• Použijte právě teď kód VEL15 na slevu 15 %
  • Ke každé objednávce dáváme dárek
  • Máme vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Použijte kód VEL15 na slevu 15 %

Blog, Strana 10

12 důvodů, proč používat opunciový olej

12 důvodů, proč používat opunciový olej

Hýčkejte se tím nejlepším, co přináší příroda – opunciovým olejem, který si získal oblibu po celém světě a patří k nejúčinnějším látkám proti předčasnému stárnutí pleti. Jak ale brzy zjistíte, umí toho mnohem více. Dnešní článek bude o jedinečné síle oleje ze semen opuncie a jeho pozitivním vlivu na pleť a vlasy.

 

Kde se vzal opunciový olej

Opunciový olej se získává lisováním z malých semínek plodů kaktusové rostliny Opuntia Ficus Indica, česky Opuncie. Ta sice pochází z Mexika, ale po objevení Ameriky se rozšířila i do dalších částí světa jako například Austrálie, Afriky, Asie a Evropy.

Sběr i samotná výroba oleje je velmi zdlouhavá, protože jednotlivé plody se musí sbírat ručně a na litr oleje jich je potřeba téměř jedna tuna. Není tedy divu, že je opunciový olej považovaný za nejvzácnější a nejdražší rostlinný olej světa.

 

Co obsahuje opunciový olej

Blahodárnou složkou opunciového oleje jsou minerální látky a antioxidační vitaminy A a E, které pomáhají chránit pokožku před volnými radikály. Dále pak fytosteroly a polyfenoly, které mají antioxidační a antibakteriální účinky. Významnou složkou jsou také betalainy, což jsou silné antioxidanty s protizánětlivými vlastnostmi.

Opunciový olej v sobě ukrývá také esenciální mastné kyseliny, bez kterých se naše tělo neobejde, ale zároveň si je neumí vytvořit samo. Za zmínku stojí kyselina linolová nezbytná pro správnou bariérovou funkci kůže a kyselina olejová, která podporuje hydrataci a změkčení horní vrstvy pokožky.

Na prospěšných účincích opunciového oleje se podílí také velké množství obsažených aminokyselin, tedy látek podporujících produkci kolagenu, elastinu a keratinu.

 

Na co je dobrý opunciový olej

Opunciový olej můžete využít při péči o svou pleť a vlasy. Jaké jsou jeho konkrétní účinky?

 

Opunciový olej: 6 blahodárných účinků na pleť

1. Zabraňuje předčasnému stárnutí pleti. Svými antioxidačními vlastnostmi dokáže omezit činnost volných radikálů způsobujících oxidační stres, který je příčinou předčasné tvorby vrásek, zašedlého tónu pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí.

2. Zmírňuje příznaky akné. Opunciový olej přispívá ke snížení zánětlivých reakcí pleti a posílení kožní bariéry, čímž napomáhá ke zmírnění příznaků akné. Zároveň podporuje stažení rozšířených pórů a svými regeneračními účinky zase napomáhá ke zrychlení procesu hojení akné a minimalizaci vzniku jizviček po akné.

3. Zmírňuje tmavé kruhy pod očima. Vitaminy, minerální látky a aminokyseliny obsažené v opunciovém oleji přispívají ke sjednocení tónu pleti, a tak při pravidelném používání dochází k postupného rozjasnění tmavých kruhů pod očima.

4. Zklidňuje svědící a podrážděnou kůži. Opunciový olej neobsahuje žádné dráždivé složky, které by mohly potenciálně iritovat pokožku. Naopak v jeho složení najdete antioxidanty a esenciální mastné kyseliny podporující snížení citlivosti a podráždění pokožky. Ze stejného důvodu je opunciový olej vhodný k péči o pleť s ekzémy, dermatitidou a psoriázou. 

5. Chrání pokožku před vysoušením. Kyselina linolová a olejová hydratují a podporují udržení vlhkosti v pleti, čímž ji chrání před dehydratací. Pokožka je díky tomu pevná, pružná a svěží. 

6. Zpomaluje přirozený proces stárnutí pokožky. Kombinace všech výše zmíněných účinků dělá z opunciového oleje univerzálního pomocníka v péči o zralou pleť. Ne náhodou se nazývá přírodním botoxem, protože v pleti podporuje tvorbu kolagenu, a tím ji navrací přirozenou pevnost a elasticitu. Dále se stará o sjednocení tónu pleti a zjemnění nevzhledných skvrn, kterých s věkem přirozeně přibývá.

 

Opunciový olej: 6 blahodárných účinků na vlasy

7. Podporuje hydrataci a výživu vlasové pokožky. Opunciový olej pokožku hlavy hydratuje, zjemňuje, zklidňuje a zásobuje důležitými živinami. To vše se následně projevuje na samotných vlasech, které jsou posílené a působí zdravým dojmem. 

8. Vlasům navrací lesk a hebkost. Svými regeneračními účinky navrací matným a na dotek hrubým vlasům ztracenou jemnost a lesk. 

9. Předchází tvorbě lupů. Opunciový olej je díky svým hydratačním vlastnostem účinný při odstraňování suchých lupů. 

10. Zamezuje nadměrnému vypadávání vlasů. Složky s antioxidačním účinkem mají kromě pleti pozitivní vliv také na vlasy, u kterých zabraňují jejich nadměrnému vypadávání. Opunciový olej dále zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, čímž stimuluje růst nových vlasů.

11. Reguluje tvorbu kožního mazu. Obsažená kyselina linolová dokáže regulovat produkci kožního mazu, čímž snižuje maštění vlasů a zabraňuje vzniku mastných lupů.

12. Předchází lámání vlasů a třepení konečků. Při aplikaci před mytím vlasů usnadňuje jejich rozčesávání, a tím zabraňuje jejich lámání a třepení konečků. 

 

Proč do své rutiny zařadit právě náš opunciový olej?

Poznejte na vlastní kůži účinky VENIRA BIO opunciového oleje, který je: 

- vyrobený v Česku

- 100% přírodní

- lisovaný za studena

- dermatologicky testovaný

- vhodný pro každý typ pleti a každý typ vlasů

- obohacený o slunečnicový olej, rozmarýn lékařský a vitamin E, které zesilují jeho účinky

- vhodný ke každodennímu a dlouhodobému použití

 

Jak používat opunciový olej na pleť?

Před tím, než se pustíte do aplikace opunciového oleje, vždy si důkladně odličte a vyčistěte obličej. K tomu můžete využít například odličovací a čisticí gel, který zvládá oba kroky zároveň.

Oleje díky své jedinečné konzistenci uzamykají vlhkost uvnitř pleti, a proto je vždy nanášejte na obličej ošetřený hydratačním sérem nebo navlhčený pleťovou vodou. Naopak k navlhčení nikdy nepoužívejte teplou kohoutkovou vodu. Ta totiž obsahuje látky, které by mohly pleť v kombinaci s oleji zbytečně podráždit.

Pleťový olej vmasírujte do pokožky pomocí bříšek prstů ve směru od středu obličeje do stran. Vystačíte si s opravdu malým množstvím produktu – zhruba dvěma až třemi kapkami. Účinky pleťového oleje můžete podpořit gua sha masážním kamenem.

Než budete pokračovat s dalšími kroky rutiny, počkejte alespoň 10 minut, než se aplikovaný olej vstřebá do pleti

 

Jak použít opunciový olej na vlasy?

Opunciový olej aplikujte na suché vlasy coby masku před umytím. Pár kapek si nejprve rozetřete v dlaních a poté je naneste na konečky a do délek vlasů. Olej můžete pomocí kapátka aplikovat také přímo na vlasovou pokožku. Vlasy si následně sepněte skřipcem a účinné látky z oleje nechte alespoň 30 minut působit. Poté si vlasy umyjte běžným způsobem.

Olej můžete bez problémů aplikovat i během dne. V takovém případě se ale vyhněte vlasové pokožce a použijte opravdu jen pár kapek, abyste je olejem zbytečně nezatížili a vaše vlasy nepůsobily mastně. Množství volte podle hustoty a délky svých vlasů a olej nanášejte přímo na konečky

Opunciový olej je suchý, a tak se rychle vstřebává. Než přidáte další kapky, vždy počkejte pár desítek vteřin, abyste měli jistotu, že ho nakonec nepoužijete zbytečně moc.

Přečtěte si naše tipy, jak často a správně si mýt vlasy.

 

100% BIO oleje lisované za studena od české značky VENIRA

Vysoká účinnost, rychlá vstřebatelnost a široké využití je společné pro všechny kosmetické oleje z naší nabídky. 

Všechny oleje pro vás vyrábíme lisováním za studena, čímž zachováváme účinnost obsažených biologicky aktivních látek (například vitaminů či minerálních látek), které jsou prospěšné pro vaše zdraví a krásu. Zároveň se jedná o nejšetrnější možný postup pro získání oleje ze semen. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy Péče o pleť

Co na opruzeniny

Co na opruzeniny

Přestože se s opruzeninami potýkají především děti v novorozeneckém a kojeneckém věku, mohou klidně potrápit i vás, dospělé. V dnešním článku se proto dočtete o prevenci vzniku opruzenin a poradíme vám, jak si s nimi rychle poradit.

 

Co to jsou opruzeniny

S opruzeninami se mohou setkat děti každého věku, ale nejvíce se vyskytují u novorozenců a kojenců mezi 9 a 12 měsícem života

Opruzeniny se objevují nejčastěji v oblasti kožních záhybů, na zadečku, tříslech a genitáliích, tedy na místech, kde se produkuje více potu a dochází zde k tření pokožky

Postižené místo pak může být popraskané (vlivem puchýřků vznikají drobné prasklinky), podrážděné (vzniká vyrážka), vysušené (dochází k olupování), nebo naopak vlhké (dochází k mokvání). Opruzeniny běžně doprovází také nepříjemné pálení a svědění, což je velmi nekomfortní pro miminko, které je podrážděné a pláče. 

Jelikož děti v prvních měsících svého života nosí prakticky nepřetržitě pleny, u novorozenců a kojenců najdete opruzeniny nejčastěji v plenkové oblasti, kde se plenka tře o pokožku

 

Jak opruzeniny vypadají a jaké jsou příčiny jejich vzniku?

Ke vzniku opruzenin přispívají ve velkém enzymy ze stolice působící na kůži kojence v místě hýždí. Dále pak amoniak vznikající v důsledku bakteriálního rozkladu močoviny.

Opruzeniny můžeme dále rozdělit do jednotlivých forem, které se liší svým původem a podobou

1. První formu opruzenin označujeme termínem Intertrigo. Opruzeniny tohoto typu mají podobu červené jasně ohraničené plochy. V ojedinělých případech mohou být dané plochy mokvající. Opruzeniny vznikají nejčastěji pocením, nedostatečnou hygienou, mechanických třením kůže nebo jako důsledek obezity. 

2. Druhou formou opruzenin je plenková dermatitida, která je obecným označením pro zánětlivé změny na kůži. Rozlišujeme W dermatitidu, závorkovou dermatitidu, erozivní plenkovou dermatitidu a konečný gluteální granulom. 

I. W dermatitida je nejběžnější formou opruzenin vznikající v důsledku tření mezi plenou a pokožkou

II. Pro závorkovou dermatitidu jsou charakteristické zarudlé pruhy na vnitřní straně stehen způsobené třením okraje jednorázové pleny o pokožku.  

III. Erozivní plenková dermatitida vzniká v důsledku nedostatečné hygieny miminka, jehož pokožka je v častém kontaktu se stolicí. 

IV. Poslední, méně častou formou, je konečný gluteální granulom, objevující se po dlouhodobé lokální aplikaci silných kortikoidů pod pleny. Má podobu papul a hrbolů o velikosti pěti milimetrů až čtyř centimetrů.

 

Prevence vzniku opruzenin

Abyste zabránili vzniku opruzenin u svých dětí, používejte pravidelně kosmetiku, která:

- obsahuje pouze přírodní ingredience

- má antibakteriální a zklidňující účinek

- podporuje hydrataci a regeneraci pokožky

- přispívá k tvorbě silné a zdravé ochranné kožní bariéry

 

K dalším preventivním opatřením vzniku opruzenin patří:

- dostatečné větrání pokožky

- pravidelné přebalování – zhruba osmkrát denně

- důkladné čištění pokožky od zbytků stolice a moči

- používání plen s přiměřenou velikostí

- omezení příliš častého mytí pokožky

 

Jak řešit opruzeniny u miminek

Vypořádat se s opruzeninami svého miminka vám pomůže dětský krém na opruzeniny s čistě přírodním složením a obsahem osmi účinných látek. Ve složení najdete například oxid zinečnatý, který brání vzniku nadměrné vlhkosti, měsíček lékařský se zklidňujícím účinkem a panthenol podporující hydrataci, obnovu a regeneraci pokožky

Vzhledem k šetrnému složení krému ho můžete bez problémů použít i u kojenců a batolat s atopickou dermatitidou, která vyžaduje specifickou péči.

Tip: Pravidelné používání krému můžete doplnit o bylinné koupele, které mají protizánětlivý účinek a přispívají ke zklidnění podrážděné pokožky.

 

Jak dlouho se hojí opruzeniny

Vzniklé opruzeniny začnou ustupovat zhruba po dvou až čtyřech dnech pravidelného mazání krémem a jejich úplného zmizení se dočkáte po pár týdnech. 

Při dodržování všech výše zmíněných opatření zvládnete vyléčit opruzeniny doma bez pomoci lékaře. Nicméně v případě, kdy se opruzeniny rozšíří do dalších lokalit (například podpaží), doporučujeme vám neprodleně navštívit dermatologa nebo pediatra.

 

Kosmetika pro miminka

Součástí pravidelné péče o pokožku vašeho miminka by měl být také dětský olej na masáž bříška, který je skvělou prevencí před vznikem koliky, protože masírování stimuluje trávicí procesy a podporuje správné trávení. Obsahuje slunečnicový, mandlový, levandulový, meruňkový a fenyklový olej, které společně udržují krásně hydratovanou pokožku miminka, ale také pomáhají uvolnit napětí a usnadnit usínání

Oblíbený koupací rituál se zase neobejde bez mytí vlásků. Pro tyto účely jsme vyvinuli přírodní dětský šampon pro první vlásky, který podporuje jejich hydrataci, snadné rozčesávání a zároveň nabízí prvotřídní péči o pokožku hlavy. V jeho složení najdete hydratační složku glycerin nebo heřmánkový olej, který přispívá k udržení krásně hydratovaných a lesklých vlasů. 

Více informací o tom, jak kosmetiku pro miminka používat a vybrat najdete v našem samostatném článku na blogu.

 

Věděli jste, že opruzeniny mohou potrápit i dospělé?

Opruzeniny jsou u dospělých stejně běžné jako u dětí. Trápí zvláště muže a to především v letních měsících, kdy se obecně více potíme. 

Ke vzniku opruzenin u dospělých přispívá zvláště nošení příliš těsného a neprodyšného oblečení, kdy se může pokožka v daném místě lehce zapařit

Objevují se v kožních záhybech a místech častého tření. Zvláště tedy na vnitřní straně stehen, kolem konečníku, na genitáliích, v podpaží, mezi prsty u nohou a u žen pod prsy. 

Stejně jako při eliminaci opruzenin u dětí, doporučujeme udržovat dané místo v suchu. Dále je vhodné oblékat prodyšné oblečení z přírodních materiálů, aby dané místo větralo, a vy tak zabránili dalšímu zapaření. Toto doporučení se samozřejmě týká i spodního prádla. 

Opruzeniny ošetřujte hojivou mastí, ale bez problémů na ně můžete aplikovat dětský krém na opruzeniny nebo dětský zásyp, který absorbuje vlhkost

V neposlední řadě dbejte na důslednou hygienu. Při mytí používejte přírodní tělovou kosmetiku bez parfemace, u které máte jistotu, že postižené místo více nepodráždí. Dále je vhodné používat intimní mycí pěnu s antibakteriálním účinkem. Pokud cestujete, vždy mějte po ruce antibakteriální vlhčené ubrousky. Pokožku po mytí vysušte vždy do sucha, ale dejte si pozor, abyste ji příliš nedřeli ručníkem.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Těhotenství a kojení

Ashwagandha: jaké jsou účinky této byliny a v jaké formě ji užívat?

Ashwagandha: jaké jsou účinky této byliny a v jaké formě ji užívat?

Věděli jste, že ashwagandha patří k nejčastěji využívaným bylinám v ajurvédské medicíně? O důvod víc, proč tomuto zázraku z daleké Indie věnovat náležitou pozornost.

 

Co je to ashwagandha?

Ashwagandha, česky ašvaganda, přezdívaná též vitánie snodárná, indický ženšen nebo zimní třešeň, je jednou z nejmocnějších bylinek ajurvédské (tedy formy tradiční indické) medicíny, kde se pro své blahodárné účinky využívá déle než 2 500 let. Její využití sahá až do starověku, kdy byla užívána jako tonikum pro posílení těla a prodloužení života.

Za krkolomným názvem se skrývá robustní vytrvalá bylina, které se daří skvěle v subtropických a tropických oblastech, ale bez problému přežije i při nižších teplotách do 10° C. 

 

Ašvaganda patří do skupiny tzv. adaptogenních rostlin

Adaptogenní rostliny nám pomáhají s adaptací na nové životní podmínky a přispívají ke zvýšení celkové odolnosti našeho organismu. V tradičních kulturách jsou již po tisíciletí využívané ke zmírnění stresu. 

Adaptogeny fungují v těle tak, že korigují množství vyplavených stresových hormonů při stresové situaci. Při zvýšené hladině kortizolu totiž může docházet k potlačení imunitních funkcí a jeho nadprodukce může být rovněž příčinou nadváhy a hormonální nerovnováhy.

Do skupiny adaptogenních rostlin patří dále maca peruánská. O té se se dočtete v našich článcích s tipy na zmírnění příznaků přechodu a tipy na zvýšení ženského libida.

 

Ashwagandha obsahuje více než 50 biologicky účinných látek

Jedinečné zdraví prospěšné vlastnosti jí dodávají například withanolidy, jiným názvem steroidní laktony, které se nacházejí převážně v kořenu rostliny. Ashwagandha má díky jejich přítomnosti antioxidační vlastnosti, což znamená, že v těle dokáže omezit záškodnickou činnost volných radikálů, které způsobují oxidační stres

Právě oxidační stres je jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí pokožky. Může mít za následek tvorbu vrásek, zašedlý tón pleti, rozšíření pupínků a dalších nedokonalostí. U vlasů zase způsobuje jejich vysoušení a nadměrné vypadávání. 

Ashwagandha dále obsahuje tělu prospěšné aminokyseliny, ale také vitaminy a minerální látky

 

Účinky ašvagandy na lidské zdraví

Ashwagandha napomáhá k/ke:

- posílení organismu

- zlepšení odolnosti vůči stresu

- snížení úzkosti a deprese

- snížení příznaků únavy

- zvýšení vytrvalosti, fyzické výdrže a svalové hmoty

- zlepšení koncentrace a kognitivních funkcí

- posílení imunitního systému po nemoci

- zlepšení funkce štítné žlázy

- stabilizaci hladiny cukru v krvi

- normální činnosti kardiovaskulárního systému

- snížení zánětů v těle

- snížení degenerace mozkových buněk

- zdravému spánku

- udržení správné hladiny a rovnováhy látek v těle

- normálnímu menstruačnímu cyklu

- hormonální rovnováze

- zvýšení libida

- zlepšení sexuálních funkcí

- zvýšení plodnosti

- zvýšení hladiny testosteronu u mužů

 

V jaké formě a v jakém množství ashwagandhu nejlépe užívat?

Ashwagandha se pěstuje převážně pro kořen, který se po sběru suší a následně drtí na jemný prášek. V této podobě se pije rozpuštěný ve vodě, ale pro lepší chuť se dá smíchat s mlékem a medem. 

Z vitánie snodárné se dále využívají její listy, které jsou bohaté na železo a skvěle se hodí k přípravě bylinného čaje. Její typicky žluté květy jsou zase dobře známé pro své močopudné a afrodiziakální účinky. 

Nejčastěji se doporučuje užívat dávku 300 až 600 mg denně. K dostání jsou čaje, sypké prášky a praktické kapsle. My vám k užívání doporučujeme standardizovaný extrakt, který na rozdíl od sušeného prášku obsahuje větší množství účinných látek. Konkrétně náš přírodní doplněk stravy VENIRA ashwagandha obsahuje v každé kapsli 500 mg extraktu z ashwagandhy, z čehož 25 mg (5 %) patří prospěšným withanolidům

 

Jak dlouho a kdy ashwagandhu užívat?

Účinky ashwagandhy nenastupují hned, ale projevují se až po pár týdnech pravidelného užívání. Ashwagandhu je tedy zapotřebí užívat nejméně čtyři až šest týdnů. Zhruba po třech měsících užívání je vhodné dát si na nějaký čas pauzu. 

Pokud zvolíte naše přírodní kapsle VENIRA ashwagandhaužívejte jednu denně. Jedná se o polykatelné kapsle, které je nutné zapít dostatečným množstvím tekutin. Pro dobrou vstřebatelnost by se měly užívat společně s jídlem. Doporučujeme nepřekračovat denní doporučenou dávku, protože byste si mohli přivodit zažívací problémy.

 

A jak je to s dobou užívání ašvagandy?

Výhodou ashwagandy je, že ji můžete užívat ráno i večer. Záleží jen na vašem individuálním záměru. Zvolený časový rámec pak doporučujeme dodržovat po celou dobu trvání kúry.  

V časných hodinách bude ashwagandha přínosem pro koncentraci a potlačení negativních podnětů pronikajících do mozku. Její večerní užívání zase podpoří kvalitu spánku a omezí probouzení před zazvoněním budíku. 

 

Kombinace ašvagandy s dalšími vitaminy a léky

Dále je dobré zmínit, že ašvagandu můžete užívat s běžnými doplňky stravy, jako je například vitamin C, hořčík nebo multivitamin

Pokud trpíte jakýmkoliv onemocněním nebo užíváte léky, je nezbytné konzultovat užívání ašvagandy s lékařem

Prosíme myslete na to, že užívání ašvagandy není vhodné pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy

Zubní kaz: Jak vzniká a jak mu předejít?

Zubní kaz: Jak vzniká a jak mu předejít?

Zubní sklovina je tím nejtvrdším materiálem v celém našem organismu, ale ani to ji nedělá imunní vůči působení bakterií, které jsou příčinou vzniku zubního kazu coby nejčastějšího infekčního onemocnění. V dnešním článku se zaměříme na to, jak přesně zubní kaz vzniká a jak mu v budoucnu předejít, abyste z každé další preventivní prohlídky od zubního lékaře odcházeli s velkou pochvalou

 

Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz vzniká při poškození zubní skloviny, jejíž hlavní funkcí je ochrana korunky zubu. Vzniku zubního kazu předchází množení bakterií a zbytků potravin, které na povrchu zubů vytváří biofilm, který nazýváme zubní plak

Bakterie obývající naše zuby produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu. Dochází k tzv. demineralizaci, což je proces, při kterém se vlivem působení kyselin v dutině ústní uvolňují ionty minerálů ze zubní skloviny. Ta se ztenčuje tak dlouho, až bakterie proniknou k zubovině, což je vrstva pod sklovinou, která již obsahuje nervová vlákna. V tomto stádiu tedy zaručeně pocítíte první bolesti, které se odvíjejí od hloubky a umístění kazu.

 

Jak bezpečně poznáte, že máte zubní kaz

Pociťujete bolest zubů?

Máte na zubech bílé skvrny?

Pozorujete prohlubně a otvory v některém ze svých zubů?

Trápí vás zvýšená citlivost zubů při konzumaci studených a teplých nápojů?

 

Pokud jste si na většinu výše zmíněných otázek odpověděli ano, pak máte s největší pravděpodobností kaz. Příčin existuje hned několik, pojďme se podívat na ty nejčastější. 

 

Nejčastější příčiny vzniku zubního kazu

Častý přísun slazených a kyselých nápojů a potravin.

Nedostatečná nebo špatná ústní hygiena.

Věděli jste, že důležitou roli při vzniku kazu hrají sliny? Ty neutralizují kyseliny v dutině ústní a podporují remineralizaci zubní skloviny. Nejméně slin se nám tvoří během spánku, což je pro bakterie doba, kdy se jim nejvíce daří. Proto je mimořádně důležité důkladné čištění zubů před ulehnutím

 

Průběh ošetření zubního kazu

Nejlepšího možného ošetření se vám dostane od zubního lékaře. Ten při vrtání neboli preparaci odstraní kazem poškozené tkáně a případně starou výplň. Vyvrtaný otvor následně nahradí zubní výplní (též zubní plombou), kterou vymodeluje do původního tvaru zubu

Dnes se již používají zubní plomby, které barevně splynou s chrupem, takže váš úsměv bude během několika desítek minut opět zářit a nikdo si ani nevšimne, že jste kdy měli kaz. Navíc se nemusíte obávat ani bolesti, protože naprostá většina zubních ordinací nabízí anestezii.

A co by se stalo, pokud byste příznaky zubního kazu zanedbali a k lékaři nešli? Neléčený zubní kaz může být příčinou hlubokého poškození zubu, které může vyústit v zánět zubní dřeně. V takový moment byste pociťovali silnou pulzující bolest celé čelisti, kterou mohou doprovázet otoky a bolesti hlavy. 

Bolesti doprovázející zánět zubu by vás nakonec k lékaři přeci jen dohnaly, ale léčba je v tomto případě časově i finančně náročnější, jelikož zahrnuje čištění kanálku, případně odstranění zánětu, který se rozšířil přes kořenové kanálky do kosti

V nejhorším případě můžete o neléčený zub přijít, a proto vám doporučujeme vyrazit k lékaři hned, když budete mít podezření na zubní kaz

V nejlepším případě byste se měli naučit, jak tomuto infekčnímu onemocnění zcela předejít.

 

Prevence vzniku zubního kazu

Choďte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři. Záludnost zubního kazu spočívá v tom, že ve svém prvopočátku není vždy pouhým okem vidět a odhalí ho pouze rentgen. Pravidelnou preventivní prohlídku byste měli absolvovat jednou až dvakrát ročně v závislosti na stavu zdraví vašich úst.

Dbejte na důslednou ústní hygienu. Na denní bázi používejte klasický kartáček se středně měkkými až měkkými vlákny, jednosvazkový kartáček a mezizubní nit. Kartáček vyměňte za nový každého čtvrt roku, nebo dříve je-li to potřeba. Zuby si čistěte vždy nejméně dvě minuty a to dvakrát denně – ideálně ráno a večer. Využijte k tomu bělicí zubní pastu s osvěžující mátovou příchutí, se kterou si udržíte dokonale čisté a vyleštěné zuby a budete eliminovat zubní plak jako i nežádoucí pigmentaci

Docházejte pravidelně na dentální hygienu. Díky pravidelné dentální hygieně budete redukovat množství bakterií, které nemají ve vašich ústech co dělat. V případě, že o svůj chrup pečujete dobře, odborné čištění byste měli absolvovat jednou až dvakrát ročně. Pokud máte chronické problémy, domluvte se se svým lékařem na individuálním plánu. 

Omezte konzumaci potravin, které zvyšují kazivost zubů. K takovým potravinám patří cukrovinky s obsahem sacharózy a také slazené nápoje, které jsou navíc i velmi kyselé.

 

Jak se chránit před vznikem zubního kazu

Snižte rychlost demineralizace zubní skloviny díky pravidelnému používání ústní vody se zinkem. S její pomocí posílíte svou zubní sklovinu a obnovíte v ní důležité látky a minerály, čímž přispějete ke snížení rizika vzniku zubního plaku, zubního kamene či kazu a udržíte své zuby oslnivě čisté a zdravé

V případě, že již pozorujete známky oslabení zubní skloviny, vyzkoušejte naši ústní vodu s hořčíkem a dalšími minerály, které podporují remineralizaci, tedy navrácení a uložení iontů minerálů zpět do zubní skloviny. Ústní voda dále přispívá ke zdraví dásní a udržení rovnovážného pH dutiny ústní.

Další produkty s přírodním složením, se kterými se zbavíte nežádoucí pigmentace na povrchu zubů, odstraníte zubní plak a podpoříte udržení zdravé ústní dutiny, najdete na našem e-shopu.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Zdraví a nemoc

Opálení jako od moře po celou zimu? Víme, jak na něj!

Opálení jako od moře po celou zimu? Víme, jak na něj!

Získejte během chvilky bronzovou pokožku kdykoli si zamanete! Nemusíte kvůli tomu na dovolenou ani do solária. Krásného a přirozeného opálení můžete díky samoopalovací kosmetice dosáhnout během chvilky z pohodlí svého domova. V dnešním článku vám poradíme, jak na to.

 

Výhody samoopalování

Samoopalovací kosmetika je bezpečnou alternativou tradičního opalování jako i umělého opalování v soláriu. Jaké jsou podle nás hlavní výhody samoopalování?

Opálení si můžete udržet po celý rok bez nutnosti vystavovat svou pokožku nebezpečnému UV záření.

Kosmetiku zvládnete aplikovat jednoduše a sami z pohodlí domova.

Výsledku dosáhnete během pár desítek minut.

Můžete regulovat intenzitu opálení.

 

DHA aneb složka, díky které samoopalovací kosmetika funguje

Ke zbarvení vaší pokožky po aplikaci samoopalovacího krému dochází díky látce DHA, neboli dihydroxyacetonu, pro kterou se používá také označení glyceron. 

DHA reaguje s aminokyselinami v kožních buňkách a v podstatě imituje Maillardovu reakci. Při té se na povrchu kůže tvoří melanoidiny, neboli tmavě zbarvené sloučeniny, vytvářející kosmetický efekt opálení

Látka DHA je bezbarvá, ale často se můžete setkat se samoopalovacími přípravky, které jsou zbarvené do hněda. Mohou za to barviva, která nemají samozřejmě na výsledný efekt žádný vliv, ale pomohou vám k rovnoměrnému opálení, protože díky nim vidíte, které části těla už jste natřeli. Z hlediska intenzity opálení je rozhodující pouze množství DHA v daném produktu – platí, že čím více DHA produkt obsahuje, tím intenzivnější bude výsledné opálení

 

Samoopalovací kosmetika

DHA sloužící k tónování pokožky a získání dočasného a zároveň velmi přirozeného opálení najdete v naší samoopalovací pěně na tělo a tvář s obsahem 14 aktivních složek včetně glycerinu, který na sebe dokáže vázat vlhkost, čímž pokožce dodává potřebnou hydrataci a dokonale ji zjemňuje. 

Naše samoopalovací pěna je vhodná jednoduše pro každého, kdo si chce udržet krásné opálení po celý rok a zároveň je skvělým řešením pro jednotlivce s alergií na sluníčko. Pěna se navíc velmi jednoduše roztírá, takže dosáhnout rovnoměrného opálení nebude těžké. Výsledky můžete pozorovat zhruba po třech až osmi hodinách od aplikace

Bronzující složka DHA je dále součástí našeho samoopalovacího mléka s neodolatelnou vůní meruňky. Specifického zápachu, který je typický pro mnohé samoopalovací krémy, se tedy obávat určitě nemusíte

V případě samoopalovacího mléka můžete rovněž sami regulovat intenzitu opálení a produkt bez problémů použít i na svůj obličej – pro zajištění rovnoměrného opálení doporučujeme smíchat samoopalovací mléko s nočním krémem, který běžně používáte. 

 

Příprava na samoopalování

Zhruba 24 hodin před tím, než se vůbec pustíte do samoopalovacího procesu, použijte tělový peeling, který vás zbaví odumřelých kožních buněk, suchých šupinek a nahromaděných nečistot, jejichž přítomnost by mohla být příčinou nerovnoměrného opálení. 

Pokud máte po holení citlivou pokožku, epilaci či depilaci doporučujeme provést také nejpozději 24 hodin před samoopalováním. Předejdete tak zbytečnému podráždění a zároveň docílíte přímé aplikace na pokožku, nikoliv na chloupky.

Těsně před samoopalováním si dejte sprchu a naneste tělové mléko nebo krém.

Díky této přípravě bude vaše pokožka krásně jemná a hydratovaná. Samotná samoopalovací kosmetika se vám bude snáz nanášet a obsažené aktivní látky se lehce vstřebají do pokožky

 

Zásady samoopalování

Samoopalovací kosmetiku nanášejte ve večerních hodinách, aby obsažené aktivní látky mohly účinkovat přes noc. 

Produkt aplikujte v tenké vrstvě a krouživými pohyby rovnoměrně po celém těle.

Začněte s většími plochami jako jsou ruce a nohy. 

Produkt následně rozetřete do ztracena na menší plochy jako nárty, prsty, hřbety dlaní, lokty a kolena. Pomůže, když lokty, kolena a prsty lehce ohnete, aby se produkt dostal skutečně všude a vám tak nevznikala tmavá místa.

Pokud produkt roztíráte rukama, nezapomeňte si je okamžitě po aplikaci důkladně umýt.

Po dokončení aplikace vyčkejte alespoň 15 minut, než se obléknete.

Následující den ráno se důkladně osprchujte. 

 

Jak na rovnoměrné opálení bez nežádoucích skvrn a zabarvených dlaní?

Vsaďte na naši aplikační rukavici vyrobenou ze super měkkého sametu. Navrhli jsme ji speciálně tak, aby vám usnadnila aplikaci samoopalovacích produktů a zajistila jejich rovnoměrné a bezchybné rozložení na pokožce. 

S pomocí aplikační rukavice:

- urychlíte celý samoopalovací proces

- získáte kontrolu nad aplikací

- zamezíte vzniku nevzhledným skvrn

- dosáhnete rovnoměrného opálení

- minimalizujete riziko zabarvení dlaní

 

5 nejčastějších otázek týkajících se samoopalování

Jak často používat samoopalovací kosmetiku? Každých pět až sedm dní, nebo dle potřeby. Pokud preferujete koupel před sprchou, pravidelně navštěvujete koupaliště a hydratační krém používáte jen sporadicky, efekt opálení vám vydrží obecně kratší dobu.

Jak dlouho nechat působit samoopalovací kosmetiku? Produkt by měl působit na pokožce tři až osm hodin v závislosti na tom, jak intenzivního opálení chcete dosáhnout. Nejlepší a nejjednodušší je nechat působit samoopalovací kosmetiku přes noc. 

Jak dlouho vydrží umělé opálení? Pokožka se neustále obnovuje a společně s odumřelými kožními buňkami se odlupují také melanoidiny, které vznikají díky DHA, a tedy dochází k postupnému blednutí bronzového tónu. Efekt opálení tak vydrží zpravidla pět až sedm dní. 

Jak odstranit samoopalovací krém? Pokud je efekt opálení intenzivnější, než jste požadovali, postupujte podobně jako při přípravě. Udělejte si teplou koupel, do které se alespoň na 20 minut naložte. Poté proveďte tělový peeling, kterým zjemníte své opálení.

Jak odstranit skvrny od samoopalovacího krému z oblečení? Skvrnám na oblečení zamezíte jednoduše tím, že po aplikaci počkáte doporučených 15 minut, než se obléknete. Pokud se vám přece jen podaří umazat své oblíbené pyžamo nebo ručník, nechte skvrnu odmočit v perlivé vodě. Poté flek potřete směsí pracího prášku s trochou vody. Postup alespoň dvakrát zopakujte a poté danou věc vyperte v pračce dle instrukcí na štítku.

 

Teď když už máte odpovědi na všechny otázky a víte, jak při samoopalování správně postupovat, věříme, že se rozplynou všechny vaše obavy, a vy se co nejdříve vydáte na cestu za krásným a bezpečným opálením. Nezapomeňte, že samoopalovací krém a vše další, co budete potřebovat, najdete u nás

Závěrem bychom rádi připomněli, že samoopalovací kosmetika vás nechrání před UV zářením, a proto ji nepoužívejte při pobytu na sluníčku. Místo toho sáhněte po opalovacím krému s SPF 50, nebo si vyberte jiný produkt ze sekce opalovací kosmetiky.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o pleť

Curly Girl metoda: Co to je a pro koho je vhodná?

Curly Girl metoda: Co to je a pro koho je vhodná?

V našem nedávném článku jsme s vámi sdíleli tipy na péči o vlnité a kudrnaté vlasy. Dnes na toto téma navážeme a společně si posvítíme na světově populární Curly Girl metodu. Co myslíte, podlehnete jí i vy?

 

Co je to Curly Girl metoda

Curly Girl metoda, která je mezi zasvěcenými známá pod zkratkou CGM, označuje novodobý přístup k péči o vlnité a kudrnaté vlasy

Cílem je podpořit krásu vln a kudrn a probudit je k životu díky definici jejich přirozené struktury. CGM pak nabízí ucelený návod péče od mytí až po styling, který vás dovede k hydratovaným, lesklým a dokonale definovaným kudrlinám. Než si představíme jednotlivé kroky, pojďme si přiblížit, kde se tato metoda vzala.

 

Historie Curly Girl metody

Za Curly Girl metodou stojí Lorraine Massey, kadeřnice z Velké Británie, která dělá tlustou čáru za utlačováním vlnitých a kudrnatých vlasů. Naštěstí pro nás zaznamenala celý koncept Curly Girl ve své stejnojmenné knize, a my tak díky ní získáváme podrobný návod, jak nahradit dosavadní nezdravé návyky a nechat vyniknout přirozené kráse svých vlnek a kudrlin

 

Pro koho je Curly Girl metoda vhodná?

Pokud máte přirozeně vlnité nebo kudrnaté vlasy, tak právě pro vás! Curly girl metoda vás naučí, jak vytěžit potenciál svých vlasů skutečně naplno a opravdu nezáleží na tom, jestli se vám vlasy vlní jen lehce, nebo máte hodně objemné kudrny. 

Nejste si jistí tím, jestli svoje vlasy můžete považovat za vlnité? Pomůže vám jednoduchý test! Umyjte si vlasy běžným způsobem a ještě mokré je promačkejte od konečků směrem ke kořínkům. Poté je nechte bez použití jakéhokoliv stylingového přípravku uschnout. Pak už stačí pouhý pohled do zrcadla, abyste se přesvědčili o tom, jestli máte vlasy vlnité nebo rovné.

Tip: Zjistěte více o rozdílech mezi vlnami a kudrnami v našem článku.

 

Může Curly Girl metoda rozvlnit rovné vlasy?

Pokud jsou vaše vlnky výsledkem pravidelného kulmování nebo používání natáček, ale jinak máte přirozeně rovné vlasy, bohužel ani při dodržování všech kroků CGM je nerozvlníteVlnění vlasů je totiž dané tvarem folikul, ze kterých vlasy rostou, a jejich tvar se žádným způsobem ovlivnit nedá. 

 

Péče o vlnité a kudrnaté vlasy podle Curly Girl metody

1. Vlasová péče podle Curly Girl metody

Při každém mytí použijte šampon pro kudrnaté vlasy kombinující účinky vybraných přírodních extraktů a dalších jemných složek tak, aby vaše kadeře vypadaly úžasně a vy se cítili nejlépe, jak je to jen možné. Obsažený extrakt z lněného semínka redukuje krepatění vln a prodlužuje jejich výdrž, meruňkový olej zase udržuje jejich dostatečnou hydrataci. Aktivní látka Emolid CC zase nabídne dokonalou péči vaší vlasové pokožce, kterou změkčuje a zvláčňuje.

Dalším produktem, který byste neměli opomenout při žádném mytí je přírodní kondicionér pro kudrnaté vlasy, který je vyživí a podpoří v přirozené regeneraci. V jeho složení najdete celkem 20 účinných ingrediencí včetně hydrolyzovaného keratinu, který posiluje vlasovou strukturu a zvyšuje její odolnost vůči poškození. Dále podporuje pružnost vlasů a obnovuje poškozená vlasová vlákna.

 

2. Mytí vlasů podle Curly girl metody

Nejprve své vlasy připravte na nové pořádky tím, že je důkladně vyčistíte od minerálů, chloru a těžkých kovů. K tomu můžete využít šampon bez silikonů, ale se sulfáty – tento požadavek splňují obvykle mužské kosmetické produkty 2v1. Tento krok je důležitý pro odstranění všech usazenin, které by bránily v absorpci hydratačních a výživných složek obsažených v produktech vhodných pro vlnité a kudrnaté vlasy, takže pro jednou vám to vaše vlasy odpustí. Dále již používejte pouze přírodní vlasovou péči bez silikonů, sulfátů a parabenů. Jak postupovat?

Své vlasy důkladně propláchněte a až budou nasáklé vodou, aplikujte šampon na vlasovou pokožku. Pro jeho precizní aplikaci doporučujeme použít stimulující masážní kartáč, který prokrvuje pokožku hlavy, podporuje přirozený růst vlasů a pomáhá k efektivnějšímu vstřebávání účinných látek z vlasové péče. Poté vlasy smyjte a postup opakujte ještě jednou.

Po umytí vlasů šamponem z nich vymačkejte přebytečnou vodu a pokračujte aplikací kondicionéru do konečků a na délky. Poté vlasy důkladně pročešte a nechte působit po doporučenou dobu.

Po uplynutí doby působení dejte hlavu do předklonu, do dlaní si napusťte vodu a pak postupně každý pramen od konečků pomačkej směrem k vlasové pokožce. Tímto podpoříte hydrataci svých vlasů a definici vln a kudrn. 

Na závěr mytí vlasy důkladně opláchněte teplou vodou. Až z nich dostanete veškeré zbytky produktů, závěrečné opláchnutí proveďte studenou vodou. Tím zatáhnete vlasová vlákna, uzamknete v nich hydrataci a uhladíte jejich povrch. Vlasy po umytí nijak nedrhněte!

 

3. Česání vlasů podle Curly Girl metody

Je velmi důležité, abyste přestali s česáním svých kudrnatých vlasů na sucho. Suché lokny jsou velmi náchylné k poškození – narušíte povrch vlasů, polámete je a podpoříte nežádoucí krepatění. Navíc tím přicházíte o krásně definované kudrliny.

Hřeben je ideální použít ve chvíli, kdy jsou vaše vlasy mokré a nasáklé kondicionérem. Při samotném česání pak postupujte vždy ve směru od konečků ke kořínkům. Pokud to jde ztuha, přidejte trochu kondicionéru. 

 

4. Styling vlasů podle Curly Girl metody

Styling se vyplatí provádět na vlasech dostatečně nasáklých vodou – to znamená bezprostředně po mytí

Přípravky můžete nanášet v předklonu – snáze si tak udržíte pěšinku na svém místě a uchováte tvar vln, které jste pracně definovali již během mytí. Záleží ale samozřejmě na tom, jaký typ vlnitých a kudrnatých vlasů máte. Kudrny připomínající prstýnky nebo spirálu bude snazší upravovat pramen po prameni, což by se v předklonu dělalo těžko. 

V této fázi péče o vlasy můžete nanášet nejrůznější pěny, krémy a gely, které fungují jako aktivátory vln nebo podporují objem vlasů. Vždy je ale nejprve rozetřete v dlaních a až poté aplikujte na vlasy.

 

5. Vysoušení vlasů podle Curly Girl metody

Po mytí a stylingu si svažte vlasy do turbanu – ale tentokrát bez použití froté ručníku, který by mohl vaše kudrny poškodit a způsobit krep. 

Na pomoc si vezměte ručník z mikrovlákna, nebo ještě lépe staré bavlněné tričko – ideálně z pánského oddělení. Díky širokým rukávům se vám bude dobře vázat kolem hlavy. Z takového trička si pak jednoduše vytvoříte čepici, která pojme přebytečnou vlhkost z vašich vlasů

Po pár minutách (maximálně deseti) tričko sundejte a pusťte se do fénování s difuzérem. Před tím ale ještě naneste tepelnou ochranu. Při fénování nastavte střední teplotu a intenzitu a až vaše vlasy lehce proschnout, obojí stáhněte na nejnižší stupeň. S fénováním pokračujte až do momentu, než budou vaše vlasy suché na 80–90 %. Bezprostředně po vysušení do vlasů nesahejte, abyste si pracně definované vlny nezničili. 

 

6. Probuzení do krásy podle Curly Girl metody

Pokud se nechcete budit s vysušenými a elektrizujícími vlasy, před spaním je sepněte hedvábnou gumičkou na temeni hlavy. Poté přidejte hedvábný povlak na polštář, kterým své vlasy ochráníte před nežádoucím krepatěním a zacuchaním. Polštář můžete nahradit hedvábnou čepičkou, která vám skvěle poslouží i při cestování.

 

Jak dlouho CGM trvá a jak začít?

Připravte se na dlouhý běh, jehož délka se bude odvíjet od toho, jak moc jste dávali svým vlasům zabrat. Pokud jste je mnoho let barvili a používali vlasovou péči plnou chemie, změna bude spíše pozvolná. Přesto okamžitě uvidíte, jak se vaše vlnky a kudrlinky probouzí k životu a vaše koruna krásy vypadá den ode dne lépe. 

No a jak začít? Ze všeho nejprve si objednejte vlasovou péči pro vlnité a kudrnaté vlasy. S prvními změnami ale určitě nemusíte čekat až do chvíle, než vám balíček s novou kosmetikou dorazí. 

Ještě dnes své vlasy můžete přestat:

- barvit

- žehlit a kulmovat

- česat na sucho

- mýt příliš často a příliš horkou vodou

- fénovat horkým vzduchem

- vysoušet froté ručníkem

 

Tip na závěr

Pokud jsou vaše vlasy v důsledku dřívější nevhodné péče jemné a lámavé nebo vás trápí jejich pomalý růst, doporučujeme vám nasadit náš bestseller – VENIRA PREMIUM kapsle pro vlasy, nehty a pleť. Jedná se o přírodní doplněk stravy s obsahem 20 aktivních látek podporujících udržení normálního stavu nehtů, vlasů a kůže.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy

Ústní voda: Nezbytná součást hygieny, nebo zbytečnost?

Ústní voda: Nezbytná součást hygieny, nebo zbytečnost?

Lámete si hlavu nad tím, jestli je vhodné zahrnout ústní vodu do péče o svou dutinu ústní? V dnešním článku najdete odpovědi na všechny vaše možné otázky týkající se tohoto produktu. Dozvíte se, proč ústní vodu pravidelně používat, ale i to, jaký typ ústních vod může vašemu úsměvu uškodit

 

Kam se nedostane žádný kartáček, pošlete ústní vodu

Asi každý z nás považuje za zcela samozřejmou součást ústní hygieny kartáček na zuby. U ústních vod to tak není a důvodem je možná právě to, že jsou častým předmětem diskuse. My si ale rozhodně stojíme za tím, že ústní voda je důležitou součástí komplexní péče o dutinu ústní. Hned si povíme proč

Pro mnohé by mohla být hlavním benefitem ústních vod jejich schopnost okamžitě osvěžit dech, a tedy zpříjemnit pocit v ústech. Ve skutečnosti toho umí mnohem více!

 

Účinky ústních vod

Přináší okamžitý pocit osvěžení. Ústní vody s obsahem zinečnaté soli, nebo jinou složkou s antimikrobiálním účinkem, se podílí na odstranění pachů způsobených bakteriemi a přispívají k dlouhotrvajícímu a příjemnému čistému pocitu. S okamžitým zlepšením dechu pomáhají také složky s osvěžujícím účinkem. Velmi vyhledávaný je například menthol, který překrývá nepříjemný zápach z úst, čímž zvyšuje pocit čistých a zdravých zubů. 

Posilují zubní sklovinu. Ústní vody s obsahem minerálních látek (hořčíku, sodíku, draslíku, vápníku apod.) mají remineralizační účinek. To znamená, že přispívají k navrácení a uložení iontů minerálů zpět do zubní skloviny, čímž ji posilují. 

Odstraňují zubní plak a předchází vzniku zubního kamene. Ústní vody dokážou rozpustit a eliminovat zubní plak tvořený slinami, zbytky potravin a bakteriemi, které se usazují na povrchu zubů a v těžko dostupných mezizubních prostorách. Díky rozpuštění nahromaděného plaku z povrchu zubů se navíc dočkáte bělejšího úsměvu. 

Zabraňují vzniku zubního kazu. Pravidelným používáním ústní vody, která proniká i na špatně přístupná místa, zabráníte množení zubního plaku, který je častou příčinou vzniku zubního kazu. Samozřejmě za předpokladu, že používáte i klasický a mezizubní kartáček. 

Působí jako prevence zánětů dásní a infekcí. Vzhledem k tomu, že k zánětu dásní dochází kvůli bakteriím plaku, používáním ústní vody s antibakteriálním účinkem můžete tomuto onemocnění zcela předejít. Antibakteriální účinky má například zinečnatá sůl obsažená v ústní vodě se zinkem, pro silné a zdravé dásně. Ta navíc dokáže snižovat rychlost demineralizace.

Přináší úlevu citlivým zubům. Některé ústní vody dokážou utěsňovat povrch zubů, čímž sníží jejich citlivost na teplé či studené pokrmy nebo sladké potraviny.

Účinky ústních vod se liší produkt od produktu a vždy je rozhodující obsah účinných látek

 

Může pro vás být dlouhodobé používání ústní vody nebezpečné?

Ano, ale jen za předpokladu, že budete používat denně ústní vodu s obsahem alkoholu. Ten totiž ničí hlen, který napomáhá udržet v ústech vlhkost. Tento vliv může při dlouhodobém používání ústní vody s alkoholem vést ke špatnému dechu

 

Jak vybrat ústní vodu

Záleží hlavně na tom, co od ústní vody očekáváte

Pokud máte citlivé zuby a toužíte po viditelně bělejším úsměvu, po každém čištění zubů použijte ústní vodu s aktivním uhlím a příchutí máty. Zatímco aktivní uhlí pomáhá absorbovat nečistoty a obnovuje přirozenou bělost zubů bez rizika narušení zubní skloviny, máta pohlcuje pachy způsobené bakteriemi a osvěžuje váš dech. 

Pokud se vám dělá zubní plak, doporučujeme vám naši ústní vodu se zinkem, která dokáže snižovat rychlost demineralizace. Jedná se o proces, při kterém se vlivem působení kyselin v dutině ústní uvolňují ionty minerálů ze zubní skloviny. Při pravidelném používání této ústní vody posílíte svou zubní sklovinu a obnovíte v ní důležité látky a minerály, čímž přispějete ke snížení rizika vzniku zubního plaku, zubního kamene či kazu a udržíte své zuby oslnivě čisté a zdravé. 

V případě, že již pozorujete známky oslabení zubní skloviny, vyzkoušejte naši ústní vodu s hořčíkem a dalšími minerály, které podporují remineralizaci, tedy navrácení a uložení iontů minerálů zpět do zubní skloviny. Tato ústní voda dále přispívá ke zdraví dásní a udržení rovnovážného pH dutiny ústní.

 

Jak ústní vodu správně používat?

Ústní vodu použijte přibližně 30 minut po ranním a večerním čištění zubů

Množství doporučené výrobcem (k dávkování se zpravidla používá víčko) proplachujte v ústech po dobu přibližně 30 sekund

Pro dosažení maximálního účinku ústní vodu nepolykejte a vždy ji vyplivněte

Ústa již dále nevyplachujte vodou a pokud se chystáte jíst, počkejte alespoň 30 minut. 

Po večerním použití ústní vody již nic nekonzumujte

 

Shrnutí

Přestože je ústní voda důležitou součástí péče o dutinu ústní, vnímejte ji pouze jako užitečný doplněk k běžnému čištění zubů. Rozhodně by ve vaší rutině neměla nahradit klasický zubní kartáček ani ten mezizubní, protože bez nich si svůj zdravý a krásný úsměv nemáte šanci udržet.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo

Nevíte, jak zastavit přejídání? Poradíme vám!

Nevíte, jak zastavit přejídání? Poradíme vám!

Nuda. Stres. Citové strádání. Deprese. To jsou jen některé z možných motivů pro záchvatovité přejídání. Zajímá vás, jak se liší od běžného přejedení, jaké jsou jeho projevy a jak mu zabránit? To vše, a mnohem více, se dozvíte v dnešním článku.

 

 

Čím se liší přejedení od záchvatovitého přejídání?

Asi každému z nás už se někdy stalo, že se přejedl. Zkrátka nám něco chutnalo tolik, že jsme nedokázali přestat a snědli toho více, než naše tělo potřebovalo. Trestem nám pak bylo maximálně tak bolavé břicho. Naopak u záchvatovitého přejídání nemusí být nutně motivací hlad a po skončení záchvatu pronásledují danou osobu výčitky a pocity studu

Člověk trpící záchvatovitým přejídáním se ani vzdáleně nedrží známého rčení „pij do polopita a jez do polosyta“. Kompletně totiž ztrácí kontrolu nad svým chováním při konzumaci jídla, a tedy i nad množstvím zkonzumovaných potravin. 

Hlavní rozdíl tedy spočívá v tom, že záchvatovité přejídání je jednou z forem poruch příjmu potravy. Jaké jsou její běžné projevy?

 

Projevy záchvatovitého přejídání

Sníte velké množství jídla v krátkém čase.

Jíte velmi rychle a nenasytně.

Pokračujete v jezení i přes pocit plného břicha.

Nemůžete dosáhnout pocitu nasycení.

Při konzumaci se necítíte dobře, ale stejně nemůžete přestat. 

Po dojedení máte výčitky svědomí a pociťujete k sobě odpor.

Schováváte si potraviny a konzumujete je potají. 

 

Vše výše popsané se pak děje nejčastěji v soukromí (ve skupině lidí konzumujete spíše menší množství, nebo nejíte vůbec), pravidelně (zhruba jednou týdně) a dlouhodobě (nejméně tři měsíce).

 

Následky záchvatovitého přejídání

Vzhledem k tomu, že při záchvatu přijmete v krátkém čase velké množství energie, zvyšujete tím riziko nadváhy. Není náhoda, že právě obezitou trpí až polovina všech osob s touto formou poruchy příjmu potravy.

Zmiňovaná obezita pak zvyšuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, může se odrazit na stavu vašich kloubů a v neposlední řadě také na vašem duševním zdraví. Na vaší psychice se totiž neblaze podepisuje skutečnost, že jste se nedokázali ovládnout, čímž trpí vaše sebeúcta. 

Záchvatovité přejídání vede často k rozvoji depresí a úzkostných poruch, ale jak jsme zmínili již v samotném úvodu, nezřídka kdy se vyskytuje současně s nimi a k jednotlivým záchvatům dochází právě v reakci na onu psychickou nepohodu. 

Kombinace studu, nadváhy a duševní nepohody ústí často k tomu, že člověk ztrácí chuť podílet se na nejrůznějších společenských událostech, což může vést až k jeho úplně sociální izolaci

 

6 tipů, jak zabránit záchvatovitému přejídání

1. Odhalte příčinu vašich záchvatů

Zajídáte nudu, smutek, radost, nebo jíte v konkrétní situaci zkrátka jen ze zvyku – například při pravidelném sledování svého oblíbeného seriálu? Prvním krokem k opětovnému získání kontroly nad jídlem bude odhalení spouštěče vašich záchvatů. 

Až se budete příště nacházet v dané situaci, pomůže vám, pokud si položíte následující otázky.

„Proč tohle vlastně jím?“ 

„Mám opravdu hlad?“

„Co mi dané jídlo přinese?“

Zkrátka a dobře, před každým soustem se ujistěte, že máte opravdu hlad, a tedy nejde pouze o chuť, nudu nebo snahu zajíst smutek, nebo radost. 

 

2. Mějte se sebou trpělivost

Je spíše nepravděpodobné, že svůj problém s emočním přejídání okamžitě vyřešíte. Zvyk je přeci jen železná košile, a tak nemůžete očekávat, že změna nastane hned

Berte svou nápravu den za dnem a chvalte se za malé úspěchy. Zároveň se snažte neupadat do deprese, když na okamžik zaškobrtnete, protože i neúspěch je součástí celé vaší cesty

 

3. Vytvořte si nové návyky

Pokud je pro vás těžké nic nejíst v situaci, kdy byste dříve automaticky sáhli po oblíbené laskomině, nahraďte ji zdravější alternativou

U večerního sledování televize tak můžete místo brambůrek zobat například ořechy nebo zeleninu. Se stresem vám zase pomůže procházka na čerstvém vzduchu, meditace nebo cvičení, což jsou zároveň aktivity, se kterými zabijete nudu

 

4. Nedržte žádné diety

Při držení drastických diet byste se akorát dostali z jednoho problému do druhého. Tento stav by pro vás nebyl dlouhodobě udržitelný a je pravděpodobné, že po skončení diety byste se dostali zpět do začarovaného kruhu přejídání. 

 

5. Na jídlo si vyhraďte dostatek času a vnímejte každé sousto

Místo diet dejte přednost stravovacímu režimu, který pro vás bude z dlouhodobého hlediska udržitelný

Do svého jídelníčku zahrňte dostatek bílkovin, protože pak vás nebude tolik honit mlsná. K hlavním zdrojům patří například maso, mléčné výrobky, vejce a ryby. 

V průběhu celého dne konzumujte potraviny s obsahem vlákniny, která vás hodně zasytí. Příkladem je ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, semínka a oříšky.

Svůj jídelníček si plánujte na více dní dopředu a jednotlivé chody na další den si připravujte do krabiček. Nezapomínejte ani na svačiny, které zaženou menší hlad.

Jednotlivé chody nevynechávejte. Vyhnete se tak večerním náletům na ledničku.

Při jídle se nenechte rozptylovat okolím a vždy buďte maximálně přítomní. V průběhu tedy nečtěte e-maily, nesledujte televizi a nebuďte ani na svém telefonu. 

Jezte pravidelně a vždy až v momentě, kdy pocítíte hlad a naopak přestaňte ve chvíli, kdy si budete připadat sytí. 

Jídlo si naservírujte na menší nádobí. Po dojezení pocítíte uspokojení z toho, že jste snědli vše, co bylo na talíři, ale zároveň budete mít jistotu, že toho nebylo příliš.

V rozumné míře si můžete i nadále dopřát slané a sladké pochutiny, ale snažte se vyhnout konkrétně těm, po kterých jste často sahali při záchvatu. 

Nikdy nechoďte nakupovat, když jste hladoví

 

6. Do svého jídelníčku zařaďte náš přírodní doplněk stravy

Náš přírodní doplněk stravy VENIRA hunger blocker vám pomůže vymanit se z kolotoče nekonečného přejídání a získat zpět kontrolu nad jídlem, a tedy nad svou tělesnou hmotností. 

Tyto kapsle se speciálně navrženou formulí kombinující účinky garcinie kambodžské a chromu eliminují již po pár okamžicích pocit hladu a nahrazují ho pocitem sytosti, díky kterému konečně překonáte nekonečné přejídání.

Garcinie kambodžská – napomáhá k navození pocitu sytosti. Svým působením zpomaluje tvorbu nového tuku, čímž přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti. Dokáže ovlivňovat chuť k jídlu a zároveň působí pozitivně na psychiku člověka.

Chrom – napomáhá ke správnému metabolismu makroživin a podporuje udržení normální hladiny glukózy v krvi.

VENIRA hunger blocker vám pomůže především v boji proti: 

- nekonečnému přejídání

- častému pocitu hladu

- zvýšené chuti k jídlu

- rozhozenému trávení

- zpomalenému metabolismu

 

Rada na závěr

Svou změnu k lepšímu neodkládejte, protože ideální podmínky, na které pravděpodobně čekáte, nikdy nenastanou. V klidu si sedněte, nastavte si reálné cíle a s nimi rovnou vymyslete i způsob, jak jich dosáhnete. Hned v zápětí se pusťte do práce.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Zdravé stravování

Péče o pleť v zimě

Péče o pleť v zimě

Péče o pleť v chladných měsících má svá specifika, protože naše pokožka dostává kombinací větru a přechodů z tepla do zimy pořádně zabrat. Jak se o svou pleť v tomto ročním období starat a na co si dát obzvláště pozor?

 

 

 

Specifika zimní péče o pleť

Nízké venkovní teploty. Studený vítr. Mráz. Nízká vlhkost vzduchu. Časté přechody z venku do vytápěných místností. 

To vše způsobuje, že je naše pokožka vysušená, začervenalá, napjatá, podrážděná a ztenčená. Vedlejším efektem je pak ztráta elasticity a urychlení přirozeného procesu stárnutí kůže. 

Bohužel strůjci tohoto destruktivního procesu jsme velmi často my sami. Na co si dát pozor?

 

7 nejčastějších chyb v péči o pleť v zimě

1. Nepoužíváte hydratační krém. Slyšeli jste o tom, že voda z hydratačních krémů může zamrznout na pleti, a ta pak v důsledku toho popraská? Tak na tento mýtus rovnou zapomeňte, protože nic takového se stát nemůže. Pleťové krémy jsou (nejen) v zimě absolutní nutností a je žádoucí, aby byly hutné, výživné a s obsahem hydratačních složek. Pokud byste je nepoužívali, koledujete si o dehydrataci své pleti.

2. Krém nanášíte v malém množství. Nejenže krém v pleti uzamyká vodu a účinné látky obsažené v dalších produktech péče o pleť, také plní ochrannou funkci. Pokud byste ho tedy nanesli jen v malém množství, nemůže vaši pokožku dostatečně chránit před nepříznivým vlivem počasí. 

3. Svou pleť nechráníte před UV záření. Nezáleží na tom, jestli je venku azurová obloha, nebo je sluníčko schované za mraky. Opalovací krém na obličej zkrátka musíte používat každé ráno před odchodem z domu, protože UVA i UVB paprsky jsou hlavní příčinou předčasného stárnutí pokožky.

4. Zapomínáte na péči o rty.  Rty jsou pokryté jen tenkou vrstvou kůže, která je velmi citlivá na vnější vlivy. Navíc neobsahují žádné mazové žlázy, a tak se velmi lehce vysuší a popraskají. Vždy proto mějte po ruce balzám na rty, který se vejde do každé kabelky i kapsy. 

5. Nedodržujete pitný režim. Voda je klíčová nejen pro perfektní hydrataci pokožky, ale i celého těla. Problémem je, že v zimě je náš pocit žízně obecně menší než v létě, proto si svůj pitný režim musíte dobře hlídat. 

6.  Sprchujete se, nebo koupete v příliš horké vodě. Pro vás je to možná uvolňující, ale věřte, že vaše pokožka má jiný názor. Po kontaktu s horkou vodou může být vysušená a více citlivá. Vhodnější je proto vlažná voda.

7. Vaše kosmetické produkty obsahují alkohol. O alkoholu je dobře známo to, že vysušuje pokožku, proto omezte jeho konzumaci a vždy čtěte složení produktů. Sázkou na jistotu pro vás bude přírodní pleťová kosmetika, která neobsahuje ani další potenciálně škodlivé složky jako sulfáty, silikony a parabeny.

 

Největší výzva v zimě? Udržet v pleti vlhkost

Jedním z největších nepřátel pleti v zimě je suchý vzduch. V zimních měsících klesá v interiéru vlhkost vzduchu tím, že ohříváme studený venkovní vzduch, který je sám o sobě suchý a studený. Pro naši pleť jsou pak problematické i časté přechody z tepla do zimy

Pokožka přichází kvůli působení suchého vzduchu o velké množství vlhkosti, což vede k jejímu vysoušení, ztrátě elasticity a popraskání. Tím vším je narušena ochranná bariéra pokožky. Vzniklými trhlinkami pak pronikají mikroby a nejrůznější škodliviny, které mohou vést k rozvoji infekcí a kožních onemocnění. 

Vysoušení pleti se dá naštěstí snadno předejít! Jak?

Pořiďte si zvlhčovač vzduchu. 

Dodržujte pitný režim. 

Používejte pleťovou kosmetiku s obsahem hydratačních látek a ingrediencí, které podporují udržení vlhkosti v kůži. Jaké látky patří do této skupiny?

 

Kyselina hyaluronová – tělu vlastní látka s antioxidačními účinky, která se podílí na zlepšení hydratace pokožky a vyplnění vrásek. Má zmírňující a regenerační účinky a také vytváří elastická kolagenová vlákna pro pevnost a oporu kožních buněk. 

Glycerin – přírodní hydratační klenot pro zásobování pleti potřebnou vlhkostí. Zanechává pokožku krásně hladkou a hydratovanou. Má jedinečnou vlastnost přitahovat vlhkost z okolního prostředí a vázat ji v pokožce.

Obě výše zmíněné složky najdete v našem jedinečném séru s BIO kyselinou hyaluronovou a vitaminem C, které chrání buňky před oxidačním stresem, stimuluje syntézu kolagenu a pomáhá hydratovat a rozjasnit pleť

Další užitečné tipy, jak předejít vysoušení své pokožky se dočtete v našem článku, jak poznat dehydratovanou pleť.

 

Jak v zimě omezit začervenání pleti?

Další složkou, která pomáhá hydratovat pleť je panthenol. Jedná se o látku získanou z kyseliny pantothenové, která se nachází ve všech tkáních v těle a při střetu s pokožkou se mění ve vitamin B5. 

Kromě toho, že panthenol podporuje hydrataci pokožky, v zimní péči o pleť se vám bude hodit i z důvodu, že dokáže zklidnit citlivou a podrážděnou pokožku

Panthenol najdete například v naší micelární vodě pro citlivou pleť, která obsahuje také růžovou vodu z růže stolisté. Ta přispívá ke zjemnění, tonizaci a zklidnění pokožky. 

Právě výtažky z růžové vody jsou skvělou první pomocí na začervenání pleti, ke kterému v chladných měsících dochází z důvodu, že tělo přivádí krev blíže k povrchu pokožky a krevním vlásečnicím, aby se zahřálo

 

Nezapomeňte svou zimní péči přizpůsobit typu své pleti

Chladné měsíce mohou být zvláště náročné pro pleť přirozeně suchou, nebo naopak mastnou

Zatímco suchá pleť ocení nejvíce hutný krém s obsahem přírodních olejů, pro mastnou pleť se více hodí lehčí pleťový krém s hydratačním účinkem a sérum redukující tvorbu kožního mazu

Další tipy, jak pečovat o jednotlivé typy pleti najdete v našem článku na blogu.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Jak správně pečovat o vlnité a kudrnaté vlasy?

Jak správně pečovat o vlnité a kudrnaté vlasy?

Máte přirozeně vlnité nebo kudrnaté vlasy, ale nevíte, jak o ně správně pečovat, abyste nechali naplno vyniknout jejich kráse? Inspirujte se dnešním článkem, ve kterém vám poradíme, jak své vlasy rozvlnit a zabránit nežádoucímu krepatění. Pro začátek si ale pojďme udělat pořádek v terminologii. 

 

Jaký je rozdíl mezi vlnami a kudrnami?

Vlny

Tento typ se nachází někde na pomezí rovných a kudrnatých vlasů. Podle toho, jak moc se vlní (obvykle do tvaru písmene S) je můžeme rozdělit na tři samostatné kategorie.

Vlnité vlasy mohou být:

1. rovné u kořínků a vlnité spíše od uší ke konečkům (2A)

nebo

2. rozdělené do volně splývavých rozvlněných pramenů, které svým tvarem připomínají písmeno S (B2)

nebo

3. vlnité po celé své délce (C2)

 

Kudrny

Kudrnaté vlasy jsou na rozdíl od těch vlnitých hodně objemné a jasně tvarované. Dají se rozdělit do třech samostatných kategorií.

Kudrnaté vlasy jsou v každém případě jasně definované, ale jednotlivé kudrny se liší svou velikostí. Mohou být:

1. větší ve tvaru písmene S (3A)

nebo

2. menší připomínající prstýnky (3B)

nebo

3. těsné ve tvaru spirály o průměru obyčejné tužky (3C)

 

Nedivte se, pokud vaše vlasy odpovídají více typům. Některé prameny mohou být například 3A a jiné zase 3B. Je to zcela běžné. 

 

Kudrnaté vlasy a krepatění

Největší slabinou vlnitých a kudrnatých vlasů je sklon ke krepatění. Jak mu zabránit?

V případě, že máte vlnité vlasy, raději se vyvarujte kosmetice pro afro. Taková by vaše vlasy zatížila, a tím pádem by se rychleji mastily a postrádaly objem. Používejte raději stylingové produkty proti krepatění s uhlazujícím účinkem – například přírodní gely s lehkou konzistencí, pěny nebo aktivátory vln.

Naopak u kudrnatých vlasů se vyplatí sáhnout po stylingovém želé, fixační pěně a hydratačním krému.

 

Jak poznat, co vašim vlasům chybí?

Vycházejte jednoduše z toho, jak vaše vlasy vypadají po umytí

Na první pohled jsou suché a snadno se cuchají? Takové vlasy postrádají pružnost, k čemuž dochází vlivem nedostatečné hydratace.

Jsou roztřepené a vlny vám nedrží ani nepruží? Buďto jsou nadměrně hydratované, nebo vinou tepelných zásahů a chemických procedur přišly o své stavební jednotky, a tedy postrádají protein. 

Pokud jsou vaše vlasy elastické, ale po napnutí se opět vrátí do původního stavu, znamená to, že jsou zdravé a dopřáváte jim péči, jakou skutečně potřebují. Tleskáme.

 

Vlasová péče pro vlnité a kudrnaté vlasy bez sulfátů, silikonů a parabenů

Se snížením krepatění vám dále pomůže šampon pro kudrnaté vlasy s obsahem 22 přírodních složek, které zkrotí vaše divoké kudrny na okouzlující vlny.

Exkluzivní složení šamponu pro kudrnaté vlasy kombinuje vybrané přírodní extrakty a další jemné složky tak, aby vaše kadeře vypadaly úžasně a vy se cítili nejlépe, jak je to jen možné. Obsažený extrakt z lněného semínka prodlužuje výdrž vln a meruňkový olej udržuje jejich dostatečnou hydrataci. Aktivní látka Emolid CC zase nabídne dokonalou péči vaší vlasové pokožce, kterou změkčuje a zvláčňuje.

Pro precizní aplikaci šamponu doporučujeme použít stimulující masážní kartáč pro vlasovou pokožku. Ten prokrvuje pokožku hlavy, podporuje přirozený růst vlasů a pomáhá k efektivnějšímu vstřebávání účinných látek z kosmetických přípravků.

Po umytí vlasů šamponem z nich vymačkejte přebytečnou vodu a pokračujte aplikací přírodního kondicionéru pro kudrnaté vlasy, který je vyživí a podpoří v přirozené regeneraci. V jeho složení najdete celkem 20 účinných ingrediencí včetně hydrolyzovaného keratinu, který posiluje vlasovou strukturu a zvyšuje její odolnost vůči poškození. Dále podporuje pružnost vlasů a obnovuje poškozená vlasová vlákna.

Důležité je, že ani jeden z výše popsaných produktů neobsahuje žádné škodlivé látky, které by vaše vlasy vysušily a narušily jejich strukturu. Přečtěte si u nás na blogu více o tom, proč je přírodní vlasová péče bez sulfátů, silikonů a parabenů vždy lepší volbou.

 

Styling vlnitých a kudrnatých vlasů

Vlnité a kudrnaté vlasy můžete samozřejmě čas od času upravit do rovna, ale my vám doporučujeme spíše podpořit jejich přirozený tvar. S tím vám pomohou vhodně zvolené stylingové přípravky (gel, tužidlo, krém na vlny) a vlasový fén s difuzérem, u kterého nastavte střední teplotu a střední intenzitu foukání. Na vlasy samozřejmě vždy aplikujte ochranu před vysokými teplotami.

A jak je to s česáním? Své vlasy učešte při mytí po aplikaci kondicionéru a pak před fénováním, když jsou vlasy ještě pořád mokré. 

Ve dnech, kdy si vlasy nemyjete, je nečešte za sucha, protože byste tak přišly o krásně definované vlny a přispívali k jejich poškození.

 

Už jste slyšeli o curly girl metodě?

Curly girl metoda, zkráceně CGM, spočívá ve správném výběru produktů a vhodné péči o kudrnaté vlasy s cílem podpořit jejich přirozený tvar. V první řadě jde tedy o respekt toho, co vaše vlnité/kudrnaté vlasy opravdu potřebují.

Curly girl metoda je postavená na několika základních principech vypsaných níže.

Podporuje se přirozený tvar vlasů.

Vlasy se nebarví.

Nepoužívají se kulmy a žehličky.

Vlasy se myjí maximálně 2–3× týdně.

Používá se pouze vlasová péče bez silikonů, parabenů a sulfátů.

Vlasy se nemyjí horkou vodou a nefénují na nejvyšší teplotu.

K vysoušení se nepoužívá froté ručník.

Vlasy se nečešou nasucho, protože to škodí kudrnám.

 

Jedno připomenutí na závěr

Rovné vlasy nerozvlníte, protože vlnění vlasů je dané tvarem folikul, ze kterých vlasy rostou – čím plošší a oválnější daný folikul je, tím jsou vlasy vlnitější. 

To znamená, že pokud máte přirozeně rovné vlasy, nemůžete očekávat, že je rozvlníte, protože tvar folikul se ovlivnit žádným způsobem nedá. Nepomůže tedy vlasová péče určená pro vlnité/kudrnaté vlasy ani praktikování curly girl metody.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy

4 tipy, jak zmírnit příznaky přechodu

4 tipy, jak zmírnit příznaky přechodu

Jak poznat, že jste v přechodu a jak si od nepříjemných příznaků menopauzy ulevit bez chemie? To, a mnohem více, se dozvíte v dnešním článku věnovanému všem ženám, které se chtějí cítit skvěle v každém věku a za každé situace.

 

 

Co je menopauza?

Menopauza, klimakterium, nebo lidově ženský přechod, je biologický proces označující konec plodnosti žen středního věku. Toto období lze rovněž charakterizovat jako trvalou a úplnou zástavu menstruace

Přestože je menopauza naprosto přirozenou součástí života každé ženy, její nástup je zcela individuální. Obvykle přichází u žen ve věku mezi 48 až 55 rokem a v průměru trvá dva až pět let.  

 

Co se při menopauze děje v ženském těle?

V období přechodu z plodné fáze do neplodné, dochází v těle k poklesu produkce ženského hormonu estrogenu ve vaječnících.

 

Menopauza versus perimenopauza

V souvislosti s touto tématikou rozlišujeme termín menopauzální přechod nebo také perimenopauza, který označuje období mezi reprodukčním věkem a skutečnou menopauzou. Matoucí pak pro vás může být to, že příznaky obou biologických procesů jsou si velmi podobné. V obou případech totiž přijdete o menstruaci. Nicméně teprve v momentě, kdy tento stav přetrvává rok, hovoříme o menopauze.

 

Obvyklé symptomy ženské menopauzy

Čím dříve poznáte, že u vás nastává menopauza, tím větší šanci na zmírnění příznaků máte. Jak tedy poznat, že opravdu přichází?

Hormon estrogen ovlivňuje v ženském těle nejrůznější procesy. S jeho poklesem se tak pojí:

- nepravidelný menstruační cyklus a postupné vymizení menstruace

- ztráta libida

- návaly horka

- nadměrné pocení

- nespavost

- přibývání na váze

- bolesti hlavy

- brnění končetin

- bolesti na hrudi

 

Při menopauze se mohou u některých žen objevit problémy psychického charakteru. Může vás sužovat náladovost, nervozita, podrážděnost a plačtivost. Nezřídka mohou tyto problémy vyústit v deprese

I když výše zmíněné příznaky mohou působit hrozivě, v zásadě nejsou životu nebezpečné. Až třetina žen dokonce žádné z vedlejších symptomů přechodu nepociťuje. A pokud právě vy takové štěstí nemáte, snažte se k menopauze přistupovat jako k nové životní etapě. Zvládnout její nepříjemné symptomy vám pomohou naše praktické tipy níže.

 

4 tipy, jak zmírnit příznaky menopauzy bez chemie

1. Upravte svůj jídelníček

Pokud jste byly zvyklé jíst co hrdlo ráčí, počítejte s tím, že pokud se chcete stále vejít do svých oblíbených šatů, drobným změnám ve svém jídelníčku se nevyhnete. Tělo totiž reaguje na pokles estrogenu ukládáním tuků, protože tuková tkáň produkuje estrogen i nadále. 

Rovnou ale zapomeňte na drastické diety, které přináší leda tak krátkodobý účinek a v konečném důsledku budete kvůli jo-jo efektu vážit ještě více, než před začátkem diety. 

Místo omezování v podobě diet vsaďte na pravidelné stravování. Jezte v menších porcích zhruba pětkrát denně. Ke každému jídlu si připravte porci ovoce nebo zeleniny, protože obsahují důležité vitamíny a antioxidanty. Svůj jídelníček rozšiřte o sóju, mořské plody, luštěniny, za studena lisované rostlinné oleje, krůtí, králičí a kuřecí maso. 

Na závěr chceme připomenout, že kouření, alkohol, kofein, fast-food, silně kořeněná jídla, cukrovinky, uzeniny ani smažená jídla do zdravého stravování nepatří. Samozřejmě si stále můžete dopřát, co máte rády, ale vždy s mírou.

 

2. Užívejte doplněk stravy, který simuluje účinky estrogenů

VENIRA menopauza je unikátní komplex 11 účinných látek přičemž každá kapsle obsahuje 8 % isoflavonů (= nejznámější skupina fytoestrogenů), které kompenzují klesající hladinu estrogenů, a tím přispívají k redukci obtížných projevů klimakteria, které ženám znepříjemňují každodenní život. 

VENIRA menopauza obsahuje dále vitamín C, B5, B6, ženský ženšen, mateří kašičku, včelí pyl, tolici vojtěšku, přesličku rolní, chřest hroznovitý a pivoňku čínskou, které společně:

- přispívají ke zvýšení libida

- udržují normální činnost urogenitálního systému žen

- účinně bojují proti návalům horka, změnám nálad a nočnímu pocení

-zabraňují únavě a zvyšují energii

- podporují správnou funkci nervového systému

- chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály

 

3. Vsaďte na přírodní sílu bylinek

Pozvěte si na pomoc zázraky přírody, které mají tu moc zmírnit příznaky, nebo je dokonce zcela potlačit. Jaké bylinky patří k pomocníkům, které si zaslouží vaši pozornost?

Třezalka tečkovaná – díky tomu, že přispívá k relaxaci a uvolnění, může zlepšit kvalitu spánku. Příznivě ovlivňuje i duševní pohodu a emoční stabilitu, čímž přirozeně ovlivňuje náladu žen.

Kotvičník zemní – bylinka s mimořádnými účinky, která si našla své místo v ajurvédské medicíně. Podporuje pohlavní orgány a hormonální aktivitu jako správnou funkci reprodukčního systému a močové soustavy. Dále přispívá ke snížení příznaků menopauzy a ke zvýšení libida. Je součástí kapslí VENIRA sex booster.

Maca peruánská – jako SUPERpotravina podporuje plodnost, vytrvalost, vitalitu a účinně napomáhá zvyšovat libido. Podílí se rovněž na vyrovnání hladiny hormonů, stejně jako na udržení celkového fyzického a duševního zdraví.

Vitánie snodárná (= ženšen pravý) – bylina tradičně užívaná v ajurvédské medicíně. Je známá především pro své adaptogenní vlastnosti, což znamená, že tělu pomáhá se lépe přizpůsobovat a zvládat stresové podněty. Ženšen se podílí také na podpoře fyzické a duševní energie. Najdete ji v doplňku stravy VENIRA ženská harmonie.

Chřest hroznovitý – v období klimakteria podporuje vitalitu žen, duševní pohodu, vyšší odolnost proti stresu a kvalitnější spánek.

Andělika čínská (ženský ženšen) – napomáhá udržovat rovnováhu ženských hormonů, včetně estrogenů. Podporuje lepší oběh krve, což je důležité pro zachování zdraví a vitality ženského těla. Najdete ji v našich přírodních kapslích VENIRA menopauza

Ashwagandha – napomáhá udržovat správnou hladinu a rovnováhu látek v našem těle. Posiluje imunitní systém, zlepšuje spánek a má pozitivní vliv na náladu. Kromě toho obsahuje látky, které zvyšují sílu, výdrž a energii a naopak snižují stres a úzkost.

 

4. Nepřestávejte se hýbat

Víte, jak se to říká, ve zdravém těle, zdravý duch. Není tedy náhoda, že ženy, které si dopřávají pravidelný pohyb (ideálně na čerstvém vzduchu) zvládají menopauzu mnohem lépe

Pravidelný pohyb vám pomůže odbourat tuky, podpoří růst svalové hmoty a rovněž zpevníte své tělo a kostru. Hledejte aktivity, které vám přináší radost a nejsou pro vás příliš náročné. Pokud jste do dnešního dne nebyly zvyklé na pravidelný pohyb, začněte procházkami, plaváním a jízdou na kole. Intenzitu pak můžete postupně zvyšovat. 

Pokud milujete skupinové lekce a již jste ve věku, kdy začíná hladina estrogenů ve vašem těle klesat, doporučujeme vám vyzkoušet hormonální jógu. Ta je zaměřená na vybalancování hormonů v těle a omezení příznaků menopauzy

 

Zatím je pro vás menopauza dalekou budoucností?

V takovém případě je tím nejlepším, co můžete udělat pro své tělo, prevence. Jezte zdravě, konzumujte bylinky, pravidelně cvičte, choďte na masáže, vyvarujte se stresu, nepřepínejte se v práci a dělejte věci, které vás činí šťastnými. Díky preventivnímu působení pro vás změny, které menopauza přináší, nebudou zdrojem takových obtíží a celé období zvládnete překonat s lehkostí sobě vlastní.

Zatím se vám nedaří nalézt tu správnou harmonii? Vyzkoušejte náš přírodní doplněk stravy VENIRA ženská harmonie, který dokáže u žen v období menstruace, puberty či přechodu dosáhnout vnitřního souladu a emocionální stability.

 

Stále váháte, jestli je to skutečně menopauza?

V tom případě vám doporučujeme navštívit vašeho gynekologického lékaře, který podle výsledků krevních testů zjistí hladiny hormonů v těle. Případně si můžete zakoupit volně prodejný test, který odhalí menopauzu z vaší moči.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Ženské zdraví

Hyaluronové sérum – špičkový produkt pro pleť, který by měla mít doma každá žena

Hyaluronové sérum – špičkový produkt pro pleť, který by měla mít doma každá žena

Klíčovou ingrediencí hyaluronového séra je kyselina hyaluronová známá svou schopností vázat na sebe velké množství vody, a tedy hydratovat pokožku a chránit ji před ztrátou vlhkosti. Instinktivně vás možná napadá, že hyaluronové sérum je z toho důvodu vhodné zvláště pro ženy s pletí suchou a nebo dehydratovanou. Ve skutečnosti bude z jeho benefitů těžit každý typ pleti, a proto byste ho měly do své kosmetické rutiny zařadit i vy. Proč? 

 

Sérum na pleť: Zbytečnost, nebo nutnost?

Než se vrhneme na důvody, proč začít používat právě hyaluronové sérum, pojďme si připomenout hlavní benefity pleťového séra jako takového.

1. Má vysokou koncentraci aktivních látek.

2. Lehce se vstřebává a účinkuje v hlubších vrstvách kůže.

3. Dá se kombinovat a vrstvit s dalšími séry.

4. Svými vlastnostmi dokáže aktivně měnit stav pokožky.

5. Je nekomedogenní, a tedy neucpává póry.

 

Proč vybrat právě hyaluronové sérum?

Stojíme si za tím, že každá žena potřebuje hyaluronové sérum na pleť. Minimálně tedy každá žena, která si chce udržet svěží, mladistvou pleť až do pokročilého věku.

Obrovskou výhodou je i skutečnost, že hyaluronové sérum je vhodné pro každý typ pleti. Nezáleží tedy na tom, jestli máte pleť normální, suchou, mastnou, smíšenou nebo citlivou. A to jednoduše proto, že hydratovat potřebuje opravdu každá pokožka

Používání kosmetických přípravků s obsahem hydratačních složek představuje ideální způsob, jak předejít dehydrataci pokožky. Zároveň se vyplatí zařadit je do rutiny v momentě, kdy již pleť vykazuje známky dehydratace, protože hyaluronové sérum dokáže aktivně měnit stav pleti

Nevíte, jaké jsou příznaky nedostatečné hydratace pokožky? Pomůže vám náš článek, jak poznat dehydratovanou pleť

 

Jaké hyaluronové sérum si vybrat?

Teď, když už víte, proč se vyplatí hyaluronové sérum používat, nezbývá, než si nějaké konkrétní vybrat. My vám doporučujeme zaměřit se na přírodní pleťová séra, která neobsahují dráždivé složky a nejsou testovaná na zvířatech

Tyto podmínky splňuje vysoce multifunkční VENIRA hyaluronové sérum vyvinuté k boji proti předčasnému stárnutí pleti, vzniku pigmentových skvrn a dehydrataci. Jaké přírodní složky konkrétně obsahuje?

Kyselina hyaluronová – tělu vlastní látka s antioxidačními účinky, která se podílí na zlepšení hydratace pokožky a vyplnění vrásek. Má zmírňující a regenerační účinky a také vytváří elastická kolagenová vlákna pro pevnost a oporu kožních buněk.

Glycerin – přírodní hydratační klenot pro zásobování pleti potřebnou vlhkostí. Zanechává pokožku krásně hladkou a hydratovanou. Má jedinečnou vlastnost přitahovat vlhkost z okolního prostředí a vázat ji v pokožce.

Vitamin C – představuje silný antioxidant pomáhající předcházet předčasnému stárnutí pleti. Podílí se na udržení svěžího vzhledu pokožky a je nezbytný pro tvorbu kolagenu v buňkách. Dále napomáhá ke sjednocení tónu pleti a eliminaci pigmentových skvrn. 

Verbena citronová – je známá pro své mnohostranné účinky na pleť. Přispívá k osvěžení pleti a podporuje její hydrataci. Dále má zklidňující vlastnosti, ze kterých bude těžit zejména citlivá pleť. 

 

Jak hyaluronové sérum správně používat?

Abyste vytěžily maximum z každé kapky séra, je nutné používat ho doporučeným způsobem

Vždy začněte důkladným vyčištěním své pleti – jedině tak proniknou účinné látky obsažené v séru do hlubších vrstev kůže, kde začnou kouzlit. 

Sérum následně aplikujte jemným poklepáváním na suchou pokožku

Počkejte pár vteřin, než se produkt zcela vstřebá a celou rutinu zakončete pleťovým krémem, který má ochrannou funkci a v pokožce uzamyká vlhkost jako i účinné látky aplikované v předchozích krocích rutiny. 

 

Stav vaší pleti se může v čase měnit, a proto neváhejte zařadit i další pleťová séra

Přestože u hyaluronového séra máte jistotu, že nešlápnete vedle, protože vyhovuje skutečně každému typu pleti, v případě, kdy řešíte konkrétní kosmetický problém ( například začervenání, rozšířené póry nebo pupínky), je vhodné sáhnout po produktu, jehož receptura je k řešení této problematiky přímo uzpůsobena. Vzhledem k tomu, že séra můžete vrstvit a kombinovat dle libosti, můžete jich používat více najednou. Podívejte na proto na kompletní přehled všech pleťových sér z naší nabídky a vyberte si kombinaci přípravků, které právě teď vaše pleť potřebuje.

Je sérum na pleť novinkou ve vaší kosmetické rutině? Pak vám doporučujeme přečíst si náš článek o výběru séra na pleť, kde se dozvíte i to, jaké sérum pro vás bude vhodné s ohledem na váš geneticky daný typ pleti a její aktuální kondici.

Sérum na pleť není tím jediným, co vaše současná kosmetická rutina postrádá? Sestavte ji s pomocí našeho článku: Správná péče o pleť podle jejího typu.

 

Shrnutí?

Naše hyaluronové sérum by měla mít doma každá žena, protože:

- podporuje hydrataci a regeneraci pokožky

- zabraňuje předčasnému stárnutí pleti

- vyhlazuje jemné linky a vrásky

- napomáhá ke sjednocení tónu pleti

- je vhodné pro každý typ pleti

- dá se jednoduše kombinovat a vrstvit s jinými séry

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Kolagen na vlasy? Opravdu jim pomáhá, nebo jen vyhazujete peníze?

Kolagen na vlasy? Opravdu jim pomáhá, nebo jen vyhazujete peníze?

Zhruba po 25. roku života začíná produkce kolagenu v těle zásadním způsobem klesat a společně s tím se snižuje i jeho kvalita. Nedostatek kolagenu se pak může projevovat bolestmi kloubů, ztrátou pružnosti kůže, ale také vypadáváním vlasů. Právě na vliv kolagenu na vlasy se zaměříme v dnešním článku. Jaké jsou jeho účinky na vlasy a jakým způsobem kolagen doplňovat?

 

Účinky kolagenu na vlasy

Jak působí kolagen na vlasy?

1. Kolagen podporuje zdraví vlasové pokožky

Kolagen podporuje správnou funkci mazových žláz v dermis. Ty tak produkují optimální množství mazu, který na povrchu kůže vytváří tukový ochranný film. Přítomnost kolagenu ve vlasové pokožce je dále nezbytná pro udržení její optimální hydratace.

 

2. Kolagen působí preventivně proti nadměrnému vypadávání vlasů

Kolagen přispívá k pružnosti a pevnosti pokožky a podporuje obnovu dermis, tedy střední vrstvy kůže, ve které jsou ukotveny vlasové kořínky

Pokud není pokožka hlavy v dobré kondici, vlasové kořínky v ní nejsou dostatečně ukotveny, což může vést k nadměrnému vypadávání vlasů. Přítomnost kolagenu je tedy zcela zásadní z pohledu prevence/omezení vypadávání vlasů.

Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? Máme pro vás 6 konkrétních tipů, jak zastavit vypadávání vlasů a obnovit jejich růst.

 

3. Kolagen posiluje vlasy a podporuje jejich přirozený růst

Kolagen obsahuje celkem tři neesenciální aminokyseliny (prolin, glycin, hydroxyprolin), které jsou nezbytné pro růst keratinu coby primární složky vlasů

Konzumací potravin s obsahem kolagenu a pravidelným užíváním kolagenových doplňků stravy tedy poskytujete svému tělu nástroje potřebné pro budování pevných, lesklých a hustých vlasů – kolagen jim přidává na objemu tím, že zvětšuje průměr jednotlivých vlasů.

 

4. Kolagen zabraňuje poškození vlasů

Vzhledem k tomu, že kolagen zajišťuje vlasům dokonalou ochranu před negativními vlivy vnějšího prostředí (smogem, kouřem, slunečním zářením apod.), vlasy si udržují svůj zdravý vzhled, jsou krásně lesklé a hladké. Kolagen také podporuje vlasy v přirozené regeneraci a předchází jejich lámání a třepení

 

5. Kolagen podporuje produkci vlastního kolagenu

Doplňováním kolagenu můžete zmírnit rozklad svého vlastního kolagenu a zároveň podpořit vlastní produkci kolagenu jako i elastinu a kyseliny hyaluronové. 

 

Jaký kolagen je nejlepší na vlasy? Rozhodně ten hydrolyzovaný!

Ve VENIRA kolagenech, kolagenových drincích a vlasové kosmetice najdete hydrolyzovaný kolagen, tedy nejlepší kolagen na vlasy,  (= kolagenní peptidy; hydrolyzovanou kolagenní bílkovinu), který se skládá z peptidů nízké molekulové hmotnosti. Ty jsou vysoce stravitelné, snadno se vstřebávají do organismu a dále distribuují po těle

Vysoká vstřebatelnost se rovná vysoké účinnosti, což je přesně to, co od kolagenu očekáváte. 

 

Doplňky stravy s kolagenem

Součástí všech našich kolagenů a kolagenových nápojů je vepřový kolagen, tedy kolagen I. a III. typu pocházející z hovězích kůží zdravých zvířat chovaných v Evropské unii. Ta byla prohlédnuta úředním veterinárním lékařem a shledána vhodnými k lidské spotřebě.

Co opravdu pomáhá na vlasy? K nejsilnějším kolagenovým drinkům na trhu patří VENIRA premium kolagenový drink. Tento tekutý kolagen na vlasy obsahuje 8 000 mg bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu v každé denní dávce a dalších 10 účinných látek, které společně přispívají k udržení normálního stavu nehtů, vlasů a kůže. Kolagen na vlasy recenze - podívejte se také na stovky recenzí od našich spokojených zákazníků a vyzkoušejte tento zázračný drink na vlastní kůži. 

Kolagen na vlasy diskuze - kolagenové drinky bývají často předmětem diskuzí. Víte, proč jsou naše kolagenové drinky tak účinné? Náš kolagenový drink je obohacený o kyselinu hyaluronovou, která na sebe váže velké množství vody, a tím se podílí na udržování optimální hydratace pokožky. Obsahuje také vitamin C, který je nezbytný při tvorbě kolagenu. Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro optimální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Antioxidační působení zajišťuje také zinek, selen a riboflavin (vitamin B2). 

K dostání je také mix kolagenových drinků ve třech příchutích v jednom balení přičemž jednotlivé dávky už jsou rozdělené do samostatných sáčků, abyste si svůj každodenní elixír mládí mohli vychutnat ať jste, kde jste. 

Vyzkoušejte mořský kolagen na vlasy, který je stále oblíbenější složkou v péči o vlasy díky svým mimořádným regeneračním účinkům. Tento přírodní protein, získávaný z mořských ryb, podporuje zdraví vlasů tím, že zpevňuje jejich strukturu, zlepšuje pružnost a podporuje růst. Pravidelné užívání mořského kolagenu může pomoci minimalizovat lámání vlasů, omezit jejich vypadávání a dodat jim zdravý lesk. Díky vysoké biologické dostupnosti tělo snadno vstřebává mořský kolagen, což umožňuje jeho efektivní působení přímo na vlasové folikuly. Pro ty, kteří chtějí zdravější, silnější a lesklejší vlasy, je mořský kolagen na vlasy ideální volbou. 

Alternativně můžete sáhnout po VENIRA kolagenu ve formě srdíček s dokonalou malinovou chutí, kterou si zamilujete na první ochutnání. 

Kolagen na vlasy tablety v podobě kolagenových srdíček doporučujeme každému, kdo:

- chce soustavně pracovat na zlepšení celkového stavu svých vlasů, nehtů a pokožky

- hledá účinné řešení pro své lámavé nehty, slabé a vypadávající vlasy a drobné nedokonalosti pleti

- upřednostňuje kolagen v hydrolyzované podobě, tedy lehce rozpustné ve vodě a rychle vstřebatelné do organismu

- chce užívat kolagen dlouhodobě a bez nutnosti přerušení

- je na dietě, a proto vyžaduje složení bez cukru

 

Vlasová kosmetika s kolagenem

Účinek výše zmíněných doplňků stravy můžete podpořit používáním vlasové péče s kolagenem a obsahem dalších aktivních látek. 

Aktuálně v naší nabídce najdete přírodní šampon s kolagenem pro podporu růstu vlasů, který dále obsahuje aktivní látku HotFlux, podporující mikrocirkulaci krve ve vlasových folikulech, a Emolid CC, která posiluje vlasy od kořínků ke konečkům a vyhlazuje jejich povrch. 

Emolid CC je rovněž součástí kondicionéru s kolagenem, který vlasům zajišťuje okamžitou výživu a intenzivní regeneraci. Dále je velmi účinný proti známkám poškození jako je lámání, třepení či krepatění. 

Klíčovou složkou obou výše zmíněných produktů vlasové péče je rozpustný nativní rybí kolagen, který se získává hlavně z rybích kůží a šupin. Obsahuje především kolagen typu I. Různými studiemi bylo zjištěno, že právě rybí kolagen má nejvyšší biologickou dostupnost.

 

Kolagen neprospívá jen vlasům, ale také nehtům, pokožce a kloubům

Kolagen:

- přispívá k udržení dobrého stavu vazů a kloubů

- podílí se na obnově dermis

- podporuje imunitní systém

- snižuje vysoký cholesterol

- předchází onemocnění srdce

- podporuje zdravé zažívání

- přispívá k udržení mladistvého vzhledu pleti

- posiluje lámající se nehty

- podporuje regeneraci organismu po fyzické zátěži

- přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem

 

Chcete se dozvědět více informací o jednotlivých účincích kolagenu? V samostatných článcích u nás na blogu jsme pro vás popsali vliv užívání kolagenu na pleť a benefity kolagenu na klouby

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Doplňky stravy Péče o vlasy

Jak zastavit vypadávání vlasů? Vyzkoušejte tyto tipy a produkty

Jak zastavit vypadávání vlasů? Vyzkoušejte tyto tipy a produkty

Trápí vás sezónní vypadávání vlasů nebo o své kadeře přicházíte v důsledku nadměrného stresu? V dnešním článku se zaměříme na obvyklé příčiny vypadávání vlasů a poradíme vám, jak mu zabránit

 

Jaké jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů?

- dědičnost

- hormonální změny po porodu a menopauze

- změny ročního období

- nadměrný stres

- traumata

- špatná životospráva

- zánět v těle

- nevhodná péče o vlasy a pokožku hlavy

- chemické reakce (chemoterapie)

- vedlejší nežádoucí účinky léků

 

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů dle pohlaví

Proč ženám vypadává nejvíce vlasů v období po porodu?

Během těhotenství se hladina estrogenu zvyšuje, prodlužuje se růstová fáze vlasů a ty tak prakticky vůbec nevypadávají. Vlasy rostou celkově rychleji a jsou delší a hustší než obvykle

Krátce po porodu se do těla vysílá signál, že těhotenství skončilo a dochází k opětovnému snížení hladiny hormonu estrogenu. Tím, že vlasy obnoví své obvyklé růstové cykly, začnou nadměrně vypadávat

Zároveň s tím přichází také snížení kvality vlasů, zhoršení stavu pleti a nehtů. Příčinou mohou být rovněž chybějící vitamíny a minerální látky v těle. Více o této problematice se dočtete v našem článku, jaké vitamíny a minerální látky potřebují doplňovat těhotné a kojící ženy.

 

 

Dědičnost jako nejčastější příčina vypadávání vlasů u mužů

Páda-li vlasů více, než je běžné, příčinou je pravděpodobně dědičná plešatost, tedy androgenní alopecie (z anglického male pattern baldness), která se vyznačuje zvýšenou citlivostí vlasových folikul na mužské pohlavní hormony zvané androgeny

Při dědičné plešatosti dochází vlivem hormonů ke zmenšování vlasového folikulu, zkracování růstové etapy a naopak prodlužování klidové fáze. Vlasy ztrácejí svou sílu, a tak lehce vypadnou. V konečném důsledku se folikul zmenší natolik, že v průběhu růstové etapy nevyroste žádný vlas. Pokud se tedy dá s ohledem na vaše předky předpokládat, že se vás bude androgenní alopecie týkat, tak to, jak moc vás postihne, ovlivňuje především množství testosteronu, které vaše tělo vytváří.

Abyste lépe porozuměli vlasovému cyklu, doporučujeme vám náš článek o vypadávání vlasů u mužů, kde jsou detailně popsané jednotlivé růstové fáze, kterými prochází každý vlas

Přestože se o androgenní alopecii mluví především v souvislosti s mužským pokolením, ve středním věku se s tímto typem vypadávání vlasů může setkat až třetina žen. Především pak s řídnutím vlasů na temeni hlavy, které je vyvolané kolísáním hormonů v období po menopauze. 

Nevíte, jestli je množství vlasů, které vám denně vypadne v normě? Přečtěte si náš článek o nadměrném vypadávání vlasů, ze kterého se dozvíte, kolik vlasů běžně denně vypadne a proč

 

Vypadávání vlasů související s narůstajícím věkem

Je přirozené, že se s narůstajícím věkem snižuje počet vlasových folikul. Vlasy tak postupně řídnou po celé pokožce hlavy, slábnou a zhoršuje se jejich kvalita. Tento typ vypadávání vlasů, označovaný jako senescentní alopecie, nemusí nijak souviset s dědičností.  

 

Vliv ročního období na padání vlasů

Existuje také spojitost mezi nadměrným vypadáváním a střídáním ročního období. V takovém případě hovoříme o sezónním vypadávání vlasů, které se pojí především s podzimem a jarem. Stojí za ním především nedostatek světla, který ovlivňuje hladinu hormonů v těle, a tedy celý vlasový cyklus

Sezónní vypadávání vlasů může být dále vyvoláno změnou dietních návyků, nadměrným stresem nebo nahromaděnou únavou. Všechny tyto příčiny označujeme souhrnně termínem telogenní efluvium, tedy dočasné vypadávání vlasů.

 

Jak zastavit reaktivní vypadávání vlasů?

Pečujte o své vlasy po celý rok

V procesu adaptace na nové klimatické podmínky můžete pozorovat změnu na celkovém stavu svých vlasů. Jak o své vlasy pečovat v průběhu jednotlivých ročních období? 

V létě své vlasy chraňte před slunečními paprsky, které by mohly vysušit vaše vlasy a podráždit vlasovou pokožku. Noste proto pokrývku hlavy a na vlasy používejte ochranný sprej pro vlasy namáhané sluncem, chlorem a slanou vodou

Podzim je hlavní sezonou vypadávání vlasů, která vrcholí zhruba v listopadu, šampon proti vypadávání vlasů proto nasaďte již na konci léta. Účinek vlasové kosmetiky podpořte také přírodními doplňky stravy jako například gumovými medvídky pro vlasy, nehty a pleť, které dodávají tělu důležité vitamíny a minerální látky. Obsahují například důležitý vitamín B12, který podporuje tvorbu červených krvinek, které zásobují pokožku kyslíkem

V zimě, kdy klesá vzdušná vlhkost, dostává zabrat především pokožka hlavy, proto myslete na její výživu a hydrataci. Používejte rozmarýnovou vodu, která přispívá k udržení optimální hladiny hydratace vlasů jako i pokožky hlavy. I nadále aplikujte vlasovou péči proti vypadávání vlasů a zařaďte d-biotin, který účinně řeší problémy s nadměrným řídnutím a vypadáváním vlasů a zlepšuje hydrataci a vzhled pokožky.

Na jaře jsou dny delší a je více světla, což vede ke snížení produkce hormonu melaninu, který má přímý vliv na fungování vlasového folikulu. Vyplatí se proto nasadit doplňky stravy s aminokyselinami, které podporují imunitní systém. My doporučujeme zařadit l-methionin coby stavební látku vlasových vláken nezbytnou pro správnou syntézu proteinů určených pro růst, obnovu a regeneraci tkání.

 

Omezte stres

Dlouhodobý stres je častým viníkem nadměrného vypadávání vlasů. Při stresové situaci totiž v těle dochází ke zvýšení hladiny mužských hormonů, které nadměrné vypadávání vlasů způsobují

Stres se může mimo jiné promítnout i na stavu vlasové pokožky, kdy se vám mohou začít tvořit lupy

Inspirujte se našimi tipy, jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků.

 

Kdy navštívit lékaře?

Při androgenní alopecii

Dědičná plešatost je podmíněná hladinou testosteronu, která je u mužů nejvyšší mezi 20. a 30. rokem, v tomto případě vám tedy doporučujeme navštívit lékaře hned poté, co zaznamená nadměrné vypadávání vlasů a s ohledem na své předky předpokládáte, že by mohla být na vině dědičná plešatost.

Se správnou péčí by se mohlo vypadávání vlasů do pár měsíců zastavit, a proto je zcela esenciální tento problém včas podchytit. Proto vám doporučujeme nasadit co nejdříve kapsle VENIRA hair & beard booster pro muže, které zmírňují lámání a vypadávání vlasů a udržují kvalitu vlasů, nehtů, vousů a pokožky na optimální úrovni. Do své rutiny zahrňte také VENIRA zahušťující vlasové sérum, jehož složení jsme vyvinuli tak, aby bylo vhodné i při androgenní alopecii

 

Při hormonální nerovnováze v období po porodu a menopauze

Pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů, které bylo vyvolané hormonálními změnami v období po porodu a menopauze, doporučujeme vám vyzkoušet naše přírodní kapsle hormonální rovnováha, které se podílí na udržení vyrovnané hladiny ženských hormonů a doplněk stravy menopauza, který podporuje hormonální rovnováhu žen a pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy

Samozřejmě se můžete rovnou vydat i k lékaři, který vám doporučí vhodný způsob hormonální léčby na míru vašim specifickým potřebám.

Přečtěte si naše další tipy, jak zastavit nadměrné vypadávání vlasů při kojení

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy

Jak posílit na podzim a v zimě svou imunitu

Jak posílit na podzim a v zimě svou imunitu

Sužuje vás zvýšená únava a býváte často nemocní? Může za to vaše oslabená imunita. Dnes vám přinášíme tipy na to, jak povzbudit přirozenou obranyschopnost svého organismu a bez problémů překonat období s vyšším výskytem nemocí.

 

Co je imunita

Imunitu si můžeme představit jako ochranný štít bránící cizorodým látkám v proniknutí do organismu a zajišťující likvidaci těch, které jsou již uvnitř. Je tvořena tkáněmi a buňkami, přičemž jejími hlavními aktéry jsou bílé krvinky. 

O důležitosti silného imunitního systému se mluví nejčastěji v období podzimu a zimy. Tedy v době ideální pro rozvoj různých druhů virů a bakterií, kterým musí organismus čelit, a tak je naše imunita nejvíce ohrožená.

 

Vrozená versus získaná imunita

Zatímco vrozená imunita je dána geneticky a před potenciálním nebezpečím nás chrání již od samého narození, získaná imunita vzniká v průběhu života až po kontaktu s konkrétními cizorodými látkami

 

Jak oslabujeme svou imunitu

Imunitu neoslabují jen infekce, ale také nadměrné fyzické a psychické zatěžování organismu, málo spánku, dehydratace, nedostatek pobytu na čerstvém vzduchu, nedoléčené infekční onemocnění, nevyvážený jídelníček, nedostatečný příjem vitaminů a minerálních látek nebo třeba porušení přirozené mikroflóry během léčby antibiotiky.

 

Jak poznat oslabenou imunitu

Oslabená imunita se může projevovat zvýšenou únavou, ospalostí, nachlazením, rýmou, bolestmi v krku, afty, opary, vyrážkami, ekzémy, ale také nechutenstvím

O dalších projevech oslabené imunity si přečtěte v našem článku na blogu.

 

Jak mít silný imunitní systém?

Otužujte se

Pravidelným otužováním adaptujete své tělo na přicházející nevlídné počasí a váš organismus tak dokáže lépe bojovat s vnějšími vlivy. O otužování je také dobře známo, že podporuje psychické zdraví, jelikož se při něm vyplavují endorfiny. Dále přispívá ke zrychlení metabolismu a zlepšení cirkulace krve. 

Abyste si mohli všech výše zmíněných účinků otužování užít, je potřeba vytvořit ideální podmínky. Při kontaktu s chladnou vodou totiž dochází ke spuštění stresové reakce organismu, jejímž cílem je připravit tělo na nebezpečí. Nicméně tato reakce je pro vás prospěšná jen v malé míře, a proto je nutné postupovat pomalu, ale za to pravidelně.

Než se vrhnete do prvního ledového rybníka, začněte s otužováním při sprchování, kdy ledovou vodou namáčejte pouze své končetiny. Až si vaše tělo po pár opakováním zvykne, přejděte ke sprchování celého těla. Po celou dobu se soustřeďte na svůj dech a rozhodně ho nezadržujte. Po sprše se důkladně otřete ručníkem, protože tření vaši pokožku prokrví a zahřeje.

Přestože je otužování oblíbenou praktikou posilování organismu a celkového zdraví, myslete na to, že není pro každého. Vyhnout byste se mu měli například během nemoci. Pokud si nejste jistí, jestli je pro vás otužování tím pravým, doporučujeme vám konzultaci s praktickým lékařem.

 

Spěte

Co ovšem prospěje každému bez rozdílu je vydatný a pravidelný spánek. Při jeho nedostatku dochází v těle k produkci kortizolu, přičemž jeho dlouhodobé zvýšení omezuje imunitní funkce, a vy tak snáze podlehnete nachlazení, rýmě a dalších onemocněním. 

Aby se váš spánek zlepšil, doporučujeme vám dodržovat základní principy spánkové hygieny popsané v našem článku, jak na lepší spánek

 

Hýbejte se

Pohyb se může z počátku jevit jako vyčerpávající, ale věřte, že je tou správnou cestou k silné imunitě. Pokud si ho budete dopřávat pravidelně, stane se pro vás skutečným zdrojem energie. Jakou aktivitu si zvolíte je pak čistě na vás a vašich preferencích. My doporučujeme například běh, který se dá provozovat prakticky kdekoliv a kdykoliv nebo plavání, při kterém krásně posílíte celé své tělo bez zatěžování kloubů. 

 

Omezte alkohol a kouření

Naše tělo může být snadným cílem nemocí v případě časté konzumace alkoholu, která narušuje schopnost těla bránit se vnějším vlivům. K nežádoucímu snížení protiinfekční obrany dochází i v důsledku kouření

Kouření může rovněž způsobovat deficit vitaminu D, který podporuje naši přirozenou obranyschopnost, ale ve velkém ho získáváme právě působením slunečního záření na naši pokožku.

 

Co opravdu funguje na imunitu?

Rozhodně pestrá a vyvážená strava, protože nevhodná životospráva vám může nabourávat přirozenou obranyschopnost. Takže pokud svému tělu nedodáváte dostatek kvalitních sacharidů, bílkovin a tuků, je nejvyšší čas to změnit.

Ke každému jídlu přidejte porci zeleniny (brokolice, květáku, kapusty) nebo ovoce (citrusů, kiwi). Tato skupina potravin je bohatá na vitaminy, které v těle fungují jako antioxidanty schopné chránit imunitní systém. Kromě ovoce a zeleniny doplňte do svého jídelníčku také ryby, oříšky, luštěniny, libové maso a kvalitní sacharidy.

Jelikož je 80 % buněk imunitního systému uloženo ve střevech, váš jídelníček by měl rozhodně zahrnovat probiotika, tedy přátelské bakterie nezbytné pro správný chod trávicího systému. K probiotickým potravinám patří například:

- bílý jogurt s živými kulturami

- kysané zelí

- podmáslí

- kefír

- fermentovaná zelenina

- kombucha

Uvidíte, že díky těmto drobným změnám ve svém jídelníčku budete plní energie a bacily se vám budou vyhýbat obloukem

 

Dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek

Obohatit svůj jídelníček o ovoce a zeleninu je rozhodně důležité, ale z doplňků stravy získáte více množství jednotlivých účinných látek a váš imunitní systém bude neprůstřelným štítem. Navíc vás zachrání v případě, kdy kvůli vlastním preferencím nebo zdravotním omezením nepřijímáte dostatek důležitých vitaminů a minerálních látek prostřednictvím běžné stravy. 

 

Jaké vitaminy užívat na podzim a v zimě?

Vitamin C

Vitamin C patří k nejdůležitějším vitaminům pro lidský organismus, protože se podílí na udržení normální funkce imunitního systému, chrání buňky před oxidačním stresem, přispívá ke snížení míry únavy a stresu, ale také se podílí na tvorbě kolagenu - ten pomáhá pokožce udržet její pružnost, vitalitu a svežest. 

Skvělou zprávou je, že vitamin C vám pomůže i v případě, kdy ho nasadíte až v průběhu probíhající nemoci, jelikož dokáže zkrátit její trvání.

My vám doporučujeme vyzkoušet konkrétně vitamin C v lipozomální formě, u kterého se vstřebatelnost pohybuje okolo 90 %.

 

Vitamin D

Potřebnou dávku vitaminu D získáte pouze ze slunečního svitu, kterého je v našem podnebném pásmu v období od podzimu do jara méně, a tedy nezbývá, než vitamin D suplementovat

Přítomnost vitaminu D v organismu je důležitá zejména z důvodu, že se podílí na procesu dělení buněk. Zároveň je důležitý pro udržení optimálního stavu kostí, zubů a činnosti svalů. Dále příznivě ovlivňuje hladinu vápníku v krvi a napomáhá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu.

 

Immuno booster 

Podpořte svou imunitu s Imunno boosterem! Tento jedinečný doplněk stravy je navržen tak, aby poskytoval komplexní podporu vašemu imunitnímu systému. Obsahuje pečlivě vybrané účinné látky, jako je vitamin C, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi a schopností posilovat obranyschopnost těla. Dále obsahuje zinek, minerál nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, a vitamin D3, který hraje klíčovou roli v regulaci imunitní odpovědi. Tyto složky společně vytvářejí synergický efekt, který pomáhá chránit vaše tělo před vnějšími vlivy a podporuje celkovou vitalitu.

Obsahuje také silné přírodní extrakty, jako je extrakt z echinacey, která je tradičně používána pro podporu imunity, a extrakt z šípku, bohatý na přírodní vitamin C a další antioxidanty. Tyto extrakty pomáhají tělu lépe reagovat na stresory a posilují jeho schopnost bránit se proti infekcím. Díky těmto přirozeným složkám se můžete spolehnout na to, že vaše imunita bude v dobrých rukou.

Tento doplněk stravy je ideální volbou pro každého, kdo chce udržet svůj imunitní systém v nejlepší kondici. Ať už čelíte náročnému období, potřebujete se zotavit po nemoci, nebo prostě chcete podpořit své zdraví, Venira Immuno Booster je tu pro vás. Jeho složení je navrženo tak, aby bylo snadno vstřebatelné a efektivní, což z něj činí ideální doplněk pro každodenní použití. Nečekejte, až vás překvapí sezónní nachlazení – posilte svou obranyschopnost a užijte si každý den naplno!

 

Jaké minerální látky užívat na podzim a v zimě?

Selen

Selen je životně důležitý stopový prvek, který reguluje hormony štítné žlázy. Imunitnímu systému pomáhá především svými antioxidačními vlastnostmi, kdy přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem

Selen je součástí lahodného instantního nápoje pro podporu obranyschopnosti VENIRA imunity drink by @mamadomisha, který obsahuje také kolagen, kyselinu hyaluronovou, vitaminy skupiny B, vitamin C, macu peruánskou a další účinné látky. Ty společně podporují imunitní systém, přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem a podílí se na snížení míry únavy a vyčerpání. Při pravidelné a dlouhodobé konzumaci se navíc dočkáte očividného zlepšení stavu své pleti, vlasů a nehtů

 

Zinek

Zinek podporuje tvorbu imunitních buněk a zabraňuje proniknutí virů do jádra buňky jako i jejich dalšímu množení. Dále je velmi důležitý pro udržení zdravého zraku a optimálního stavu vlasů, nehtů a kůže. 

Zinek najdete například v přírodních kapslích VENIRA multi komplex PRO, které obsahují celkem 31 přírodních látek v těch nejlépe vstřebatelných formách. Tento doplněk stravy je určen pro všechny ženy i muže, kteří chtějí pečovat o své zdraví, imunitu a energii.

 

Povzbuďte přirozenou obranyschopnost svých dětí

Někteří z vás se možná domnívají, že doplňky stravy jsou určené pouze pro dospělé, ale není tomu tak. Je zcela běžné, že i děti trpí nedostatkem klíčových vitaminů a minerálních látek, protože jich nepřijímají dostatek v rámci běžné stravy. Z toho důvodu jsme vyvinuli vitamin C a vitamin D s upravenou verzí pro nejmenší, které jsou navíc ve formě cucavých kostiček

Pokud jsou vaše děti často nemocné, nadměrně unavené, trápí je vyrážky a mají střevní problémy, pak mají pravděpodobně oslabenou imunitu. S jejím posílením vám pomůže VENIRA imuno sirup, který podporuje celkovou vitalitu a odolnost organismu (nejen) v období s vyšším výskytem nemocí

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Zdraví a nemoc