• Použijte právě teď kód VEL15 na slevu 15 %
  • Ke každé objednávce dáváme dárek
  • Máme vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Použijte kód VEL15 na slevu 15 %

Péče o pleť, Strana 3

Atopický ekzém: Vše, co o něm potřebujete vědět

Atopický ekzém: Vše, co o něm potřebujete vědět

Atopický ekzém je chronické onemocnění, které postihuje převážně děti, ale nemusíte se mu vyhnout ani v dospělosti. Atopie se projevuje nepříjemnými fyzickými symptomy například v podobě svědění pokožky, ale podepisuje se také na psychickém stavu pacientů. Jedná se o onemocnění, které se nedá vyléčit, ale jeho projevy je možné zmírnit a zlepšit tak kvalitu života. Pochopením faktorů, které ekzém ovlivňují, a jejich eliminací či minimalizací můžete dosáhnout dlouhodobé úlevy od svědění a dalších nepříjemných příznaků. Pokud se chcete dozvědět o tipech pro zmírnění příznaků atopie, pokračujte ve čtení článku.

 

 

Co to je atopický ekzém?

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida, je často dědičné, chronické onemocnění kůže, kterým trpí až 30 % dětí, ale postihovat může i dospělé osoby. Projevuje se nepříjemnými fyzickými symptomy v podobě suché, podrážděné kůže s červenými fleky a silným svěděním, ale zatěžuje také psychiku jedinců. U atopie se střídají fáze klidu a vzplanutí. Pokud se ekzém nachází v klidové fázi, nemusí jevit žádné příznaky. Naopak v nejzávažnější fázi, vzplanutí, dokáže pacienty potrápit bolestivým svěděním a zarudnutím kůže

 

Příznaky atopického ekzému

Prvním projevem je nepříjemné svědění kůže, které nutí jedince k nadměrnému škrábání,  čímž se onemocnění ještě více zhoršuje. Kůže je zarudlá, oteklá a objevují se na ní drobné pupínky, které mohou mokvat. Pokožka je u pacientů trpících atopickým ekzémem nadměrně suchá, svědivá a tvoří se na ní šupiny. Pokožka se lehce slupuje a tvoří trhlinky. Atopická pokožka navíc bývá náchylnější k infekcím a k onemocnění zlatým stafylokokem

Při fázi vzplanutí bývá kůže zarudlá, svědivá, bolestivá a objevují se na ní ranky. Jakmile dojde na fázi hojení, pokožka začne být extrémně suchá a tvoří se na ní šupinky. Naopak v klidové fázi se nemoc nemusí projevovat vůbec žádnými příznaky.

 

Nejčastější faktory vzniku a zhoršení atopie

Ačkoliv je atopie chronické onemocnění, které bývá dědičné, existují faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu nemoci nebo mohou zhoršovat její průběh. 

 

Genetika

Atopický ekzém se vyskytuje častěji v rodinách, kde se toto onemocnění již dříve objevilo. Pokud trpíte alergií na pyly nebo astmatem, je pravděpodobnější, že se ekzém rozvine i u vašich dětí. Pokud jeden z vašich rodičů trpí atopií, existuje 50-60 % šance, že onemocnění propukne i u vás

 

Porucha kožní bariéry

Kůže atopiků má narušenou ochrannou bariéru, která hůře brání pronikání dráždivých látek a alergenů do organismu. To vede k vysychání kůže a zánětlivé reakci.

 

Imunitní systém

U atopiků dochází k abnormální reakci imunitního systému na běžné látky v okolí, které u zdravých lidí nezpůsobují žádné potíže. To vede k zánětu a svědění kůže.

 

Vlivy životního prostředí

Mezi nejčastější spouštěče ekzému patří stres, pocení, chlorovaná voda, prach, roztoči, pyly, zvířecí srst a plísně. Také suchý vzduch může ekzém zhoršovat, naopak vlhké prostředí svědění mírní.

 

Potravinové alergie

U malých dětí může ekzém souviset s alergií na kravské mléko, vejce, arašídy a další potraviny.

 

Léčba atopického ekzému na těle i obličeji

Atopický ekzém nelze nikdy úplně vyléčit a navždy se ho zbavit, proto jeho léčba spočívá ve zmírnění svědění, zánětu a posílení kožní bariéry. Důležitá je také prevence dalšího výskytu fáze vzplanutí. Při správné péči o pokožku a dodržováním jistých zásad, můžete docílit života bez příznaků atopie a nemoc udržet v klidové fázi. Mezi základní léčebné metody patří:

1. Zvlhčování kůže: Pravidelné používání krémů a mastí s emoliencii je klíčové pro udržení zdravé kožní bariéry a zmírnění svědění. Hydratace je důležitá u každého člověka, ale u atopiků je ještě důležitější, protože se jejich kůže nadměrně vysušuje a šupinatí.

2. Kortizon: Kortikoidní krémy a masti snižují zánět a svědění a používají se obvykle krátkodobě v akutních fázích ekzému. Dlouhodobější užívání kortikoidů s sebou může přinést také řadu nepříznivých účinků, proto vše konzultujte se svým lékařem

3. Imunosupresiva: Imunosupresiva představují mocný nástroj v léčbě autoimunitních onemocnění, protože dokáží zklidnit rozbouřený imunitní systém a zmírnit tak symptomy onemocnění, čímž pacientům přináší úlevu a zlepšují kvalitu jejich života. V závažných případech se mohou tyto léky používat také na léčbu atopického ekzému. 

4. Fototerapie: Léčba světlem, se ukazuje jako slibný nástroj v boji proti atopickému ekzému. Nabízí neinvazivní a šetrnou alternativu k lokální léčbě a systémovým lékům, která přináší úlevu od svědění, zčervenání a dalších symptomů ekzému u pacientů všech věkových kategorií.

5. Antibiotika: Pokud se k ekzému přidá bakteriální infekce, jsou nutná antibiotika. Přítomnost bakterií se zjišťuje stěrem z kůže. Ve většině případů se jedná o infekce způsobené zlatým stafylokokem, které mohou atopikům znepříjemnit život

 

 

Proč je při péči o atopickou pokožku důležitá hydratace?

Zdravá kůže má přirozenou ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání dráždivých látek a alergenů do organismu. U atopiků je tato bariéra narušena, čímž se kůže stává náchylnější k vysychání a zánětům. Hydratační krémy a masti pomáhají kožní bariéru posílit a udržet pokožku hydratovanou. Pravidelná hydratace zároveň pokožku změkčuje, čímž se snižuje její svědění a celkové podráždění. Dobře hydratovaná pokožka je méně náchylná k vzplanutí ekzému, protože právě hydratace pomáhá udržet pokožku v klidovém stavu a snižuje riziko podráždění a zánětu. Správným promazáváním jí dodáte pružnost a hebkost, čímž zlepšíte její celkový vzhled a zdraví

Nanášejte hydratační krém ráno a večer, a to i v případě, že vás kůže svědí. V akutních fázích ekzému je vhodné hydratovat i častěji než dvakrát denně. Vždy volte krémy a masti s vysokým obsahem hydratačních látek, jako je ceramid, glycerin, kyselina hyaluronová a bambucké máslo. Kromě celotělové hydratace věnujte extra péči také ložiskům ekzému, která vyžadují intenzivnější péči.

 

 

Potraviny, doplňky stravy a produkty pro boj s atopickým ekzémem

Jak už bylo zmíněno výše, atopický ekzém se nedá zcela vyléčit, ale vhodnými produkty a doplňky stravy lze zmírnit jeho projevy a udržet ho v klidové fázi. Dodržováním správných zásad, konzumací potravin působícíh příznivě na ekzém a správnou péči lze předcházet opětovnému výskytu fáze vzplanutí

 

Omega 3 mastné kyseliny a vitamin D

Do jídelníčku zařaďte ryby nebo doplňky stravy obsahující omega 3 mastné kyseliny, které podporují zdraví pokožky a dostatečnou hydrataci kůže. Hlídejte si dostatečný přísun vitamínu D, protože jeho vyvážená hladina ovlivňuje stav pokožky

 

Důležitá jsou probiotika

U atopiků je narušen mikrobiom a dochází k převaze škodlivých bakterií. Probiotika pomáhají obnovit rovnováhu mikrobiomu a posílit imunitní systém, čímž snižují náchylnost k ekzému. Probiotika navíc obsahují protizánětlivé látky, které pomáhají snižovat zánět v kůži a zmírňovat symptomy ekzému, jako je svědění a podráždění

Vyzkoušejte fermentované potraviny, které jsou bohatým zdrojem probiotik. Zařaďte do stravy kimči, kysané zelí nebo tempeh

 

Oves

Oves je bohatým zdrojem lipidů a ceramidů, které pomáhají udržovat pokožku hydratovanou a chrání ji před vysycháním, což je pro atopiky klíčové, jelikož má jejich pokožka narušenou kožní bariéru a ztrácí vlhkost snáze než zdravá kůže. Zároveň působí oves jako antioxidant, který chrání pokožku před poškozením volnými radikály, které jsou příčinou zánětu a stárnutí pokožky.

 

Vyzkoušejte koupel nebo masku s ovesnými vločkami  

Přidejte 2-3 hrnky ovesných vloček do koupele a nechte 10-15 minut louhovat. Ponořte se do takto připravené ovesné koupele a relaxujte 20-30 minut. Ovesné vločky se na kůži usadí a pomohou ji hydratovat a změkčit. Vyhněte se však příliš horké vodě, která vaší kůži může uškodit.

Vyzkoušet můžete také ovesnou pleťovou masku. Ovesné vločky rozmixujte na jemný prášek a smíchejte s vodou, jogurtem nebo medem na hustou pastu, kterou naneste na postižená místa a nechte působit 15-20 minut. Poté masku opláchněte vlažnou vodou.

 

Zkuste vyřadit kravské mléko

U některých atopiků, zvláště u malých dětí, se objevuje tzv. alergie na kravské mléko, která může zhoršovat projevy ekzému. V takových případech může vyřazení kravského mléka z jídelníčku přinést značnou úlevu.

Konzumace kravského mléka vyvolává u alergických a citlivých osob imunitní reakci, která spouští zánět a ten se může negativně projevovat i na kůži. Dále pak může kravské mléko vyvolat nadměrnou produkci hlenu v dýchacích cestách, což způsobuje zhoršené dýchání a podrážděnou kůži.

U dětí do 3 let věku se alergie na kravské mléko vyskytuje poměrně běžně a může zhoršovat symptomy ekzému. Pokud se u vašeho dítěte ekzém zhoršuje i přes lokální léčbu, zkuste vyřadit kravské mléko z jeho jídelníčku a sledujte, zda se jeho stav zlepší.

Vyzkoušejte nahradit klasické mléko jeho rostlinnými variantami a sledujte, jaký bude mít vliv vyřazení mléčných produktů na stav vašeho ekzému.

 

Vsaďte na ricinový olej!

Ricinový olej, známý také jako castorový olej, se v kosmetice těší velké popularitě pro své blahodárné účinky na vlasy i pleť. U atopické pokožky, která trpí chronickým zánětem a suchostí, se ricinový olej skloňuje v souvislosti s jeho protizánětlivými a hydratačními vlastnostmi.

Tento speciální druh oleje obsahuje ricinovou kyselinu, která má protizánětlivé účinky a může tak pomoci zmírnit podráždění atopické pokožky. Současně je ricinový olej bohatým zdrojem mastných kyselin, které pokožku hydratují a vyživují, a proto ho mohou ocenit právě atopici, kteří trpí suchou a šupinatou kůží. U atopiků jsou běžné také infekce kůže, se kterými může ricinový olej pomoci díky jeho antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem

Může pomoci i malinový olej

Malinový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny, které pokožku hydratují a chrání ji před vysycháním a současně má hojivé vlastnosti, které napomáhají regeneraci pokožky a urychlují tak hojení ran a odřenin. Používejte ho v čisté formě nebo smíchejte s jinými oleji a krémy, které nanášejte na postižená místa 2-3krát denně

 

Masti z bylinek

Mnoho bylin, jako je heřmánek, měsíček a řepík, mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat zánět v kůži, její svědění a podráždění. Aloe vera a rakytník, mají hojivé vlastnosti, které napomáhají k regeneraci pokožky a zároveň urychlují hojení ran a odřenin. Máta a mentol zase přinášejí úlevu od úporného svědění a pálení pokožky.

 

Bílý jíl

Bílý jíl absorbuje nečistoty, maz a toxiny z pokožky, čímž ji čistí a pomáhá předcházet ucpávání pórů, což je pro atopiky důležité, jelikož má jejich pokožka narušenou kožní bariéru a stává se tak náchylnější k infekcím. Bílý jíl je známý také pro jeho protizánětlivé a chladivé vlastnosti, díky kterým pomáhá redukovat svědění. Udržuje vláčnou a hydratovanou pokožku, protože dokáže absorbovat vlhkost ze vzduchu a udržovat ji v pokožce, což může mít na atopickou pokožku blahodárné účinky.

Přidejte 1-2 šálky bílého jílu do koupele, nechte louhovat 15-20 minut a užijte si relaxační koupel s blahodárnými účinky pro vaši pokožku. Na popularitě získávají také pleťové masky z bílého jílu, jejichž příprava je rychlá a jednoduchá. Pokud smícháte dvě velké lžíce bílého jílu spolu s vodou nebo jogurtem na hustou pastu, připravíte si masku na obličej s blahodárnými účinky v pohodlí domova.

 

 

Další zásady při atopickém ekzému

Kromě lékařské léčby existuje řada kroků, které můžete podniknout pro zmírnění příznaků ekzému, zlepšení kvality svého života a pro prevenci před vypuknutím fáze vzplanutí. Pokud chcete udržet ekzém v klidovém stádiu, tak kromě lékařských doporučení a vhodné léčby dodržujte také níže uvedená pravidla

 

1. Vyhýbejte se spouštěčům

Všímejte si, co váš ekzém zhoršuje, a pokud je to možné, těmto látkám se vyhýbejte. Spouštěči mohou být stres, parfémované kosmetické přípravky, některé prací prostředky a aviváže, syntetické materiály oblečení, prach, příliš přetopené místnosti nebo smog

Zhoršovat atopický ekzém může také hormonální nerovnováha nebo vliv různých ročních období. Dopřejte svým hormonům rovnováhu pomocí doplňků stravy

 

2. Pravidelně hydratujte kůži

K léčbě atopického ekzému je důležité přistupovat individuálně. Každopádně platí, že zvlhčování a promazávání atopické pokožky je nutností. Pravidelně promašťujte kůži krémy a mastmi se zvláčńujícím efektem. Používejte krémy a masti s emoliencii dvakrát denně, i když kůže svědí.

 

3. Noste bavlněné oblečení

Vyhýbejte se syntetickým materiálům, které dráždí kůži a pořiďte si prodyšné kousky oblečení z nebarvených materiálů. Vhodné je nosit oblečení z látek jako bambus, len, bavlna nebo konopí. Před nošením nového oblečení ho vždy nejprve vyperte a odstřihněte všechny štítky a cedulky, které by mohly vaši kůži podráždit. 

 

4. Nekoupejte se v horké vodě

Horká voda kůži vysušuje, a proto doporučujeme místo horkých koupelí sprchování vlažnou vodou, a to maximálně 10 minut. Používejte sprchové oleje, které ochrání vaši pokožku před vysoušením. Po sprše nedřete pokožku ručníkem, ale vysoušejte ji lehkým a postupným přikládáním ručníku.

 

5. Neškrábejte se

Přestat se škrábat i přes úporné svědění kůže může být velmi náročné. Věřte však, že nadměrným škrábáním kůže stav ekzému akorát zhoršíte. Zkuste si na svědivá místa přiložit chladivé obklady a krémy

 

6. Vyhněte se přetopeným místnostem a suchému vzduchu

Dobrou službu vám vykoná zvlhčovač vzduchu, který eliminuje suchý vzduch v místnosti. Pravidelně doma větrejte a vyhněte se přílišnému topení v místnosti

Pamatujte, s atopickým ekzémem se dá žít plnohodnotný a spokojený život. Díky správné péči a vhodným pomocníkům můžete zmírnit jeho symptomy a užívat si zdravou a krásnou pokožku.

 

Co si z článku odnést? 

Atopický ekzém je chronické onemocnění, které bývá dědičné a postihuje děti i dospělé. Jelikož se nedá úplně vyléčit, jeho léčba spočívá ve zmírňování příznaků a prevenci před jeho nejhorší fází, vzplanutí. Při dodržování správné péče o atopickou pokožku lze dosáhnout života bez akutní fáze onemocnění

Důležitá je častá a správná hydratace pokožky celého těla, protože při ekzému dochází k jejímu nadměrnému vysoušení, svědění a šupinatění. Dále je vhodné užívat dostatečné množství omega 3 mastných kyselin, vitamínu D a probiotik. Používejte přípravky, které vám mohou pomoci zmírnit projevy atopického ekzému, například malinový nebo ricinový olej, bílý jíl a masti z bylinek. Vyvarujte se častému stresu, nošení syntetického oblečení, horkým koupelím a suchému vzduchu v přetopených místnostech

Atopický ekzém představuje fyzicky i psychicky náročné onemocnění, ale správnou péčí můžete dosáhnout zmírnění všech příznaků nebo je eliminovat úplně. Buďte trpěliví a výsledky na sebe nenechají čekat

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdraví a nemoc Péče o pleť

6 tipů pro dokonale hladké ruce a pevné nehty

6 tipů pro dokonale hladké ruce a pevné nehty

Ruce jsou naší vizitkou. Každý den je ukazujeme a podáváme, a tak jejich vzhled neujde pozornosti druhých a mnohé o nás prozradí. Jakou péči dopřát našim rukám a nehtům, aby byl dojem z nich co nejlepší? Našich dnešních 6 tipů vám pomůže udržet vláčnou pokožku na rukou a pevné nehty

 

1. Čistota rukou je až na prvním místě

Ruce jsou našimi nepostradatelnými pomocníky, bez kterých bychom prováděli celou řadu úkonů jen stěží. Zároveň prostřednictvím nich přicházíme do kontaktu s mnohými bakteriemi, a proto péče o ruce začíná důkladným mytím. Jak postupovat?

Pořiďte si mýdlo na ruce s přírodním složením. Kůže na rukou je velmi tenká a má sklony k vysoušení, a proto se vyhněte mýdlům s obsahem alkoholu, který by je mohl vysušit. Naopak dobrou volbou jsou přípravky s obsahem hydratačních látek a okluzivních složek, které v pokožce zadržují vláhu.

Ruce se umývejte vlažnou vodou. Pokožka rukou je v procesu čištění velmi náchylná k poškození. Proto se vyvarujte umývání horkou vodou, která může narušit kožní bariéru coby ochranný štít před působením nežádoucích vlivů vnějšího prostředí.

Tip: Na pokožku rukou působí také sprchová kosmetika, kterou používáte, a proto si dejte záležet s jejím výběrem. My vám doporučujeme sáhnout po sprchovém oleji, který je plný přírodních ingrediencí, pokožku nedráždí, podporuje ji v přirozeném procesu regenerace, hydratuje ji a zjemňuje její povrch.

 

2. Exfoliace jako dokonalý restart pro vaše ruce

Jednou až dvakrát týdně použijte na své ruce přírodní peeling, který je zbaví odumřelých kožních buněk, suchých šupinek a veškerých nahromaděných nečistot. Vaše pokožka na rukou bude během okamžiku dokonale hebká a připravená na vstřebání aktivních látek obsažených v hydratačním krému.

 

3. Hydratace pokožky zevnitř i zvenku

Krémy na ruce dopřejí vašim rukám prvotřídní péči na každém kroku. Použít byste je měli po sprchování, ale také při pobytu venku. Jejich opakovanou aplikací v průběhu dne své ruce chráníte před působením větru, mrazu a dalších vnějších faktorů, které se mohou negativně podepsat na jejich vzhledu.  

Náš přírodní krém na ruce obsahuje aktivní látku Emolid CC, která se podílí na posílení přirozené kožní bariéry a zároveň přispívá k ochraně kůže před působením volných radikálů. Další významnou složkou je Neossance™ Hemisqualane, která pokožku rukou vyhlazuje a zanechává ji sametově hebkou. Krém se vám díky praktické velikosti balení bez problémů vejde do kabelky i větší kapsy. 

Optimální hydrataci pokožky na rukou podpoříte dodržováním pitného režimu. Denně byste měli vypít 20–40 ml čisté vody na kg své tělesné hmotnosti. Přitom je potřeba vzít do úvahy svůj celkový příjem a výdej vody za den. 

Část denní potřeby tekutin můžete pokrýt potravinami, které jsou bohaté na vodu. Konkrétní tipy na takové potraviny najdete v našem článku, co je kožní mikrobiom a jak ho chránit.

 

4. Jemná masáž rukou jako odměna po dlouhém dni

Po těžkém dni neexistuje nic, co by vaše ruce potěšilo více, než masáž. Vytvořte si večerní rituál, na který se budete vždy těšit. Masáž má skvělý relaxační účinek, takže tímto způsobem rozmazlujete nejen své tělo, ale také duši. 

Na rukou se nachází body, při jejichž stlačení působíte na vnitřní orgány, se kterými jsou jednotlivé části prstů a dlaní přímo spojeny. Vhodně prováděnou masáží posílíte svůj imunitní systém a podpoříte lymfatický a krevní běh jako i hormonální rovnováhu

 

Masáž rukou krok za krokem

Připravte si oblíbený kosmetický olej

Masáž začněte u konečků prstů a jemně přejíždějte přes hřbet ruky až k lokti. Stejnou cestou se vraťte zpět a celý pohyb třikrát zopakujte.

Nyní věnujte speciální pozornost každému z prstů. Masírujte nejprve nehtová lůžka a postupujte ke kloubům u dlaní. Po celou dobu vyvíjejte pouze jemný tlak.

Prsty jeden po druhém jemně protáhněte. Vždy dvěma prsty druhé ruky uchopte jeden prst v kloubu u dlaně a za vynaložení jemného tlaku sjíždějte směrem k nehtům. Začněte u palce a pokračujte směrem k malíčku.

Pozornost přesuňte k masáži dlaně. Palec jedné ruky umístěte zhruba do středu druhé dlaně a krouživými pohyby ji jemně promasírujte. 

Celý postup opakujte u druhé ruky.

 

5. Ochrana rukou před sluncem, chladem a při práci

Nošení rukavic při úklidu, mytí nádobí a dalších činnostech, kdy ruce přichází do kontaktu s nejrůznějšími chemikáliemi a toxickými látkami obsaženými v čisticích a mycích prostředcích, je skvělou prevencí proti nadměrnému namáhání pokožky a narušení kožní bariéry. 

Kůže na rukou je velmi náchylná k popraskání a vysušení za chladného počasí, a proto vám doporučujeme nosit zimní rukavice. Zapomínat byste na ně neměli zvláště v případě, kdy pracujete v exteriéru. 

Své ruce chraňte také před nežádoucími účinky slunečního záření. To má sice velmi pozitivní vliv na psychiku člověka, podporuje tvorbu vitaminu D a přispívá ke zvýšení odolnosti vůči tělesné zátěži, ale UVA i UVB paprsky jsou rovněž hlavní příčinou předčasného stárnutí pokožky. Při pobytu venku proto vždy aplikujte kosmetiku na opalování

 

6. Nezapomínejte na péči o nehty

Speciální péči byste měli věnovat svým nehtům a jejich okolí. Krém aplikovaný na ruce vždy vetřete i do jemné kůžičky v okolí nehtů. Před spaním můžete tuto oblast ošetřit arganovým olejem, který skvěle hydratuje pokožku a přispívá k regeneraci nehtových lůžek.

Pokud jsou vaše nehty slabé, znamená to, že jim chybí důležité živiny. Začněte užívat pravidelně VENIRA kapsle pro vlasy, nehty a pleť, které podporují udržení normálního stavu nehtů, a tedy zamezují jejich lámání a třepení. Zároveň urychlují jejich přirozený růst.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Jak pečovat o smíšenou pleť

Jak pečovat o smíšenou pleť

Máte smíšenou pleť a nevíte, jak o ni pečovat? V tom případě jste tady správně. V dnešním článku vám poradíme, jaké složky kosmetiky vyhledávat, jaké produkty konkrétně používat a jak by měla vypadat vaše kosmetická rutina od A do Z.

 

Smíšená pleť: Jaká je?

Pokožka na T-zóně (oblast čela, nosu a brady) se vám rychleji mastí a má tendence se lesknout, zatímco na U-zóně (tváře) je spíše sušší a má sklony k pnutí a praskání. 

Smíšená pleť si svůj název získala právě tím, že je kombinací mastné, dalo by se říci problematické, pokožky a normální až suché kůže.  

Přestože se mezi lidmi jedná o nejrozšířenější typ pleti, péče o ni může být skutečnou výzvou, protože musíte najít rovnováhu mezi potřebami jednotlivých částí obličeje. Suchá U-zóna může na vámi aplikované produkty a postupy reagovat odlišně než mastná T-zóna a naopak

 

Opravdu máte smíšenou pleť? Vyzkoušejte rychlý domácí test

Neexistuje žádný univerzální postup péče, ani sestava produktů, která by vyhovovala bez výjimky všem typům pleti. Proto jsme si pro vás připravili jednoduchý domácí test, kterým si jednoduše ověříte, jestli máte opravdu smíšenou pleť

Obličej šetrně očistěte a omyjte vlažnou vodou. Pleť jemně osušte poklepáváním ručníku a vyčkejte 30 minut. Jestli je vaše pleť skutečně smíšená, po uplynutí dané doby můžete pociťovat pnutí na suchých tvářích a pozorovat lesk na čele, nose a bradě.

Pokud popis výše aktuálnímu stavu vaší pleti neodpovídá, pak jste jí pravděpodobně poskytovali úplně jinou péči, než celou dobu potřebovala. To může být i důvodem, proč se vám nedaří udržet svou pleť v optimálním stavu. 

Tip: Zjistěte, jak poznat, jestli máte pleť normální, mastnou nebo suchou.

 

Běžné problémy smíšené pleti 

Mazové žlázky produkují v oblasti T-zóny nadbytek kožního mazu, který nestíhá odcházet, a tak se hromadí v pórech a ucpává je. To může vést ke vzniku černých a bílých pupínků jako i závažnějších forem akné, které jsme pro vás popsali v článku, jak se zbavit akné.

Naopak suchá kůže na tvářích si vlivem chybějících lipidů nedokáže zadržet vlhkost, a tak se velmi často loupe, pne, je matná, křehká a má sklony ke vzniku vrásek

 

Jak vybrat vhodnou kosmetiku pro smíšenou pleť

Pokud chcete mít krásnou a mladistvě vypadající pleť, vaše rutina musí zahrnovat produkty na čištění, odlíčení, tonizaci, hydrataci a ochranu před UV zářením. To je sice u všech typů pleti stejné, ale jen do momentu, než se začneme bavit o konkrétních kosmetických produktech. 

Vybírejte produkty, které jsou buďto vhodné pro každý typ pleti, nebo je jejich složení přizpůsobené potřebám přímo pleti smíšené. Rozhodně tedy není možné používat kosmetiku výhradně pro mastnou nebo pro suchou pleť, protože tak byste neprospívali celému obličeji, ale pouze jeho částem. 

Nicméně ani v momentě, kdy si vyberete vhodnou kosmetiku pro smíšenou pleť nemáte zcela vyhráno. Musíte totiž zohlednit její aktuální stav, který v podstatě určuje konkrétní problém. Daný stav se může měnit vlivem ročního období, kolísání hladiny hormonů, stárnutím, momentálním psychickým rozpoložením, ale také životním stylem

V praxi to znamená, že vaše smíšená pleť může být navíc přecitlivělá, ekzematická, aknózní nebo zralá. Z toho důvodu je vhodné, aby vaše rutina zahrnovala produkty určené na cílenou péči, které vám pomohou danou problematiku úspěšně řešit. 

Typicky se jedná například o: 

- pleťová séra, která účinkují v hlubších vrstvách kůže a jsou schopna měnit aktivně stav pleti

- probiotika, která vyčistí vaše střeva a zabrání tomu, aby se detoxikovala přes kůži

- doplňky stravy s kolagenem, jehož nedostatek se může projevovat právě sníženou kvalitou kůže

 

Péče o smíšenou pleť krok za krokem

Vaším cílem v rámci pečujicí rutiny bude nastolení rovnováhy pokožky. Té docílíte pouze nastavením komplexní péče, kterou popisujeme níže

 

Odlíčení a čištění pleti

Pleť si čistěte poctivě dvakrát denně – ne pouze jednou, ale ani častěji než ráno a večer. 

V rámci ranního čištění odstraníte pot, zbytky odumřelých kožních buněk a maz, které se (nejen) na povrchu pleti usadily v průběhu noci. Vytvoříte tak dokonale čisté plátno pro aplikaci zvláčňujících produktů a make-upu.

Večerním čištěním odstraníte z pokožky bakterie, zbytky make-upu a hluboko usazené nečistoty. Pleť bude díky důkladnému čištění připravená na noční regeneraci a příjem aktivních látek z produktů aplikovaných v dalších krocích pečujicí rutiny.

K čištění použijte čisticí gel na akné, který je vhodný pro pleť smíšenou, mastnou a aknózní. Obsahuje vitamin E, levandulový olej a bioflavonoidy, které přispívají k eliminaci tvorby akné a zklidnění podrážděné pokožky. Gel si poradí také s rozšířenými póry, podrážděnou pokožkou, akné a jizvičkami po akné. Dále s černými tečkami, zvýšenou produkcí mazu a mastným filmem na pleti.

V rámci večerní rutiny začněte odlíčením pleti. V tomto kroku se zbavíte make-upu, ale také fotoprotekce. Proto je tento krok nutný pro každého bez ohledu na to, jestli se líčíte nebo ne. 

K odlíčení použijte například naše odličovací mléko vhodné pro každý typ pleti. To respektuje přirozené pH pleti, poskytuje jí prvotřídní hydrataci a na jejím povrchu nevytváří mastný film. Na druhou stranu pokožku ani jinak nevysušuje, účinně ji zklidňuje a posiluje ochrannou kožní bariéru.

Nevíte, jak konkrétně postupovat? Podrobný návod najdete v našem článku, jak na efektivní čištění a odličování pleti.

 

Tonizace pleti

Připravte svou pleť na další kroky rutiny použitím pleťového tonika coby důležitého mezikroku mezi čištěním a hydratací

Cílem tonizace je vyrovnat pH pokožky, ale pokud použijete čisticí produkt, který má sám o sobě tuto schopnost, tonikum už teoreticky použít nemusíte

 

Hydratace pleti

Vaší pleti budou prospívat lehčí pleťové krémy s nízkým obsahem olejů, které dokážou hydratovat pleť bez zatížení. Díky tomu zmatníte lesklé části obličeje, a zároveň podpoříte zvláčnění suchých tváří.

Sáhněte po přírodním pleťovém krému bez alkoholu, sulfátů, silikonů a parabenů. Jedná se o potenciálně škodlivé složky, které mohou vaši pokožku vysušit a podráždit. 

Skvělé pro vás bude také sérum s BIO kyselinou hyaluronovou k jejímž přednostem patří to, že: 

- vyhlazuje jemné linky a zjemňuje vzhled vrásek

- chrání pokožku před znečištěním a poskytuje jí ochranu před ultrafialovým zářením

- urychluje hojivé procesy a aktivně bojuje s akné

- přináší zklidnění přecitlivělé pokožce

- rozjasňuje pokožku a udržuje její mladistvý vzhled

- vyhlazuje nerovnoměrnou strukturu pokožky a předchází vzniku rozšířených pórů

 

Fotoprotekce pleti

Bez UV ochrany se neobejde žádná pleť, tedy ani ta smíšená. Při výběru konkrétního produktu si jen dejte pozor na složení. Vhodný pro vás bude přírodní opalovací krém s SPF 50, který není komedogenní, a tedy nehrozí, že by ucpával póry v T-zóně

 

Bude vaše pleť vždy smíšená?

Obecně platí, že v otázce typu pleti hraje klíčovou roli genetika, a proto svůj typ pleti změnit nemůžete. Nicméně u smíšené pokožky je běžné, že kolem 50. roku se svými vlastnostmi začíná přibližovat spíše pleti suché. Tomu následně přizpůsobte svou pečujicí rutinu a používejte kosmetiku určenou pro suchou pleť. Svou pozornost budete muset zaměřit především na hydrataci a zklidnění pleti. 

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o pleť

Co je kožní mikrobiom a jak ho chránit?

Co je kožní mikrobiom a jak ho chránit?

Kožní mikrobiom každého z nás je z pohledu unikátnosti jako otisk prstu. Co si ale vlastně pod tímto pojmem představit a proč bychom měli svůj kožní mikrobiom pečlivě chránit? To, a mnohem více, se dozvíte v dnešním článku. 

 

Kožní mikrobiom: Co to je?

Kožní mikrobiom, neboli kožní mikrobiota, představuje souhrn veškerých mikroorganismů (= mikrobů), které obývají povrch naší pokožky a společně tvoří její ochranný štít. Ten je sice lidskému oku neviditelný, ale i tak má zásadní význam pro celkový vzhled a odolnost naší pokožky. Pro představu, na každém centimetru čtverečním kůže se nachází zhruba miliarda mikrobů.  

Kožní mikrobiom se vyvíjí bezprostředně po narození a jeho složení ovlivňuje samotný způsob porodu jako i genetická výbava, okolní prostředí a životní styl. Jeho složení se proto neustále mění, protože do hry vstupuje vše, co jíme, pijeme, jak spíme a také to, jak stárneme. Z toho důvodu je kožní mikrobiom každého z nás naprostým unikátem a na světě nenajdete dva lidi s totožnou sestavou mikroorganismů.

S kožním mikrobiomem úzce souvisí také střevní mikrobiom, o kterém píšeme v samostatném článku. Dozvíte se například to, kolik druhů bakterií je obsaženo ve střevech, jaké jsou funkce střev a jak s tím vším souvisí probiotika

 

V hlavní roli: Přátelské bakterie

Receptem na šťastnou pokožku je rovnováha všech zúčastněných mikroorganismů, kterými jsou bakterie, viry a plísně.

Zatímco některé mikroorganismy jsou pro zdraví člověka škodlivé, jiné jsou pro tělo prospěšné nebo dokonce nezbytné. K takovým patří i „přátelské“ bakterie, které označujeme termínem symbiotické, jelikož s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. 

Taktéž viry a plísně v nás přirozeně vyvolávají negativní konotace, ale některé z nich ve skutečnosti přispívají k udržení rovnováhy kožního mikrobiomu. Nicméně jejich vliv na lidskou pokožku ještě není zcela vysvětlený a nadále zůstává předmětem zkoumání.

U bakterií je důležité to, aby nedošlo k jejich přemnožení, což by se na pokožce projevilo svěděním, vyrážkou, nejrůznějšími záněty a dalšími onemocněními kůže

 

Rozdíly mezi rezidentními a tranzientními bakteriemi 

Rezidentní bakterie jsou vlastně jiným termínem pro přátelské mikroorganismy přirozeně přežívající na povrchu kůže a posilující její ochrannou bariéru. Naopak tranzientní bakterie na pokožce nepřebývají trvale, přichází s ní do kontaktu zvenčí a mohou vyvolat kožní onemocnění, pokud do kůže proniknou přes její oslabené části. 

Funkcí rezidentních bakterií je ochrana pokožky před působením tranzientních bakterií. K tomu je zapotřebí udržovat mikrobiom pokožky v dobrém stavu pomocí šetrných kosmetických přípravků, které nenarušují její pH.

 

Proč pečovat o kožní mikrobiom?

Pokud je kožní mikrobiom v optimálním stavu, pokožka poskytuje útočiště přátelským mikroorganismům a zároveň dokáže odolávat patogenům coby původcům nejrůznějších nemocí. Prostředí mikrobioty kůže je navíc neustále narušováno nežádoucími vlivy vnějšího prostředí, například UV zářením nebo znečištěným ovzduším. 

 

1. Zaměřte se na šetrné mytí a čištění pokožky

Kožní mikrobiom je velmi citlivý na změny pH. Nejradši má mírně kyselé prostředí, a proto je velmi důležité aplikovat na pokožku pouze takovou kosmetiku, která přirozené pH nenarušuje. Dále se vyhněte mechanickému drhnutí pokožky a jejímu oplachování horkou vodou

Co na obličej? Spolehněte se na přírodní odličovací a čisticí kosmetiku bez obsahu sulfátů, parabenů, silikonů a dalších potenciálně škodlivých látek. V naší nabídce najdete produkty pro každý typ pleti, například pro šetrné čištění a zklidnění citlivé pleti jsme vyvinuli micelární vodu, která je obohacená o růžovou vodu, panthenol a šťávu z listů aloe vera.

Co na tělo? Sáhněte po některém z našich přírodních sprchových olejů, které se při kontaktu s pokožkou mění na jemnou emulzi. Pokožku zbavují šetrně veškerých nečistot a díky obsahu účinných látek ji zároveň podporují v přirozeném procesu regenerace, hydratují ji a zjemňují její povrch.

Co na vlasovou pokožku? K čištění pokožky hlavy jsou určené šampony na vlasy obsahující pečlivě vybrané ingredience jako výtažky z bylin a rostlin, které při výrobě neprochází žádným chemickým procesem, a tak si naplno zachovávají svou přírodní sílu. Při jejich pravidelném používání můžete vyřešit problematiku své vlasové pokožky (například lupy nebo svědění) a zároveň budete čistit jednotlivá vlasová vlákna do hloubky.

Tip: Chraňte své děti před nejrůznějšími kožními nemocemi s dětskou kosmetikou, která je plná přírodních složek, a tak je vhodná i pro pokožku citlivou a tu se sklonem k atopické dermatitidě.

 

2. Chraňte pokožku před nežádoucími vlivy UV záření

Vzhledem k tomu, že složení kožního mikrobiomu ovlivňuje to, jak často se vystavujete UV záření, které může mít zároveň ve zvýšené míře negativní dopad na vzhled a zdraví kůže, je důležité se chránit. 

Co na obličej? Používejte UV ochranu s faktorem 30 a více – ideálně opalovací krém s SPF 50 s velmi vysokou ochranou spolu s UVA a UVB filtry. Produkt používejte denně, a to bez ohledu na skutečnost, jestli venku svítí sluníčko, fouká vítr, nebo dokonce sněží. Množství, které budete potřebovat, odpovídá zhruba jedné čajové lžičce. 

Co na tělo? Při opalování a obecně při pobytu venku aplikujte na odhalené části těla opalovací olej nebo opalovací máslo. Tyto produkty chrání kůži před nežádoucími účinky UV záření a zabraňují předčasnému stárnutí kůže. Zároveň s jejich pomocí dosáhnete rovnoměrného opálení a v neposlední řadě dokonale hydratované a vyživené pokožky.

Co na vlasovou pokožku? S kvalitním ochranným sprejem na vlasy můžete předcházet podráždění pokožky hlavy. Pravidelnou aplikací vytváříte na povrchu svých vlasů obranný štít, který je chrání před vysoušením, lámáním a vyblednutím.

 

3. Hydratujte se zevnitř i zvenku

Vysušená pokožka neplní funkci ochranné bariéry a netvoří ideální podmínky pro přátelské bakterie, a proto je nutná hydratace zevnitř i zvenku.

Jak se hydratovat zevnitř? Denně byste měli vypít 20–40 ml čisté vody na kg své tělesné hmotnosti. Přitom je potřeba vzít do úvahy svůj celkový příjem a výdej vody za den. Část denní potřeby tekutin můžete pokrýt potravinami, které jsou bohaté na vodu. K takovým patří melouny, pomeranče, jahody, broskve, jablka, ledový salát, mrkve, špenát, tvarohy, cottage, sýry, klasické polotučné mléko, rýže, těstoviny, polévky a další. 

Jak se hydratovat zvenku? Používejte kosmetické přípravky s hydratačními složkami a okluzivními složkami. Zatímco hydratační složky (například glycerin nebo kyselina hyaluronová) dodávají pokožce vlhkost, okluzivní látky (například rostlinné oleje a másla) vláhu v pokožce zadržují.

 

4. Nezapomínejte, že jste to, co jíte

Na rovnováhu vašeho organismu mají přirozeně vliv vaše stravovací návyky. Co konkrétního by měl obsahovat váš jídelníček se dočtete v našem článku, co jíst, abyste měli hezkou pleť a zdravé vlasy.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Nové trendy v péči o pleť: Co přináší rok 2024?

Nové trendy v péči o pleť: Co přináší rok 2024?

Zajímá vás, jaké nové směry aktuálně hýbou kosmetickým světem? Určitě není nutné bezhlavě následovat každý nový trend, ale existují i takové, které mohou vaší pleti z dlouhodobého hlediska prospět. V dnešním článku si představíme ty nejzajímavější z nich.

 

1. Skinimalismus 

Rozhodně nemáme nic proti desetikrokové péči o pleť prováděné po vzoru Korejek, ale myslíte, že je taková rutina udržitelná? Podle nás moc ne, a proto souzníme se skinimalismem – novodobým trendem, který vychází z přesvědčení, že méně je více

 

Jak se skinimalismem začít? 

Ze všeho nejprve si udělejte pořádek ve své současné kosmetické rutině a dejte stranou všechny produkty, které:

- nepotřebujete

- nepoužíváte, nebo nevíte, jak je používat

- nejsou vhodné pro váš typ pleti

- obsahují potenciálně škodlivé složky

- dráždí vaši pokožku

 

Až svou kosmetiku pečlivě vytřídíte, zamyslete se nad produkty, které vám zůstaly. Cílem skinimalismu je zjednodušit rutinu, nikoliv ji šidit, takže i nadále musí zahrnovat produkty pro čištění, odlíčení, tonizaci, hydrataci a fotoprotekci pokožky

V praxi to znamená, že pečujicí rutina musí, i po vyřazení velké části produktů, obsahovat: 

- odličovací a čisticí kosmetiku

- tonikum na pleť

- opalovací krém na den

- pleťový krém na noc

 

Dále je vhodné pravidelně odstraňovat vrstvu odumřelých kožních buněk s pomocí pleťového peelingu, aby měly účinné složky obsažené v kosmetice šanci proniknout do hloubky kůže. Zahrnout můžete také pleťové sérum pro cílenou péči, případně oční krém. 

A to je celé! Abyste své pokožce dopřáli vše, co potřebuje, více toho v rámci prevence opravdu nepotřebujete. Navíc díky zjednodušení rutiny se vám nebude stávat, že byste šli spát s neodlíčenou pletí, protože před vámi nebude vidina půl hodiny strávené před zrcadlem. 

 

2. Péče o pleť zaměřená na prevenci

Místo toho, abyste investovali do dekorativní kosmetiky, která vám zakryje nedokonalosti na vaší pleti, zaměřte svou pozornost na prevenci jejich vzniku

Vzniku nedokonalostí na pleti se rozhodně vyplatí předcházet i z důvodu, že tím šetříte svůj čas a peněženku. V případě, kdy se chcete zbavit existujících vrásek nebo pigmentových skvrn, nemáte 100% jistotu, že vše vyřešíte sami doma s pomocí kosmetických produktů. Velmi často se budete muset obrátit opakovaně na kosmetický salon, kde pro vás kosmetička vybere ošetření, kterým podpoří vaši domácí péči.

 

Jak by měla vypadat péče o pleť zaměřená na prevenci?

Absolutním základem je každodenní aplikace (a reaplikace) krému s SPF a používání kosmetiky s obsahem antioxidantů. Toto duo zvyšuje ochranu pleti tím, že:

- napomáhají k ochraně buněk před oxidačním stresem a nežádoucími vlivy vnějšího prostředí

- přispívají ke zpomalení přirozeného procesu stárnutí pleti, protože zabraňují poškození buněčných složek kolagenu a elastinu

- podporují regeneraci pleti a jsou účinných pomocníkem v boji proti pigmentovým skvrnám

 

Antioxidanty můžete dodávat tělu prostřednictvím svého jídelníčku nebo je můžete suplementovat – vyzkoušejte například astaxanthin nebo ashwagandhu. K potravinám s vysokou antioxidační aktivitou patří například ostružiny, šípky, artyčoky, květák, piniové oříšky a arašídy. Další tipy, co jíst, abyste měli krásnou pleť, najdete v našem článku na blogu

 

3. Diagnostika pleti

To, co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí nutně vyhovovat i vám. Každý typ pleti zkrátka vyžaduje jiný druh péče, a proto byste měli vždy používat pouze kosmetiku pro vás určenou. Samozřejmě můžete sáhnout po produktech, které jsou vhodné pro každý typ pleti, ale i tak je dobré znát svou pleť a dopřát jí péči, jakou v daný moment potřebuje.

 

Jak diagnostikovat svou pleť?

Vyzkoušejte jednoduchý domácí test s jehož pomocí poznáte svou pleť

Obličej šetrně očistěte a omyjte vlažnou vodou. Následně si pleť jemně osušte poklepáváním ručníku a vyčkejte 30 minut. Po uplynutí doby si vezměte zrcátko a na denním světle zhodnoťte stav své pleti.

Nepozorujete žádné výraznější změny? Máte normální pleť.

Začíná se objevovat lesk na T-zóně, tvářích i na bradě? Máte mastnou pleť.

Cítíte pnutí a vidíte šupinky? Máte suchou pleť.

Vidíte lesk jen na T-zóně a tváře jsou spíše sušší? Máte smíšenou pleť.

Pociťujete pnutí a vidíte zarudlá místa? Máte citlivou pleť.

 

Pokud si nejste 100% jistí ani po domácím testu, vyhněte se experimentování a pro jistotu si zajděte do kosmetického salonu, kde vám provedou odbornou diagnostiku. Díky té zjistíte nejen typ své pleti, ale také její aktuální kondici. Kosmetička vám doporučí, na co se v péči o pleť zaměřit a také vám poradí vhodný způsob použití jednotlivých produktů. 

Teď, když už víte, jaký typ pleti máte, inspirujte se v našem článku, jak o ni správně pečovat.

 

4. V péči o pleť nezapomínejte na krk a dekolt

Obvykle věnujeme veškerou pozornost obličeji a na péči o krk a dekolt zapomínáme. Z pohledu péče o zevnějšek se jedná o nejčastěji opomíjené části těla, a tedy není náhoda, že právě vzhled krku a dekoltu velmi často prozradí náš věk. 

 

Jak by měla vypadat každodenní péče o krk a dekolt?

Obě části odličujte, čistěte, hydratujte a chraňte před nežádoucími účinky UV záření se stejnou frekvencí jako obličej.

Pokud máte v oblasti dekoltu vrásky a rýhy, pravděpodobně je to tím, že spíte většinu noci na boku. Pokožce více prospívá spaní na zádech, protože tím podporuje její regeneraci.

V rámci péče o svůj dekolt si dejte záležet s výběrem podprsenky. Její pevnost by měla odpovídat plánované aktivitě. 

 

Tip: Zlepšete pevnost a elasticitu své pokožky v dekoltu s naším PUSH-UP zpevňující krém na dekolt a poprsí.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Glycerin - účinky na pleť a vlasy

Glycerin - účinky na pleť a vlasy

Všimli jsme si, že o glycerinu se nemluví s takovým nadšením jako například o kolagenu nebo kyselině hyaluronové, a proto jsme se rozhodli, že z něj uděláme hrdinu dnešního článku. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak glycerin pomáhá na cestě za krásně hydratovanou pokožkou a vlasy.

 

Glycerin – co to je?

Glycerin (= glycerol) je čirá ve vodě rozpustná tekutina bez zápachu. Svým vzhledem a hustotou připomíná bezbarvý sirup. Pro glycerin je typická jemně nasládlá chuť

 

Druhy glycerinu

Glycerin je alkohol vyrobený derivací z rostlin, živočišných produktů nebo ropy. Podle toho rozlišujeme glycerin živočišný, rostlinný nebo syntetický. Jak se od sebe tyto druhy liší?

Živočišný glycerin. Získává se hydrolýzou z živočišných tuků, především sádla. Tento typ není příliš vhodný k péči o problematickou pleť, protože je komedogenní, což znamená, že může ucpávat póry, a tedy zapříčinit vznik akné.

Rostlinný glycerin. Vzniká hydrolýzou z rostlinných olejů, například sojového, kokosového nebo řepkového. Tento typ je navíc biologicky odbouratelný a obnovitelný, proto se nejčastěji používá právě v přírodní kosmetice. Na rozdíl od živočišného glycerinu nezpůsobuje ucpávání pórů, a tedy je vhodný k péči o problematickou pleť náchylnou ke vzniku akné.

Syntetický glycerin. Vyrábí se synteticky a jeho výsledná forma je chemicky identická s přírodním glycerinem, a tedy nemá žádné negativní účinky na kůži.

 

K čemu slouží glycerin?

V momentě, kdy začnete číst složení kosmetiky, potravin a léčiv, zjistíte, že glycerin je (skoro) všude. Je velmi populární složkou, protože:

- jako emulgátor usnadňuje mísení vody a oleje

- oslazuje finální produkt

- zvlhčuje finální produkt

Glycerin je rozhodně jednou z nejvíce využívaných ingrediencí v konvenční a přírodní kosmetice. Nejčastěji ho najdete v pleťových krémem a sérech, vlasových šamponech a kondicionérech, ale také v pěnách na holení, pastách na zuby, dekorativní kosmetice, deodorantech, vínech, žvýkačkách, sirupech na kašel a dalších medikamentech atd.

Co nás v dnešním článku přirozeně nejvíce zajímá jsou účinky glycerinu na pokožku a vlasy, tak se na ně pojďme rovnou podívat.

 

Účinky glycerinu na pokožku

Hloubková hydratace. Glycerin funguje v kosmetice jako zvlhčovadlo, protože na sebe dokáže navázat vlhkost z okolního prostředí a uzamknout ji v pokožce. Tím přispívá k její hloubkové hydrataci, pružnosti a zjemnění, zvláčnění a zvlhčení jejího povrchu. Touto vlastností se ve velkém podobá kyselině hyaluronové, o které se dozvíte více u nás na blogu.

Podporuje bariérovou funkci pokožky. Glycerin posiluje přirozenou kožní bariéru a podporuje její obnovu. Produktům propůjčuje sametově hebkou konzistenci, a ty se tak krásně roztírají a na povrchu pokožky vytváří neviditelnou bariéru. Glycerin tímto způsobem zvyšuje schopnost pokožky bránit se před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí (sucho, zima, mráz, silný vítr apod.), a proto je odolnější. Navštivte naši kategorii tělových mlék a krémů, které zmiňovaný glycerin obsahují.

Má zklidňující účinek. Vzhledem k tomu, že rostlinný glycerin se hodí k péči o každý typ pokožky, bez starostí ho můžete aplikovat i na tu citlivou a ekzematickou. Různými studiemi bylo prokázalo, že pomáhá snižovat pocity pálení a svědění. Proto je glycerin nedílnou součástí dětské kosmetiky

Udržuje zdravý vzhled pokožky. Glycerin podporuje hojení pokožky, chrání ji před infekcemi a záněty a zabraňuje jejímu poškození. Tím vším přispívá k její celkové spokojenosti. Tyto vlastnosti glycerinu ocení každý majitel problematické pleti, a proto ho najdete například v lokálním séru na akné nebo krému na akné.

Ostatním složkám usnadňuje jejich vstřebání do pokožky. Díky používání kosmetiky s glycerinem máte jistotu, že aktivní látky obsažené v jednotlivých produktech péče o pleť, tělo a vlasy proniknout do hlubších vrstev kůže. Glycerin najdete například v odličovací a čisticí pěně nebo obličejové mycí pěně, tedy produktech u kterých je žádoucí proniknout do hloubky kůže.

 

Účinky glycerinu na vlasy

Již v článku, jak pečovat o vlasovou pokožku, jsme si řekli, že cesta ke krásným a silným vlasům začíná u pokožky hlavy. Není tedy divu, že z výše zmíněných schopností glycerinu těží i vlasová pokožka a vlasy samotné

Vlasová kosmetika s glycerinem:

- podporuje hydrataci pokožky a vlasů

- zvyšuje schopnost pokožky bránit se před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí

- zamezuje vysoušení a přemaštění vlasové pokožky

- předchází zvýšené citlivosti a podráždění vlasové pokožky

- zabraňuje oslabení a lámání vlasů

- zlepšuje vzhled a poddajnost vlasů

- podporuje vyrovnání poškozených vlasových vláken

 

Glycerin najdete hned v několika našich produktech péče o vlasy. Vyzkoušejte například:

- bezoplachové zahušťujicí sérum

- ochranný sprej pro vlasy namáhané sluncem, chlorem a slanou vodou

- rozmarýnovou vodu pro vlasy a pleť

- přírodní šampon pro podporu růstu vlasů

- šampon pro kudrnaté vlasy

- přírodní šampon proti šedinám

 

Všechny naše produkty jsou přírodní. Více o výhodách si můžete přečíst v článku, proč je přírodní vlasová kosmetika bez sulfátů, silikonů a parabenů lepší volbou.

 

Je glycerin škodlivý?

Názory se velmi různí a je zajímavé, že se složkou, které se připisuje tolik pozitivních účinků na pokožku, je zároveň spojováno i několik negativních výroků. Přitom ani jeden typ glycerinu nelze považovat za nebezpečný, pokud ho budete používat doporučeným způsobem a zvolíte produkt s jeho nízkou koncentrací

Glycerin nedokáže rozlišovat, jakou vlhkost na sebe naváže, takže pokud byste ho používali ve vysokých koncentracích, nebo rovnou neředěný, a navíc v suchém prostředí, mohlo by se stát, že bude vaši pokožku a vlasy dehydratovat, protože nebude mít k dispozici jiný zdroj vláhy

Nemusíte se ani obávat toho, že by glycerin vaši pokožku jakkoliv podráždil, protože se jedná o tělu vlastní látku nacházející se v tucích. Naše pokožka ho tedy velmi dobře přijímá a nevnímá ho jako nezvaného hosta, před kterým by se musela bránit a reagovala na něj podrážděním nebo alergickou reakcí.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Pigmentové skvrny: Jak vznikají a jak se jich zbavit?

Pigmentové skvrny: Jak vznikají a jak se jich zbavit?

Pigmentové skvrny jsou drobné ploché fleky na povrchu kůže v odstínu světle až tmavě hnědé. Jejich velikost, konkrétní tvar a umístění se liší druh od druhu. V dnešním článku poznáte rozdíly mezi jednotlivými typy pigmentových skvrn a poradíme vám, jak předcházet jejich vzniku a jak se zbavit těch existujících.

 

Jak vypadají jednotlivé druhy pigmentových skvrn

Pihy – drobné světlé hnědé skvrny, které mohou ztmavnout po vystavení pokožky UV záření. Běžně jsou proto v letních měsících výraznější než je tomu v zimě.

Sluneční skvrny – Světle hnědé až černé skvrny, které se vyskytují nejčastěji na obličeji, krku, ramenou a dekoltu.

Stařecké skvrny – Skvrny nepravidelného tvaru, které se postupem let slévají do rozsáhlejších map. Častěji se objevují u osob s tmavším odstínem kůže a nejčastěji se objevují na místech, která byla během života nejvíce vystavena působení UV záření.

Melasma – pigmentace symetrického tvaru objevující se nejčastěji na obličeji nastávajících maminek, nebo žen užívajících hormonální antikoncepci. Obvykle do pár měsíců sama zmizí.

Pozánětlivá hyperpigmentace – tmavé skvrny, jejichž velikost a umístění je dané rozsahem konkrétních kožních zánětů a defektů.

 

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

Ke vzniku pih má člověk genetické predispozice

UV záření ze sluníčka nebo solária stimuluje pigmentové buňky zvané melanocyty, které produkují více melaninu a ten se následně hromadí v pokožce a ve škáře. Mluvíme o nich jako o slunečních skvrnách.

Zhruba po čtyřicátém roku věku se s irozeným stárnutím organismu začínají tvořit stařecké skvrny.

Hormonální změny zvyšují pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn zvaných melasma. Mohou se objevit během těhotenství, jako následek hormonální léčby nebo z důvodu užívání hormonální antikoncepce.  

V místech kožních zánětů a nejrůznějších kožních defektů se hromadí velké množství melanocytů, které vedou k rozvoji pozánětlivé hyperpigmentace. Tmavé skvrny se mohou objevit v oblasti řezných ran, popálenim, bodanců od hmyzu, ale také na místech, kde jste měli akné nebo ekzémy. 

Vedlejším účinkem užívání některých léků je zvýšená citlivost na sluneční světlo, což může vyústit ve vznik tmavých skvrn.

 

Faktory zhoršující vzhled pigmentových skvrn

Dejte pozor na sluníčko, protože vzhled pigmentových skvrn zhoršuje UV záření. Proto byste měli byste bezpodmínečně používat opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem vždy když během dne vyrážíte ven. 

Nestačí ho používat jen v horkých letních dnech, kdy se chystáte na koupaliště. Opalovací krém s SPF 50 použijte každé ráno, kdy je slunečno – oblačno – deštivo – větrno – mlhavo

 

Prevence vzniku pigmentových skvrn

S pravidelnou aplikací krému s ochranným faktorem rozhodně nečekejte na chvíli, kdy se vám nějaké pigmentové skvrny objeví na pokožce. Takový opalovací krém totiž funguje jako skvělá prevence jejich vzniku

Zároveň je důležité nepodceňovat ochranu před UV v interiéru. Pokud totiž značnou část dne sedíte v interiéru u okna, je nutné chránit pokožku před UVA zářením, které proniká i skrze sklo

A pokud váš opalovací krém obsahuje navíc antioxidanty, které zabraňují předčasnému stárnutí kůže, jeho pravidelným používáním snížíte pravděpodobnost vzniku stařeckých skvrn

Dostatečný příjem antioxidantů si hlídejte také ve svém jídelníčku. K potravinám s vysokou antioxidační aktivitou patří například ostružiny, šípky, artyčoky, květák, piniové oříšky a arašídy.

Tip: Přečtěte si náš článek s tipy, jak chytit bronz a nespálit se

 

Léčba pigmentových skvrn

Vedle nepostradatelného opalovacího krému, který má ochranný účinek, jsou důležité také kosmetické přípravky s depigmentačním efektem

Vyzkoušejte naši přírodní pleťovou kosmetiku šetrnou k životnímu prostředí i vaší pokožce

Sérum s retinolem. Obsahuje aktivní látku BEAUACTIVE a dalších 25 účinných složek. Tento unikátní komplex přírodních ingrediencí přispívá k redukci výskytu pigmentových skvrn až o 84 %. Sérum při pravidelném používání rovněž zjemňuje vějířovité linie v oblasti očí až o 44 % a napomáhá eliminovat tvorbu vrásek až o 52 %.

AHA krém s postupným uvolňováním. Díky inovativní technologii Skinperf LWG jsou obsažené ovocné kyseliny (konkrétně kyselina glykolová, mléčná a citronová) postupně uvolňovány do pokožky v jednotlivých vrstvách, což přináší maximálně šetrný exfoliační účinek. Zároveň napomáhá k eliminaci kožních nedokonalostí jako právě pigmentových skvrn, černých teček a jizviček po akné.

SOS akné sérum. Bojuje proti nejrůznějším nedokonalostem pleti jako například začervenalým pupínkům, rozšířeným pórům a tmavým flekům. Při pravidelném používání zmírňuje projevy typické pro mastnou a aknózní pleť, a tedy zabraňuje rozvoji protizánětlivé hyperpigmentace.

Pleťové sérum k redukci začervenání. Obsahuje aktivní látku Dermochlorella D a dalších 13 účinných složek, které společně snižují začervenání pleti, zabraňují vzniku pigmentových skvrn, redukují tmavé kruhy pod očima a sjednocují a harmonizují tón pleti.

 

Kdy nespoléhat na kosmetiku a navštívit lékaře?

Myslete na to, že léčba pigmentových skvrn se může lišit v závislosti na jejich typu, a tedy konkrétní příčině vzniku.

Pokud si nejste jistí, co u vás způsobilo hyperpigmentaci, můžete svou pokožku nechat diagnostikovat v kosmetickém salonu nebo u dermatologa. 

V některých případech totiž nemusí samotná kosmetika stačit a bude vhodné kombinovat ji s profesionálním ošetřením – například fototerapií, laserem nebo chemickým peelingem. 

Zároveň vám důrazně doporučujeme vyhledat neprodleně dermatologa pokaždé, kdy zaznamenáte jakékoliv podezřelé změny vzhledu kůže nebo se vám objeví neobvyklá skvrna

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Rakytníkový olej – tipy, jak ho používat

Rakytníkový olej – tipy, jak ho používat

Rakytníkový olej je jedním z produktů získaných lisováním drobných oranžových plodů keře rakytníku řešetlákového. Ty se pěstují také pro rakytníkový sirup, který se dále využívá k přípravě džemů, limonád, šťáv nebo kompotů. Z rakytníku se rovněž zpracovávají listy, ze kterých se dá připravit velice chutný čaj srovnatelný se zeleným čajem. My se v dnešním článku zaměříme na rakytníkový olej, který je úzce spjat se zdravým životním stylem. Pro své blahodárné účinky nachází uplatnění v tradičním léčitelství a kosmetologii

 

Co obsahuje rakytníkový olej

Rakytníkový olej představuje bohatý zdroj látek, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu

Vitamin A – napomáhá ke zlepšení zraku a udržení normální funkce tlustého střeva, plic a mozku.

Vitamin B1 – podporuje udržení normální činnosti nervové soustavy a srdce.

Vitamin B2 – přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem a podílí se na udržení optimálního stavu kůže a zraku.

Vitamin B6 – podílí se na tvorbě nových buněk a zároveň napomáhá k okysličení kůže. Zamezuje nadměrnému vypadání vlasů a podporuje jejich optimální růst.

Vitamin B9 – přispívá k normální krvetvorbě a normální funkci imunitního systému. Dále podporuje normální metabolismus homocysteinu a zmírňuje míru únavy a vyčerpání.

Vitamin D – podílí se na udržení optimálního stavu kostí, zubů a činnosti svalů.

Vitamin E – zlepšuje cirkulaci kyslíku v krvi a chrání buňky před oxidačním stresem.

Vitamin F – podporuje imunitní systém, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a zabraňuje vzniku krevních sraženin. 

Vitamin K – zvyšuje srážlivost krve, působí preventivně proti degeneraci kostí a zabraňuje vnitřnímu krvácení.

Omega 3 a 7 mastné kyseliny – jsou schopné zlepšit hydrataci kůže a vlasů, čímž přispívají k jejich zdravému vzhledu.

Třísloviny – bojují proti volným radikálům v těle čímž zpomalují proces stárnutí organismu. Dále snižují krevní tlak a riziko vzniku nádorů.

 

Účinky rakytníkového oleje na vlasy, nehty a pleť

Rakytníkový olej na pokožku

Pokud dbáte na ochranu své pokožky, rakytníkový olej je produktem, který by vám rozhodně neměl uniknout. Ví se o něm, že napomáhá k posílení přirozené odolnosti kůže vůči působení vnějších vlivů a zároveň podporuje regeneraci tkáně v případě jejího poškození. Skvěle se osvědčil také při hojení popraskaných koutků, popálenin nebo při spálení kůže od sluníčka. 

Rakytníkový olej udržuje pokožku optimálně hydratovanou, pružnou a pevnou. Svým antioxidačním působením navíc zamezuje předčasnému stárnutí pokožky, a tedy snižuje riziko tvorby vrásek

Je vhodný k péči o každý typ pleti, ale ve své pečujicí rutině ho ocení zvláště ti z vás s citlivou pokožkou. Napomáhá totiž k jejímu zklidnění a revitalizaci. Své uplatnění nachází také při péči o pleť problematickou, protože pomáhá regulovat přebytečnou tvorbu mazu, a tedy zabraňuje množení bakterií, které by mohly zapříčinit vznik akné. 

Tip: Přečtěte si náš podrobný návod, jak používat olej na pleť.

 

Rakytníkový olej na vlasy

Rakytníkový olej můžete používat jak na vlasovou pokožku, tak i samotné vlasy. Pravidelná masáž pokožky hlavy podporuje její regeneraci, hydrataci a působí preventivně proti podráždění, lupům a nadměrnému padání vlasů

Ve formě zábalů na vlasy, tedy při aplikaci do délek a na konečky, je rakytníkový olej prospěšný pro poškozené a oslabené vlasy. Nejenže podpoříte normální stav a růst svých vlasů, ale také posílíte jejich strukturu, a tedy zabráníte jejich lámání a třepení. Pravidelné používání bude zřejmé nejen na dotek, ale i na pohled, protože vaše vlasy budou viditelně lesklejší.

 

Rakytníkový olej na nehty

Rakytníkový olej můžete použít dokonce i na nehtová lůžka a okolí nehtů. Kůžička kolem nehtů bude díky pravidelné aplikaci optimálně hydratovaná, čímž zabráníte vzniku nevzhledných záděrů

Rakytníkový olej se hodí také k péči o nehty náchylné k lámání a třepení. Nejenže je posílíte, ale také podpoříte jejich zdravý růst.

 

Proč do své rutiny zařadit právě náš rakytníkový olej?

VENIRA rakytníkový olej získáváme šetrným lisováním za studena, abychom zachovali maximální účinnost všech biologicky aktivních složek, které obsahuje. Vyrábíme ho v České republice a abychom jeho účinky co nejvíce podpořili, ve složení ho kombinujeme s antioxidačním vitaminem E, slunečnicovým olejem a rozmarýnem lékařským.

 

Jak používat rakytníkový olej?

Rakytníkový olej vyniká multifunkčním použitím, protože ho můžete aplikovat jak na vlasy, tak i nehty a pokožku. Navíc se skvěle vstřebává a je vhodný k dennímu a dlouhodobému používání

Při lokálních kožních problémech nakapejte pár kapek přímo na postižené místo na obličeji nebo na těle. Olej můžete před samotnou aplikací rozehřát v dlaních. 

V případě aplikace na vlasovou pokožku uvolněte kapky přímo z kapátka rovnoměrně po celé hlavě. Tento typ kúry doporučujeme absolvovat pár desítek minut před mytím vlasů.  

Pokud rakytníkový olej aplikujete na konečky vlasů, nejprve si naneste malé množství oleje do dlaní a teprve až pak ho zapracujte do konečků. Díky tomuto postupu budete mít jistotu, že se dostane rovnoměrně na všechny vlasy.

Rakytníkový olej můžete rovněž nanést na nehtová lůžka a kůžičky kolem nich. V tomto případě stačí opět pár kapek, které si naneste nejprve do dlaní a až poté na nehty a jejich okolí.

Pokud si děláte zálusk na další kosmetický olej, rovnou vám přinášíme 12 důvodů, proč používat opunciový olej, který se považuje za nejvzácnější a nejdražší rostlinný olej světa.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy Péče o pleť

Recept na domácí SPA

Recept na domácí SPA

Máte za sebou náročný den? Všeho nechte a vychutnejte si svou chvilku sladkého (a zaslouženého) nicnedělání. S našimi tipy na večer plný relaxace jako ve SPA si užijete každou minutu skutečně na maximum.

 

3 dobré důvody, proč si na sebe udělat čas

1. Získáte odstup od všeho, co právě řešíte ve svém životě. 

2. Probudíte svou kreativitu, protože můžete nechat volně plynout své myšlenky a probírat se jimi. 

3. Načerpáte energii potřebnou k vyřízení důležitých pracovních a osobních záležitostí.

 

Jak na domácí spa?

Ze všeho nejprve si vypněte telefon a pootočte klíčem v zámku, abyste měli celou koupelnu jen pro sebe

 

SPA pro vaše tělo

Cesta ke krásné pokožce vede přes relaxační koupel. Nejprve ale začněte hloubkovou očistou s pomocí tělového peelingu, který vaši pokožku zbaví odumřelých kožních buněk, krásně ji prokrví a připraví na absorpci účinných látek, které bude obsahovat vaše koupel

Poté se důkladně osprchujte, vanu opláchněte a napusťte si vodu o teplotě kolem 38 °C. Do napuštěné vany vhoďte šumivou bombu do koupele. Na efekt můžete přilít také trochu mléka.

K harmonizaci těla a mysli přispívají rovněž bylinné koupele. V případě únavy sáhněte po heřmánku. Na psychickou nepohodu pomáhá levandule a s osvěžením mysli a zmírněním bolestí vám zase pomůže kopřiva. 

Na okraj vany si připravte sprchový olej, ať máte v průběhu koupele vše důležité po ruce. Na dosah mějte také měkké ručníky s županem a jestli nechcete být sami jen se svými myšlenkami, připravte si také odpočinkovou knihu nebo si pusťte relaxační hudbu. 

Pokud si neplánujete číst, světla v koupelně nechte klidně zhasnutá a jen zapalte pár svíček, které krásně dotvoří celou atmosféru. 

Naložte se do vany a alespoň 30 minut relaxujte. Po této době bude vaše pokožka krásně vláčná a dokonale připravená na hýčkání masážním olejem, který nezanechává mastný film a má úžasný regenerační, hydratační a anti-aging účinek

Tip: Masážní olej můžete využít i v jiných dnech pro účely klasické, sportovní nebo regenerační masáže. V tomto případě se vám budou hodit další dvě ruce, proto doporučujeme přizvat partnera/partnerku a udělat si masáž navzájem. 

 

SPA pro vaše vlasy

Čas strávený ve vaně je ideální pro aplikaci masky na vlasy. Vlasy nejprve od kořínků ke konečkům propláchněte pod proudem vlažné vody. Odpovídající množství šamponu naneste rovnoměrně na vlasovou pokožku a vmasírujte ho pomocí stimulujícího masážního kartáče. S jeho pomocí odstraníte přebytečný kožní maz i odumřelé kožní buňky a přispějete k efektivnějšímu vstřebávání účinných látek z vlasové kosmetiky

Až skončíte s masáží, vlasy důkladně propláchněte pod proudem vlažné vody a naneste na ně masku na vlasy – jak vybrat tu nejlepší právě pro vás vám radíme v tomto článku

Masku nechte působit po doporučenou dobu a dále pokračujte aplikací kondicionéru. Jak to udělat správně vám radíme v článku, jak často si mýt vlasy

 

SPA pro vaši pleť

Teď přichází čas na pleť. Začněte tím, že ji důkladně odlíčíte a vyčistíte – mrkněte na naše tipy na konkrétní čisticí a odličovací produkty

Stejně jako u těla pokračujte peelingem, který vaši pokožku podpoří v přirozeném procesu regenerace. Na výběr máte mechanický a chemický peeling

Mechanické peelingy neboli scruby obsahují abrazivní částečky, které v podstatě obrušují povrch pokožky, a tím ji zbavují odumřelých kožních buněk a nečistot. Tím pádem sami ovlivníte, jestli bude vaše pokožka ošetřena rovnoměrně. Naopak chemické peelingy fungují na bázi kyselin, které buďto rozpouští vazby mezi kožními buňkami (AHA), nebo rozpouští mastnotu a nečistoty usazené uvnitř pórů (BHA)

Až dokončíte tuto očistnou část, naneste na pleť oblíbený kosmetický olej a začněte s masáží pomocí kamene gua sha. Je vyrobený z růženínu, který přispívá ke zvýšení jemných vibrací a je považován za minerál lásky, krásy a harmonie nejen ve vztazích

Pokud kámen umístíte na pár desítek minut před použitím do lednice, bude pro vás skvělým osvěžením a pomůže vám se zmírněním otoků. Přečtěte si náš konkrétní návod na masáž obličeje s pomocí gua sha a dalších masážních pomůcek. 

Po masáži si už jen opláchněte pleť vlažnou vodou a naneste na ni oblíbené pleťové sérum a pleťový krém. Obsažené účinné látky se snadno penetrují do pokožky díky zlepšené cirkulaci krve.

 

SPA pro vaši duši a mysl

Poté, co absolvujete celý výše popsaný relaxační rituál, zabalte se do měkkého županu a pokračujte v relaxaci v křesle nebo na pohovce. Určitě není vhodné naskočit hned do pracovního procesu nebo plnění domácích prací.

Abyste zapojili všechny své smysly, připravte si bylinkový čaj nebo náš 100% přírodní doplněk stravy VENIRA relax komplex, který napomáhá ke zklidnění organismu a snížení míry únavy a vyčerpání. Dále působí proti nadměrnému stresu a podporuje normální činnost nervové soustavy. Vzhledem k tomu, že usnadňuje usínání, připravte si ho zhruba jednu hodinu před ulehnutím. Do té doby můžete pokračovat ve čtení a poslechu relaxační hudby. 

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Péče o vlasy Péče o pleť

12 důvodů, proč používat opunciový olej

12 důvodů, proč používat opunciový olej

Hýčkejte se tím nejlepším, co přináší příroda – opunciovým olejem, který si získal oblibu po celém světě a patří k nejúčinnějším látkám proti předčasnému stárnutí pleti. Jak ale brzy zjistíte, umí toho mnohem více. Dnešní článek bude o jedinečné síle oleje ze semen opuncie a jeho pozitivním vlivu na pleť a vlasy.

 

Kde se vzal opunciový olej

Opunciový olej se získává lisováním z malých semínek plodů kaktusové rostliny Opuntia Ficus Indica, česky Opuncie. Ta sice pochází z Mexika, ale po objevení Ameriky se rozšířila i do dalších částí světa jako například Austrálie, Afriky, Asie a Evropy.

Sběr i samotná výroba oleje je velmi zdlouhavá, protože jednotlivé plody se musí sbírat ručně a na litr oleje jich je potřeba téměř jedna tuna. Není tedy divu, že je opunciový olej považovaný za nejvzácnější a nejdražší rostlinný olej světa.

 

Co obsahuje opunciový olej

Blahodárnou složkou opunciového oleje jsou minerální látky a antioxidační vitaminy A a E, které pomáhají chránit pokožku před volnými radikály. Dále pak fytosteroly a polyfenoly, které mají antioxidační a antibakteriální účinky. Významnou složkou jsou také betalainy, což jsou silné antioxidanty s protizánětlivými vlastnostmi.

Opunciový olej v sobě ukrývá také esenciální mastné kyseliny, bez kterých se naše tělo neobejde, ale zároveň si je neumí vytvořit samo. Za zmínku stojí kyselina linolová nezbytná pro správnou bariérovou funkci kůže a kyselina olejová, která podporuje hydrataci a změkčení horní vrstvy pokožky.

Na prospěšných účincích opunciového oleje se podílí také velké množství obsažených aminokyselin, tedy látek podporujících produkci kolagenu, elastinu a keratinu.

 

Na co je dobrý opunciový olej

Opunciový olej můžete využít při péči o svou pleť a vlasy. Jaké jsou jeho konkrétní účinky?

 

Opunciový olej: 6 blahodárných účinků na pleť

1. Zabraňuje předčasnému stárnutí pleti. Svými antioxidačními vlastnostmi dokáže omezit činnost volných radikálů způsobujících oxidační stres, který je příčinou předčasné tvorby vrásek, zašedlého tónu pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí.

2. Zmírňuje příznaky akné. Opunciový olej přispívá ke snížení zánětlivých reakcí pleti a posílení kožní bariéry, čímž napomáhá ke zmírnění příznaků akné. Zároveň podporuje stažení rozšířených pórů a svými regeneračními účinky zase napomáhá ke zrychlení procesu hojení akné a minimalizaci vzniku jizviček po akné.

3. Zmírňuje tmavé kruhy pod očima. Vitaminy, minerální látky a aminokyseliny obsažené v opunciovém oleji přispívají ke sjednocení tónu pleti, a tak při pravidelném používání dochází k postupného rozjasnění tmavých kruhů pod očima.

4. Zklidňuje svědící a podrážděnou kůži. Opunciový olej neobsahuje žádné dráždivé složky, které by mohly potenciálně iritovat pokožku. Naopak v jeho složení najdete antioxidanty a esenciální mastné kyseliny podporující snížení citlivosti a podráždění pokožky. Ze stejného důvodu je opunciový olej vhodný k péči o pleť s ekzémy, dermatitidou a psoriázou. 

5. Chrání pokožku před vysoušením. Kyselina linolová a olejová hydratují a podporují udržení vlhkosti v pleti, čímž ji chrání před dehydratací. Pokožka je díky tomu pevná, pružná a svěží. 

6. Zpomaluje přirozený proces stárnutí pokožky. Kombinace všech výše zmíněných účinků dělá z opunciového oleje univerzálního pomocníka v péči o zralou pleť. Ne náhodou se nazývá přírodním botoxem, protože v pleti podporuje tvorbu kolagenu, a tím ji navrací přirozenou pevnost a elasticitu. Dále se stará o sjednocení tónu pleti a zjemnění nevzhledných skvrn, kterých s věkem přirozeně přibývá.

 

Opunciový olej: 6 blahodárných účinků na vlasy

7. Podporuje hydrataci a výživu vlasové pokožky. Opunciový olej pokožku hlavy hydratuje, zjemňuje, zklidňuje a zásobuje důležitými živinami. To vše se následně projevuje na samotných vlasech, které jsou posílené a působí zdravým dojmem. 

8. Vlasům navrací lesk a hebkost. Svými regeneračními účinky navrací matným a na dotek hrubým vlasům ztracenou jemnost a lesk. 

9. Předchází tvorbě lupů. Opunciový olej je díky svým hydratačním vlastnostem účinný při odstraňování suchých lupů. 

10. Zamezuje nadměrnému vypadávání vlasů. Složky s antioxidačním účinkem mají kromě pleti pozitivní vliv také na vlasy, u kterých zabraňují jejich nadměrnému vypadávání. Opunciový olej dále zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, čímž stimuluje růst nových vlasů.

11. Reguluje tvorbu kožního mazu. Obsažená kyselina linolová dokáže regulovat produkci kožního mazu, čímž snižuje maštění vlasů a zabraňuje vzniku mastných lupů.

12. Předchází lámání vlasů a třepení konečků. Při aplikaci před mytím vlasů usnadňuje jejich rozčesávání, a tím zabraňuje jejich lámání a třepení konečků. 

 

Proč do své rutiny zařadit právě náš opunciový olej?

Poznejte na vlastní kůži účinky VENIRA BIO opunciového oleje, který je: 

- vyrobený v Česku

- 100% přírodní

- lisovaný za studena

- dermatologicky testovaný

- vhodný pro každý typ pleti a každý typ vlasů

- obohacený o slunečnicový olej, rozmarýn lékařský a vitamin E, které zesilují jeho účinky

- vhodný ke každodennímu a dlouhodobému použití

 

Jak používat opunciový olej na pleť?

Před tím, než se pustíte do aplikace opunciového oleje, vždy si důkladně odličte a vyčistěte obličej. K tomu můžete využít například odličovací a čisticí gel, který zvládá oba kroky zároveň.

Oleje díky své jedinečné konzistenci uzamykají vlhkost uvnitř pleti, a proto je vždy nanášejte na obličej ošetřený hydratačním sérem nebo navlhčený pleťovou vodou. Naopak k navlhčení nikdy nepoužívejte teplou kohoutkovou vodu. Ta totiž obsahuje látky, které by mohly pleť v kombinaci s oleji zbytečně podráždit.

Pleťový olej vmasírujte do pokožky pomocí bříšek prstů ve směru od středu obličeje do stran. Vystačíte si s opravdu malým množstvím produktu – zhruba dvěma až třemi kapkami. Účinky pleťového oleje můžete podpořit gua sha masážním kamenem.

Než budete pokračovat s dalšími kroky rutiny, počkejte alespoň 10 minut, než se aplikovaný olej vstřebá do pleti

 

Jak použít opunciový olej na vlasy?

Opunciový olej aplikujte na suché vlasy coby masku před umytím. Pár kapek si nejprve rozetřete v dlaních a poté je naneste na konečky a do délek vlasů. Olej můžete pomocí kapátka aplikovat také přímo na vlasovou pokožku. Vlasy si následně sepněte skřipcem a účinné látky z oleje nechte alespoň 30 minut působit. Poté si vlasy umyjte běžným způsobem.

Olej můžete bez problémů aplikovat i během dne. V takovém případě se ale vyhněte vlasové pokožce a použijte opravdu jen pár kapek, abyste je olejem zbytečně nezatížili a vaše vlasy nepůsobily mastně. Množství volte podle hustoty a délky svých vlasů a olej nanášejte přímo na konečky

Opunciový olej je suchý, a tak se rychle vstřebává. Než přidáte další kapky, vždy počkejte pár desítek vteřin, abyste měli jistotu, že ho nakonec nepoužijete zbytečně moc.

Přečtěte si naše tipy, jak často a správně si mýt vlasy.

 

100% BIO oleje lisované za studena od české značky VENIRA

Vysoká účinnost, rychlá vstřebatelnost a široké využití je společné pro všechny kosmetické oleje z naší nabídky. 

Všechny oleje pro vás vyrábíme lisováním za studena, čímž zachováváme účinnost obsažených biologicky aktivních látek (například vitaminů či minerálních látek), které jsou prospěšné pro vaše zdraví a krásu. Zároveň se jedná o nejšetrnější možný postup pro získání oleje ze semen. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy Péče o pleť