Jakou kosmetiku zvolit na opalování a proč?
Slunce nám dodává vitamín D, podporuje dobrou náladu a umožňuje nám strávit příjemné chvíle venku, ale jeho paprsky mohou pokožce ublížit, a to i v případě, že se nespálíte. Proto je důležité vybrat si správnou opalovací kosmetiku, která vás ochrání před škodlivým UV zářením a zároveň vám umožní si opalování užívat bez obav o zdraví pleti. Pokud se chcete dozvědět, jak dosáhnout dokonale opálené a zdravé pokožky bez spálenin a pigmentových skvrn, pokračujte ve čtení článku.
Jaký jste fototyp?
Nejprve je důležité zjistit, jaký jste fototyp a následně tomu přizpůsobit celou péči o pleť. Množství melaninu neboli kožního barviva nám bylo geneticky dáno a rozhoduje o tom, jak rychle se opálíme, jestli se opálíme do hněda nebo do červena a jestli máme větší náchylnost se na slunci spálit. Rozlišují se 4 typy fototypů. Jaký fototyp se týká právě vás?
Fototyp 1 se týká osob s velmi světlou a citlivou pletí, rezavými vlasy, modrýma očima a pihami. Přirozená ochrana kůže u tohoto fototypu trvá pouze po dobu 5-10 minut. Na slunci se téměř vždy spálí a pokožka jim nezhnědne, spíše se zbarví do ruda. V tomto případě je velmi důležité používat přípravky s faktorem 50+.
Fototyp 2 se v Česku vyskytuje velmi často a vyznačuje se blonďatými nebo světle hnědými vlasy, modrozelenýma očima s pokožkou, která má tendenci se na slunci bez ochranných produktů spálit už po 10-20 minutách, a proto se doporučuje používat produkty s ochranným faktorem 30-50.
Fototyp 3 se ve střední Evropě vyskytuje nejčastěji. Lidé s fototypem typu 3 mají světle hnědou pleť, hnědé až šedé oči a hnědé či tmavé vlasy. Jejich pokožka nemá tendenci se spálit a opaluje se do hněda. Přirozená ochrana pleti u třetího typu vydrží 20-30 minut. Zde se doporučuje používat ochranný faktor 15 a více.
Fototyp 4 se vyznačuje velmi tmavou pletí a očima a jejich pokožka je odolná proti spálení 30-45 minut. I přesto je nutné myslet na ochranu před sluncem, která může způsobit mnohá kožní onemocnění. Používat byste měli ochranný faktor až 15-30.
Co je to SPF a proč ho používat?
SPF (Sun Protection Factor) je číslo, které udává, o kolik opalovací krém prodlužuje dobu, po kterou se můžete opalovat bez spálení. Čím vyšší číslo SPF, tím delší ochranu krém poskytuje. Například opalovací krém s SPF 30 vás ochrání 30 krát déle než je vaše přirozená ochrana kůže bez produktu. Pokud víte, že se spálíte za 10 minut bez krému se SPF, vynásobte toto číslo číslem ochranného faktoru na produktu.
UV záření ze slunce se dělí na dva typy: UVA a UVB. UVA záření proniká hluboko do kůže a způsobuje předčasné stárnutí pleti a vrásky. UVB záření je zodpovědné za spálení kůže a v nejhorším případě i za rakovinu kůže.
VENIRA opalovací produkty s SPF chrání před oběma typy UV záření. Výši SPF faktoru si vybírejte podle svého fototypu, podle intenzity slunečního záření či podle toho, zda se vystavujete přímému slunci. Nabízíme různé produkty s SPF faktorem, vybírat můžete z:
Opalovací másla s ovocnou vůní, která pokožce dodají jemný třpytivý efekt, zajistí její nádherně opálený vzhled a zabraňují předčasnému stárnutí kůže.
Opalovací olej obsahuje extrakt z chmele otáčivého a dalších 16 aktivních látek, které podporují celkový opalovací proces a podílejí se na udržení dlouhotrvajícího opálení.
Opalovací krém s SPF 50 je vhodným pomocníkem nejen do teplých letních dnů. Produkty s SPF používejte v jakémkoliv ročním období, protože chrání vaši pokožku před předčasným stárnutím a nemocem kůže, které způsobuje škodlivé ultrafialové záření.
Jak se připravit na opalování?
Pokud toužíte po krásném a zdravém opálení, které vám vydrží co nejdéle, je vhodné se na opalovací sezonu začít připravovat už s předstihem. A jak na to?
1. Betakaroten pro bronzové opálení
Užívejte beta karoten, který poskytuje efektivní přípravu na intenzivní opalovací sezonu a současně napomáhá k dosažení rovnoměrného a dlouhotrvajícího opálení. Kapsle jsou vhodné také pro vegany a vegetariány, protože jsou vyrobeny ze 100% neživočišných zdrojů. Užívejte je alespoň měsíc před zahájením opalovací sezony.
2. Peelingem za krásnou pletí
Během celého roku se na povrchu naší pokožky hromadí odumřelé buňky, které mohou zanechávat pokožku hrubou a bránit jejímu rovnoměrnému opálení. Odstraněním odumřelých buněk peeling stimuluje tvorbu nových buněk pokožky, které jsou náchylnější k lepšímu opálení. Současně peelingy přispívají k hydratované pokožce, na které se opálení déle udrží. Nanášejte jej na vlhkou pokožku a krouživými pohyby ho vmasírujte do kůže. Po aplikaci peelingu naneste ještě další hydratační přípravek.
3. Hydratujte, hydratujte, hydratujte
Hydratujte pokožku zvenku i zevnitř, protože hydratovaná pokožka lépe absorbuje sluneční záření a umožňuje tak rovnoměrnější a hlubší opálení. Současně pomáhá hydratace udržovat pokožku vláčnou, zabraňuje jejímu odlupování a stárnutí.
Kdy je nejlepší čas na opalování?
Ideální dobou pro opalování je ráno mezi 8. a 10. hodinou a odpoledne mezi 16. a 18. hodinou. V tomto období je sluneční záření méně intenzivní a opalování je tak šetrnější k pokožce.
Nejhorší dobou pro opalování je naopak čas mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější. V tomto období dopadá na zemský povrch až 75 % veškerého UV záření, a proto je opalování v tomto čase velmi rizikové a může vést k rychlému spálení čí poškození pokožky.
Jak se správně opalovat?
1. Používejte krém s dostatečným SPF faktorem
Jak už bylo zmíněno výše, každý typ pokožky si vyžaduje jinou výši ochranného faktoru. Nicméně v tomto případě neplatí, že méně je více. Pokud je slunce ostré a venku jsou vysoké teploty, sáhněte raději po přípravku s vyšším ochranným faktorem SPF. Opálení vám sice bude trvat déle, ale zato předejte nepříjemnému spálení pokožky a opalovací proces bude zdravý!
2. Aplikujte silnou vrstvu krému několikrát denně
Pro ochranu pokožky před škodlivým UV slunečním zářením je nutné nanést dostatečně silnou vrstvu krému. Pro dospělého člověka se doporučuje aplikovat půl deci krému na jedno nanesení. Působením vody, potu i písku se vytrácí účinky krémů, proto doporučujeme krém nanášet několikrát denně, alespoň co dvě hodiny.
3. Naneste přípravek ještě před vstupem na přímé slunce
Aby se stihly všechny účinné látky krému absorbovat do těla, je důležité krémy aplikovat ještě před vstupem na přímé slunce a před zahájením opalování. Předejdete tak spálení a zajistíte si maximální účinnost použitých produktů.
4. Nezapomínejte na žádnou část těla
Nezapomínejte nanést krém na všechny části těla včetně ušních lalůčků, rtů, chodidel nebo oblasti bikin, protože všechny tyto zmíněné části těla se mohou spálit také.
5. Chraňte také své vlasy
Sluneční paprsky mohou za vyblednutí barvy vlasů a zhoršování jejich kvality. V létě jsou vlasy vystaveny také chloru v bazénech a mořské soli, a proto je důležité se o vlasy náležitě starat a předejít tak jejich ničení. S ochranou vlasů před všemi faktory spojenými s létem vám pomůže venira ochranný sprej na vlasy. Vlasy zakrývejte také šátkem, kloboukem nebo jinou pokrývkou hlavy.
6. Nepoužívejte každé léto jeden a ten samý krém
Opalovací přípravky časem ztrácejí svou účinnost. Zkažený opalovací krém poznáte tak, že zaznamenáte oddělení olejové a vodní fáze a produkt ztratí svou příjemnou vůni. Prošlé produkty ztrácejí účinek a na slunci navíc mohou vyvolávat alergickou reakci. Zkontrolujte všechny své přípravky pro opalování a pravidelně je nahrazujte novými.
7. Ošetřujte pokožku po opalování
Po opalování bývá pokožka vysušená a dehydratovaná. Po opalování pokožku důkladně umyjte od všech opalovacích produktů a hydratujte ji pomocí hydratačního tělového mléka nebo chladivého gelu po opalování, který pokožku zklidní a pomůže zabránit jejímu loupání.
8. Chránit musíte také již opálenou pokožku
Chránit pokožku před slunečním zářením je důležité i v případě, že už jste opálení. Můžete použít SPF s nižším faktorem, ale chránit pleť musíte v každém případě, nehledě na stupeň opálení.
Samoopálení s pěnou nebo mlékem
Pokud kvůli opálení neradi trávíte dlouhé hodiny na slunci, zkuste se opálit rychle a snadno se samoopalovací pěnou nebo mlékem. Samoopalovací mléko i pěnu na tělo a tvář aplikujte pomocí aplikační rukavice a nanášejte ji krouživými pohyby na větší plochy jako ruce nebo nohy a následně postupně pěnu rozetřete na nárty, prsty, zápěstí či kolena.
Podpořte opalovací proces
Pokud už máte opálenou pokožku, vyzkoušejte pro její ochranu opalovací máslo se středním faktorem SPF 25. Opalovací máslo s citrusovou, melounovou, piňakoládovou nebo čokoládovou vůní vaši pokožku hydratuje, snadno se roztírá a nezanechává na kůži mastný filtr. Navíc podporuje dlouhotrvající a rovnoměrné opálení a vaší pleti dodá jemně třpytivý vzhled díky kterému vyniknete nejen na pláži.
Vyzkoušejte také opalovací olej s ochraným faktorem 20 se svěží citrusovou vůní, který obsahuje 16 aktivních složek včetně vitaminu E a mandlového oleje, které vám zajistí ochranu proti UVA a UVB slunečnímu záření a zanechají pokožku hydratovanou a hebkou na dotek.
Pro dlouhotrvající a krásné opálení užívejte také kapsle summer bronze, které obsahují betakaroten a dalších 9 účinných látek, které se postarají o normální pigmentaci pokožky a udržení opáleného vzhledu kůže.
Co na popáleniny od slunce?
Pokud usnete na sluníčku a přeženete to s opalováním, zklidněte svou pokožku s VENIRA chladivým gelem po opalování s aloe vera a mentolem, který snižuje pálení a zčervenání, podporuje regenerační schopnosti pokožky a zajišťuje okamžitou hydrataci.
Zajímavosti o opalování
1. První opalovací krémy se objevily v roce 1920, byly husté, těžko se roztíraly a nepříjemně zapáchaly. Teprve v 60. letech 20. století se s vývojem nových technologií začaly vyrábět opalovací krémy, které byly lehčí a příjemnější na používání.
2. Mnoho lidí si myslí, že existuje ideální barva opálení, které se nazývá "opálení dozlatova". Ve skutečnosti ale neexistuje žádná univerzální barva opálení, která by slušela každému. Barva opálení závisí na mnoha faktorech, jako je fototyp pleti, intenzita slunečního záření a délka opalování.
3. Opalování zvyšuje produkci endorfinů, hormonů štěstí. Proto se po opalování často cítíme lépe a máme dobrou náladu.
4. Opalovat se můžete i v zimě, pokud se nacházíte v oblastech s vysokou nadmořskou výškou nebo v oblastech s nízkou oblačnosti. Nezapomeňte ale i v zimě používat opalovací krém s dostatečným faktorem ochrany.
5. Ne všechny opalovací krémy chrání před UVA zářením, které proniká hluboko do pokožky a způsobuje předčasné stárnutí a vrásky. Proto je důležité vybírat opalovací krémy, které obsahují širokospektrální ochranu a chrání jak před UVA zářením, tak před UVB zářením.
Co si z článku odnést?
Slunce je kvalitním zdrojem vitamínu D a pomáhá nám vyplavovat endorfiny. Pokud nepoužíváte kvalitní produkty s SPF faktorem, mohou vám sluneční paprsky uškodit. Před opalováním zjistěte, jaký jste fototyp a přizpůsobte tomu celý opalovací proces. Před ultrafialovým zářením je důležité se chránit v jakémkoliv ročním období. Důležité je vybírat krémy, které vás ochrání jak před UVA zářením, které způsobuje vrásky a předčasné stárnutí pleti, tak i před UVB zářením, které může způsobovat nejrůznější kožní onemocnění.
Před samotným začátkem opalovací sezony zkuste užívat beta karoten, používejte peelingy a hydratujte pokožku zvenku i zevnitř. Dodržujte pravidla pro zdravé a krásné opálení a pokud se neradi vystavujete přímému slunci, vyzkoušejte samoopalovací mléko nebo pěnu na tělo a tvář, které vám dodají opálení snadno a rychle. Podpořit celý opalovací proces můžete pomocí opalovacího másla, které vaší pokožce navíc dodá třpytivý vzhled. Pokud se spálíte, zchlaďte si kůži VENIRA chladivým gelem po opalování s vůní aloe vera a mentolu.
Pamatujte, opálení je krásné pouze, když je zdravé, a proto dodržujte všechny zásady zdravého opalování a chraňte svou pokožku nehledě na roční období.
Našli jste v článku chybu?
Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.