konkrétně jde o spirulinu, chlorellu a zelený ječmen. Tyto superpotraviny příznivě působí na imunitní systém, přispívají ke kontrole tělesné hmotnosti a starají se o zdravou střevní mikroflóru

Chlorella má pročišťovací schopnosti, zvyšuje energii a eliminuje únavu a vyčerpání. Zelený ječmen navíc působí jako antioxidant a podporuje normální funkci jater a žlučníku. Super greens jsou v posledních letech tolik populární, protože kromě superpotravin obsahují také další účinné látky, které přispívají k celkovému zdraví organismu

 

 

Bohatství živin a antioxidantů v super greens

Jak již bylo zmíněno výše, super greens jsou bohaté na super potraviny v BIO kvalitě, ale obsahují i další aktivní látky, které se postarají o vaši krásu a zdraví

Aloe vera je antioxidant sloužící k pročištění celého těla, posiluje imunitní systém a udržuje normální hladinu cukru v krvi. Stará se o normální stav pokožky, vlasů a nehtů. 

Smetánka lékařská funguje jako prebiotikum a antioxidant sloužící pro normální trávení a činnost žaludku a jater. 

Tolice vojtěška udržuje optimální hladinu cholesterolu v krvi, podporuje sexuální zdraví a vitalitu a udržuje normální stav vlasů a nehtů. 

Maca peruánská jedná se o adaptogen, který příznivě působí na fyzické i duševní zdraví, vitalitu a energii, plodnost a sexualitu. 

Vitánie snodárná funguje jako adaptogen podporující duševní zdraví, relaxaci i omlazení. Eliminuje stres, přispívá ke kvalitnímu spánku a k přísunu energie. Napomáhá k normální funkci reprodukčního i kardiovaskulárního systému.

 

10 hlavních benefitů super greens

1. Posilují imunitní systém

Super greens jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály neboli nestabilními molekulami oslabující imunitní systém a přispívající k rozvoji chronických onemocnění. 

 

2. Zvyšují energii a vitalitu

Cítíte se unavení a chybí vám energie? Super greens obsahují vitamíny B komplexu, které jsou nezbytné pro energetický metabolismus, pomáhají odbourávat cukry a tuky na energii, čímž redukují pocity únavy.  Zároveň jsou bohaté na antioxidanty, které snižují oxidační stres, posilují imunitu a celkově zlepšují vitalitu organismu

Naše super greens se skládají také z koenzymu Q10, který působí jako přírodní antioxidant a nachází se v mitochondriích, což jsou "elektrárny" buněk, kde se vyrábí energie. Doplněním koenzymu Q10 pomocí super greens pomůžete zlepšit produkci energie ve vašich buňkách a zvyšujete tak svou fyzickou výkonnost

 

3. Detoxikují organismus

Chlorofyl se dokáže vázat na těžké kovy a další škodlivé látky a odvádět je z těla, čímž současně podporují očistu jater, střev a krve. Super greens obsahují kromě chlorofylu také vlákninu, která podporuje trávení a pomáhá regulovat pohyby střev. Vláknina na sebe váže škodlivé látky a odvádí je z těla ven. Díky tomu dochází k detoxikaci střev a celého trávicího systému.

 

4. Podporují správné trávení a zdraví střev

Venira Super Greens obsahují vlákninu, prebiotika a probiotika, které podporují zdravé trávení a posilují střevní mikroflóru. Vláknina reguluje trávení, prebiotika slouží jako potrava pro prospěšné bakterie ve střevech a probiotika doplňují přirozenou střevní mikroflóru.

 

5. Zatočí s nafouklým břichem

Zelený ječmen a chlorella obsažené v super greens pomáhají rozkládat potravu a vstřebávat živiny, což může mít pozitivní vliv na zmírnění plynatosti a pocitu plnosti. Venira super greens obsahují také prebiotika neboli živé kultury prospěšných bakterií, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru a právě ta je klíčová pro zdravé trávení a může pomoci předcházet problémům s nafouklým břichem

Spirulina svými protizánětlivými účinky snižuje chronický zánět v trávicím traktu a pomáhá eliminovat problémy spojené s trávením, pocity těžkosti a nadýmáním. Super greens navíc obsahují smetánku lékařskou, která svými diuretickými účinky pomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla a zmírňuje tak pocit nafouklého břicha způsobeného zadržováním vody

 

 

6. Podporují zdraví pleti a vlasů

Super greens jsou bohaté na antioxidanty, které chrání buňky pleti a vlasů před poškozením volnými radikály, které vznikají v organismu jako vedlejší produkt metabolismu nebo znečištění ovzduší a mohou poškozovat buňky v těle, čímž může docházet k předčasnému stárnutí pleti, tvorbě vrásek a vypadávání vlasů

Antioxidanty neutralizují volné radikály a chrání tak pleť a vlasy před jejich negativním vlivem. Chlorofyl obsažený v super greens kromě toho, že dodává zelenou barvu, také čistí pleť od nečistot a toxinů a podporuje její zdravý vzhled.

 

7. Chrání vaše srdce a cévy

Věděli jste, že super greens obsahují látky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi? Vysoká hladina cholesterolu v krvi je dalším rizikovým faktorem srdečních chorob. Užíváním super greens pomáháte snižovat hladinu cholesterolu v těle a tím předcházet riziku vzniku těchto onemocnění. Navíc obsahují také antioxidanty, které jsou zodpovědné za zdraví cév, zlepšováním jejich funkce a snižováním rizika srdečních chorob nebo cévních mozkových příhod.

 

8. Zlepšují náladu a psychickou pohodu

Venira super greens s příchutí zeleného jablka jsou bohaté na vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro syntézu a funkci serotoninu a dopaminu, které ovlivňují náladu, pocity štěstí, motivaci, úzkost, spánek a pomáhají snižovat stres. Například vitamin B5 hraje velkou roli v produkci kortizolu, stresového hormonu, a jeho dostatek pomáhá eliminovat stres včetně jeho dopadů na náladu.  

 

9. Podporují při hubnutí

Greensy obsahují vlákninu, která zpomaluje trávení a na delší dobu vás zasytí, což vám může pomoci jíst méně a mít kontrolu nad kalorickým příjmem. Zelený čaj obsažený v tomto přírodním doplňku stravy, může podpořit zrychlení metabolismu, čímž se zvyšuje spalování kalorií

 

10. Snadno je zakomponujete do jídelníčku

Super greens můžete jednoduše smíchat s vaším oblíbeným nápojem například s džusem, ledovým čajem nebo ho přidat do smoothie. Jelikož se jedná o super greens s příchutí zeleného jablka, jsou vhodné pro zakomponování do sladkých receptů, ať už pečených nebo nepečených

 

Jak super greens uživat?
 

Jednu odměrku VENIRA super greens stačí nasypat do prázdné sklenice, zalít 200 ml chladné vody a důkladně promíchat. Následně tento zelený super drink vypijte. Užívat je můžete kdykoliv během dne, pro dodání maximální energie po celý den je však doporučuje užívat v ranních hodinách

 

 

S čím kombinovat super greens?

Pokud patří instantní nápoje k vašim favoritům, pak vám doporučujeme sáhnout také po VENIRA PREMIUM kolagenovém drinku pro vlasy, nehty a pleť. Díky obsahu 8 000 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu v každé denní dávce patří k nejsilnějším kolagenovým drinkům, které můžete na současném trhu pořídit!

 

Tipy na 2 recepty se super greens

Super greens zmrzlina

V mixéru smíchejte 2 zmražené banány, 1 odměrku venira super greens, 100 ml mandlové mléka a můžete přidat také 1 lžičku chia semínek. Vše rozmixujte do hladka, směs dejte do mrazáku alespoň na dvě hodiny a před podáváním můžete zmrzlinu ozdobit oříšky, lyo ovocem nebo kokosem.

 

Letní zelené smoothie

Do mixéru vložte 1 banán, 1 zelené jablko, 100 g špenátu, 200 ml vody nebo mléka, lžičku medu a 1 odměrku super greens s příchutí zeleného jablka. Vše rozmixujte, nalijte do sklenice s ledem a vypijte. Na zdraví!

 

6 zajímavostí o super greens 

1. Historie konzumace super greens sahá až do starověku. Aztékové a Inkové konzumovali spirulinu a chlorellu, zatímco v Číně se mladý ječmen používal v medicíně po tisíce let.

2. Super greens obsahují širokou škálu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších fytonutrientů, které jsou nezbytné pro zdravé fungování organismu. Jedna odměrka super greens vám může poskytnout ekvivalent živin z několika porcí zeleniny.

3. Spirulina je druh řasy, který roste v jezerech s vysokým obsahem solí po celém světě. Věděli jste ale, že se pěstuje i na Mezinárodní vesmírné stanici jako zdroj potravy pro astronauty?

4. Zelený ječmen obsažený v super greens byl oblíbený již ve starověkém Egyptě. Považovali ho za tak vzácný, že ho pili pouze faraoni a nejvyšší kasta.

5. Spirulina se používá i v umění! Někteří umělci ji používají jako barvivo pro malování obrazů a výrobu soch.

6. Vzhledem k rostoucí světové populaci a tlaku na životní prostředí se super greens stávají stále důležitějším zdrojem potravy, protože jsou bohaté na živiny, udržitelné a snadno se pěstují, čímž představují slibnou cestu k zajištění potravinové bezpečnosti v budoucnu.

 

Co si z článku odnést?

Pokud jste doteď váhali, zda dát super greens šanci, už nemusíte. Látky obsažené v tomto doplňku stravy mají příznivé účinky na váš organismus. Starají se o posílení imunitního systému, zlepšení imunity, zvýšení energie a vitality, zlepšení trávení a eliminaci nafouklého břicha, podporu hubnutí nebo zlepšení nálady a psychické pohody. Vybrat si můžete ze super greens ve formě praktických sáčků vhodných na cesty nebo dóz s odměrkou

Díky jejich lahodné příchuti zeleného jablka jsou ideální pro zakomponování do vašich oblíbených nápojů či sladkých receptů. Vyzkoušejte super greens zmrzlinu nebo zelené smoothie. Jste připraveni pocítit všechny benefity super greens na vlastní kůži?

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Doplňky stravy Péče o tělo

Menopauza - vše, co musíte vědět, kompletní průvodce

Menopauza - vše, co musíte vědět, kompletní průvodce

Menopauza je přirozený biologický proces, který dříve či později dostihne každou ženu, a proto je důležité se o ní dozvědět co nejvíce a připravit se na ni. Pokud se právě potýkáte s obdobím menopauzy, jistě oceníte přínosné tipy dnešního článku, které vám pomohou toto období ustát s grácií a zmírnit jeho příznaky

 

Co je menopauza a kdy nastává?

Menopauza je přirozený biologický proces, kterým si musí projít každá žena, když skončí plodné období jejího života a menstruační cyklus ustane. O menopauze hovoříme tehdy, když je žena po dobu 12 měsíců bez menstruace.

Přesný termín nástupu menopauzy nelze s jistotou předvídat, jelikož je ovlivněn kombinací genetických a environmentálních faktorů. Průměrný věk nástupu menopauzy v České republice je 51,4 roku.

 

 

4 Fáze menopauzy

1. Premenopauza

Jedná se o fázi, která začíná přibližně 4 roky před poslední menstruací ženy a trvá až do začátku samotné menopauzy. Během premenopauzy se zpomaluje funkce vaječníků a začíná klesat produkce hormonů. K menstruaci stále dochází, ale může být nepravidelná a žena může pociťovat příznaky blížící se menopauzy v podobě výkyvů nálad, migrény nebo citlivosti a bolestivosti prsou

 

2.Perimenopauza

V této fázi dochází k menšímu uvolňování vajíček než při fázi premenopauzy a příznaky se stávají intenzivnější. Může začít docházet k návalům horka nebo potížím se spánkem a koncentrací. I přes uvedené symptomy a snížené produkci vajíček je zde stále šance, že může k těhotenství dojít

 

3. Menopauza

O menopauze hovoříme tehdy, kdy je žena 12 měsíců bez menstruace. Po uplynutí této doby už žena nemůže otěhotnět, protože vaječníky už nepracují a neuvolňují vajíčka. Hladina estrogenů v těle klesá a může docházet k intenzivním příznakům menopauzy jakými jsou přibírání na váze, vypadávání vlasů, vaginální suchost nebo bolesti zad

 

4. Postmenopauza

Jedná se o období po menopauze, kdy žena nemá menstruaci déle než jeden rok a vaječníky přestaly produkovat vajíčka. Příznaky menopauzy by měly postupně odeznívat, ale hladina estrogenu v těle zůstává stále nízká, což může stále způsobovat potíže jako například návaly horka, noční pocení nebo výkyvy nálad

Hormonální změny v menopauze a jejich vliv

Menopauza, přirozená fáze života ženy, je charakterizována poklesem produkce hormonů estrogenu a progesteronu. Estrogen hraje klíčovou roli v reprodukčním systému ženy, reguluje menstruační cyklus a podporuje zdraví dělohy, vagíny a prsou. Také ovlivňuje zdraví kostí, kardiovaskulárního systému a ovlivňuje náladu. Progesteron je důležitý pro udržení těhotenství a podporuje vývoj prsních žláz a děložní sliznice. Při menopauze dochází k poklesu obou zmíněných hormonů a jejich nízká hladina v těle je zodpovědná za nepříjemné fyzické i psychické symptomy menopauzy

 

 

Co je to předčasná menopauza?

O předčasné menopauze hovoříme tehdy, pokud k zastavení menstruačního cyklu dojde ještě před 40. rokem života ženy. Nelze jednoznačně říci, proč k předčasné menopauze dochází, ale na vině mohou být některé léky, genetické predispozice nebo některá autoimunitní onemocnění

 

Příznaky menopauzy

Menopauza není jen o absenci menstruace. Jde o období hormonálních změn, které s sebou přináší celou škálu nepříjemných fyzických i psychických symptomů jako:

-nepravidelné nebo žádné menstruační krvácení 

-návaly horka

-zvýšená únava 

-změny nálad 

-snížené libido 

-noční pocení 

-bolesti hlavy 

-poruchy spánku 

-zvýšené bušení srdce

-změny tělesné hmotnosti

-bolesti kloubů a svalů 

-řídnutí vlasů

-suchá kůže

-inkontinence

Dlouhodobé dopady menopauzy na zdraví a kvalitu života

Jak již bylo zmíněno, menopauza je náročným obdobím v životě ženy, které přináší celou řadu příznaků ovlivňující ženský život. Menopauza může mít dlouhodobý dopad na ženský život a zdraví a může vést například ke zvýšenému riziku vzniku chronických onemocnění, změnám nálad a duševního zdraví, změnám v sexuálním životě a fyzickým změnám například k přibírání na váze, tenčí a sušší kůži náchylnější ke vzniku vrásek a řídkým vlasům, které nadměrně padají. Menopauza bývá pro ženy náročným obdobím, a proto je důležité vědět, jak si celý proces ztráty menstruace co nejvíce usnadnit.

 

Jak na nepříjemné symptomy menopauzy?

V období menopauzy si žena musí projít celou řadou nepříjemných fyzických i psychických potíží, a proto vám přinášíme několik tipů, jak toto období ustát s největším možným komfortem.

 

1. VENIRA kapsle menopauza

Potýkáte se s nepříjemnými důsledky menopauzy, nic nezabírá a vy už si jednoduše nevíte rady? 

Vyzkoušejte přírodní doplněk stravy pro ženy, který byl speciálně vyvinut přesně tak, aby vám pomohl zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy a zvýšil váš komfort během celého období. Seznamte se s kapslemi menopauza, které obsahují 160 mg jetele červeného a dalších 10 účinných látek včetně vitamínu C, ženšenu ženského a pivoňky čínské podporující ženskou pohodu a osvěžují tělo i mysl. Obsahuje isoflavony působící jako fytoestrogeny, které jsou podobné lidskému estrogenu a kompenzují klesající hladinu estrogenů, čímž eliminují únavu, podrážděnost i poruchy spánku

Extrakt z přesličky rolní bohatý na křemík potěší i ženy toužící po krásných nehtech, zdravé pokožce a pevných kostech. Pokud si chcete udržet svou psychickou pohodu a klidněji zvládat všechny emocionální výkyvy nálad, pak byste měly tyto kapsle rozhodně vyzkoušet.

Balení obsahuje 80 kapslí, což je při užívání 1 kapsle ráno a 1 večer, kúra na 40 dní. Kapsle užívejte před jídlem, v průběhu jídla nebo těsně po něm a zapijte je dostatečným množstvím tekutiny. Kapsle pro klidný průběh menopauzy můžete užívat dlouhodobě a mezi jednotlivými baleními nemusíte dělat pauzu

 

Co získáte pravidelným užíváním kapslí menopauza? 

-zmírnění nepříjemných symptomů menopauzy 

-zvýšení libida 

-zmírnění nočního pocení, návalů horka a změn nálad 

-zabránění únavy a zvýšení energie 

-udržení normální činnosti urogenitálního systému žen 

-podporu správné funkce nervového systému 

-zdraví a pevnost kostí

-podporu ženské pohody


 

 

2. Pohyb a zdravá strava

Pravidelný pohyb je důležitý nejen v menopauze. Pravidelné cvičení či chůze po dobu alespoň 30 minut 3x týdně vám pomůže udržet optimální tělesnou hmotnost a může mít příznivý vliv na zmírnění příznaků menopauzy.

Nezkoušejte žádné drastické diety, ale dbejte na pestrý, zdravý a vyvážený jídelníček bohatý na všechny živiny, vitamíny a minerály. Jezte 5x denně menší porce, zbytečně se nepřejídejte, ale také se netrapte hlady. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám, které obsahují chemická dochucovadla a glutamáty a také omezte alkohol a kouření.

Dbejte na dostatečný přísun ovoce a zeleniny a kvalitních sacharidů jakými je hnědá rýže, celozrnné pečivo a těstoviny. Bílkoviny jsou neméně důležité a získáte je například z masa, mléčných výrobků, vajec nebo ryb. Pokud jste vegetariáni či vegani, sáhněte po oříškách, semínkách nebo luštěninách

 

Další stravovací tipy

Čtěte si etikety na potravinách. To, že se některá potravina tváří jako zdravá, ještě neznamená, že skutečně je. 

Každé jídlo se snažte doplnit o zeleninu v syrovém či vařeném stavu 

Snižte příjem cukru a soli

Konzumujte zakysané mléčné výrobky a luštěniny alespoň 1x týdně 

Pijte dostatečné množství čisté vody, neslazených čajů a ovocných či zeleninových šťáv 

Zdravá strava vám pomůže cítit se dobře ve svém těle, ale také může pomoci zmírnit nepříjemné symptomy celého období menopauzy. 

 

3. Zvládání stresu

Stres zvyšuje hladinu kortizolu v těle a ten může zhorošovat příznaky menopauzy, a to zejména noční pocení nebo návaly horka. Při menopauze dochází u žen k poruchám spánku, nadměrným stresem se tyto poruchy ještě více prohlubují a vy se tak můžete dopracovat až k dlouhodobé nespavosti, a proto věnujte pozornost aktivitám, které vám pomáhají cítit se uvolněně a umožňují vám relaxovat. 

 

4. Dostatek spánku

Dostatek spánku je důležitý pro celkové zdraví a pohodu a v období menopauzy hraje obzvlášť důležitou roli, protože vám dodá energii potřebnou pro zvládání každodenních aktivit i během tohoto nepříjemného období. Navíc kvalitní spánek příznivě působí na správný imunitní systém, zlepšuje náladu a zlepšuje kognitivní systém.

 

 

Další užitečné tipy pro zvládnutí menopauzy

1. Noste oblečení z prodyšných materiálů a pokuste se vyhnout syntetickým tkaninám, které mohou zachycovat teplo a zhoršovat návaly horka. Noste bavlnu, len a další přírodní materiály, které umožňují pokožce dýchat.

2. Používejte chladící polštářky, chladivé gely a ventilátory, které vám mohou pomoci ochladit se během návalů horka. Dopřejte si také studenou sprchu nebo koupel, pravidelně větrejte v ložnici a udržujte si příjemný chlad v místnosti, kde spíte. 

3. Vyhněte se kofeinu, alkoholu, kořeněným jídlům a stresu, protože právě tyto zmíněné faktory mohou zhoršovat příznaky menopauzy, například návaly horka zhoršovat. 

4. Pravidelný pohyb vám pomůže zmírnit symptomy menopauzy a zlepšit celkové zdraví. Mezi vhodné aktivity patří chůze, plavání nebo jóga.

5. Posilujte svaly pánevního dna, protože slabé pánevní dno může vést k inkontinence moči. S posílením pánevních svalů a zlepšením kontroly nad močovým měchýřem vám pomohou Kegelovy cviky. 

6. Dopřejte si dostatek vápníku a vitaminu D, protože jsou důležité pro zdraví kostí, které je v menopauze ohroženo. Ujistěte se, že přijímáte dostatek těchto živin ze stravy nebo doplňků stravy.

7. Pokud se potýkáte s těžkými symptomy menopauzy, neváhejte vyhledat pomoc lékaře nebo psychologa. Existuje mnoho možností léčby, které vám pomohou cítit se lépe.

 

Co si z článku odnést?

Menopauza je přirozenou součástí života, se kterou se dříve či později setká každá žena, a proto se o ní nebojte mluvit. Příznaky menopauzy mohou být velmi nepříjemné a omezující, a proto se snažte dodržovat všechny naše tipy pro zmírnění symptomů menopauzy. S eliminací nočního pocení, návalů horka, změn nálad a únavy vám pomůže přírodní doplněk stravy kapsle menopauza pro redukci obtížných projevů klimakteria. S fyzickými i psychickými příznaky menopauzy vám pomůže také zdravá strava, pravidelný pohyb, eliminace stresu nebo dostatek spánku

Pamatujte, že každá žena prochází menopauzou jinak. Nebojte se kombinovat různé tipy, abyste našly metodu, která vám nejlépe vyhovuje. Nebojte se o menopauze mluvit a v případě závažných psychických a fyzických potíží neváhejte vyhledat pomoc odborníka. 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Ženské zdraví Doplňky stravy

Kolagen bez příchutě. Výhody a tipy, jak jej užívat

Kolagen bez příchutě. Výhody a tipy, jak jej užívat

Hledáte cestu k pevnější pokožce, zdravějším vlasům, nehtům a nevyhovují vám ochucené kolagenové doplňky stravy? V tom případě je pro vás kolagen bez příchutě ideální volbou! Tento univerzální produkt nabízí širokou škálu benefitů pro vaše tělo a snadno ho zakomponujete do vašeho každodenního jídelníčku. Pokud se chcete dozvědět, proč kolagen bez příchutě užívat a chcete se nechat inspirovat recepty na dobroty s kolagenem, pokračujte ve čtení tohoto článku

 

Co je vlastně kolagen?

Kolagen je bílkovina, která tvoří až 30 % bílkovin v našem těle. Najdeme ho v kostech, chrupavkách, kůži, vlasech a nehtech. Působí jako lepidlo, které drží pohromadě tkáně a orgány a zajišťuje jejich pevnost a elasticitu

 

Jak se projevuje nedostatek kolagenu?

S přibývajícím věkem přirozená produkce kolagenu v těle klesá. Pokud chcete předejít následkům nedostatečné produkce kolagenu, měli byste zvážit užívání kolagenových doplňků stravy již od 25. roku života. Nedostatek kolagenu se na vašem těle může projevit celou řadou příznaků. Mezi ty nejčastější patří: 

- vrásky

- celulitida

- strie

- bolesti kloubů a svalů

- problémy s vlasy

- problémy se zuby

 

 

Na co vše je kolagen dobrý?

Proč tělu dodávat kolagen pomocí doplňků stravy? Důvodů je hned několik. K těm nejdůležitějším patří:

 

1. Zdraví kloubů

Pokud chcete ochránit své klouby, užívejte dostatek kolagenu, který je klíčovou složkou chrupavky, tkáně, která tlumí nárazy a chrání klouby. Jeho užívání může zmírnit bolesti kloubů, předcházet jejich ztuhlosti a podpořit jejich flexibilitu a pohyblivost.

 

2. Krásná pokožka

Pro elastickou, pevnou a krásnou pokožku je nezbytné tělu dodávat dostatečné množství kolagenu. S věkem jeho produkce klesá, což vede k vráskám a ochabování pleti. Kolagen bez příchutě stimuluje tvorbu kolagenu v organismu, čímž pomáhá zpevnit pokožku a redukovat viditelné známky stárnutí

3. Zdravé vlasy a nehty 

Pokud vás trápí problémy s vlasy a nehty, na vině může být nedostatek kolagenu. Jeho užívání může vést k pevnějším, odolnějším vlasům, které se méně lámou a padají, a k silnějším nehtům, které se méně třepí.

 

4. Zpevnění kostí 

Kolagen tvoří základní strukturu kostní tkáně a dodává kostem pevnost a odolnost proti zlomeninám. S přibývajícím věkem dochází k úbytku kostní hmoty, tzv. osteoporóze. Užívání kolagenu může pomoct zpomalit tento proces a udržovat kostní hmotu v optimální hustotě

 

5. Zlepšení trávení 

Na zdraví trávicího traktu má blahodárný účinek právě kolagen, protože podporuje tvorbu hlenu, který chrání sliznici žaludku a střev před podrážděním, a pomáhá tak zmírnit trávicí potíže jako je pálení žáhy, nadýmání a průjem.

 

Který kolagen bez příchutě je nejlepší?

Nejrozšířenějším typem kolagenu, který se také nejčastěji vyskytuje v našich kolagenových nápojích je kolagen vepřový bohatý na I. a III. typ kolagenních peptidů, jenž jsou přirozeně zastoupeny v kůži, kostech i šlachách. Užíváním vepřového kolagenu rychle docílíte znatelných výsledků na vlasech, nehtech i pleti díky jeho podobnosti s bílkovinou v lidském těle

 

 

Stále populárnějším se stává rybí neboli mořský kolagen, který se díky své vysoké biodostupnosti rychle vstřebává a proniká hluboko do pleti, kde pomáhá redukovat vrásky a jemné linky, stará se o elasticitu, hydrataci a pružnost pleti a postará se také o pevnost kloubů, vazů i šlach. Jedná se o jeden z nejčistších a nejlépe vstřebatelných kolagenových drinků obsahující 4000 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného mořského kolagenu Naticol® a dalších 8 aktivních složek (včetně kyseliny hyaluronové a vitaminu C), které zaručují prvotřídní kvalitu a účinnost

Pokud hledáte kolagen s opravdu vysokou vstřebatelností a usilujete především o zlepšení vzhledu pleti a zdraví kloubů, mořský kolagen je skvělou volbou. Pokud se chcete o populárním mořském kolagenu dozvědět více, přečtěte si také náš článek o mořském kolagenu.

 

 

Veganský kolagen je jednoznačnou volbou pro vegany, vegetariány a všechny osoby s alergiemi na živočišné produkty, protože se vyrábí se ze směsi speciálních druhů zeleniny. Veganský kolagen obsahuje složky, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu v těle, jako jsou vitamin C, zinek a aminokyseliny. Veganský kolagen pomáhá s hydratací a elasticitou pokožky a současně je napomocný při zlepšení vzhledu a zdraví vlasů a nehtů

Vepřový, rybí i veganský kolagen mají spoustu benefitů pro vaše tělo. Každý kolagenový nápoj obsahuje hydrolyzovaný kolagen, tedy kolagen v částečně rozštěpené formě, a proto je skvěle rozpustný ve vodě a rychle se vstřebává do těla. Tělo tak využije všechny účinné látky obsažené v kolagenu na maximum. Naše kolageny najdete ve formě sáčků, které se snadno skladují a jsou tak vhodné na cesty nebo dóz s praktickou odměrkou. Záleží čistě na vás, který druh kolagenu zvolíte

Pokud preferujete kolageny s příchutí, můžete vyzkoušet také některý z naší široké nabídky ochucených kolagenů, které spojují příjemné s užitečným. Díky lahodným ovocným příchutím si můžete připravit chutný a osvěžující drink s blahodárnými účinky pro vaše vlasy, pleť i nehty. Ochutnejte také premium kolagen, který je svým složením jedním z nejsilnějších kolagenových drinků na trhu a nabízí vám rychlé a viditelné omlazující účinky

 

Jak kolagen užívat?

Jednu odměrku kolagenu nasypte do prázdné sklenice a zalijte 300-500 ml studené vody, promíchejte a minutu vyčkejte. Mezi jednotlivými baleními není třeba dělat pauzu, a proto můžete po dobrání jednoho navázat hned dalším. Kolagen je vhodné kombinovat s kapslemi pro vlasy, nehty a pleť, protože byly oba produkty navrženy přesně tak, aby vzájemně zesilovaly svůj účinek

 

Použití kolagenu bez příchutě

Kolagenový drink je vhodný pro všechny, kteří nemají rádi ochucené doplňky stravy a ocení tak neutrální příchuť, která je u tohoto kolagenového drinku jeho benefitem. Díky neutrální chuti kolagenu si ho můžete snadno přimíchat nejen do vody, ale také do svých oblíbených pokrmů a nápojů. Své ranní smoothie, ovesnou kaši nebo oblíbený čaj a kávu tak můžete obohatit o kolagenový drink, aniž byste měli obavy, že vám překazí chuť! Níže najdete 7 skvělých receptů na dobroty a nápoje, které skvěle chutnají a navíc obsahují kolagen, který vám pomůže docílit krásných vlasů, nehtů i pleti

 

 

 

7 tipů na recepty s kolagenem bez příchutě

Kolagen můžete užívat samostatně a pouze ho zamíchat do vody nebo své ranní kávy. Pokud však chcete být kreativnější a připravit si sladkou kolagenovou bombu, vyzkoušejte některý (nebo klidně všechny)  z níže uvedených receptů

 

1. Ice tea s kolagenem

Přicházející letní období přímo vybízí k přípravě osvěžujícího ledového nápoje. Když do něj navíc přidáte kolagen, vyrobíte si zdravý čaj s kolagenem pro vaše nehty, vlasy i pleť. Postup je navíc jednoduchý a nezabere vám moc času! 

Dva až tři sáčky svého oblíbeného čaje zalijte 500 ml horké vody, přidejte med a počkejte, než čaj vychladne na pokojovou teplotu. Následně do čaje přidejte 1 odměrku kolagenu bez příchutě, ovoce dle libosti, citron, mátu a dostatečné množství ledových kostek. Voila! Osvěžující a zdravý ledový nápoj je na světě.

 

2. Green smoothie

Jistě už jste slyšeli o populárním zeleném smoothie. Připravte si vitaminovou bombu dle své libosti. Níže uvedený recept berte jako inspiraci, ingredience si můžete libovolně upravovat dle svých potřeb.

1 hrnek baby špenátu, ½ banánu, 1 kiwi, 1 mandarinku vložte do mixéru, přidejte alespoň půl sklenice vody nebo mléka dle konzistence a rozmixujte do hladka. Následně přidejte 1 odměrku kolagenu a můžete přidat také led.

 

3. Whipped coffee

Whipped coffee, neboli našlehaná káva, se stala hitem internetu a sociálních sítí. Dodejte kávě nový rozměr a ozvláštněte ji kolagenem! Tento recept vám nabízí spojení ranního povzbuzení a extra porce péče pro vaše vlasy, nehty i pleť, tak směle do toho! 

V malé misce smíchejte 2 lžíce instantní kávy, 2 lžíce horké vody a 2 lžíce hnědého cukru. Ručním šlehačem nebo elektrickým mixérem šlehejte směs do husté a pěnovité konzistence, což může trvat několik minut, a proto buďte trpěliví. Následně do takto vyšlehané směsi opatrně vmíchejte kolagen bez příchutě. V dalším kroku smíchejte v samostatné nádobě ½ hrnku mléka s kostkami ledu a rozmixujte do hladka. Do sklenice nejprve nalijte rozmixované mléko spolu s ledem a pomocí lžíce začněte na mléko vrstvit našlehanou kávovou směs s kolagenem. Nakonec posypte skořicí a pochutnejte si na lahodné našlehané kávě

4. Nepečené brownies

Toužíte po lahodném a zdravém dezertu, který uspokojí vaše mlsné jazýčky a zároveň podpoří vaše zdraví? Pak musíte vyzkoušet nepečené brownies s kolagenem, který je nezbytný pro zdraví a krásu vašich vlasů, nehtů i pleti

1 hrnek datlí bez pecek namočte na 10 minut do horké vody, poté je slijte, nechte okapat a vložte do mixéru spolu s ½ hrnku mandlí, ¼ hrnku kakaového prášku, 2 lžící kokosového oleje, ¼ hrnku čekankového sirupu, špetkou soli a vše rozmixujte do hladka. Rozmixovanou směs dejte do formy na koláč o rozměrech 20x20 cm, uhlaďte povrch a vložte do lednice.

V mixéru rozmixujte ½ hrnku  ricotty, ¼ arašídového másla, ¼ hrnku čekankového sirupu, 1 odměrku kolagenu bez příchutě a lžičku vanilkového extraktu dohladka. Vrstvu s kolagenem rozetřete na vychlazený korpus a ozdobte nasekanými oříšky, lyofilizovaným ovocem a rozpuštěnou hořkou čokoládou. Brownies vložte do ledničky a nechte chladit alespoň 2 hodiny, ideálně přes noc.

 

 

5. Overnight oats

Smíchejte ½ hrnku ovesných vloček, 1 hrnek mléka, 1 lžíci chia semínek, 1 lžíci lněných semínek, ½ lžičky skořice, 1 lžíci medu, 1 odměrku kolagenu bez příchutě a ovoce dle chuti. Směs promíchejte a schovejte na noc do lednice. Ráno na vás bude čekat překvapení v podobě lahodné snídaně! 

 

6. Kolagenové tyčinky s proteinem

Přeslazeným sladkým tyčinkám z obchodu odzvonilo! Připravte si zdravou a chutnou tyčinku s extra porcí kolagenu a proteinu v pohodlí domova.

Zapékací mísu nebo plech o rozměrech 20x20 cm vyložte pečicím papírem. Ve velké misce smíchejte 1 lžíci ořechového másla, 2 odměrky kolagenu bez příchutě, ¼ šálku medu a ½ lžičky vanilkového extraktu a míchejte, dokud se vše dobře nespojí. Do směsi následně přidejte ½ šálku ovesných vloček, ½ šálku oříšku , ¼ šálku lyofilizovaného ovoce a odměrku proteinu pro extra porci bílkovin. Směs můžete ochutit také špetkou mořské soli a dle libosti přidat kousky čokolády, skořici nebo kokos. Vše pořádně promíchejte, směs přendejte do připravené zapékací misky a pevně ji utlačte do rovnoměrné vrstvy

Dejte misku do lednice alespoň na 2 hodiny, aby směs pořádně ztuhla. Po ztuhnutí vyjměte z lednice a nakrájejte na tyčinky nebo čtverečky. Kolagenové tyčinky skladujte ve vzduchotěsné nádobě v lednici po dobu až jednoho týdne nebo nesnězené tyčinky zmrazte, abyste měli vždy po ruce chutnou a zdravou svačinku

 

7. Mug cake s borůvkami a kolagenem

Hledáte rychlou a zdravou svačinku, která vám zabere pouhých 5 minut? Zkuste tento mug cake s borůvkami a kolagenem! Je to lahodný a jednoduchý dezert, který vám dodá energii a zároveň podpoří zdraví kloubů a pokožky

V hrnečku smíchejte 4 lžíce ovesných vloček, 2 lžíce špaldové mouky, ½ lžičky prášku do pečiva a ¼ lžičky skořice. V samostatné misce rozšlehejte 1 vejce se 3 lžícemi mléka a 1 lžící medu. Přilijte mokré ingredience k suchým ingrediencím v hrnečku a důkladně promíchejte. Vmíchejte do těsta kolagen a lyofilizované borůvky a vložte hrnek do mikrovlnné trouby. Pečte na nejvyšší výkon po dobu 1-2 minut, dokud mug cake nebude hotový. Po vyndání z mikrovlnky nechte mug cake chvíli vychladnout a můžete se do něj pustit. Přejeme dobrou chuť!

 

Co si z článku odnést?

Kolagen je bílkovina nacházející se v těle, která je nezbytná pro zdraví pleti, vlasů, nehtů, kostí a kloubů. Od 25. roku života přirozená produkce kolagenu v těle klesá, a proto je vhodné dodávat tělu kolagen prostřednictvím doplňků stravy. Na našem eshopu naleznete 3 druhy kolagenu bez příchutě a to konkrétně veganský, vepřový a mořský, které jsou v hydrolyzované formě, aby vám zajistili tu nejvyšší možnou vstřebatelnost a účinnost. Výhodou kolagenu bez příchutě je jeho neutrální příchuť, díky které si můžete prášek přimíchat do oblíbených nápojů či pokrmů bez toho, aniž byste narušili jejich chuť. Vepřový, rybí i veganský kolagen přináší vašemu tělu mnoho benefitů, a proto záleží čistě na vašich preferencích, který z kolagenů zvolíte

Mezi kolagenem s příchutí a bez příchutě není rozdíl. Jedná se pouze o vaši individuální preferenci a o preference způsobu užívání. Pokud jste zastánci doplňků stravy s příchutí, vyzkoušejte ochucené kolagenové drinky nebo sáhněte po jednom z nejsilnějších kolagenů na trhu - našem premium kolagenu

Kolagen bez příchutě můžete v kuchyni využít na několik způsobů. Všechny recepty jsou velmi rychlé, jednoduché a zároveň vynikající! Připravte si lahodné nápoje v podobě ledového čaje, smoothie nebo našlehané kávy s kolagenem. Vyzkoušejte také nepečenou a zdravou svačinku v podobě brownies a tyčinek s kolagenem nebo si na snídani nachystejte borůvkový mug cake či rychlou ovesnou kaši, která se vám připraví přes noc. Přejeme dobrou chuť. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Doplňky stravy Péče o tělo Péče o vlasy Péče o pleť

Proč je hořčík tak důležitý? Kdy ho nejlépe užívat, ať má co největší účinek?

Proč je hořčík tak důležitý? Kdy ho nejlépe užívat, ať má co největší účinek?

Ačkoliv je hořčík neboli magnesium minerál nezbytný pro lidské tělo, většina populace trpí jeho deficitem. Hořčík se stará o lidský organismus hned v několika ohledech a pokud chcete být zdraví, měli byste dbát na jeho dostatečný denní příjem. Proč je magnézium tak důležité a jak z něj vytěžit co nejvíce benefitů pro vaše tělo se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení tohoto článku.

 

Co je hořčík neboli magnesium a proč je důležitý?

Hořčík je minerál nacházející se v kostech, svalech, orgánech a tekutinách v těle. Ačkoliv hořčík tvoří jen 2 % hmotnosti lidského těla, je nezbytný pro:

- produkci energie

- funkci svalů a nervů

- zdraví kostí

- regulaci krevního tlaku

- funkci imunitního systému

- zdraví srdce

- zdraví mozku

- zdraví prostaty

 

Jak se projevuje nedostatek hořčíku v těle? 

Nedostatek hořčíku je poměrně běžný, a to i u lidí, kteří konzumují zdravou stravu. Studie 1. LF Univerzity Karlovy a FN Hradec Králové z roku 2013 zjistila, že nedostatkem hořčíku trpí každý třetí člověk. Mezi příznaky nedostatku hořčíku patří:

- únava

- svalové křeče

- slabost

- zvýšená dráždivost

- deprese

- úzkost

- vysoký krevní tlak

- nespavost

- nepravidelná srdeční frekvence

 

 

Kdy má vaše tělo zvýšenou potřebu hořčíku?

Dbát na zvýšený příjem hořčíku byste měli, pokud se potýkáte s nadměrným stresem, máte zvýšenou fyzickou námahu, více se potíte a konzumujete alkohol a tučná jídla. Přijímat hořčík ve vyšší míře by měly také těhotné a kojící maminky a osoby nad 45 let

 

Hořčík v potravinách

Nejvíce hořčíku obsahují:

- dýňová semínka 

- slunečnicová semínka

- lněná semínka

- mandle 

- pšeničné a žitné klíčky

- kešu 

banány 

- hořká čokoláda

- špenát

Jak je uvedeno výše, hořčík se nachází v například v oříšcích a semínkách, ovoci nebo listové zelenině, ale i přes to, že se stravujete zdravě, můžete trpět nedostatkem magnesia

I když výše uvedené potraviny konzumujete často, hořčík obsažený v potravinách tělu dodává jen minimální množství hořčíku, a proto je vhodné magnesium doplňovat také formou doplňků stravy, abyste si zajistili jeho denní dostatečný přísun.

 

V jaké formě je nejlepší hořčík?

Hořčík se vyskytuje v různých formách, které se liší svou vstřebatelností. Nejlépe vstřebatelný je hořčík ve formě citrátu, bisglycinátu, malátu, taurátu nebo treonátu. Mezi hůře vstřebatelné formy patří oxidy a chloridy hořčíku.

 

Organické vs. anorganické formy hořčíku

Organické formy hořčíku jsou vázány na organické sloučeniny, jako je citrát, glycinát, taurát, malát nebo treonát. Tyto formy jsou obecně lépe vstřebatelné a šetrnější k žaludku než anorganické formy.

Anorganické formy hořčíku  se vyskytují ve sloučeninách s anorganickými prvky, jako je oxid hořčíku (MgO), chlorid hořčíku (MgCl2) nebo sulfát hořčíku (MgSO4). Tyto formy bývají levnější, ale jejich vstřebatelnost je horší a mohou dráždit žaludek. Pro doplnění hořčíku do těla jsou anorganické formy nevhodné, protože jsou málo účinné a navíc mohou způsobovat zdravotní potíže

 

Nejčastější a nejlepší formy hořčíku v doplňcích stravy

Citrát hořčíku je dobře vstřebatelná a snadno stravitelná forma, ideální pro akutní potíže s nedostatkem hořčíku.

Glycinát (bisglycinát) hořčíku je jemný k žaludku a na tělo působí relaxačními účinky. Je vhodný pro dlouhodobé užívání a také pro podporu klidného spánku.

Taurát hořčíku je vhodný pro zdraví cév a ozdravení celého kardiovaskulárního systému. 

Malát hořčíku je dobře vstřebatelnou formou, která dodává energii a zmírňuje únavu.

Treonát dobře vstřebatelná forma hořčíku, která je vhodná pro zlepšení spánku, zvýšení pozornosti a redukci stresu a pocitů úzkosti. 

 

 

Těmto formám hořčíku se raději vyhněte

Oxid hořčíku bývá levnější, ale zato méně vstřebatelná forma, která může dráždit žaludek.

Chlorid hořčíku má detoxikační a protizánětlivé účinky, ale je užitečný zejména pro vnější použití (např. koupele).

Sulfát hořčíku se používá spíše v průmyslu než v doplňcích stravy.

 

Co zhoršuje vstřebatelnost hořčíku? 

Vstřebatelnost hořčíku může ovlivnit strava a životní styl, nadměrný příjem alkoholu, kávy a rafinovaných cukrů. Za úbytkem hořčíku v těle a jeho horší vstřebatelností může stát také chronický stres nebo některé léky.

 

Jak rychle doplnit magnesium?

Bohatými zdroji hořčíku jsou zelená listová zelenina, ořechy, semena, luštěniny, celozrnné produkty a tmavá čokoláda.

Pomocí doplňků stravy, ale je důležité vybrat si kvalitní a dobře vstřebatelné formy hořčíku - nejlépe tedy citrát, glycinát nebo malát. 

Pravidelný pohyb, dostatek spánku a zvládání stresu mohou pomoci zvýšit hladinu hořčíku v těle.

 

Doporučená denní dávka hořčíku

Optimální denní dávka magnesia závisí na pohlaví a věku. Obecně lze říci že:

- doporučená denní dávka u žen je 300-350 mg 

- doporučená denní dávka u mužů je 400-450 mg

- doporučená denní dávka u dětí je do 250 mg, přičemž dětem do 3 let se doporučuje maximálně 80 mg hořčíku denně a dětem ve věku 4-8 let maximálně 130 mg

 

Kdy užívat hořčík ráno nebo večer?

Ideální doba pro užívání hořčíku závisí na individuálních potřebách a cílech. Obecně však lze říci, že malát hořčíku je ideální užívat ráno pro maximalizaci jeho povzbuzujících účinků, které vám dodají dostatečnou energii. Bisglycinát je zase vhodné užívat odpoledne a večer, protože vám pomůže s regenerací a snížením stresového hormonu kortizolu. Navíc tato forma magnesia na tělo působí uklidňujícími účinky a může vám pomoci také s klidnějším spánkem. Treonát je rovněž vhodné užívat až večer nebo před spaním, protože působí uklidňujícím účinkem na mozek i nervovou soustavu

Výše uvedené informace jsou spíše doporučujícího charakteru a vše se odvíjí od vašich individuálních potřeb. Snažte se však užívat hořčík těsně před jídlem nebo po něm a vyhněte se užívání hořčíku nalačno.  Pokud užíváte jiné léky, je důležité hovořit se svým lékařem o optimálním čase pro užívání hořčíku, aby se předešlo nežádoucím kontraindikacím.

 

Jak dlouho užívat hořčík?

Pro správnou účinnost je důležité užívat magnesium pravidelně a dlouhodobě. Pokud jste zdraví a nemáte problémy s ledvinami, nemusíte se bát předávkování hořčíkem, protože tělo nadbytek hořčíku lehce vyloučí močí

 

VENIRA hořčík neboli magnesium

Na našem e-shopu nabízíme hořčík ve dvou formách - v klasických kapslích nebo shotech, přičemž jsou obě dvě formy magnesia kvalitní a velmi účinné. Záleží tak čistě na vašich individuálních potřebách, po které formě sáhnete. Shoty i kapsle jsou ve formě bisglycinátu, který má skvělou vstřebatelnost, působí uklidňujícím účinkem, pomáhá při křečích a zlepšuje kvalitu spánku. Oba produkty navíc obsahují vitamín B6, který je nezbytný pro správné vstřebávání hořčíku do těla

 

Magnesium shoty

Balení obsahuje 20 ampulí s 375 mg hořčíku v tekuté formě a jsou obohaceny o vitamín B6 pro jeho lepší vstřebatelnost a to až o 80 %. Tekuté magnesium  s příchutí lesních plodů nebo pomeranče vám zpříjemní chuťový zážitek. Ampule jsou malé a skladné, a proto jsou ideální také na cesty. Hořčík ve formě shotů vašemu tělu poskytne 100% doporučenou denní dávku hořčíku a vy se tak nemusíte obávat hypomagnezémie neboli nedostatku hořčíku. Shoty neobsahují přidaný cukr a pomohou vám v boji s únavou a malátností a současně přispějí k vaší psychické pohodě. 

 

 

Hořčíkové kapsle

Kapsle ve formě účinného bisglycinátu dodají vašemu organismu 171 mg hořčíku obohaceného o vitamíny D3 a B6 pro jeho nejlepší možnou vstřebatelnost a účinnost. Jedná se o jednu z nejčistších forem hořčíku s vysokou vstřebatelností a účinností pro tělo. Hořčíkové kapsle přispívají k redukci únavy, odolnosti vůči stresu, urychlují regeneraci svalů, dodávají potřebnou regeneraci a uvolňují napjaté svalstvo. Doplněk stravy navíc neobsahuje cukr, lepek ani laktózu

 

 

K čemu potřebujeme hořčík?

Hořčík hraje klíčovou roli v mnoha procesech v lidském organismu a podporuje zdraví našeho těla v mnoha ohledech. Na co je dobrý hořčík? 

 

1. Podpora funkce svalů a nervů

Hořčík je nezbytný pro aktivaci svalových buněk a jejich kontrakci, a proto může jeho nedostatek vést k únavě, svalovým křečím a slabosti. Současně hraje hořčík důležitou roli v přenosu nervových vzruchů mezi neurony a jeho nedostatečné množství může vést k brnění a mravenčení různých částí těla. Konzumací hořčíku navíc podpoříte relaxaci svalů a pomůžete tak zmírnit svalové napětí a křeče

 

2. Zlepšení spánku

Dostatečný přísun magnesia pomáhá regulovat hladinu melatoninu, hormonu, který řídí spánkový cyklus, usnadňuje usínání, prodlužuje fázi hlubokého spánku a zlepšuje celkovou kvalitu odpočinku. Účinky hořčíku pomáhají zklidnit nervový systém a uvolňovat svaly, čímž usnadňují usínání

 

3. Snížení únavy

Za produkováním energie v buňkách stojí magnesium, které navíc pomáhá přeměňovat potravu na energii a současně reguluje hladinu cukru v krvi, jejíž kolísání může vést k únavě. Pravidelný a dostatečný přísun hořčíku udržuje stabilní hladinu cukru v krvi a pomáhá předcházet vyčerpání. 

 

4. Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Hořčík pomáhá uvolňovat cévní stěny a snižovat tak krevní tlak a hladinu LDL (špatného) cholesterolu v krvi, který je rizikovým faktorem srdečních chorob,  a naopak zvyšovat hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Současně hořčík podporuje správný srdeční rytmus a snižuje riziko srdeční arytmie, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, čímž snižuje riziko diabetu 2. typu a má protizánětlivé účinky, které pomáhají chránit cévy před poškozením.

 

5. Podpora psychického zdraví

Magnesium je nezbytné pro syntézu serotoninu, dopaminu a dalších neurotransmiterů, které hrají klíčovou roli v regulaci nálady a jeho nedostatek tak může způsobovat depresi, úzkost a poruchy spánku. Užíváním hořčíku podpoříte relaxaci vašeho organismu a pomůžete snížit hladinu stresových hormonů, jako je kortizol, který vede k úzkosti, depresi a dalším psychickým problémům. Hořčík je vhodný také pro podporu paměti, koncentraci a učení a jeho nedostatek může vést k poruchám kognitivních funkcí a zpomalení mentálních procesů.

 

6. Zmírnění menstruačních bolestí

Hořčík by měly vyzkoušet všechny ženy, které touží po úlevě od symptomů PMS a menstruačních křečí, protože má relaxační účinky, pomáhá uvolňovat hladké svaly dělohy a reguluje hladinu prostaglandinů, hormonů, které způsobují bolest během menstruace. Navíc zlepšuje průtok krve dělohou, čímž snižuje bolest a diskomfort při menstruaci a PMS. 

 

7. Podpora zdraví kostí a zubů

Vitamin D hraje klíčovou roli ve vstřebávání vápníku z potravy a v udržování silných kostí a zubů. Hořčík pomáhá s aktivací vitamínu D v těle, přímo se podílí na tvorbě kostní hmoty a pomáhá tak předcházet osteoporóze, která je charakteristická řídnutím kostí a zvýšeným rizikem zlomenin. Zároveň magnesium chrání zuby před zubním kazem a paradentózou, má antibakteriální účinky a podporuje zdravé dásně.

 

8. Zlepšení regulace cukru v krvi

Hořčík je nezbytný pro sekreci inzulinu, který umožňuje glukóze z potravy vstoupit do buněk a využít ho jako zdroj energie. Nízká hladina hořčíku v krvi může vést k poruše sekrece inzulinu a k nárůstu hladiny cukru v krvi. Hořčík pomáhá zvyšovat citlivost buněk na inzulín, čímž usnadňuje vstřebávání glukózy do buněk. Nízká citlivost buněk na inzulín může vést k inzulinové rezistenci, která je předstupněm diabetu 2. typu. Hořčík se podílí také na metabolismu glukózy v buňkách a pomáhá tak snižovat hladinu cukru v krvi.

 

9. Posílení imunitního systému

Magnesium je nezbytné pro aktivaci bílých krvinek, které jsou klíčové pro boj s infekcemi a svými protizánětlivými účinky pomáhá snižovat zánět v organismu, který by mohl oslabit imunitní systém a zvýšit riziko rozvoje infekcí.

 

10. Zmírnění bolesti hlavy

Tento minerál také pomáhá uvolňovat svaly hlavy a krku, které bývají příčinou migrény a zároveň se podílí na regulaci neurotransmiterů, serotoninu a dopaminu, které ovlivňují vnímání bolesti. Nedostatek hořčíku může vést k nerovnováze neurotransmiterů a zvýšené náchylnosti k bolestem hlavy. Protizánětlivé účinky magnesia mohou pomoci zmírnit zánět cév v mozku, který bývá rovněž častou příčinou migrény a dalších typů bolestí hlavy. Současně hořčík pomáhá zlepšovat průtok krve mozkem, čímž snižuje riziko bolestí hlavy způsobených jeho špatným prokrvením.

 

6 zajímavostí o hořčíku

1. Věděli jste, že hořčík byl pojmenován po starověké řecké oblasti Magnesia? Právě tam se v minerálních pramenech našly sloučeniny hořčíku.

2. Hořčík hraje důležitou roli i v lidské historii. Používal se v ohňostrojích k dosažení oslnivě bílého světla, a to už od 17. století.

3. V medicíně se hořčík používá k léčbě migrény, svalových křečí a astmatu.

4. Hořčík je důležitý pro zdravé fungování lidského mozku a může hrát roli v paměti a učení.

5. Magnesium se také používá v kosmetických produktech pro vlasy, jelikož posiluje vlasové folikuly a podporuje růst vlasů.

6. Hořčík hraje důležitou roli v péči o pleť, protože pomáhá regulovat produkci kožního mazu, předcházet akné, ekzémům a podporuje hojení ran.

 

Co si z článku odnést?

Hořčík neboli magnesium je minerál, který je nezbytný pro produkci energie, funkci svalů a nervů, zdraví kostí, regulaci krevního tlaku, správnou funkci imunitního systému a zdraví srdce, mozku nebo prostaty. Důležitý je také pro klidný spánek, snížení stresu a vyčerpání, zmírnění bolesti hlavy a menstruačních bolestí nebo pro zdraví prostaty. Nejúčinnějšími formami hořčíku v doplňcích stravy jsou bisglycinát, malát, taurát, citrát nebo treonát, které se liší svými účinky, a proto je důležité, čeho chcete užíváním hořčíku primárně dosáhnout. Vyhněte se málo účinným formám v podobě oxidů, chloridů a sulfátů hořčíku, které vám navíc mohou způsobit zažívací potíže. 

Vsaďte na kvalitu v podobě bisglycinátu hořčiku a vyzkoušejte hořčíkové kapsle nebo shoty s příchutí lesních plodů či pomeranče. Kapsle obsahují kromě 171 mg hořčíku v každé denní dávce také vitamíny D3 a B6 pro ještě lepší účinnost a vstřebatelnost. Magnesium shoty obsahují až 375 mg hořčíku v denní dávce a díky chelátové vazbě a vitamínu B6 vašemu tělu rychle a účinně dodají všechny potřebné látky. 

Nebojte se investovat do svého zdraví a dopřejte svému tělu dostatek tolik potřebného hořčíku. Váš organismus vám za to poděkuje!

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Péče o tělo

Jak zvládnout PMS (Premenstruační syndrom)? Vše, co potřebujete vědět - kompletní průvodce.

Jak zvládnout PMS (Premenstruační syndrom)? Vše, co potřebujete vědět - kompletní průvodce.

Premenstruační neboli PMS syndrom dokáže ženy pořádně potrápit. Doprovází ho celá řada nepříjemných fyzických i psychických PMS symptomů, které ženám otáčejí život vzhůru nohama a omezují je v každodenním fungování. Pokračujte ve čtení článku a dozvíte se efektivní tipy, jak se s PMS vypořádat a navodit si fyzickou i psychickou pohodu

 

 

Co je to PMS neboli premenstruační syndrom? 

PMS je soubor symptomů, které se u žen objevují v týdnech před menstruací. Tyto symptomy jsou způsobeny hormonálními změnami, které se v organismu ženy odehrávají během menstruačního cyklu.

 

Fyzické symptomy PMS

- bolesti břicha 

- bolesti zad a hlavy

- únava

- nafouknutí břicha

- citlivost prsou

- akné

- změny chuti k jídlu, zvýšená chuť k jídlu 

- zácpa nebo průjem

 

Psychické symptomy PMS

- podrážděnost

- úzkost

- deprese

- změny nálad

- poruchy spánku

- nízké sebevědomí

 

 

Proč dochází k PMS?

Hlavní příčinou PMS jsou hormonální změny, které se v organismu ženy odehrávají během menstruačního cyklu. Hladiny estrogenu a progesteronu kolísají a dochází k ovulaci, což spouští řadu fyziologických procesů, které vedou k typickým symptomům PMS.

 

Vliv estrogenu na PMS

Před ovulací hladina estrogenu stoupá a po ovulaci prudce klesá. Tento pokles může vést k bolestem hlavy, únavě, podrážděnosti a změnám nálad. Současně estrogen ovlivňuje zavodňování v organismu a jeho pokles může vést k nafouknutí břicha, otokům končetin a citlivosti prsou.

 

Progesteron a jeho vliv na premenstruační syndrom

Progesteron má uklidňující účinky, ale současně může způsobovat bolesti břicha, zácpu a akné. V některých případech může být příčinou nepříjemného PMS právě nízká hladina progesteronu, což může zároveň vést k silným bolestem břicha, nepravidelné menstruaci a změnám nálady.

 

Dejte své hormony do rovnováhy a zmírněte projevy PMS

PMS a menstruace jsou přirozenou součástí každé ženy, ale pomocí správných doplňků stravy můžete zmírnit projevy PMS a prožít toto období bez nepříjemných příznaků a bolesti. Pro maximální účinek je nezbytné kapsle užívat pravidelně a dlouhodobě

 

VENIRA MENSTRUACE KAPSLE

VENIRA menstruace kapsle s obsahem 600 mg pivoňky lékařské a dalších 4 účinných složek včetně srdečníku, drmku obecného a kontryhelu, vám pomohou eliminovat nepříjemné pocity spojené s PMS a menstruací. Navíc ulevují od bolesti v podbřišku a minimalizují náladovost spojenou s premenstruačním syndromem. Kapsle jsou určeny všem ženám, které trápí nepravidelná nebo bolestivá menstruace a nepříjemné příznaky PMS

Pokud toužíte po harmonickém menstruačním cyklu bez zbytečných bolestí, kapsle pro menstruaci jsou pro vás jasnou volbou, protože byly navrženy tak, aby poskytovaly ženám podporu v každé fázi cyklu nehledě na věk. Navíc vám pomohou optimalizovat hladinu ženských hormonů v těle, upravit nepravidelný menstruační cyklus přírodní formou a zatočit s náladovostí spojenou s PMS či menstruací a vy tak budete moct prožít celé menstruační období v psychickém i fyzickém komfortu

 

 

VENIRA KAPSLE PRO HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHU

Kapsle VENIRA pro hormonální rovnováhu obsahují 400 mg extraktu zeleného ovsa a dalších 5 účinných látek včetně meduňky lékařské, včelího pylu a mateří kašičky, které regulují hladiny progesteronu i estrogenu v těle a pomáhají tak ženám, které trpí hormonální nerovnováhou například po ukončení užívání antikoncepce. Současně působí příznivě na zdravou funkci reprodukčního systému a přispívají k emoční rovnováze u žen

Pokud vás trápí velké výkyvy nálad způsobené hormonální nerovnováhou a necítíte se ve své kůži, tento doplněk stravy je určen přesně pro vás, protože obsahuje 6 účinných složek, které vám pomohou s výkyvy nálad, nespavostí, únavou a nedostatkem energie. 

Kapsle si poradí také s akné, které je způsobeno rozhozenými hormony a také vám budou nápomocné, pokud se potýkáte s hormonálními poruchami například se syndromem polycystických vaječníků. Přírodní VENIRA kapsle zatočí i s návaly horka, stresem a pocity vypětí či podrážděnosti. Doplněk stravy je navíc obohacen o včelí pyl, který je účinných pomocníkem při potížích s reprodukčním zdravím.

 

Další doplňky stravy, které mohou pomoci v boji s PMS

Kapsle pro menstruaci i hormonální rovnováhu jsou navrženy tak, aby obsahovaly všechny potřebné vitamíny účinné látky pro optimální hladinu hormonů v těle a současně podpořily hladší průběh PMS i celého menstruačního cyklu, ale můžete vyzkoušet také bylinu v podobě macy peruánské, která se stará o ustálení hormonů, reguluje jejich optimální rovnováhu v období menstruace a může být účinná také při menopauze

Další účinnou bylinkou je ashwagandha, která snižuje stresové hormony a může tak zmírňovat projevy PMS jakými jsou bolest nebo nespavost. Dbejte také na dostatečný přísun hořčíku, který pomůže zmírnit nadýmání a další projevy PMS.

Důležité je zmínit, že pro správný účinek je důležité všechny výše uvedené produkty užívat dlouhodobě a pravidelně. 

 

Tipy pro boj s PMS

VENIRA kapsle pro menstruaci i hormonální rovnováhu jsou skvělou volbou pro boj s nepříjemnými důsledky hormonální nerovnováhy a jsou sestaveny přesně tak, aby ženám pomohly snižovat diskomfort spojený s menstruačním cyklem. Existují však i další způsoby, jak podpořit hladký průběh PMS a celé menstruace, a proto vyzkoušejte dalších 6 tipů pro boj s nepříjemným PMS a sledujte, jaký vliv budou mít na vaše tělo.

1. Spěte, relaxujte a nestresujte se 

Mezi nejdůležitější nástroje v boji proti PMS patří relaxace, protože stres a úzkost zhoršují symptomy PMS, a proto je důležité naučit se odpočívat a najít klid v mysli i těle. Relaxace také pomáhá snížit hladinu stresových hormonů, jako je kortizol, který ovlivňuje závažnost PMS symptomů. 

Napjaté svaly mohou vést k bolestem břicha a zad, a proto je důležité provádět relaxační techniky, jako je jóga nebo protahování, které pomáhají uvolnit svaly, zmírnit bolest a pomáhají usnout snadněji a hlouběji. Současně relaxace podporuje produkci hormonů štěstí, jako je serotonin a dopamin, které zlepšují náladu a zmírňují úzkost a podrážděnost. 

Kromě jogy, meditace, teplé koupele, poslechu hudby nebo procházky v přírodě vám s relaxací a snížením stresu mohou pomoci také kapsle ženská harmonie, které jsou navrženy přesně tak, aby příznivě působily na redukci stresu, podpořily relaxaci a uvolnily mysl u žen

 

2. Zkuste se hýbat

Pravidelná fyzická aktivita pomáhá zmírnit bolesti, zlepšuje náladu a podporuje celkové zdraví. Zaměřte se na aerobní cvičení, jako je chůze, běh, plavání nebo tanec. I lehký pohyb, jako je protahování nebo jóga, vám může pomoci cítit se lépe.

Trávení času v přírodě má prokazatelně relaxační a antidepresivní účinky, a proto se projděte v parku nebo v lese a spojte příjemné s užitečným.

 

3. Dejte si pozor na kofein

Kofein stimuluje nervový systém a může zhoršovat úzkost, podrážděnost a změny nálad, které jsou typické pro PMS a současně může způsobovat nespavost, která je u žen s PMS běžná. Konzumace kofeinu může vést k dehydrataci, která zhoršuje křeče a bolesti břicha. Snažte se omezit pití kávy, čaje, coly a dalších nápojů obsahujících kofein. Pokud si bez kávy nedokážete představit den, zkuste ji nahradit bezkofeinovou variantou nebo bylinnými čaji.

 

4. Vyhněte se alkoholu

Alkohol může zhoršovat úzkost, podrážděnost a změny nálad, které jsou typické pro PMS. Současně narušuje spánkový režim, zhoršuje bolesti břicha a zhoršuje premenstruační akné, a proto se v období před menstruací alkoholu raději úplně vyhněte.

 

 

5. Pijte dostatek vody a bylinkových čajů

Dostatečný příjem tekutin pomáhá hydratovat organismus a zmírňuje symptomy PMS, které jsou spojeny s dehydratací. Voda a bylinkové čaje pomáhají uvolnit svaly a zmírnit bolesti břicha a křeče

Snažte se vypít denně alespoň 2 litry vody. Můžete si s sebou nosit láhev s vodou a pít ji po celý den.

Vyzkoušejte bylinky s uklidňujícími účinky jako heřmánek, levandule, meduňka, máta peprná, dobromysl nebo kozlík lékařský, které patří mezi bylinky s uklidňujícími a relaxačními účinky. Připravte si bylinkové čaje z čerstvých bylin nebo si kupte sušené byliny v lékárně nebo obchodě se zdravou výživou. 

Vyhýbejte se slazeným nápojům, jako jsou limonády a džusy, obsahují mnoho cukru, který může symptomy PMS zhoršovat.

 

6. Omezte sůl

Nadměrný příjem soli vede k zadržování vody v organismu, což může způsobovat otoky, zvětšení břicha a celkový pocit těžkosti. Sůl zvyšuje krevní tlak, což může zhoršovat bolesti hlavy a únavu, které jsou typické pro PMS. Všímejte si, kolik soli denně konzumujete. Doporučený denní příjem soli pro dospělé je 5 gramů, ale ideálně bychom se měli pohybovat spíše kolem 3 gramů.

Snížení příjmu soli je důležité pro celkové zdraví a pohodu a může vám výrazně pomoci zmírnit symptomy PMS. Přechod na stravu s nízkým obsahem soli může trvat nějakou dobu, ale s trochou snahy se vám to podaří. Nebojte se experimentovat s různými bylinkami a kořením, abyste našli chutné a zdravé alternativy soli.

 

Co si z článku odnést?

Premenstruační syndrom neboli PMS je součástí ženského cyklu a doprovází ho celá řada nepříjemných fyzických i psychických projevů. Pro zmírnění PMS symptomů a hladší průběh menstruace vyzkoušejte VENIRA menstruace kapsle, které pomohou zajistit harmonický menstruační cyklus bez zbytečné bolesti. Spolehnout se můžete také na VENIRA kapsle pro hormonální rovnováhukteré dají vaše hormony do optimální rovnováhy a pomohou zatočit s výkyvy nálad a dodají vám dostatek energie pro zvládnutí nejen celého menstruačního cyklu.

Kromě pravidelného užívání přírodních doplňků stravy můžete vyzkoušet další tipy v podobě dostatečné relaxace, pohybu, vyhýbání se nadměrnému alkoholu, kofeinu a soli a pití vody a bylinkových čajů. PMS dokáže ženám znepříjemňovat život, ale s výše uvedenými tipy se vám může podařit jeho projevy zvládnout a vy tak můžete prožít klidnější a komfortnější menstruační cyklus.

Nezapomínejte, že každá žena je jiná a to, co funguje pro jednu ženu, nemusí fungovat pro druhou. Experimentujte s různými tipy a najděte si ten, který vám vyhovuje nejlépe. Pokud máte silné a vyčerpávající symptomy PMS, které ovlivňují váš běžný život, neváhejte se obrátit také na svého lékaře.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Ženské zdraví Doplňky stravy

Rybí neboli mořský kolagen, kompletní průvodce

Rybí neboli mořský kolagen, kompletní průvodce

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co dělá vaši pleť tak hebkou a pružnou, vaše vlasy tak silné a lesklé a vaše nehty tak pevné? Odpověď se skrývá v kolagenu, bílkovině, která tvoří základní stavební kámen pojivových tkání. S věkem se však produkce kolagenu v našem těle zpomaluje, a to se odráží na vzhledu i zdraví pleti, vlasů a nehtů, a proto je důležité pravidelně tělu kolagen dodávat ve formě doplňků stravy. Existuje hned několik typů kolagenu - rybí, hovězí a vepřový. Váháte, jaký kolagen si zvolit? Pokud se chcete zorientovat v jejich výhodách a odlišnostech a současně se dozvědět o populárním mořském kolagenu, pokračujte ve čtení článku.

Co je to kolagen?

Kolagen je bílkovina, která se nachází v pojivových tkáních celého lidského organismu. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina v lidském těle a hraje klíčovou roli v mnoha důležitých funkcích těla. Kolagen zajišťuje pevnost a elasticitu kostí, chrupavek, vazů, šlach a kůže. Podílí se také na hojení ran a regeneraci tkání. Ačkoliv si naše tělo dokáže kolagen vyrábět samo, s postupujícím věkem množství kolagenu v těle ubývá. Pro zachování pevné, hladké a pružné pokožky a pro zdraví vlasů, nehtů a kostí je vhodné užívat kolagen ve formě doplňků stravy a to buď ve formě drinků, kapslí, tablet nebo cucavých bonbonů ve tvaru srdíček ideálně od 25. roku života.

 

Funkce kolagenu v těle

Kolagen dodává pevnost a odolnost kostem, chrupavkám, šlachám, vazům a kůži a pomáhá tak udržovat tvar těchto tkání, přičemž jim umožňuje plnit jejich mechanické funkce. Hojí rány, aby se na nich mohla tvořit nová tkáň. Tvoří důležitou součást keratinu, bílkoviny, ze které jsou složeny vlasy a nehty a pomáhá je tak udržet silné a zdravé. Funguje jako důležitá součást chrupavky, která tlumí nárazy a chrání klouby, čímž pomáhá předcházet artritidě a dalším degenerativním onemocněním kloubů. Důležitou funkci zastává při hydrataci kůže, protože váže vodu a dodává pleti plnost a elasticitu.

 

Typy a dělení kolagenu

V současnosti je známo více než 27 typů kolagenu, které se liší strukturou, vlastnostmi a funkcemi, přičemž nejdůležitější je kolagen typu 1, který představuje 90 % kolagenu v organismech. Najdeme ho v pokožce, kostech, zubech i šlachách. Dalším důležitým typem je kolagen typu II, který se rovněž nachází v chrupavkách a podporuje naše klouby. Třetí typ skupiny kolagenů najdeme ve svalech, tepnách a v orgánech. Rohovku, kůži a vlasy tvoří kolagen 4. typu

 

Jaké existují formy kolagenu v doplňcích stravy a kosmetice?

 

Kolagen v prášku

- nejpopulárnější forma kolagenu 

- snadno se rozpouští ve vodě, v džusu nebo smoothie

- rychle se vstřebává, a proto je ideální pro všechny, co chtějí užívat kolagen co nejrychleji a nejefektivněji

- můžete si ho pořídit buď v doze s odměrkou nebo v sáčcích

- podle svých preferencí si můžete zvolit kolagen bez příchutě nebo s příchutí

 

Kolagen jako kapsle

- pohodlná a přenosná forma

- snadno se polykají

- dávkování je předem odměřeno

- vhodné pro osoby, které nemají rády kolagen v prášku

 

Kolagenové tablety

- další pohodlná a přenosná forma

- snadno se polykají

- dávkování je předem odměřeno

- mohou obsahovat další přísady, jako jsou vitamíny nebo minerály

 

Kosmetika s kolagenem

- kolagen se nachází v krémech, sérech a maskách na obličej

- aplikuje se lokálně na kůži

- účinně hydratuje a zpevňuje pokožku

 

 

Jak se projevuje nedostatek kolagenu v těle?

Nedostatek kolagenu v těle se může projevovat celou řadou příznaků, které ovlivňují různé části organismu. Pokud vás trápí hluboké vrásky a ochablá kůže, může být na vině právě nízká hladina kolagenu v těle, protože je to právě on, kdo se stará o elasticitu a pevnost kůže. Za suchou, šupinatou a svědivou pokožkou náchylnou k pomalejšímu hojení a většímu riziku vzniku jizev může rovněž nízká hladina kolagenu. Pokud vás trápí bolest, ztuhlost a snížení rozsahu pohybu v kloubech, zvažte užívání doplňků stravy s kolagenem, které vám pomohou tyto potíže zmírnit či úplně zredukovat a zároveň snížit riziko rozvoje artritidy, degenerativního onemocnění kloubů nebo předejít zvýšenému riziku zlomenin. To, že máte nedostatek kolagenu v těle, pocítíte také na svých vlasech, které se mohou začít lámat, třepit a pomaleji růst.

Co je to rybí neboli mořský kolagen?

Rybí kolagen, známý také jako mořský kolagen, je typ kolagenu získaný z kůže a kostí ryb, nejčastěji lososa, tilapie a tresky a je tvořen převážně kolagenem typu I. a II. nacházejícími se nejčastěji v kostech a chrupavkách. Díky své nízké molekulové hmotnosti a rychlé vstřebatelnosti tak představuje vysoce biologicky dostupnou variantu kolagenu vhodnou pro zdraví pokožky a vlasů.

 

Důležité vlastnosti rybího kolagenu

Nižší molekulová hmotnost: Rybí kolagen má oproti hovězímu a vepřovému kolagenu menší molekuly, které se lépe vstřebávají do organismu a pronikají hluboko do kožní tkáně.

Vysoký obsah prolinu a hydroxylysinu: Tyto aminokyseliny podporují produkci kolagenu v organismu a zvyšují jeho biodostupnost.

Hypoalergenní: Rybí kolagen je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou, jelikož je méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci.

Rybí vs. hovězí vs. vepřový kolagen 

Všechny typy kolagenu - rybí, hovězí i vepřový - přinesou vašemu tělu spoustu prospěšných aktivních látek a pomohou vám ke zdraví a kráse. Volba typu kolagenu závisí pouze na vašich individuálních potřebách a preferencích. Každý druh kolagenu nabízí pro vaše tělo značné výhody a pomůže vám ke zdravým a krásným vlasům, nehtům, pleti a kostem

 

Rybí kolagen

Kolagen vhodný na pleť: Díky menším molekulám se snadno a rychleji vstřebává a proniká hluboko do kožní tkáně. Zajišťuje hydrataci, elasticitu a pevnost pleti, redukuje vrásky a jemné linie.

Podporuje vlasy a nehty: Posiluje vlasy a nehty, zabraňuje jejich lámání a třepení.

Vhodný pro citlivou pokožku: Hypoalergenní vlastnosti minimalizují riziko alergické reakce.

Podporuje hojení ran: Zrychluje a zefektivňuje hojení ran.

 

Hovězí kolagen

Ideální pro klouby a kosti: Vysoký obsah prolinu a glycinu stimuluje tvorbu chrupavky a kostní hmoty, čímž zmírňuje bolest a ztuhlost kloubů a zároveň snižuje riziko osteoporózy.

Obsahuje více chondroitinu a glukosaminoglykanů: Podporuje zdraví kloubní chrupavky a snižuje zánět.

Bohatý na kolagen typu IV: Je důležitý pro zdraví cév a střevní stěny.

Vepřový kolagen

Všestranné použití: Je vhodný pro pleť, vlasy, klouby i kosti.

Obsahuje kolagen typu I, III a IV: Podporuje různé funkce organismu, od elasticity kůže až po zdraví kostí.

Bohatý na elastin: Zajišťuje elasticitu a pevnost pojivových tkání.

 

Všechny druhy kolagenu mají spoustu benefitů pro vaše tělo. Záleží tedy čistě na vašich preferencích. Pokud jste pesco-vegetarián a do jídelníčku zařazujete pouze ryby, mořský kolagen pro vás bude ten pravý. Pokud chcete dosáhnout zdravějšího vzhledu pleti, hloubkově hydratované pokožky a snížení hloubky vrásek, rovněž sáhněte po mořském kolagenu. Pokud vám jde primárně o zlepšení zdraví střev, kloubů a zvýšení vaší vitality a síly, zvolte si vepřový nebo hovězí kolagen

 

 

VENIRA mořský kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť

Ještě váháte, jestli mořský neboli rybí kolagen vyzkoušet? Přečtěte si všechny jeho výhody a benefity, které vašemu tělu, vlasům, nehtům i pleti přinese.

 

1. Skvěle se vstřebává

Ačkoliv se vepřový i hovězí kolagen skvěle vstřebávají, mořský kolagen má až 1,5x vyšší vstřebatelnost a to díky své nejmenší velikosti částic a nejnižší molekulové hmotnosti, které mu umožňují snadnější procházení střevní stěnou do krve a zajišťují tak rychlejší výživu tkání

 

2. Má anti-aging schopnosti

Mořský kolagen obsahuje až 4 000 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného mořského kolagenu Naticol®, který příznivě působí na vzhled a výživu pokožky. Navíc obsahuje kyselinu hyaluronovou, která pomáhá vyplňovat jemné linky a vrásky a stará se o hydrataci pleti. Vitamín C obsažený v rybím kolagenu podpoří rychlejší vstřebávání kolagenu a postará se tak o viditelnost účinků kolagenu na pokožce, vlasech i nehtech

 

3. Vyživuje klouby a vazy

Kolagen je hlavní bílkovinou chrupavky, tkáně, která pokrývá konce kostí v kloubech a tlumí nárazy. Rybí kolagen obsahuje specifické aminokyseliny, jako je prolin a hydroxylysin, které stimulují produkci chrupavky v organismu. Dostatečná produkce chrupavky je nezbytná pro zdravé a funkční klouby. Současně má mořský kolagen také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat zánět v kloubech a zmírňovat bolest a ztuhlost a zároveň podporuje produkci kolagenu ve vazech, čímž zvyšuje jejich elasticitu a snižuje riziko zranění. Zároveň stimuluje produkci synoviální tekutiny, čímž zlepšuje lubrikaci kloubů a snižuje jejich tření.

 

4. Podpoří zdraví a krásu nehtů, vlasů i pleti

Rybí kolagen obsahuje specifické aminokyseliny, prolin a hydroxylysin, které stimulují tvorbu vlastního kolagenu v organismu, což vede k pevnějším nehtům, odolnějším vlasům a pleti s menším počtem vrásek. Zároveň má schopnost vázat vodu, čímž hydratuje pokožku zevnitř i zvenku. Hydratovaná pleť je pružná, hebká a méně náchylná k tvorbě vrásek. Hydratace vlasů a nehtů je důležitá pro jejich zdravý vzhled a odolnost.

 

5. Obsahuje kyselinu hyaluronovou, MSM, vitamin C a dalších 6 aktivních složek

Vitamín C obsažený v rybím kolagenu pomáhá s lepším vstřebáváním kolagenu a zároveň podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle. Mořský kolagen zároveň obsahuje kyselinu hyaluronovou, která se stará o hydrataci pokožky, její pružnost a pevnost a podílí se na vyhlazování jemných vrásek a linek. Dále obsahuje metylsulfonylmetan neboli MSM, organickou síru, která se přirozeně vyskytuje v zelenině, ovoci, obilí nebo mléce. MSM se stará o udržování správného fungování bílkovin, zdraví kloubních a kožních pojivových tkání, vlasů, svalů a nehtů

 

6. Je bez cukru, lepku a laktózy

Neobsahuje cukr, lepek ani laktózu, takže si benefitů rybího kolagenu můžete užívat také v dietě, při celiakii nebo laktózové intolerancí

 

7. Je vhodný pro citlivou pokožku

Jeho hypoalergenní vlastnosti minimalizují riziko alergické reakce, a proto je mořský kolagen vhodný také pro velmi citlivou pleť

 

8. Můžete ho kombinovat s kapslemi pro vlasy, nehty, pleť

Ať už se jedná o jakýkoliv typ instantního kolagenového drinku, doporučujeme jej užívat současně s VENIRA kapslemi pro vlasy, nehty a pleť. Složení kolagenů ve formě prášku i kapslí bylo vyvinuto tak, aby vzájemně zesilovaly svůj účinek. Pokud budete užívat kapsle i kolagen ve formě prášku současně, dejte si drink kdykoliv v průběhu dne a kapsle užívejte každé ráno a večer, a to ideálně před, během nebo těsně po jídle, aby se díky nastarovanému trávení lépe vstřebaly všechny aktivní látky kolagenu

 

9. Nemá žádnou příchuť a můžete ho zamíchat do oblíbených jídel

Díky tomu, že rybí kolagen nemá žádnou příchuť, můžete ho užívat spolu se svými oblíbenými nápoji či jídly a oceníte ho, pokud vám dělá problém polykání tablet a kapslí. Jeho užívání je jednoduché a neucítíte v něm žádný rybí podtón. 

Pokud však máte rádi ochucené kolageny, máme pro vás také mořský kolagen s jahodovou příchutí.

 

Jak hydrolyzovaný rybí kolagen správně užívat?

Drink obsahuje celkem 30 dávek, což je kúra na 30 dní. Nasypte jednu odměrku do prázdné sklenice, zalijte 200-500 ml chladné vody, důkladně promíchejte a vyčkejte alespoň 1 minutu. Jeho složení je čistě přírodní, a tak není nutné dělat mezi jednotlivými baleními pauzu. S klidem tak můžete po dobrání jednoho balení plynule navázat dalším.

 

Zařazení rybího neboli mořského kolagenu do jídelníčku 

Venira mořský kolagen je bez příchuti a v kuchyni má proto spoustu možností využití. Přimíchat ho můžete do: 

1. Smoothie: Užívat kolagen můžete i spolu s ovocným smoothie. Ani nepoznáte, že současně s lahodným ovocným drinkem užíváte také kolagen. 

2. Kaše: Přimíchejte si kolagen do své snídaňové kaše. Přidejte vysokoprocentní čokoládu, oříškové máslo a ovoce podle chuti a máte sladkou, chutnou a výživnou snídaní plnou kolagenu, která vám pomůže v cestě za zdravou pletí, vlasy i nehty.

3. Do vody: V teplých dnech si můžete nachystat osvěžující kolagenový drink. Dávku kolagenu vložte do sklenice, přilijte vodu a promíchejte. Následně přidejte kostky ledu a ovoce dle libosti. Voila! Máte připravenou zdravé a osvěžující pití pro horké dny. 

4. Do čaje nebo kávy: Neobejdete se ráno bez své oblíbené kávy nebo čaje? Vychutnejte si své oblíbené ranní nápoje spolu s kolagenem. Jen si dejte pozor, aby nebyly příliš horké. Nepřekračujte teplotu 60 stupňů, aby si kolagen zachoval všechny své aktivní látky.

5. Do všech vašich oblíbených jídel: Kolagen můžete užívat také ve vašich oblíbených pokrmech. Jak už bylo zmíněno výše, dejte si však pozor na teplotu pokrmů z důvodu možné ztráty účinnosti obsažených látek v kolagenu. 

 

 

Vyzkoušejte další produkty s kolagenem na pleť a vlasy

Současně s kolagenem ve formě doplňků stravy můžete používat také kolagenové šampony, kondicionéry, séra nebo krémy, které se postarají o zdraví a krásu vaší pokožky i vlasů nebo vyzkoušet veganský kolagen či speciální kolagen pro těhotné maminky.

Veganský kolagen: je vyroben ze 100% neživočišných zdrojů a je tedy čistě rostlinného původu. I přesto, že pochází ze speciální směsi vybraných druhů zeleniny, především z brokolice a mrkve, dokáže tělu dodat všechny potřebné živiny a aminokyseliny a je tedy ideální pro osoby s citlivou pokožkou a pro ty, kteří se z etických důvodů vyhýbají produktům živočišného původu.

Kolagen pro těhotné a kojící maminky: je jedním z nejsilnějších kolagenových drinků na trhu ve speciální verzi pro těhotné a kojící maminky. Obsahuje 8 500 mg 100% bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu v každé denní dávce a dalších 11 aktivních látek (včetně kyseliny hyaluronové a vitaminu C) pro 100% bezpečné a maximálně vhodné užívání. 

Šampony a kondicionéry s kolagenem: vašim vlasům nabízí hydrataci a hloubkovou regeneraci a zanechají je tak zdravé, lesklé a hedvábně hladké. Vlasové produkty s kolagenem vám zajistí okamžitou výživu a pomohou se známkami poškození v podobě krepatění, lámání a třepení vlasů. Zároveň vám usnadní rozčesávání vlasů a opraví jejich poškozené části

Krém obsahující kolagen: zlepší pevnost vaší pokožky až o 50 %, výrazně zlepší elasticitu a pevnost kůže také na krku a v oblasti očí a sníží počet a závažnost vrásek. Zklidňuje podrážděnou kůži a současně ji hydratuje. 

Intenzivní kolagenové sérum: obsahuje hydrolyzovaný kolagen a dalších 9 aktivních složek včetně extraktu z mořských řas. Sérum přispívá k vyhlazení jemných linek na pleti a redukci hlubokých vrásek. Udržuje přirozené pH kůže, stimuluje tvorbu kožních buněk a je vhodné také jako základ pod make-up

 

Co si z článku odnést?

Kolagen je bílkovina, která se nachází v pojivových tkáních celého lidského organismu a zajišťuje pevnost a elasticitu kostí, chrupavek, vazů, šlach a kůže. Podílí se také na hojení ran a regeneraci tkání a má příznivý vliv na zdraví a krásu vašich vlasů, nehtů i pleti. Tělo si dokáže vytvářet kolagen samo, nicméně od 25. roku života ubývá množství kolagenu v těle a zpomaluje se jeho produkce, a proto je vhodné zařadit také kolagen ve formě doplňků stravy

Jaký typ kolagenu zvolíte, záleží čistě na vás. Rybí, hovězí i vepřový kolagen mají spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Rybí kolagen se získává z kůží a kostí ryb, nejčastěji z lososa, tilápie a tresky. Jeho velkou výhodou je nejmenší velikost částic a nejnižší molekulové hmotnost, které mu umožňují snadnější procházení střevní stěnou do krve a zajišťují tak až 1,5 x rychlejší výživu tkání oproti jiným druhům kolagenu. Také je vysoce hypoalergenní, a proto je vhodný i pro velmi citlivou pleť. Vhodný je také pro pesco-vegetariány, kteří do svého jídelníčku zařazují pouze ryby. Rybí kolagen si můžete přimíchat do kaše s ovocem, kávy a čaje, smoothie, do čisté vody nebo do svého oblíbeného pokrmu. Dejte však pozor, aby teplota pokrmu nepřekročila 60 stupňů a kolagen si tak zachoval veškeré aktivní látky

Pokud jste vegetarián nebo vegan, vyzkoušejte vegan kolagenový drink vyrobený ze speciálních druhů zeleniny. Pokud jste těhotná nebo kojící maminka, můžete vyzkoušet kolagenový drink pro těhotné a kojící maminky. Vhodné je používat také kolagenové šampony, kondicionéry, séra a krémy, které vám zajistí hladkou pleť a lesklé vlasy

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Péče o vlasy Péče o pleť Doplňky stravy

Na co pomáhá ostropestřec mariánský?

Na co pomáhá ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský, známý také jako léčitel jater, je významná bylina s mnohaletou historií v tradiční čínské medicíně. Nabízí široké spektrum zdravotních benefitů od detoxikace jater až po ochranu těla před volnými radikály. 

Zajímá vás, jak tato přírodní rostlina může zlepšit váš zdravotní stav? Prozkoumejte pomocí našeho článku tajemství, které se v ostropestřci ukrývá a objevte jeho jedinečné a roky odzkoušené účinky!

 

Co je to ostropestřec mariánský a proč je tak populární?

Silybum marianum představuje latinský název ostropestřce mariánského neboli jednoleté, případně dvouleté rostliny pocházející ze Středomoří, odkud se díky její oblibě rozšířila do všech koutů světa. V našich končinách spatříte ostropestřec růst především podél cest a v blízkosti zahrad či kompostů.

Ostropestřec patří do čeledi bodlákovitých a nepřehlédnutelný je hlavně díky svému výraznému a typickému fialovému květu s ostny. Odtud pramení i jeho lidové názvy, jako bodlák pestrý, bodlák ostrý nebo Kristova koruna. Historicky byl používán pro podporu zdraví jater a trávicího systému, jinak tomu není ani dnes. A proč je ostropestřec vlastně tolik populární?

Právě jeho mnohostranné účinky dodávají ostropestřci na popularitě mezi všemi druhy bylin. Jedním z hlavních důvodů může být také jeho schopnost detoxikovat a regenerovat zanesená játra. Ostropestřec je kromě toho původcem silných antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

 

Účinné látky obsažené v ostropestřci

Ostropestřec mariánský je bohatý na širokou škálu účinných látek, které mu propůjčují léčivé vlastnosti a další zdravotní benefity. Mezi ty nejznámější patří:

 

Silymarin - jedná se o komplex bioaktivních látek obsažených v semenech ostropestřce považovaných za jeho hlavní aktivní složku. Silymarin má silné antioxidační vlastnosti a je klíčovým faktorem v ochraně jater před poškozením volnými radikály.

Silybin - představuje hlavní složku silymarinu známou pro své protizánětlivé vlastnostmi. Stejně jako silymarin chrání játra a podporuje detoxikaci organismu.

Silidianin a silikristin - jsou dva ze tří hlavních flavonolignanů, které tvoří silymarin. Jedná se o účinné antioxidanty přispívající k celkovému ochrannému a detoxikačnímu účinku ostropestřce.

Kromě těchto hlavních účinných látek plody ostropestřce obsahují i bílkoviny a rostlinné oleje, antioxidanty (kvercetin a vitamin E), aminokyseliny, jednoduché cukry, biogenní aminy (histamin a tyramin), silice nebo hořčiny. Dále pak steroly, karotenoidy a nenasycené mastné kyseliny (kyselinu linolovou).

 

Na co je dobrý ostropestřec

Bojuje proti volným radikálům

Ostropestřec mariánský dokáže coby silný přírodní antioxidant likvidovat volné radikály, které v našem těle způsobují oxidační stres. Ten škodí našemu tělu na buněčné úrovni a je jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí pokožky.

Oxidační stres pak může mít za následek tvorbu vrásek, zašedlý tón pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí. U vlasů zase způsobuje jejich vysoušení a nadměrné vypadávání.

 

Podporuje činnost a regeneraci jater

O ostropestřci se nicméně mluví především díky příznivému působení obsaženého silymarinu a rostlinných olejů na trávení, funkci jater a jejich regeneraci.

Silymarin totiž dokáže zlepšit metabolismus jaterních buněk, přispět ke stabilizaci buněčné membrány a podpořit regeneraci jaterní tkáně.

Hepatoprotektivní působení silymarinu, tedy schopnost chránit jaterní tkáň, umožňuje využít ostropestřec také pro podporu regenerace silně poškozených jater, u bývalých alkoholiků, drogově závislých, nebo pacientů po chemoterapii.

 

Přispívá k pročištění organismu

Ostropestřec je oblíbeným prostředkem pro detoxikaci jater, která dostávají zabrat vlivem nezdravého životního stylu. V procesu pročištění zbavíte své tělo nahromaděných toxinů, čímž posílíte přirozenou obranyschopnost svého organismu a podpoříte své celkové zdraví.

Úsilí ostropestřce se vyplatí podpořit zelenými potravinami, jako je například chlorella a spirulina. Ty obsahují aminokyseliny přispívající k eliminaci těžkých kovů, které představují jednu z největších hrozeb nejen pro játra, ale pro celý organismus. 

Tip: Chcete se o zelených superpotravinách dozvědět více informací? Přečtěte si náš článek o super greens, ve kterém popisujeme nejzajímavější účinky chlorelly, spiruliny a zeleného ječmene na lidské zdraví.

 

Podporuje domácí léčbu žlučových kamenů

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru fungující jako zásobárna žluči, která se následně využívá v procesu trávení. Žlučník spojuje játra s tenkým střevem, kterému pomáhá se zpracováním tuků.

Ve chvíli, kdy zkonzumujete tuky, hormony vyšlou signál žlučníku, aby uvolnil uloženou žluč, která vede skrze žlučové cesty do dvanáctníku - první části tenkého střeva. Žluč v tomto procesu pomáhá také s absorpcí vitaminů rozpustných v tucích a s jejich přenosem po těle.

Pokud ve velké míře konzumujete tučná jídla a pokrmy plné cukrů a bílé mouky, mohou vám ve žlučníku vzniknout žlučové kameny. Právě ostropestřec je bylinkou, která vám může pomoci s domácí léčbou této poruchy žlučníku.

 

Jak správně užívat ostropestřec?

Nejspolehlivější variantou z pohledu generace obsahu účinných látek je užívání extraktu získávaného ze semen, respektive plodů ostropestřce. K méně spolehlivým variantám patří olej, který se lisuje za studena ze semen a čaj připravený z plodů a listů.

Ostropestřec můžete užívat ráno nebo večer společně s jídlem. V takovém případě může zmírnit případné zažívací problémy a podpořit trávení hůře stravitelných pokrmů. 

Abyste se dočkali všech efektů popsaných výše, ostropestřec byste měli užívat alespoň jeden měsíc v kuse. Poté je vhodná týdenní pauza. V případě potřeby můžete kúru zopakovat a to až dvakrát nebo třikrát ročně.

 

Pro koho není užívání vhodné?

Ostropestřec mariánský není vhodný pro:

- těhotné a kojící ženy

- děti

- osoby s vysokým krevním tlakem

- jedince trpící závažnými chorobami

 

Pokud si nejste jisti tím, jestli je pro vás ostropestřec vhodný, konzultujte jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o tělo Doplňky stravy

Nespavost aneb co dělat, když nemůžete spát

Nespavost aneb co dělat, když nemůžete spát

Zatímco někteří z nás usnou sotva dolehnou, jiným by nestačilo spočítat ani tisíc oveček. Řeč je o insomnii, která mění sladký spánek v pouhý sen. V dnešním článku si povíme o běžných příčinách této poruchy spánku a odhalíme, jak nespavost vyléčit přírodní cestou.

 

Insomnie: co to je?

Termínem insomnie, též nespavost, označujeme jednu z nejčastěji se vyskytujících spánkových poruch, při které nejsme schopni spánek navodit nebo si ho udržet

Insomnie se vyznačuje obtížemi při usínání, častým probouzením v průběhu noci a brzkým probouzením v ranních hodinách bez možnosti znovu usnout.

Z hlediska délky trvání rozlišujeme insomnii krátkodobou, občasnou a chronickou trvající déle než rok

Podle této statistiky se s krátkodobou insomnií setkají za svůj život až dvě třetiny lidí po celém světě. Chronickou formou insomnií pak trpí až 15 % světové populace, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu spánkové poruchy až o 40 % vyšší než u mužů

 

Denní potřeba spánku dle věku

S věkem se naše potřeba spánku snižuje. Zatímco kojenci potřebují až 15 hodin spánku denně, v dospělosti stačí průměrnému člověku zhruba 7–8,5 hodin spánku

 

Melatonin a spánek

Melatonin je spánkový hormon známý pro své silné antioxidační, imunostimulační, synchronizační a termoregulační účinky. K jeho produkci v těle dochází během spánku a to především kolem druhé hodiny ranní. Jeho optimální hladina je klíčová pro kvalitní spánek.  

Melatonin nám dále pomáhá vyrovnat hladinu kortizolu (stresového hormonu, o kterém se dočtete více v tomto článku) a má přímý vliv na pohlavní orgány jako i náš sexuální život obecně, a proto je důležité udržovat ho v rovnováze.

 

Obvyklé příčiny nespavosti 

Vnější faktory nespavosti

- nevhodná postel s matrací

- chlad, teplo, hluk a další vlivy prostředí, ve kterém se snažíte usnout/spát

- užívání stimulujících nápojů (alkohol, káva, energetické drinky)

- užívání návykových látek

- zvýšená aktivita v době před spánkem

 

Vnitřní faktory nespavosti

- stres (především z množství pracovních povinností)

- psychická nepohoda (deprese, úzkosti, nervová labilita apod.)

- fyzická nepohoda (např. zažívací problémy, bolesti svalů a kloubů, astma apod.)

 

Důsledek nespavosti

Spánek je dobou, kdy se naše tělo regeneruje a čerpá síly na další den. Při jeho nedostatku jsme proto vyčerpaní, podráždění, máme snížený postřeh a zhoršuje se i náš pracovní výkon.

Vedlejším efektem insomnie je například přibírání na váze. Během spánku se totiž v našem těle tvoří hormon leptin, při jehož nedostatku máme nutkavou potřebu něco neustále jíst, což může vyústit k problémům s přejídáním, o kterém píšeme v samostatném článku

 

8 tipů na léčbu nespavosti přírodní cestou

Snažte se svůj problém s nespavostí zvládnout přírodní cestou bez léků. Spánek podpořený chemickými léčivy totiž není ani zdaleka tak kvalitní jako ten přirozený, protože během spánku neprocházíte všemi fázemi. Na lécích si navíc můžete vypěstovat závislost. 

1. Investujte do kvalitní matrace, roštu a postele. Uvidíte, že pocit při ulehnutí bude k nezaplacení.

2. Snažte se eliminovat stres. Přečtěte si naše konkrétní tipy, jak se zbavit stresu a jeho fyzických následků.

3. Dodržujte pravidelnou večerku. Nejenže monotónnost podporuje usínání, ale je také vhodná pro nastavení našich vnitřních hodin. 

4. Vyhýbejte se spánku během dne. Jestli se po probdělé noci cítíte unavení, snažte se to se spánkem vydržet až do večerky. V opačném případě byste se totiž mohli dostat do začarovaného kruhu, kdy byste kvůli dennímu odpočinku nemohli usnout večer.

5. Před ulehnutím v dané místnosti vypněte topení a důkladně ji vyvětrejte.

6. Jezte nejpozději dvě hodiny před spánkem. K večeři si zvolte něco lehčího, co se vám bude lehce trávit. 

7. V odpoledních hodinách (zhruba šest hodin před spaním) se vyhněte konzumaci stimulujících nápojů

8. V průběhu dne si vyhraďte prostor pro přiměřenou fyzickou aktivitu. Zároveň si pohlídejte, abyste sportovali nejpozději pět hodin před večerkou.

 

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel podpoříte produkci hormonu melatoninu, který přispívá k navození spánku

 

S usínáním vám pomohou také některé z bylinek

Levandule lékařská – přispívá ke zklidnění nervového systému a snížení nervozity.

Heřmánek pravý – napomáhá k hluboké relaxaci těla i mysli. Zpříjemňuje usínání a podporuje regeneraci těla během spánku, což zlepšuje jeho kvalitu. 

Meduňka lékařská – dokáže přispět k celkovému uvolnění těla a zklidnění mysli, čímž připravuje tělo na spánek. 

Máta peprná – přináší okamžité osvěžení, uvolňuje napětí a snižuje úroveň stresu. 

Kozlík lékařský – pomáhá zmírnit příznaky nervozity a stresu.

 

Všechny výše zmíněné bylinky najdete v našem přírodním nápoji s jahodovou příchutí VENIRA relax komplex, který dále obsahuje neesenciální aminokyselinu L-theanin, minerální látky a vitaminy.

 

Může za vaše problémy s usínáním psychická nepohoda a stres?

Odstraňte své problémy s nespavostí díky CBD kapkám, které eliminují nervozitu, snižují následky úzkosti na organismus, posilují imunitní systém a podporují harmonizaci těla a mysli. Vyzkoušet můžete také jedinečný ústní sprej s melatoninem a meduňkou pro klidný a ničím nerušený spánek díky kterému se budete probouzet čilí a plní energie.

Proč zkusit právě naše CBD kapky?

Na výrobu VENIRA CBD oleje využíváme marihuanu léčebnou (Cannabis Sativa Linnaeus), která je pěstována přímo v České republice. Následně se ředí MTC olejem, který se běžně získává z kokosových ořechů. 

Náš CBD je navíc v širokospektrální formě (= broad spectrum), což znamená, že jsou při zpracování zachovány veškeré důležité kanabinoidy a konečný produkt zároveň neobsahuje žádné THC.

Před samotným zpracováním prochází veškeré rostlinky důkladnou kontrolou kvality, aby splňovaly i ty nejvyšší nároky.

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o tělo Doplňky stravy

Vše, co potřebujete vědět o aminokyselinách

Vše, co potřebujete vědět o aminokyselinách

Přítomnost aminokyselin v našem těle je klíčová pro mnoho funkcí, které nás udržují v dobré kondici a zároveň slouží jako materiály pro tělesné buňky, hormony a enzymy. K tomu je zapotřebí, aby bylo všech 20 existujících aminokyselin ve správném poměru, ale naše tělo si některé z nich bohužel neumí samo vytvořit, a tak je musíme suplementovat nebo přijímat v potravinách. V dnešním článku se dozvíte o jednotlivých typech aminokyselin, jejich účincích a nejlepším způsobu, jak je doplňovat.

Aminokyseliny: co to je?

Aminokyseliny jsou organické sloučeniny složené z atomů dusíku, uhlíku, kyslíku a vodíku. Představují základní stavební strukturu proteinů. Tím, že poskytují potřebné základy pro růst a obnovu svalové tkáně, jsou aminokyseliny něco jako tvůrci svalů. V lidském těle navíc plní řadu dalších funkcí, protože tvoří enzymy, hormony, protilátky v krvi, bílkoviny a další.

Existuje na 20 druhů aminokyselin, přičemž devět z nich je pro naše tělo esenciálních a zbylých 11 neesenciálních. Čím se mezi sebou liší?

 

Rozdíl mezi esenciálními a neesenciálními aminokyselinami

Esenciální aminokyseliny

Pro naše tělo jsou nezbytné, ale neumí si je samo vytvořit. Musíme je suplementovat nebo přijímat v potravinách. 

Do této skupiny spadají aminokyseliny lysin, methionin, fenylalanin, histidinu, threonin, tryptofan

Dále pak isoleucin, leucin a valin, což jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které jsou klíčové pro sportovce a používá se pro ně zkratka BCAA.

 

Neesenciální aminokyseliny

Pro naše tělo jsou nahraditelné, protože si je umí samo vytvořit. 

Do této skupiny spadají aminokyseliny alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein, glutamin, kyselina glutamová, glycin, prolin, serin a tyrosin.

 

Účinky esenciálních aminokyselin

Lysin – podporuje růst kostí, absorpci vápníku a hraje klíčovou roli v procesu syntézy kolagenu.

Methionin – pomáhá přeměňovat škodlivé látky na neškodné formy, což je klíčové pro udržení zdraví jater a dalších orgánů. Dále je nezbytný pro správnou syntézu proteinů určených pro růst, obnovu a regeneraci tkání.

Fenylalanin – přispívá ke zlepšení paměti a ke zvýšení odolnosti vůči stresu. Dále podporuje duševní a sexuální výkonnost.

Histidin – účastní se tvorby bílých a červených krvinek. Rovněž podporuje vliv růstového hormonu a ostatních aminokyselin a regeneraci tkání.

Threonin – přispívá k výživě kostí a zubů a podporuje pevnost a pružnost pojiv. Dále je nezbytnou složkou protilátek v imunitním systému.

Tryptofan – je prekurzorem pro hormony melatonin a serotonin.

Isoleucin & Leucin & Valin – nejvyužívanější kombinace aminokyselin mezi sportovci. Tyto BCAA jsou důležité pro syntézu proteinů, růst svalů a snížení pocitu únavy.

 

Účinky neesenciálních aminokyselin

Alanin – podporuje imunitu a přispívá k regulaci glukózy v krvi. Dále zpracovává vitaminy skupiny B a pomáhá s budováním a regenerací svalové tkáně.

Arginin – přispívá ke zdraví mozku a srdce. Rovněž podporuje sportovní výkon a urychluje hojení ran. 

Arginin najdete v doplňku stravy VENIRA nakopni to!, který dokáže nabudit organismus, zlepšit prokrvení svalů a přispět k optimálnímu výkonu při zátěži. Dále má pozitivní vliv na koncentraci a vitalitu a dokáže eliminovat únavu a vyčerpání.

Asparagin – zlepšuje sportovní výkon a jedná se aminokyselinu nezbytnou pro tvorbu dalších aminokyselin, bílkovin a mastných kyselin.

Kyselina asparagová – nezbytná z hlediska fungování nervového systému a produkce hormonů. Přispívá ke zvýšení hladiny testosteronu a pomáhá syntetizovat další důležité aminokyseliny.

Cystein – podporuje snížení hladiny cukru v krvi, a tedy pomáhá při léčbě cukrovky.

Glutamin – pomáhá při problémech s trávením. Dále podporuje metabolismus a hubnutí.

Kyselina glutamová – zlepšuje sportovní výkon a podporuje aktivní životní styl a imunitu. Rovněž přispívá ke zdraví mozku, srdce a prostaty.

Glycin – kromě toho, že podporuje sportovní výkon, také na sebe dokáže vázat toxické látky, které následně pomáhá vyloučit pryč z těla. 

Prolin – napomáhá k rychlejšímu hojení ran a hraje důležitou roli v procesu syntézy kolagenu.

Serin – posiluje imunitu a přispívá ke zmírnění stresu a zlepšení kvality spánku. 

Tyrosin – podporuje vitalitu a koncentraci při psychickém a fyzickém výkonu. Dále přispívá k udržení optimálního stavu pokožky, pomáhá zlepšit paměť a potlačit chuť k jídlu. 

Tyrosin najdete v našem doplňku stravy VENIRA brain booster, který dále obsahuje theanin, což je aminokyselina se skvělými uklidňujícími účinky, která se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji. Theanin dokáže podporovat paměť, čímž přispívá ke schopnosti učení a pomáhá navodit pocit pohody.

 

Proč a jak aminokyseliny doplňovat?

Neesenciální aminokyseliny jsou pro naše tělo velmi důležité, ale díky tomu, že si je dokáže obstarat samo, nemusíme je doplňovat. Naopak esenciální aminokyseliny musíme získat prostřednictvím našeho jídelníčku

Esenciální aminokyseliny najdete například v rybách, mléčných výrobcích, mase, vejcích, luštěninách, fazolích, ořechách, semenech a různých dalších rostlinných zdrojích

Další variantou je suplementace prostřednictvím doplňků stravy. Dávkování se pak liší v závislosti na individuálních potřebách a konkrétním produktu, proto je nejjednodušší následovat doporučení daného výrobce. 

Konkrétně BCAA je vhodné užívat zhruba půl hodiny před tréninkem a poté půl hodiny po sportovním výkonu s tím, že doporučená dávka je 3–5 g dvakrát až třikrát denně. BCAA je dále vhodné užívat současně s vitaminem B6, který podporuje vstřebávání

Při výběru doplňku stravy si jen dejte pozor, že u aminokyselin rozlišujeme L formu a D formu, přičemž v našem organismu je využitelná pouze první ze zmíněných, tedy L forma. Na trhu se můžete setkat také s D-formou, ale to by pro vás byli jen vyhozené peníze. 

V naší nabídce najdete například přírodní doplněk stravy VENIRA L-methionin, který obsahuje 500 mg methioninu v každé denní dávce a jeho pravidelné užívání vám pomůže na cestě za krásnými vlasy, nehty a pokožkou.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Doplňky stravy