• Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce
  • Vyzkoušené produkty, které opravdu fungují
  • Vše je skladem, odesíláme bleskově
  • Ověřeno zákazníky, bezpečný a spolehlivý nákup
  • Máme dopravu zdarma + kód GIFT10 + dárek k objednávce

Blog, Strana 10

Jak se zbavit akné? Kompletní průvodce pro krásnou a zdravou pleť

Jak se zbavit akné? Kompletní průvodce pro krásnou a zdravou pleť

Víte, jak vzniká akné, čím se liší jednotlivé typy pupínků a jak se jich úspěšně zbavit? Inspirujte se našimi osmi tipy, které skutečně fungují

Co je akné?

Akné (z latinského acne vulgaris) charakterizujeme jako neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Vyskytuje se především na obličeji, ramenou, hrudníku a na zádech, tedy v místech s větším počtem mazových žláz

S akné se nejčastěji potýkají dospívající ve věku od 12 do 25 let. Nicméně problémy s akné řeší velmi často i dospělé osoby. Zvláště pak ženy, které se potýkají s tzv. hormonálním akné v období menstruačního cyklu, těhotenství/kojení a menopauzy. 

Dle studie Global Burden of Disease Study 2019 postihuje akné přibližně 9,4 % celosvětové populace. V rámci studie byla použita data z 204 zemí, přičemž míra zátěže akné se v naprosté většině z nich stále zvyšuje.

 

Jak vzniká akné

Naše mazové žlázy produkují kožní maz (= sebum), což je olejovitá látka, která se dostává na povrch kůže. Ke vzniku akné dochází ve chvíli, kdy mazové žlázy produkují nadbytek kožního mazu, který nestíhá odcházet, a tedy ucpává póry

Pokud k zanesení pórů dochází v důsledku hyperkeratinizace čili hromadění odumřelých kožních buněk, tvoří se nám komedony, což jsou bílé nebo černé pupínky.

Za předpokladu, že k rozvoji akné dochází z důvodu množení bakterií v ucpaných pórech, tvoří se nám papuly, pustuly, noduly nebo cysty

 

Jednotlivé typy akné

Komedony neboli bílé a černé tečky = Jedná se o nejlehčí formu akné objevující se nejčastěji na obličeji (nos + T-zóna), ramenou a zádech. Velmi často vzniká v důsledku nedostatečné nebo nadměrné péče o pokožku, a proto je řešením úprava kosmetické rutiny. 

Papuly = Malé červené pupínky, které jsou zanícené, ale neobsahují hnis.

Pustuly = Malé červené pupínky, které jsou zanícené a ve svém středu mají hnis.

Noduly = Bolestivá forma podkožního akné. Pokožka je v daném místě hrbolatá, tvrdá, oteklá, zarudlá a na dotek citlivá. 

Cysty = Nejzávažnější forma akné vznikající hluboko v pokožce. Velmi často vede k hyperpigmentaci a vzniku jizev.

 

Typy akné dle závažnosti

Z hlediska závažnosti rozlišujeme mírnou formu akné (komedony), střední formu akné (papuly a pustuly) a závažnou formu akné (noduly a cysty). Zatímco u prvních dvou forem je možná léčba svépomocí, v případě nodul a cyst je vhodná konzultace s dermatologem

Lékaře navštivte i v případě, že sami nejste schopni diagnostikovat, jaký z typů akné máte. Obraťte se na něj i tehdy, pokud se vám akné objevuje jinde než na obličeji. V takovém případě lze rovněž hovořit o závažnější formě. 

 

Faktory zhoršující stav akné

Kosmetické produkty s obsahem sulfátů, které pokožku dráždí a vysušují.

Příliš častá exfoliace, která může pokožku podráždit a roznést nečistoty.

Nevhodně sestavený jídelníček. 

Nadměrná konzumace alkoholu.

Kouření cigaret.

Nedostatek spánku a odpočinku.

Častý pobyt ve znečištěném prostředí.

 

Jak se zbavit akné?

1. Používejte vhodné kosmetické přípravky

Absolutním základem je správně vyčištěná pleť. S tímto krokem začněte svou ranní rutinu a v rámci večerní rutiny ho zařaďte za odlíčení make-upu a SPF. Po použití akné čisticího gelu pokračujte aplikací lokálního séra na akné, které obnovuje rovnováhu pleti. Svou péči zakončete krémem na akné vyvinutým k péči o náročnou pleť. V ranních hodinách nezapomeňte na opalovací krém s SPF 50, který zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky a vzniku pigmentových skvrn.

Obecně platí, že vyhovující kosmetické přípravky poznáte podle toho, že obsahují výhradně přírodní složky, které nedráždí a nevysušují pokožku, nejsou komedogenní, mají antibakteriální a zklidňující účinek a napomáhají k regulaci tvorby kožního mazu. Všechny tyto podmínky splňují přípravky z VENIRA akné řady, které pleť čistí, zklidňují, hydratují a podporují ji v přirozené regeneraci

 

2. Mějte ručník, který budete používat pouze vy a pouze na obličej

V ručníku, který používáte k osušení těla, se množí všelijaké bakterie, které byste si mohli jednoduše přenést na svůj obličej. Nebo si naopak akné z obličeje roznést i na další části těla. Abyste těmto rizikům zamezili, vždy mějte ručník zvlášť na tělo a zvlášť na obličej, který navíc pravidelně perte

 

3. Vyřaďte ze svého jídelníčku některé potraviny

Stav své pleti zlepšíte i tím, že ze svého jídelníčku vyřadíte konkrétní potraviny. Pro osoby s problematickou pletí nejsou vhodné potraviny s vysokým glykemickým indexem, které se rychle vstřebávají do organismu. Bezprostředně po jejich konzumaci dochází k okamžitému zvýšení hladiny krevního cukru, a tedy zvýšení produkce inzulinu, který podporuje nadměrnou produkci kožního mazu

Do skupiny potravin s vysokým glykemickým indexem spadá například: bílé pečivo, brambory pečené v troubě, džemy, sušené ovoce, snídaňové cereálie, některé druhy těstovin, bonbóny, oplatky a další sušenky, sladké limonády, fastfoodové hranolky, hamburgery apod. 

Za zhoršeným stavem akné mohou stát rovněž mléčné výrobky, silně kořeněná a solená jídla. Samozřejmě každá pleť je jiná, a tak co nevyhovuje jednomu, vám nemusí způsobovat žádné problémy. V první řadě se tedy budete muset snažit vypozorovat, co konkrétně vaší pleti škodí. 

V našem článku Co (ne)jíst, pokud máte pleť se sklony k akné zjistíte, jak postupovat při eliminační dietě a jaké potraviny zařadit do svého jídelníčku, abyste podpořili zdravý vzhled své pleti

 

4. Pečujte o svůj střevní mikrobiom

Kožní problémy jsou ukazatelem toho, že vaše střeva nejsou v dobré kondici. Tímto způsobem se totiž detoxikují přes pokožku, což má za následek vznik akné. 

Ve střevech je uloženo na 80 % imunity a vzhledem k tomu, že ovlivňují vaše celkové zdraví, udržení jejich normální funkce by mělo být vaší prioritou číslo jedna. 

Svůj střevní mikrobiom dostanete zpět do pohody s pomocí:

- fermentovaných a probiotických potravin

- potravin s obsahem vlákniny

- zdravých tuků

- potravin s nízkým obsahem sacharidů

- pramenité vody a bylinkového čaje

 

Bližší informace o této problematice se dočtete v našem článku Probiotika – zdravá střeva jsou základem všeho.

 

5. Doplňujte důležité vitaminy a minerální látky

V boji proti neustupujícímu akné vám pomohou vitaminy na pleť proti akné, které podporují dosažení hormonální rovnováhy a podílejí se na zdravém vzhledu pokožky tím, že snižují zánětlivé reakce pleti a posilují kožní bariéru

 

6. Zamezte nadměrnému stresu

Věděli jste, že existuje přímá souvislost mezi stresem a vznikem akné? Naše tělo produkuje v reakci na stresovou situaci androgeny, což jsou hormony, které stimulují nadměrnou produkci kožního mazu. Proto je vhodné praktikovat techniky podporující snížení stresu. Inspiraci najdete v našem článku, jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků

 

7. Pupínky sami nikdy nevymačkávejte

Chápeme, že pokušení je to velmi silné, ale věřte, že tímto způsobem si můžete přivodit zánět, a ještě si ho roznést do okolí. Nešetrným vymačkáváním byste rovněž prodloužili dobu hojení a zvýšili pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn a jizviček v místě výskytu původního pupínku. Mnohem účinnější je aplikovat přímo na problematické místo lokální sérum na akné s protizánětlivým účinkem.

Vymačkáváním pupínků byste navíc vůbec neřešili příčinu svého problému, ale pouze následek. Jak jste se dočetli již výše, pravá příčina se může skrývat ve vaší kosmetické rutině nebo třeba stravovacích návycích.

K dalším zlozvykům patří časté sahání na obličej s neumytýma rukama. Tímto způsobem byste akné zanesli dalšími bakteriemi a opět zhoršili jeho stav. Pokud se tento zlozvyk týká i vás, natřete si ruce krémem s výraznou parfemací. Kdykoliv se s nimi přiblížíte k obličeji, dojde vám, že tam nemají co dělat. 

 

8. Svou pleť neodmašťujte, ale hydratujte

Pokud pleť tvoří dlouhodobě více kožního mazu, paradoxně to znamená, že je přesušená, a tak se snaží vybalancovat absenci vody. Rozhodně se tedy nesnažte ještě více ji odmastit! Naopak ke stabilizaci činnosti mazových žláz přispějete tím, že svou pokožku budete hydratovat. Vedle kosmetiky s obsahem zvláčňujících složek je velmi důležité dodržovat pitný režim.

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

6 tipů, jak zahnat podzimní chmury a užít si toto krásné období naplno

6 tipů, jak zahnat podzimní chmury a užít si toto krásné období naplno

Příchod sychravého podzimního počasí může pěkně zamávat s vaší náladou a energií. Proč tomu tak je a jak s tím bojovat, abyste si naplno užili kouzlo podzimu?

Za podzimní chmury mohou hormony

Přestože je podzim ročním obdobím plným barev, jeho příchod si mnozí z nás spojují především s úbytkem slunečního svitu a nižšími teplotami. Tyto změny se pak negativně podepisují na naší psychice. Jak s tím souvisí hormony?

Je vědecky dokázáno, že zmiňovaný úbytek slunečního světla souvisí se snižováním hladiny hormonu serotoninu, který ovlivňuje náladu, chutě a celkovou energii, a naopak se zvýšením hladiny hormonu melatoninu, který způsobuje ospalost a nadměrný smutek. 

 

Podzimní depresivní nálada versus deprese

Zatímco deprese se projevuje dlouhodobým poklesem nálady, který nijak nesouvisí s děním v okolí a léčbu je nutné řešit s lékařem, podzimní depresivní nálada má spíše krátkodobý charakter a je přímou reakcí na změnu roční doby

Výraznější změny nálad způsobené změnou ročního období se pak souhrnně označují jako sezónní afektivní porucha, známá také pod zkratkou SAD. Právě podzim je obdobím, kdy se projevuje zdaleka nejčastěji. 

Pokud máte pochyby o tom, že vaše momentální skleslost je způsobena změnou ročního období a váš psychický stav se nijak nelepší ani při prožitcích pozitivního charakteru, doporučujeme vám vyhledat odbornou pomoc

 

Jak poznáte, že na vás dopadly podzimní chmury?

Jste unavení více, než obvykle.

Snížil se váš pracovní výkon.

Máte obecně menší zájem o činnosti, které vám ještě nedávno přinášely radost.

Nemůžete usnout, nebo naopak spíte více než běžně.

Změnily se vaše stravovací návyky.

Přibíráte na váze.

Jste podráždění a ve stresu.

Trpíte pocity beznaděje a bezcennosti.

Odkláníte se od své běžné rutiny.

Snížilo se vám libido.

 

6 tipů, jak zahnat podzimní splíny

1. Fototerapie

Fototerapie vám může pomoci k tomu, abyste se probouzeli plní energie a s dobrou náladou. Jedná se o uznávanou léčbu světlem, kdy se prostřednictvím speciálních fototerapeutických lamp simuluje denní světlo, které působí na hormon melatonin

Melatonin se v těle hromadí během dne a jeho produkce vrcholí v době spánku. Světlo je zapotřebí k tomu, aby se melatonin odboural z krve. Tímto procesem pak dochází ke zlepšení nálady a zvýšení energie. 

I nadále platí, že nejlepším zdrojem světla je jednoznačně sluneční svit, proto využijte všech nadcházejících slunečných dnů a vyrazte na procházku. Lampu vytáhněte jen ve dnech, kdy je světla nedostatek. 

 

2. Pitný režim

Denní příjem tekutin by měl odpovídat množství 30–45 ml na kilogram vaší tělesné hmotnosti. Samozřejmě vždy berte ohled na svou fyzickou aktivitu a momentální okolní teplotu. 

Pokud vám konzumace pramenité vody dělá problém, část denní potřeby tekutin můžete pokrýt potravinami, které jsou bohaté na vodu. K takovým patří melouny, pomeranče, jahody, broskve, jablka, ledový salát, mrkve, špenát, tvarohy, cottage, sýry, klasické polotučné mléko, rýže, těstoviny, polévky a další. 

 

3. Stravovací návyky

Dobrou náladu a psychickou pohodu si můžete navodit i prostřednictvím svého jídelníčku. Ten by měl být plný potravin, které potěší vaše střeva. Z článku o probiotikách už víte, že špatná kondice střev se může projevit trávicími problémy, změnami na váze, kožními problémy, ale také psychickou nepohodou a špatnou náladou.

Nakupujte probiotické potraviny (kefír, plnotučný jogurt, kysané podmáslí, acidofilní mléko, kysané zelí, kvašená zelenina, eidam, ementál, čedar, plísňové a zrající sýry).

Váš jídelníček by měl být vyváženou kombinací důležitých živin (bílkovin, sacharidů, zdravých tuků, vitaminů, minerálních látek). Jedním z žhavých kandidátů na podporu dobré nálady jsou například omega-3 mastné kyseliny, které najdete například v kvalitních rostlinných olejích, v avokádu nebo třeba v tučnějších rybách.

Tip: Přečtěte si, jak by mohl vypadat váš jídelníček (nejen) při hubnutí.

 

4. Pravidelný pohyb

Pohyb se může z počátku jevit jako vyčerpávající, ale věřte, že pokud si ho budete dopřávat pravidelně, stane se pro vás skutečným zdrojem energie. Jakou aktivitu si zvolíte je pak čistě na vás a vašich preferencích. My doporučujeme například běh, který se dá provozovat prakticky kdekoliv a kdykoliv nebo plavání, při kterém krásně posílíte celé své tělo bez zatěžování kloubů. 

 

5. Spánková hygiena

Spánek je klíčový pro správné fyzické a psychické funkce těla. Snažte se spát minimálně sedm hodin denně. Pokud máte problém s usínáním, choďte do postele každý den ve stejný čas, před spaním si připravte uklidňující čaj a vyhněte se obrazovkám, které produkují modré světlo. Další tipy pro lepší spánek najdete v našem článku na blogu. 

 

6. Domácí wellness

Dovolte si více odpočívat. Zapalte si svíčku, zachumlejte se pod deku a pusťte se do čtení knihy, která vám už dlouho leží na nočním stolku. Až vás to přestane bavit, napusťte si vanu teplou vodu a nechte v ní rozpustit šumivou bombu nebo do ní nasypte koupelovou sůl. Celý rituál si můžete zpříjemnit poslechem relaxační hudby, která ještě více podpoří navození klidné atmosféry. 

Na cestě za vaší celkovou spokojeností vám pomůže trénování mindfullness. Abyste se dostali do té správné nálady, vytvořte si doma klidný koutek, který můžete využít také k meditaci a praktikování jógy.  

 

4 z 5 lidí, kteří trpí sezónní depresí, jsou ženy

Skutečnost, že ženy jsou k sezónním depresím náchylnější více než muži, nás inspirovala k vývoji přírodního doplňku stravy VENIRA ženská harmonie, který řeší širokou škálu problémů ovlivňujících duševní pohodu a celkové zdraví žen

VENIRA ženská harmonie přináší rychlou a účinnou úlevu při výkyvech nálad, podrážděnosti či nervozitě. Obsahuje například esenciální aminokyselinu L-tryptofan, která hraje klíčovou roli při tvorbě zmiňovaného hormonu štěstí serotoninu.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

 

Péče o tělo

Co je micelární voda? Jak funguje, jak ji používat a vše, co o ní musíte vědět

Co je micelární voda? Jak funguje, jak ji používat a vše, co o ní musíte vědět

O micelární vodě už jste nepochybně slyšeli. protože se stala neodmyslitelnou součástí každodenní péče o pleť mnoha žen i mužů. Tento zázračný produkt, který šetrně odstraňuje make-up a nečistoty, nabízí řadu výhod a přináší pleti svěžest a čistotu. Micelární voda se stala klíčovým produktem v každodenní péči o pleť a dnes patří mezi nejoblíbenější kosmetické přípravky pro odlíčení a čištění pleti. Díky své jednoduchosti a multifunkčnímu použití oslovuje nejen odborníky, ale i běžné uživatele, kteří hledají efektivní a zároveň šetrnou péči. Ale co přesně je micelární voda, jak funguje a proč by neměla chybět ve vaší kosmetické rutině? Tento článek vám přináší kompletní přehled o tom, jak micelární voda čistí pokožku, jak ji správně používat a co byste o ní měli vědět, abyste z ní získali maximum pro svou pleť.

 

Co je micelární voda

Micelární vodu si představte jako zázračný elixír, co vám odlíčí obličej do hloubky, aniž by ho vysušil. Obsahuje malé kuličky, které se nazývají micely a ty zachytí veškerý make-up, nečistoty a olej z vašeho obličeje. Micelární voda tak působí jako magnet na nečistoty vaší pleti. 

 

Jak přírodní micelární voda funguje?

Za vším stojí micely, které si můžete představit jako mikroskopické částečky, které k sobě přitahují nečistoty jako magnet. Na straně jedné na sebe dokážou vázat olej a nečistoty rozpustné v tucích a na straně druhé vážou nečistoty a kožní buňky rozpustné ve vodě.

 

Na co je dobrá micelární voda?

Odličování - micely, malé částice v micelární vodě, účinně přitahují a rozpouštějí nečistoty, make-up a oleje z povrchu pleti.

Čištění - kromě odlíčení také důkladně čistí póry a odstraňuje odumřelé buňky.

Hydratace - mnoho micelárních vod obsahuje hydratační složky, které zanechávají pleť vláčnou a svěží.

Tonizace- micelární voda může nahradit tonikum a připravit pleť na další péči.

Jemnost - je šetrná k pleti, nevysušuje ji a je vhodná i pro citlivou pokožku

Praktičnost - micelární vodu nemusíte oplachovat vodou, což šetří čas

Multifunkčnost - může sloužit jako odličovač očí, obličeje i krku

 

Proč si dát pozor na micelárky s mýdlovou složkou?

Micelární vody s obsahem mýdlové složky a dalších derivátů jsou ve většině případů vyrobeny z ropy. Jejich schopnost čistit je tak silná, že tím narušují hydrolipidový film pokožky. Pleť pak není chráněna před působením vnějších vlivů a únikem vody. Naopak je náchylná k vysoušení, podráždění, tvorbě ekzémů a ucpávání pórů. Jedinou vhodnou variantou je proto micelární voda s přírodním složením. Právě taková je VENIRA micelární voda pro citlivou pleť.

 

4 výhody VENIRA micelární vody pro citlivou pleť

1. Neobsahuje syntetické micely 

Syntetické micely, které mohou být obsaženy v některých micelárních vodách, mohou narušovat přirozenou bariéru pokožky a způsobovat různé nežádoucí reakce v podobě akné či vysoušení pleti, zejména u lidí s citlivou nebo problematickou pletí. Micelární voda bez syntetických micel, naopak, poskytuje šetrnější a přírodnější péči, což je obrovskou výhodou.

Na rozdíl od konvenčních micelárních vod naše micelární voda neobsahuje syntetické micely, které mohou narušit kožní bariéru, způsobit podráždění pleti a vést ke vzniku pupínků. Z toho důvodu je mimořádně vhodná k péči o citlivou pleť.

 

2. Obsahuje glycerin pro podporu hydratace pleti

Obsahuje změkčovadlo glycerin, které podporuje hydrataci a zvlhčení pleti. Naopak neobsahuje žádný alkohol, o kterém je dobře známo, že pleť vysušuje. Díky tomu je tato micelární voda ideální pro suchou nebo dehydratovanou pleť. Glycin navíc působí jako změkčující složka, která pomáhá zmírňovat svědění či zarudnutí pleti a také podporuje tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro udržení pevnosti a elasticity pokožky.

Micelární vody s glycinem tak nejen čistí, ale také přispívají k dlouhodobějšímu zdraví pleti, což je zvláště důležité pro pleť vystavenou stresu.

Pro problematickou pleť můžete použít také micelární vodu vhodnou pro aknozní pokožku, která  zabraňuje ucpávání póru, zvyšuje propustnost kůže a připravuje ji na příjem aktivních látek obsažených v následné péči.

 

3. Je přírodní a udržuje přirozené pH pokožky

Naše pleť má mírně kyselé pH, které se pohybuje mezi 4,5 a 5,5. Tato rovnováha je důležitá pro správnou funkci ochranné bariéry pokožky, která zadržuje vlhkost, brání vniknutí škodlivých bakterií a volných radikálů a chrání před podrážděním.

Pokud je pH pokožky narušeno, může docházet k jejímu vysoušení, zarudnutí, zvýšené citlivosti pleti nebo ke vzniku akné. 

Proto jsme vytvořili micelární vodu z čistě přírodních ingrediencí a bez syntetických látek. Obsažené přírodní ingredience jsou šetrné k přirozenému ochrannému filmu pokožky. Konkrétně kyselina mléčná navíc přispívá k udržení přirozené hladiny pH pleti.

 

4. Nemusí se smývat

Nemusí se smývat, a tak je její hydratační, regenerační a tonizační účinek skutečně dlouhotrvající. Tento benefit oceníte zejména při cestování a v dalších situacích, kdy máte omezený přístup k čisté vodě. 

Nezapomeňte, že nejlepší micelární voda se postará „jen“ o čištění pleti. Aby byla vaše rutina skutečně kompletní, rozšiřte ji o další kosmetické produkty péče o pleť. To, jak správně pečovat o svou pleť s ohledem na její typ, se dozvíte v našem článku.

 

Jak často a jak správně používat micelární vodu?

Jak a kdy používat micelární vodu? Micelární vodu používejte v ideálním případě dvakrát denně v rámci své ranní a večerní rutiny. 

Jak správně postupovat? Začněte tím, že si důkladně umyjete ruce antibakteriálním mýdlem. Poté si odličte a vyčistěte pleť. Následně si vezměte jednorázový vatový tamponek (nebo ekologičtější látkovou verzi, kterou snadno vyperete) a naneste na něj přiměřené množství micelárky. Pomalu přejíždějte po pokožce, abyste ji zbavili všech zbylých nečistot. Micelární vodu pro citlivou pleť nechte samovolně zaschnout (za předpokladu, že používáte naši micelární vodu bez mýdlové složky) a pokračujte aplikací pleťového sérakrému na pleť

 

Micelární voda nebo tonikum? Čím se liší a co třeba růžová voda? 

Jaký je rozdíl mezi micelární vodou a tonikem? Zatímco přírodní micelární voda je ideální pro konečné vyčištění pleti, tonikum se používá jako mezikrok mezi čištěním a zvlhčením pleti. Poskytuje jí totiž okamžitou hydrataci, vyrovnává pH pleti a připravuje jí na další kroky rutiny. Na podobném principu jako tonikum funguje růžová voda, se kterou můžete navíc osvěžit svou pleť kdykoliv během dne.

V případě, že používáte VENIRA micelární vodu pro citlivou pleť, krok tonizace můžete bez problémů přeskočit. Naše micelárka totiž obsahuje růžovou vodu z růže stolisté, která přispívá ke zjemnění, tonizaci a zklidnění pokožky. Zároveň jí dodává zdravou dávku vlhkosti a základní mikroživiny. Kromě toho má anti-aging účinek, a tak podporuje přirozeně svěží a mladistvý vzhled pleti.

 

Jaké alternativy zvolit, když nechcete používat micelární vodu? 

Micelární voda je oblíbeným produktem pro odličování a čištění pleti. Někdy však může být pro některé typy pleti nebo osobní preference nevhodná. Pokud patříte mezi ty, kteří hledají alternativu k micelární vodě, můžete použít jiné produkty, s ohledem na: 

Typ pleti: Pro suchou pleť jsou vhodné oleje nebo hydratační mléka, zatímco pro mastnou pleť mohou být lepší gelové čističe.

Stupeň znečištění: Pokud nosíte těžký make-up, budete potřebovat silnější čisticí prostředek.

Osobní preference: Zvažte, jaký typ textury a vůně preferujete.

V případě, že máte suchou a citlivou pleť a chcete místo micelární vody použít jiný produkt, doporučujeme vám odličovací mléko, které je ideální právě pro suchou a citlivou pleť, protože jeho bohatá a krémová textura jemně odstraňuje make-up a nečistoty, aniž by pleť vysušovalo. Obsahuje hydratační složky, které zanechávají pleť hebkou a vláčnou.

Máte normální, smíšenou nebo mastnou pleť a hledáte alternativu k micelární vodě? V tom případě můžete použít odličovací gel, který má lehkou gelovou texturu účinně odstraňující přebytečný sebum, nečistoty a make-up, aniž by zanechal mastný film. Navíc vám pomůže také v případě, že máte problematickou a aknózní pleť, protože díky obsahu speciálních látek v podobě aloe vera, kyseliny mléčné nebo bazalky indické, působí na pleť dezinfekčními, antibakteriálními a zklidňujícími účinky a pomáhá také sjednocovat tón pleti. 

 

5 zajímavostí o micelární vodě

1. Historie micelární vody sahá až do počátku 20. století, kdy francouzští vědci objevili, že určité molekuly, tzv. micely, mají schopnost přitahovat a obalovat nečistoty a oleje. Tyto micely se začaly využívat v různých průmyslových odvětvích, ale až později se dostaly do kosmetického průmyslu.

2. Ačkoli je micelární voda nejznámější pro čištění obličeje, můžete ji využít i na jiné části těla. Zvládne odlíčit i oční make-up, jemně vyčistit krk nebo dekolt. 

3. Micelární voda není jen pro ženy. Muži mají často mastnější pleť a micelární voda může být skvělým pomocníkem při odstraňování potu a nečistot po sportu nebo fyzické námaze.

4. Před aplikací pleťové masky můžete použít micelární vodu, abyste odstranili veškeré nečistoty a umožnili tak masce lépe proniknout do pokožky.

5. Micelární voda není určena jen pro suchou nebo normální pleť. Existují speciální micelární vody určené přímo pro citlivou a problematickou pleť, které obsahují zklidňující a protizánětlivé složky. Micelární vody jsou tak vhodné pro všechny typy pleti, jen si musíte vybrat takovou, která vám bude vyhovovat. 

 

Co si z článku odnést?

Micelární voda představuje inovativní a praktický krok v péči o pleť, který v sobě kombinuje čištění, hydrataci a šetrnost k pokožce. Ať už máte citlivou, suchou, nebo mastnou pleť, micelární voda může být tím pravým produktem, který vaši pokožku zklidní, osvěží a připraví na následnou péči. Díky své všestrannosti a jednoduchému použití se micelární voda stává nepostradatelným pomocníkem nejen při každodenní péči, ale i během cestování či v situacích, kdy nemáte přístup k vodě. Pokud tedy hledáte produkt, který vám nabídne účinné, ale jemné čištění, je micelární voda tou správnou volbou.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o pleť

Mechanický vs. chemický peeling doma: Čím se liší a jak na ně?

Mechanický vs. chemický peeling doma: Čím se liší a jak na ně?

Toužíte po rozjasnění, zjemnění a sjednocení své pleti? Vsaďte na peeling, který vaši pokožku podpoří v přirozeném procesu regenerace. Přečtěte si v dnešním článku o hlavních přínosech exfoliace pleti a zjistěte, čím se liší mechanický a chemický peeling.

 

Hlavní důvod, proč používat peeling, je prostý

Již od našeho narození mají kmenové buňky, nacházející se v bazální vrstvě epidermis, plné ruce práce s obnovou pokožky. Jedná se o přirozený proces, při kterém jsou odumřelé kožní buňky nahrazovány v pravidelných intervalech novými, čímž je podpořena celková regenerace kůže.

Problém je v tom, že rychlost tvorby nových kožních buněk se zpomaluje přímo úměrně s tím, jak stárneme. Zatímco novorozencům se pokožka obnovuje zhruba každých pět dní, u dospělých ve věku od 30 do 40 let se tato doba prodlužuje na 21 až 45 dní. A právě proto je nutné tento přirozený regenerační proces podpořit.

 

Další benefity pravidelného používání peelingů

I když hlavním motivem k pravidelné exfoliaci je podpora obnovy kožních buněk, celý proces s sebou přináší mnohé další benefity pro naši pleť.  

Pravidelné používání peelingu přispívá u pokožky k/ke:

- projasnění

sjednocení barevného tónu

zlepšení propustnosti, a tedy lepší absorpci účinných látek

zjemnění reliéfu

zvýšení pružnosti

stimulaci produkce kolagenu

snížení negativních dopadů UV záření

celkovému omlazení

 

Abyste se dočkali benefitů popsaných výše, musíte si v první řadě vybrat vhodný peeling. Jaké typy existují?

Mechanický peeling

Mechanické peelingy neboli scruby obsahují abrazivní částečky, které v podstatě obrušují povrch pokožky, a tím ji zbavují odumřelých kožních buněk a nečistot. Tím pádem sami ovlivníte, jestli bude vaše pokožka ošetřena rovnoměrně

Mechanické peelingy jsou populární také v období léta nebo před dovolenou, protože si s jejich pravidelnou (a šetrnou) aplikací, můžete zajistit rovnoměrné opálení

přírodní kosmetice plní funkci exfoliantů nejčastěji ingredience jako mletá káva, himalájská sůl, ovocná zrníčka, prášek z pecek, třtinový cukr, prášek z kokosových skořápek apod. 

Alternativou ke kosmetickým přípravkům s obsahem abrazivních částeček jsou konjakové houbičky, které zajistí vaší pleti velice jemný peeling. Pokud vám záleží na budoucnosti naší planety, doporučujeme vám sáhnout po některé z našich konjakových houbiček, které jsou veganské a v přírodě 100% rozložitelné.

 

Co je dobré vědět o mechanickém peelingu ještě před prvním použitím

Scruby nejsou vhodné ke každodennímu použití. Obecně se doporučuje aplikovat je vždy maximálně 2–3× týdně dle doporučení konkrétního výrobce. 

Velikost abrazivních částeček se obvykle liší u přípravků určených na tělo a na obličej, a proto je nikdy nezaměňujte.

Pokud máte citlivou či aknózní pleť, používání mechanického peelingu může její aktuální stav zhoršit.

Při nešetrné aplikaci riskujete, že svou pokožku podráždíte

 

Chemický peeling

Chemické peelingy fungují na bázi kyselin, které buďto rozpouští vazby mezi kožními buňkami (AHA), nebo rozpouští mastnotu a nečistoty usazené uvnitř pórů (BHA)

Exfoliace pomocí hydroxykyselin je při správném způsobu použití šetrná a vhodná pro každý typ pleti – samozřejmě za předpokladu, že do své rutiny zahrnete kyselinu, která je s ohledem na své schopnosti vhodná právě pro vaši pleť. 

O hlavních přínosech alfa-hydroxykyselin a beta-hydroxykyselin pro pleť píšeme v samostatném článku. Mimo jiné se dozvíte také to, po jaké AHA a BHA sáhnout vzhledem ke svému typu pleti, a poradíme vám, jak je správně používat. 

Tip: Pokud již máte zkušenosti s AHA kyselinami, doporučujeme vám sáhnout po AHA krému s postupným uvolňováním. To znamená, že účinné látky prostupují postupně do pleti a v delším časovém horizontu, a tedy nehrozí, že by narušily její přirozené pH.

 

Co je dobré vědět o chemickém peelingu ještě před prvním použitím

Pokud výrobce nedoporučí jinak, hydroxykyseliny se v zásadě používají jen večer, protože zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření, a tedy hrozí riziko vzniku pigmentových skvrn. Z toho důvodu je nutné používat na pleť přípravek s ochranným faktorem.

Obecně platí, že chemický peeling je vhodný ke každodennímu použití. Nicméně jestli s aplikací AHA a BHA teprve začínáte, je nutné dopřát své pokožce dostatek času, aby si na jejich přítomnost zvykla.

 

Jak poznáte, že jste to s peelingem přehnali?

Ve snaze pečovat co nejdůkladněji o svou pokožku zapomínáme na to, že všeho moc škodí

Ve zdravé míře je peeling je pro pokožku prospěšný, ale příliš časté a nešetrné používání může vést k narušení ochranné vrstvy pokožky.

Narušení hydrolipidového filmu pokožky se může projevit:

- dehydratací

- zvýšenou citlivostí kůže

- začervenáním, pálením a nepříjemným pnutím

- výskytem pupínků a mílií

- hyperpigmentací

- popraskáním krevních cév

 

Pokud na své pokožce pozorujete některé z těchto projevů, doporučujeme vám vyřadit na dobu neurčitou veškeré přípravky s exfoliačním účinkem. Tím přispějete ke stabilizaci stavu své pleti.

 

Naše doporučení na závěr

Před použitím kteréhokoliv exfoliantu zvažte aktuální kondici své pokožky. Pokud jste se například spálili na sluníčku, důrazně vám doporučujeme s aplikací peelingu počkat až do úplného zotavení vaší pokožky. 

Abyste předešli narušení ochranné vrstvy kůže, přípravek vždy používejte doporučeným způsobem

Pokud se rozhodnete zařadit do své rutiny mechanický peeling, vždy dejte přednost přírodnímu přípravku s drobnými abrazivními částečkami. Například náš tělový peeling se skládá z malých kokosových a cukrových částeček, které doplňují čtyři blahodárné oleje. Na jedné straně precizně odstraňuje veškeré odumřelé kožní buňky, ale na straně druhé to dělá s maximální šetrností, protože jednotlivé částečky mají speciálně zaoblené hrany, a tak pokožku nepoškozují a nezpůsobují její podráždění.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Ceramidy: Jak a proč je používat

Ceramidy: Jak a proč je používat

Ceramidy možná nepatří k těm nejznámějším kosmetickým ingrediencím, ale až poznáte jejich význam, rozhodně budou patřit k vašim nejoblíbenějším. Proč si ceramidy zaslouží vaši pozornost a jak je správně implementovat do své kosmetické rutiny?

 

Co to jsou ceramidy

Ceramidy patří do skupiny lipidů (tuků), které vznikají sloučením sfingosinu a mastné kyseliny. Patří k nejdůležitějším složkám přítomných v naší pokožce, protože vyplňují prostor mezi buňkami. 

Jsou přirozenou součástí buněčných membrán nejsvrchnější vrstvy kůže a u zdravého mladého člověka činí jejich zastoupení zhruba 50 %. 

Jak stárneme, postupně dochází k úbytku ceramidů, což způsobuje, že u sebe buňky nedrží tak pevně a kožní bariéra začíná slábnout. Razantní pokles přichází po třicítce, kdy jich máme zhruba o polovinu méně než ve dvaceti letech. 

Z důvodu oslabení může dojít k dehydrataci pokožky, protože drobnými trhlinkami v kožní bariéře uniká voda. Nejenže je dehydratovaná pleť nehezky zašedlá, pokrytá suchými šupinkami a svědivá, ale také je více náchylná k dalšímu poškození.

Věděli jste, že s věkem přicházíme také o kolagen? Přečtěte si o tom v našem článku o hydrolyzovaném kolagenu, který je klíčem ke zdravé pleti, vlasům a nehtům.

 

Účinky ceramidů na pleť

Ceramidy podporují přirozenou ochrannou bariéru kůže, čímž ji chrání před působením vnějších vlivů, podrážděním, předčasným stárnutím a ztrátou vlhkosti.

 

Jak ceramidy fungují

Ceramidy si můžete představit jako maltu, která drží pohromadě kožní buňky. Kožní bariéra je tak odolná vůči působení vnějších vlivů jako například dráždivých látek, kvůli kterým by mohla pokožka zčervenat, svědit a být jinak podrážděná. Ceramidy jsou zároveň schopné snížit intenzitu a trvání již existujícího ekzému, protože podporují pokožku v přirozené regeneraci, a tím urychlují hojení ran. 

O ceramidech je také dobře známo, že v pokožce dokážou udržet potřebnou vlhkost. Ne že by měly přímo hydratační účinek na pleť, ale spíše zabraňují ztrátě vlastní vody, protože se přes funkční kožní bariéru nemá kudy vypařovat. Tím lze předejít dehydrataci pokožky stejně jako jejímu předčasnému stárnutí. Pokožka je totiž díky jejich přítomnosti optimálně elastická, hladká a bez viditelných nedokonalostí. Kromě toho si ceramidy umí skvěle poradit s obvyklými symptomy suché a citlivé pleti.

Ceramidy nejsou všemocné. Například vám nemohou slíbit vyhlazení již existujících vrásek. Pokud máte zralou pleť a hledáte kosmetiku se skutečným liftingovým a vyhlazujícím účinkem, pak vám doporučujeme sáhnout po naší anti-aging řadě, která naplno čerpá z přírodní síly.

 

Kdy pozvat ceramidy do své kosmetické rutiny

Množství ceramidů v kožní bariéře není ovlivněno jen věkem, ale také vnějšími faktory jako kouřením, smogem a počasím. Je dobré si včas uvědomit, že množství ceramidů kolísá také z důvodu nešetrného čištění pleti. Ceramidy si zároveň moc dobře nerozumí ani s UV zářením. 

Když bychom to měli shrnout, doplňovat ceramidy doporučujeme každému v průběhu celého roku, ale zvláště v případě, že:

- jste starší 30 let

kouříte

máte suchou, citlivou nebo dehydratovanou pleť

trpíte na ekzémy

pracujete venku

- rádi se opalujete

 

Jak kosmetiku s ceramidy používat?

Ceramidy jsou tolerované všemi typy pleti, takže máte 100% jistotu, že vám jejich zařazení do rutiny nijak neuškodí – to právě naopak. Nejlepší účinek budou mít jednoznačně na pleť postrádající vodu a tu, která je náchylná k podráždění a mechanickému poškození. Proto se vyskytují nejčastěji v pleťové kosmetice určené pro suchou a citlivou pleť. 

Obvykle jsou součástí pleťových krémů a přípravků na čištění pleti. Způsob použití tedy závisí na konkrétním přípravku a doporučení výrobce. Obecně platí, že čisticím přípravkem rutina začíná a krém ji naopak zakončuje – případně následuje ještě UV ochrana, pokud se bavíme o ranní péči o pleť.

Tip: Přečtěte si náš článek o tom, jak správně čistit pleť.

 

Jak najít kosmetický přípravek s ceramidy

Existuje více druhů ceramidů, ale s jejich rozpoznáním v kosmetických přípravcích nebudete mít problém, jelikož tam bývají vypsané přesně tak, jak se jim říká. Až budete zkoumat složení, hledejte přímo slovo ceramid (nejčastěji se můžete setkat s ceramidem 3), nebo prekurzor, tedy látku, která se v pokožce enzymaticky štěpí na ceramidy – k takovým patří například fytosfingosin a sfingosin. 

Co z pouhého štítku nepoznáte, je původ ceramidů a prekurzorů. Mohou být jak čistě přírodního původu, tak i získávané synteticky. 

 

Jak je to s kombinováním?

Ceramidy je možné bezpečně kombinovat s dalšími oblíbenými kosmetickými ingrediencemi, zvláště pak s těmi, které mají obnovující účinek. Dobře se snesou například s kyselinou hyaluronovou, vitaminem C, niacinamidem, retinolem, kyselinou linolovou a peptidy.

Chcete se o výše zmíněných kosmetických ingrediencích dozvědět bližší informace? Na našem blogu najdete články o:

- kyselině hyaluronové a důvodech, proč ji používat

- niacinamidu coby zázračné ingredienci pro pleť

- vitaminu C a hlavních důvodech, proč ho potřebujete i mimo chřipkovou sezónu

-retinolu, který je klíčem k mladistvé pleti

 

Produkci ceramidů můžete podpořit i konzumací konkrétních potravin

Abyste zlepšili produkci ceramidů, zařaďte do svého jídelníčku sóju, mléčné výrobky, vejce, kukuřici, hnědou rýži, pšeničné klíčky, sladké brambory. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani příjem zdravých tuků. Tuto kategorii zastupují tělu prospěšné oleje jako například olivový, avokádový a kokosový.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Péče o citlivou pleť

Péče o citlivou pleť

Napjatost. Svědění. Zčervenání. Takové jsou tři nejčastější reakce senzitivní pleti na podněty zvenčí. Na to, co citlivé pleti nesvědčí, jak ji spolehlivě zklidnit a vhodně o ni pečovat, se podíváme v dnešním článku.

 

Charakteristika citlivé pleti

Citlivá pleť je ze své podstaty více reaktivní. To znamená, že reaguje velmi citlivě na vnější faktory jako konkrétní složky kosmetiky, znečištěné prostředí nebo třeba teplotní změny. Spouštěčem negativní reakce mohou být ovšem i vnitřní faktory jako hormonální změny, stres, kouření, alkohol a silně kořeněná jídla.

To, že se vaší pleti něco nelíbí, poznáte bezpečně podle pnutí, brnění, svědění, suchých šupinek, zarudnutí, ekzémů, drobných pupínků a celkového podráždění. Důvodem je přecitlivělost nervových zakončení a nedostatečná funkce vnější vrstvy kožní bariéry

Tento popis se příliš neshoduje s běžnými projevy vaší pokožky? Zjistěte, jaký typ pleti máte.

 

Jak zklidnit citlivou pleť

Se změnami teplot samozřejmě nic neuděláte, ale rozhodně ovlivníte to, jak bude vaše pleť chráněná před UV zářením. Citlivá pokožka se totiž velmi lehce spálí, a proto se vždy opalujte bezpečně, používejte každý den fotoprotekci a na sluníčku nebuďte příliš dlouho.

Čistě ve vaší režii je také životní styl, který vedete. Proto vám doporučujeme omezit stres, kouření i konzumaci alkoholu a silně kořeněných jídel. 

Na cestě za zklidněním své pleti, byste se měli zaměřit také na svou kosmetickou rutinu, konkrétně pak na složení kosmetických přípravků, které používáte na denní bázi.

 

Složky kosmetiky, které se nelíbí citlivé pleti

- parfemace

-nalkohol

- syntetická barviva

- parabeny

- sulfáty

- silikony

Tip: Přečtěte si náš článek o tom, proč je přírodní vlasová kosmetika bez sulfátů, silikonů a parabenů lepší volbou? V článku jsou popsané chemické složky, které se běžně objevují i v přípravcích péče o pleť.

 

Složky kosmetiky, které si citlivá pleť zamiluje

Vaše pleť vám naopak poděkuje za to, že o ni budete pečovat s kosmetickými přípravky, které mají čistě přírodní složení. Prospívat jí budou blahodárné oleje a vybrané ingredience popsané níže.

Měsíček lékařský – má silné antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé schopnosti. Na pokožku má zklidňující a regenerační účinky.

Aloe vera – váže na sebe vlhkost, čímž pomáhá hydratovat pokožku. Kromě toho má regenerační, zklidňující, hojivé a chladicí schopnosti. Vzhledem k obsahu vitaminů A,C a E funguje jako antioxidant.

Panthenol – zajišťuje hydrataci pokožky a napomáhá její obnově. Má skvělé regenerační a antibakteriální účinky.

Heřmánek pravý – díky svým protizánětlivým a hojivým účinkům dokáže zklidnit citlivou a podrážděnou pokožku. Také přispívá k urychlení hojení ranek.

Skvalan – pomáhá posilovat kožní bariéru a uzamykat v ní vlhkost. Napomáhá ke zklidnění zarudlé a jinak podrážděné pokožky.

Včelí vosk – na povrchu pleti vytváří ochranný film, který zabraňuje působení nepříznivých vnějších vlivů a zároveň předchází ztrátě vody. Na pleť má protizánětlivý a regenerační účinek.

Bambucké máslo – obsahuje mastné kyseliny, které podporují hojení porušené kožní bariéry. Také pokožku hydratuje a působí jako antioxidant.

Při výběru kosmetiky se tedy zaměřte na přípravky, které jsou vyvinuté pro zklidnění a podporu citlivé pokožky. Skvělým příkladem je micelární voda pro citlivou pleť, jejíž klíčovou ingrediencí je růžová voda doplněná panthenolem a aloe vera

VENIRA micelární voda podporuje pleť v přirozené regeneraci a předchází jejímu začervenání, pnutí či svědění. Skládá se ze složek, které eliminují pravděpodobnost excitace. Přírodní změkčovadla zase napomáhají k zachování optimální hydratace pokožky – to je v případě citlivé pleti velmi důležité, protože dlouhodobá dehydratace může její stav výrazně zhoršit. 

 

Retinol a hydroxykyseliny jsou v pořádku, ale…

… i v tomto případě je nutné zůstat na pozoru. Třeba takové sérum s retinolem je vhodné pro každý typ pleti, ale v případě té citlivé se musí do rutiny zařazovat extra pomalu a opatrně, abyste zamezili zbytečnému podráždění.

Symptomy citlivé pleti se mohou rovněž spustit při použití kosmetiky s vyšší koncentrací hydroxykyselin. Například kyselina glykolová má nejmenší molekuly, a proto je nejsilnější a nejúčinnější AHA (najdete ji například v AHA krému s postupným uvolňováním), a proto je v případě citlivější pleti bezpečnější sáhnout po kyselině mandlové, které má větší molekuly, a tak pracuje velmi šetrně

Zdaleka nejvhodnější pro reaktivní pleť jsou pak přípravky s PHA, které mají podobné účinky jako aha-hydroxykyseliny, ale působí jen na povrchu pokožky, protože mají daleko větší molekuly.

 

Při sestavování kosmetické rutiny vycházejte z principů skinimalismu

U citlivé pleti se nevyplatí experimentovat, a proto si najděte pár kvalitních přípravků, u kterých máte jistotu, že vaši pleť nedráždí. Abyste měli jistotu, že jste našli to pravé pro svou pleť, vždy proveďte jednoduchý test:

1. Naneste malé množství produktu na vnitřní stranu předloktí nebo na krk. Kůže je v těchto místech extrémně citlivá, takže jakákoliv intolerance na obsažené složky se rychle projeví. 

2. Přípravek důkladně vmasírujte do pokožky a nechte zaschnout.

3. Místo, na kterém kosmetika působí, přelepte prodyšnou náplastí, abyste měli jistotu, že váš test nebude zkreslený působením vnějších vlivů.

4. Po zhruba 24 hodinách náplast odstraňte a prohlédněte si, jak dané místo vypadá. Kůže nejeví žádné známky podráždění? Vybraný přípravek můžete bez problémů zařadit do své rutiny a aplikovat ho na pleť.

 

Jaké přípravky nesmí chybět ve vaší rutině?

Rozhodně musíte najít šetrný čisticí přípravek, který bude zároveň účinný. Vyzkoušet můžete například odličovací a čisticí gelobličejovou mycí pěnu s obsahem jemných tenzidů, nebo zmiňovanou micelární vodu pro citlivou pleť. Samostatně, nebo v kombinaci s čisticím přípravkem, můžete použít také 100% přírodní konjakovou houbičku s růžovým jílem určenou pro velmi citlivou pleť

Poté si vyberte sérum se zklidňujícím nebo regeneračním účinkem. To splňuje sérum proti nedokonalostem pleti s niacinamidem a zinkem, které je díky svému přírodnímu složení a obsahu účinných látek vhodné k péči o pleť se sklony k podráždění. V závislosti na aktuální kondici své pleti, můžete sáhnout také po pleťovém séru k redukci začervenání

Na závěr použijte hydratační denní krém, který ve svém složení kombinuje účinky blahodárných olejů (Inca Inchi, jojobového, arganového, růžového) a vitaminů, které pokožku zvláčňují a zjemňují. Večer sáhněte po hydratačním nočním krému.

Ano, není to příliš produktů, ale bohatě si s nimi vystačíte při každodenní péči o pleť

 

Co si z dnešního článku zapamatovat?

Pokud máte citlivou pleť, tak:

- nepoužívejte více kosmetických přípravků, než je nezbytně nutné

používejte kosmetiku s obsahem mírných, ale účinných ingrediencí

aktivní látky zařazujte do rutiny jen velmi opatrně

zbytečně neexperimentujte

nový produkt v kosmetické rutině vždy nejprve otestujte

omezte stres, kouření a alkohol

nikdy nebuďte příliš dlouho na sluníčku

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Masáž obličeje: Proč a jak na ni?

Masáž obličeje: Proč a jak na ni?

Chcete pozvednout kontury svého obličeje a podpořit zdravý vzhled své pleti? Nebo jen hledáte způsob, jak zmírnit napětí v obličeji a zrelaxovat svou mysl po náročném dni? Vyčleňte si každý den alespoň 10 minut na obličejovou masáž a uvidíte, že zázraky na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Benefity pravidelné obličejové masáže

Přispívá k/ke:

- zmenšení otoků

omezení tmavých kruhů pod očima

- redukci vrásek

zvýraznění kontur

zjemnění nerovnoměrné pigmentace

zpevnění obličejového svalstva

urychlení cyklu tvorby buněk

odstranění zrohovatělé vrstvy kůže

projasnění a zjemnění pleti

zpomalení procesu stárnutí pokožky

snížení napětí v obličeji

stimulaci krevního oběhu

rozproudění lymfy

uvolnění toxinů

 

Masáž provádějte v klidu a pomalu, protože jedině tak dosáhnete očekávaných výsledků. Důležitá je i pravidelnost, masáž byste si měli dopřát 2–3× týdně. Jelikož pleť se přes noc regeneruje, ideální čas na masáž je večer

 

 

Vhodné masážní pomůcky

Masážní kámen gua sha

Jedná se o speciálně tvarované ploché destičky vyrobené z různých druhů drahých kamenů, kterým jsou připisované různé vlastnosti – například růženín přispívá ke zvýšení jemných vibrací a je považován za minerál lásky, krásy a harmonie nejen ve vztazích

Gua sha se nejčastěji využívá k masáži obličeje a krku, ale na internetu najdete i nejrůznější návody, jak si s jejich pomocí rozmasírovat jednotlivé části těla.

Tip: Pokud kámen umístíte na pár desítek minut před použitím do lednice, bude pro vás skvělým osvěžením a pomůže vám se zmírněním otoků. 

 

 

Masážní váleček face roller

Existuje více druhů, ale pravděpodobně nejčastěji se setkáte s válečkem s otáčivými minerálními kameny po stranách. Masírovat s ním můžete obličej, krk a dekolt

Zatímco kratší část face rolleru slouží k masáži očního okolí a oblasti kolem rtů, širší strana se používá k masírování čela, tváří, brady, krku a dekoltu.

 

Masáž pomocí rukou

Pokud preferujete masírování obličeje bez využití masážních pomůcek, pak si bohatě vystačíte s vlastníma rukama

 

Nejlepší kosmetické přípravky pro masáž obličeje

Blahodárný olej

Sáhněte po některém z přírodních olejů, které jsou nekomedogenní a vhodné konkrétně pro váš typ pleti (jakou máte pleť zjistíte snadno díky našemu článku), nebo sáhněte po oleji, který je prospěšný pro každý typ pleti – takový je například olej arganový, jojobový, konopný a makový.

 

Sérum

Pleťové sérum se nevstřebává tak rychle jako některé krémy, a tak vám budou masážní pomůcky (nebo prsty) po pleti krásně klouzat. Tím se vyhnete zbytečnému tření a vytahování kůže, které by ji mohlo poškodit. 

Séra mají navíc schopnost aktivně měnit stav pokožky, a tak je vhodné vybrat si takové, které vám pomůže s problematikou, jakou momentálně řešíteJak správně sérum na pleť vybrat se dočtete v našem článku.

 

Hutný krém

Alternativně můžete zvolit krém s hutnější konzistencí, který se nevpíjí tak rychle jako lehký krém. Hutnější konzistenci mývají zpravidla noční krémy – v závislosti na typu své pleti můžete vyzkoušet hydratační noční krém nebo anti-age noční krém

 

Plátýnková maska

V kombinaci s face rollerem můžete bez problémů použít plátýnkovou masku, kterou doporučujeme zchladit před nanesením v ledničce.  

Teď když už víte, jaké jsou nejlepší masážní pomůcky a kosmetické přípravky, nezbývá než se vrhnout na samotnou masáž.

 

 

Masáž obličeje krok za krokem

Než začnete s masáží, svou pleť důkladně odličte a vyčistěte pomocí přírodních kosmetických přípravků. Nechcete přece do pleti zapracovávat nečistoty, které jsou usazené na svrchní vrstvě pokožky. To stejné platí samozřejmě i o vašich rukou.

Na vyčištěnou pleť aplikujte preferovaný kosmetický přípravek a vrhněte se na masáž!

 

S masážním kamenem

S kamenem přejíždějte vždy jen po promaštěné pleti a nikdy neprovádějte tahy hranou – pokožky se dotýkejte co největší plochou gua shy. Zároveň platí, že tahy destičkou provádějte v jednom směru, pod úhlem 45 °C, jemně, rovnoměrně a konstantně. Udělejte vždy maximálně 3–10 opakování. 

Masáž začněte u krku, který přejíždějte směrem zezdola k hraně obličeje. Přesuňte se k masáži čela. Destičku si umístěte mezi obočí a střídavě přejíždějte k levému a pravému uchu. Pokračujte masáží od středu tváře pod lícními kostmi k uchu. V posledním kroku přidržujte jednou rukou kůži na bradě, výřez masážního kamene umístěte na špičku brady, a pomalu táhněte směrem k uchu. 

Nelekejte se, pokud se vám v průběhu masáže, nebo po jejím skončení, objeví zarudlé cestičky na pleti. Znamená to, že se pokožka začíná prokrvovat, a tedy techniku provádíte správně.

 

 

S masážním válečkem

Postupujete od spodní části obličeje k vlasové linii. Bradu masírujte od středu směrem k tvářím. Váleček rolujte podél linie dolní čelisti až pod ušní lalůček. Tváře přejíždějte směrem od nosu k uším. Poté použijte kratší část face rolleru a vrhněte se na masáž oblasti rtů, pohyblivého víčka a dolní části očního okolí – postupujte od kořene nosu směrem k uším. Nakonec přejděte k masáži čela, po kterém přejíždějte od středu střídavě doleva nebo doprava. 

 

Pomocí dlaní a prstů

Prsty přitlačte jemně na pokožku a masírujte ji jemnými krouživými pohyby. Přitom si dejte pozor na to, abyste kůži nedřeli a nevytahovali

 

Při masáži jednotlivých částí obličeje postupujte následovně. Každý krok zopakujte alespoň 5×.

Bříška prstů položte na obočí a táhlými pohyby je přibližujte k růstové linii vlasů.

Přiložte ukazováček k vnitřnímu koutku oka a pomalu s ním přejíždějte ke spánku a poté zpátky přes pohyblivé víčko. 

Bříška prstů přiložte ke spánkům a chvíli jimi kružte po směru hodinových ručiček.

Oblast okolo nosu masírujte spirálovitým pohybem prsteníčku odspodu směrem ke kořeni nosu.

Spojte ukazováček s prostředníčkem a táhněte ve směru od středu obličeje k uším.

V místě, kde jsou nosoretní rýhy můžete dělat malé osmičky.

Partie kolem úst masírujte krouživými pohyby ukazováčku od středu dolního rtu ke středu horního rtu. 

Celou masáž zakončete na krku. Spojte ukazováček s prsteníčkem a krouživými pohyby s nimi přejíždějte zdola nahoru. 

 

Pleť po masáži opláchněte vlažnou vodou a naneste na ni oblíbené pleťové sérum a krém. Obsažené účinné látky se snadno penetrují do pokožky díky zlepšené cirkulaci krve.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Pocení v obličeji: Jak se starat o pleť při cvičení

Pocení v obličeji: Jak se starat o pleť při cvičení

Není pochyb o tom, že se pravidelné cvičení odráží na našem duševním a fyzickém zdraví. Věděli jste ale, že tak jako může být pravidelná fyzická aktivita dobrá pro vaši pleť, může se na jejím aktuálním stavu podepsat i negativně? Dnes se dozvíte, proč a jak svou pleť připravit na cvičení, starat se o ni v průběhu a po skončení fyzické aktivity

 

Proč se při cvičení potíme v obličeji?

Protože je to zcela normální reakce našeho organismu, které se pocením chrání před přehřátím, které by mohlo vést k závratím. 

Při cvičení dochází k rychlejšímu proudění krve v cévách a rychlejšímu tlukotu srdce, což vede ke zvýšení tělesné teploty. Organismus prostřednictvím vylučovaného potu reguluje svou teplotu. 

Zároveň je zcela běžné, že si naše tělo zvykne na pravidelnou fyzickou aktivitu, a tedy zvládá ochlazování efektivněji. V praxi to znamená, že se při pravidelném cvičení můžeme potit čím dál tím méně.

 

Cvičení a jeho možné negativní vlivy na pleť

Při cvičení dochází k lepšímu prokrvení a přívalu živin prospěšných pro pleť. Ta je díky tomu zářivější, pevnější a pružnější. 

Současně platí, že u některých jedinců může cvičení vyvolat následující:

- dehydrataci; ke které dochází při nepoměru mezi příjmem a výdejem tekutin

mechanické akné (lat. acne mechanica), které způsobuje časté tření a tlak vyvíjený na pokožku

seboroickou dermatitidu, což je časté kožní onemocnění projevující se zarudnutím a viditelným olupováním kůže na ostře ohraničených ložiscích

 

Příprava pleti na fyzickou aktivitu

Abyste předešli všem případným kožním problémům a dalším nepříjemnostem, je nutné pleť na cvičení řádně připravit. Jak?

Ze všeho nejprve svou pleť důkladně vyčistěte. Použijte odličovací a čisticí gel, kterým ji zbavíte nejen všech nečistot jako prachu, potu a mazu, ale také veškerého make-upu

Pokud byste svou pleť nevyčistili, ochudili byste ji o možnost vyloučit toxické látky. Při cvičení totiž dochází k roztahování pórů. Mohly by se tedy snadno zanést kvůli nečistotám, které by zůstaly na povrchu pleti. 

Pokud se chystáte cvičit venku, nezapomeňte na aplikaci opalovací krému. Pokud vás čeká trénink uvnitř, vystačíte si s hydratačním denním krémem.

 

Co (ne)dělat během tréninku

Ze všeho nejdůležitější je, abyste na svůj obličej NESAHALI špinavýma rukama a NEOTÍRALI ho do trička. Vyvarujete se tím zbytečnému podráždění a šíření bakterií. 

Pokud si potřebujete otřít pot z čela, použijte k tomu čistý ručník, který používáte výhradně jen na obličej.

Jelikož intenzivní pocení dehydratuje pleť, při cvičení myslete na vnitřní a vnější hydrataci. Vypijte dostatek čisté vody (kontrolu nad svým pitným režimem budete mít díky praktické láhvi, která vám po tréninku poslouží také jako shaker) a svou pleť čas od času osvěžte pomocí pleťové vody či mlhy.

Negativní vliv na stav vaší pleti mohou mít také potítka a sportovní čelenky. Pokud je neperete po každém tréninku, zadržují v sobě pot a množí se v nich bakterie, které si pak sami přenášíte na obličej. 

Obezřetní buďte i v případě, že máte delší vlasy, které vám při rozpuštění zasahují do obličeje. V takovém případě své kadeře vždy sepněte do culíku nebo copu. Zbytky vlasových produktů by společně s mastnotou mohly zapříčinit ucpání pórů, které je původem černých teček a dalších typů akné.

 

Péče o pleť po cvičení

Bezprostředně po cvičení osprchujte své tělo (například sprchovým olejema opláchněte si obličej vlažnou vodou. Tím svou pokožku zbavíte potu a nečistot, které by ji mohly podráždit. Aby byla vaše pleť dokonale čistá, požijte odličovací mléko v kombinaci s obličejovou mycí pěnou

Následně pokračujte dalšími kroky své kosmetické rutiny, která v základu zahrnuje aplikaci pleťové vody, denního nebo nočního krémuočního krému.

Čas od času můžete na pleť po cvičení nanést pleťovou masku. V této fázi jsou totiž póry stále rozšířené, a tak do sebe vtáhnou maximum účinných látek obsažených v konkrétní masce. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

 

Péče o pleť

AHA a BHA kyseliny: K čemu jsou a jak je používat?

AHA a BHA kyseliny: K čemu jsou a jak je používat?

AHA a BHA jsou kyseliny jsou si v mnohém podobné, ale také se v lecčem liší. V dnešním článku se dočtete o jejich hlavních rozdílech, podobnostech, přínosech pro pleť a nejlepším způsobu jejich použití

 

Co (ne)mají AHA a BHA společné?

V obou případech mluvíme o exfoliantech, které přispívají ke zlepšení celkového stavu pleti. Ve velkém se ale liší způsob, jakým fungují

Zatímco AHA rozpouští vazby mezi kožními buňkami, a tím pokožku zbavuje odumřelých kožních buněk v horních vrstvách, BHA dokážou rozpustit i mastnotu a nečistoty usazené uvnitř pórů

Z benefitů hydroxykyselin můžete těžit každý den z pohodlí svého domova. Jsou totiž běžnou součástí krémů, sér, tonerů a dalších typů pleťové kosmetiky. Například my jsme alfa-hydroxykyseliny přidali do AHA krému s postupným uvolňováním. To znamená, že účinné látky prostupují postupně do pleti a v delším časovém horizontu, a tedy nehrozí, že by narušily její přirozené pH.

Pojďme si představit jednotlivé druhy hydroxykyselin a jejich hlavní přínosy pro pleť. 

 

AHA kyseliny

AHA (z anglického Alpha-Hydroxy Acid) jsou kyseliny rozpustné ve vodě. Vzhledem k tomu, že se získávají z cukrové třtiny nebo jiných sladkých plodů, často se o nich mluví jako o ovocných kyselinách

K hlavním zástupcům patří kyselina glykolová, mléčná a mandlová. Jejich účinky jsou hodně podobné, ale jejich přínosy pro pleť mohou být rozdílné, protože se liší velikostí svých molekul, a tedy schopností pronikat do hlubších vrstev kůže. 

Uvedeme si to na konkrétním příkladu. Výše zmíněné AHA mají prakticky stejné účinky, ale kyselina glykolová má nejmenší molekuly, a proto je nejsilnější a nejúčinnější. Naopak mléčná kyselina představuje střední cestu, protože má molekuly větší, a tak pracuje pomaleji. Zdaleka nejjemnější je kyselina mandlová, která svou šetrností přináší výhodu v péči o citlivou pleť.

 

Pro koho jsou alfa-hydroxykyseliny vhodné?

AHA jsou vhodné pro každého, kdo potřebuje hydratovat svou pleť a získanou vlhkost v ní udržet. Proto je ve své rutině ocení především každý se suchou či zralou pletí

 

Účinky AHA na pleť

Alfa-hydroxykyseliny

- přispívají ke zlepšení celkové hydratace pleti

- podporují přirozenou regeneraci pleti

- bojují proti známkám stárnutí

- podílejí se na obnově pokožky

- navracejí život unavené pleti

- přispívají k vyhlazení textury pleti

-zmírňují hyperpigmentaci

- pomáhají sjednotit nerovnoměrný tón pleti

- přispívají ke stažení rozšířených pórů.

 

Chcete se dozvědět více o konkrétních přínosech jednotlivých druhů AHA? Přečtěte si náš článek o AHA kyselinách v kosmetice.

 

BHA kyseliny

BHA (z anglického Beta-Hydroxy-Acids) jsou kyseliny rozpustné v tucích. Tuto skupinu zastupuje pouze kyselina salicylová patřící k nejúčinnějším antibakteriálním látkám. 

 

Pro koho jsou beta-hydroxykyseliny vhodné?

BHA kyseliny mají antibakteriální a protizánětlivý účinek a vzhledem k tomu, že jsou schopné pronikat do hlubších vrstev kůže a odbourávat přebytečný maz, jsou přínosem zvláště pro pleť mastnou, smíšenou, problematickou a aknózní

S ohledem na účinky BHA jsme se rozhodli vylepšit složení kosmetických produktů z naší akné řady. Kyselinu salicylovou tak najdete nově v čisticím gelu na aknélokálním séru na akné. Tyto produkty přispívají k obnově rovnováhy pleti, ke stabilizaci činnosti mazových žláz a eliminaci nedokonalostí

Tip: Pokud nevíte, jaký je váš typ pleti, bezpečně to poznáte s pomocí našeho článku. 

 

Účinky BHA na pleť

Beta-hydroxykyseliny:

- pomáhají ke zklidnění citlivé pleti

podporují snížení podráždění a zarudnutí

přispívají k vyrovnání tónu pleti

podílí se na uvolnění ucpaných pórů

pomáhají regulovat mastnotu

přispívají ke zmírnění zánětů souvisejících s akné

 

Správný způsob používání hydroxykyselin

Pokud AHA a BHA do své kosmetické rutiny teprve zařazujete, nepoužívejte přípravek s jejich obsahem na denní bázi, ale dopřejte své pokožce dostatek času, aby si na jejich přítomnost zvykla. 

Hydroxykyseliny používejte ze začátku zhruba dvakrát týdně a postupně navyšujte, než najdete svůj limit. Pokud byste je používali příliš často, mohli byste svou pokožku zbytečně podráždit. Ze stejného důvodu si ze začátku vybírejte spíše ty přípravky, které obsahují kyseliny v nižší koncentraci

Bez ohledu na to, jak dlouho AHA a BHA používáte, a tedy víte, co si můžete ke své pleti dovolit, vždy se řiďte instrukcemi na obalu. Pokud se má přípravek používat pouze v rámci večerní rutiny a na dokonale vyčištěnou pleť, má to svůj opodstatněný důvod. Před pokračováním k dalšímu kroku své rutiny vždy počkejte, než aplikovaná hydroxykyselina pořádně zaschne

V případě AHA si musíte dát pozor také na to, že zvyšují fotosenzitivitu kůže. To znamená, že je vaše pleť po použití některé z alfa-hydroxykyselin daleko citlivější na působení slunečního záření, než je tomu běžně. Ve skutečnosti ani příliš nezáleží na tom, jestli jste přípravek s AHA použili ráno nebo večer. Chránit pleť pomocí opalovacího krému musíte v každém případě. 

 

Jak je to s kombinováním AHA a BHA?

Kombinovat ano. Vrstvit ne! Tím, že oba typy hydroxykyselin mají exfoliační účinek, mohli byste svou pleť podráždit a navíc žádná pokožka tolik exfoliace ani nepotřebuje. 

Pokud se rozhodnete používat více přípravků současně, držte se pravidla, že v rámci jednoho dne použijete pouze jednu hydroxykyselinu a pouze jednou.

Bez problémů ale můžete sáhnout například po séru s kyselinou hyaluronovou, protože ta mezi hydroxykyseliny nespadá a tedy neplní funkci exfoliantu. Naopak se k AHA a BHA skvěle hodí, protože svými hydratačními účinky může snížit riziko podráždění

 

Víte, že existují také PHA kyseliny?

Jedná se o poslední kategorii hydroxykyselin, které jsou svými účinky podobné zejména AHA. Liší se především v tom, že poly-hydroxykyseliny působí jen na povrchu pokožky, protože mají daleko větší moluky. To znamená, že jsou při odstraňování odumřelých kožních buněk hodně šetrné, protože vůbec nepronikají do hlubších vrstev kůže. Z toho důvodu jsou vhodné zejména pro citlivou pleť. Nejznámější z této skupiny je glukonolakton, který funguje zároveň jako antioxidant.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Co (ne)jíst, pokud máte pleť se sklony k akné?

Co (ne)jíst, pokud máte pleť se sklony k akné?

Pokud se chcete zbavit akné, asi vás nepřekvapí, že obrovskou roli v tom bude hrát váš jídelníček. Zatímco pestrá a vyvážená strava vám může na cestě za zdravou a krásnou pletí pomoci, existují i potraviny, které mohou stav vašeho akné výrazně zhoršit. Co tedy jíst a čemu se raději vyhnout, pokud vás trápí akné?

 

Rizika tvorby akné

Záleží především na tom jaké množství kožního mazu v mazových žlázách se vám přirozeně tvoří a s jakou rychlostí se vám obnovují zrohovatělé buňky v nejsvrchnější vrstvě kůže. S tím, že obojí můžete do značné míry ovlivnit skladbou svého jídelníčku. 

 

Dejte si pozor na potraviny s vysokým glykemickým indexem

Glykemickým indexem (GI) určujeme obsah glukózy v potravinách. Glukóza je jednoduchý cukr představující základní zdroj energie pro lidské tělo. Hodnota GI v potravině je ovlivněna řadou faktorů, jako například způsoben zpracování a množstvím tuků, sacharózy, vlákniny a kyselin.

Do skupiny potravin s vysokým glykemickým indexem spadá například bílé pečivo, brambory pečené v troubě, džemy, sušené ovoce, snídaňové cereálie, některé druhy těstovin, bonbóny, oplatky a další sušenky, sladké limonády, fastfoodové hranolky, hamburgery apod. 

Obecně se jedná o potraviny, které se rychle vstřebávají do organismu, a tak bezprostředně po jejich zkonzumování dochází k okamžitému zvýšení hladiny krevního cukru, což automaticky zvyšuje produkci hormonu inzulinu, který pomáhá dopravit cukr z krve do buněk.

Vysoká hladina inzulinu může být problematická z toho důvodu, že inzulin podporuje nadměrnou produkci kožních buněk. Rychlejší růst a dělení buněk zvyšuje riziko ucpání mazových žlázek. Inzulin může zároveň stimulovat produkci testosteronu, který přispívá ke zvýšení tvorby kožního mazu. Již v úvodu tohoto článku jsme si řekli, že právě tohle jsou největší hrozby vzniku a rozvoje akné.

 

Za zvýšenou tvorbou akné mohou stát i další druhy potravin

Při náhlém výskytu akné se velmi často diskutuje o mléčných výrobcích. Důvodem, proč se některým jedincům tvoří po jejich konzumaci pupínky, může být vysoký obsah nejrůznějších hormonů, které jsou produkované krávami v období březosti. Z tohoto pohledu jsou nejproblematičtější androgeny (mužské hormony) hrající prokazatelnou roli při vzniku pupínků.

Konzumace mléka a mléčných výrobků zároveň stimuluje játra k větší produkci růstového faktoru 1 (IGF 1), což může být opět příčinou zhoršeného stavu akné.

Problematická pleť bývá často také spojována s nadměrnou konzumací čokolády. Zhoršení stavu pleti může být zapříčiněno vysokým obsahem cukru v čokoládě a zároveň (bavíme-li se o mléčné čokoládě) obsahem kravského mléka. 

Za zhoršeným stavem akné mohou stát také silně kořeněná a nadmíru solená jídla a některé druhy nápojů jako je káva nebo kakao.

 

Nezapomeňte na to, že každá pleť je jiná

Takže co pomohlo jednomu, nemusí nutně vyhovovat i vám. Ať už tedy uděláte ve svém jídelníčku jakoukoliv změnu, sledujte, jak na ni vaše pleť reaguje a snažte se vypozorovat, co konkrétně jí prospívá, nebo naopak škodí

 

Vyzkoušejte eliminační dietu

Díky té si ověříte, jestli některá z výše zmíněných potravin skutečně zhoršuje stav vašeho akné. Jak postupovat?

Nejméně na měsíc vyřaďte všechny výše zmíněné potraviny. Po uplynutí stanovené doby začněte do svého jídelníčku opět zařazovat jednotlivé potraviny a sledujte, jak vaše pleť reaguje na jejich přítomnost

Dejte si pozor na to, že po vyřazení určitého segmentu potravin už vaše strava nemusí být dostatečně pestrá a vyvážená, a tak vám v jídelníčku budou chybět některé druhy vitaminů a minerálních látek. Ty můžete v každém případě dodat tělu pomocí doplňků stravy

Tip: Pokud váháte nad tím, jestli je pro vás eliminační dieta vhodná, doporučujeme konzultaci s lékařem nebo odborným výživovým poradcem. 

 

Co naopak jíst, pokud vás trápí akné

Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na vitamin A a E, které působí na pleť jako antioxidanty a přispívají k udržení jejího optimálního stavu. Vitamin A je bohatě zastoupený například v játrech, sýrech, vejcích, listové zelenině, mangu a papáje. Vitamin E byste našli v rostlinných olejích, luštěninách, zelenině a ořeších.

K prospěšným potravinám se řadí také zelená listová zelenina (zvláště zelí), česnek, luštěniny, bobulovité ovoce, ořechy. 

Pro pleť se sklony k akné je blahodárný zinek, který má hojivé účinky a přispívá k udržení normálního stavu pleti. Jeho přírodním zdrojem jsou sezamová a dýňová semínka. Kromě zinku je prospěšná také kyselina salicylová, kterou obsahují například rajčata.

Aby byla vaše péče o pleť se sklony k akné skutečně komplexní a účinná, zahrňte do ní přírodní doplňky stravy plné těch nejlepších vitaminů a antioxidantů, které snižují zánětlivé reakce pleti, a tím pomáhají v boji proti neustupujícímu akné.

 

Pomozte tělu v boji s akné skrze podporu činnosti ledvin a jater

Díky tomu se tělo nebude muset detoxikovat přes kůži. Správnou funkci jater podpoříte s pomocí ostropestřce mariánského, který je součástí přírodních kapslí VENIRA detox

Správnou funkci střevního traktu můžete podpořit kvalitními probiotiky. Například VENIRA probiotika obsahují komplex 10 miliard probiotických kultur z 10 různých kmenů

 

Pouhá strava nestačí

Abyste zvýšili pravděpodobnost úspěšného boje s akné, přizpůsobte tomu i svou kosmetickou rutinu, která by měla sestávat z produktů, které jsou přímo určené k péči o pleť se sklony k akné.

Ani ve chvíli, kdy se akné konečně zbavíme, nemáme často vyhráno. Zjistěte, jak se efektivně zbavit nevzhledných jizviček a pigmentových skvrn, které mohou zůstat na obličeji jako nepěkná vzpomínka. 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Zdravé stravování Péče o pleť

Jak používat olej na pleť?

Jak používat olej na pleť?

Blahodárné oleje jsou plné vitamínů, minerálních látek a dalších živin prospěšných pro pleť. Platí za všestranné pomocníky a v oblasti péče o pleť se těší stále větší popularitě. Proč a jak přírodní oleje správně používat?

 

Olej na pleť: Proč ho zařadit do rutiny

Lehce proniká do hlubších vrstev kůže, kam dopravuje důležité živiny jako vitaminy a minerální látky.

Podporuje pleť v přirozené regeneraci a hloubkově ji hydratuje.

Přispívá k ochraně pokožky před negativními vlivy vnějšího prostředí.

Napomáhá ke zvláčnění a zjemnění pokožky, a tedy ji zanechává hebkou na dotek.

Podílí se na zpomalení procesu stárnutí pleti skrze redukci vrásek a podporu přirozené pružnosti.

 

Správný postup použití oleje na pleť

Před tím, než se pustíte do aplikace oleje, vždy si důkladně odličte a vyčistěte obličej. K tomu můžete využít například odličovací a čisticí gel, který zvládá oba kroky zároveň.

Oleje díky své jedinečné konzistenci uzamykají vlhkost uvnitř pleti, a proto je vždy nanášejte na obličej ošetřený hydratačním sérem nebo navlhčený pleťovou vodou. Naopak k navlhčení nikdy nepoužívejte teplou kohoutkovou vodu. Ta totiž obsahuje látky, které by mohly pleť v kombinaci s oleji zbytečně podráždit.

Pleťový olej vmasírujte do pokožky pomocí bříšek prstů ve směru od středu obličeje do stran. Vystačíte si s opravdu malým množstvím produktu – zhruba dvěma až třemi kapkami. Účinky pleťového oleje můžete podpořit gua sha masážním kamenem.

Než budete pokračovat s dalšími kroky rutiny, počkejte alespoň 10 minut, než se aplikovaný olej vstřebá do pleti. 

 

 

Všestranná olejová péče

Přírodní oleje jsou díky své konzistenci a čistému složení vhodné ke každodenní péči. Můžete je používat jen tak samostatně, nebo je smíchat s pleťovým krémem, což je kombinace zvláště vhodná v zimních měsících.

Pleťové oleje slouží také k masáži obličeje, krku a dekoltu, ale oceníte je také jako náhradu běžného odličovače či pleťové masky. Rovněž vám poslouží ke zklidnění pokožky po opalování.

 

Nejpopulárnější pleťové oleje

K nejoblíbenějším jednosložkovým olejům se řadí následující.

Arganový olej – zabraňuje stárnutí kožních buněk. Dále vyhlazuje, zvláčňuje a obnovuje vitalitu pleti, kterou rovněž chrání před škodlivými vnějšími vlivy.

Mandlový olej – má antioxidační a protizánětlivé účinky. Podporuje pleť v přirozené regeneraci,posiluje ji a zabraňuje její dehydrataci. Je vhodný i pro pokožku náchylnou k ekzémům.

Inca Inchi olej – obsahuje opravdu vysoké množství omega 3 mastných kyselin, které chrání svrchní vrstvu pokožky před vnějšími vlivy. Podporuje pokožku v přirozené regeneraci a zlepšuje její pružnost, a tak je jako stvořený k péči o zralou pleť.

Tea tree olej – má dokonalé antibakteriální a antimykotické účinky. Díky tomu eliminuje šíření infekce na minimum a skvěle podporuje obnovu kožních buněk.

Jojobový olej – je bohatý na vitamin E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Pomáhá s hydratací, regenerací a výživou pleti.

Hroznový olej – má úžasné zvláčňující účinky. Pyšní se lehkou konzistencí a rychlou vstřebatelností. Díky těmto vlastnostem nezanechává na pleti mastný film a dodává jí sametově hebkou strukturu.

 

 

Levandulový olej – k jeho klíčovým vlastnostem patří protizánětlivý, antiseptický a antibakteriální účinek. Podporuje tvorbu nových buněk, takže má skvělé regenerační a hojivé účinky. Dále zkracuje dobu hojení jizviček, které jsou následně i méně viditelné. Pleti navrací jas a svěžest.

Olivový olej – má hydratační, regenerační a zklidňující účinek. Funguje jako antioxidant chránící kožní buňky před oxidačním stresem.

Broskvový olej – je plný vitaminů, mastných kyselin a antioxidantů. Má zklidňující, regenerační a vyživující účinek na pleť. Zároveň napomáhá udržet a zvýšit elasticitu pokožky. 

Slunečnicový olej – má zklidňující, zjemňující, vyhlazující a protizánětlivé účinky. Funguje jako antioxidant, který chrání pleť před ztrátou pružnosti a pevnosti.

 

Další typy jednodruhových kosmetických olejů v BIO kvalitě najdete na našem e-shopu. Všechny jsou lisované za studena, čímž si zachovávají účinnost obsažených biologicky aktivních látek (například vitaminů či minerálů), které jsou prospěšné pro vaše zdraví a krásu. Oleje z naší nabídky jsou navíc multifunkční, protože z jejich blahodárných účinků těží jak pokožka, tak i nehty a vlasy

Populární jsou také komplexy, které v rámci jednoho přípravku kombinují účinky více druhů olejů. Příkladem je masážní olej s obsahem mandlového, kokosového a slunečnicového oleje. Dále krém na akné, který spojuje účinky levandulového, hroznového, avokádového a tea tree oleje nebo hydratační sérum, v jehož složení najdete jojobový, arganový a Inca Inchi olej.

 

Přírodní pleťové oleje podle typu pleti

Vzhledem k tomu, kolik druhů olejů existuje, si bez problémů najdete ten, který bude vhodný konkrétně pro váš typ pleti. S výběrem vám pomůže rozcestník viz níže.

 

Máte:

Suchou pleť? Vsaďte na makadamiový, meruňkový, arganový, avokádový nebo mandlový olej. Najdete je například v přípravcích naší hydratační řady.

Citlivou pleť? Bude pro vás vhodný avokádový, konopný, mandlový nebo meruňkový olej.

Aknózní a problematickou pleť? Bude vám vyhovovat konopný, dýňový, šípkový, Tea tree nebo hroznový olej. Některé z nich najdete ve složení přípravků naší akné řady.

Smíšenou až mastnou pleť? Vyzkoušejte jojobový, hroznový nebo pupalkový olej.

Zralou pleť? Sáhněte po šípkovém, malinovém, Inca inchi, rakytníkovém nebo arganovém oleji. Účinky některých z nich můžete vyzkoušet na vlastní kůži díky naší anti-age řadě.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť

Co na lámavé a slabé vlasy?

Co na lámavé a slabé vlasy?

Máte poškozené vlasy, které se lámou, postrádají lesk a jsou hrubé na dotek? Víme, jak je zachránit a přivést zpět k životu. Inspirujte se našimi tipy na posílení slabých vlasů se sklony k lámání.

 

Důvody, proč máte poškozené vlasy

Potenciál vlasů je do značné míry ovlivněn genetikou, ale je potřeba si uvědomit, že kvalitu svých vlasů velmi často zhoršujeme my sami. Čím nejčastěji?

- nevhodně zvolenou a špatně používanou vlasovou péčí

nadměrným umýváním vlasů

používáním nevhodného hřebene a agresivním kartáčováním vlasů

přílišným stylingem

nešetrným barvením a odbarvováním

častým vysoušením bez použití tepelné ochrany

nošením gumiček s kovovými částicemi

nevyváženou stravou

nedostatečným příjmem vitaminů a minerálních látek

stresovou zátěží

 

Jak posílit slabé a lámavé vlasy?

1. Doplňte tekutiny

Vlasy, kterým chybí vlhkost, se snadno lámou, jsou roztřepené a postrádají lesk. Vaším úkolem číslo jedna bude tedy dostatečná hydratace. Druhou výzvou bude vlhkost ve vlasech udržet

Používejte vlasovou péči zaměřenou na hydrataci vlasů. Pohlídejte si, že žádné z produktů neobsahují sulfáty a parabeny, které by vaše vlasy zbytečně zatížily a na jejich povrchu vytvořily nepropustný film, přes který by hydratační složky nezvládly projít. Dále dodržujte pitný režim, jelikož s úbytkem vody v těle, ubývá přirozeně i vlhkost ve vlasech.

POZOR! Vlasy se rychleji vysušují také v důsledku působení slunečního záření, chlóru a slané vody. Své vlasy proto vždy ošetřete ochranným sprejem a vždy, když je to možné, noste pokrývku hlavy.

 

2. Zaměřte se na vlasovou péči

Základem je šampon a kondicionér. Ty by měly obsahovat prospěšné složky jako:

- vitaminy (A, B, C, E, H)

minerály (zinek, vápník, železo, křemík, měď, mangan)

- aminokyseliny (L-cystein, L-methionin)

- kolagen

- aktivní látky jako Emolid CC nebo HotFlux

 

Zmíněné aktivní látky najdete například v přírodním šamponu s kolagenem pro podporu růstu a zlepšení stávající kvality vlasů. Ten nejenže šetrně myje a čistí pokožku hlavy i jednotlivá vlasová vlákna, ale také stimuluje a prokrvuje vlasové folikuly, kterým dodává potřebné vitaminy a minerály

Ani ten nejlepší šampon na světě by neobstál bez kondicionéru. Vzhledem k tomu, že největším problémem oslabených vlasů je absence výživy, rozšiřte svou rutinu o kondicionér s kolagenem, který účinně bojuje proti známkám poškození (krepatění, lámání, třepení), uhlazuje povrch poškozených částí vlasů a poskytuje jim okamžitou výživu a regeneraci.

Dokonalé regenerační účinky má rovněž vlasová maska, která představuje extra péči. Konkrétně pro oslabené vlasy bychom vám doporučili vyživující masku na vlasy, která posiluje vlasy od kořínků ke konečkům, eliminuje známky poškození a napomáhá obnovovat vnitřní strukturu vlasů

V rámci bezoplachové péče používejte keratinovou vodu pro podporu celkové vitality vlasů.

 

 

3. S fénem zacházejte opatrně

Fén je dobrý sluha, ale zlý pán. Skvělou službu vašim vlasům udělá jen za předpokladu, že ho budete používat správně. 

Jelikož vlasové pokožce nesvědčí samovolné usychání, fén používejte po každém mytí vlasů. Aby byl celý proces bezpečný pro vaše vlasová vlákna, vždy: 

- před začátkem fénování aplikujte tepelnou ochranu

fén držte ve vzdálenosti minimálně 15 cm od hlavy

- používejte nízký tepelný stupeň

- fénem po celou dobu pohybujte, aby teplý vzduch nepůsobil dlouze na jedno místo

 

Používání žehličky a kulmy se snažte omezit. I v tomto případě platí nutnost aplikace termoochrany a úprava při nízkém tepelném stupni. Před použitím své vlasy vždy důkladně vyfénujte, nadměrné teplo totiž způsobuje, že se voda z vlasů odpaří příliš rychle.

TipMáte jemné vlasy? Poradíme vám, jak se o ně starat.

 

4. Navštivte svého kadeřníka

Mnoho lidí zaměňuje lámání vlasů za třepení konečků. Zásadní rozdíl je v tom, že pokud se vlas zlomí, může to být kdekoliv v jeho délce – v závažných případech dokonce již u kořínků. Postižená oblast by se proto měla co nejrychleji zkrátit, protože tím zamezíte šíření poškození a svým vlasům dopřejete dokonalý restart.

Pokud své vlasy navíc i barvíte, rozhodně stojí za zvážení přechod na přeliv, který je pro vlasová vlákna šetrnější.

Samostatnou kapitolu představuje pravidelné zastřihování konečků. Vlasy se v důsledku mechanického odírání ztenčují, a proto jsou náchylnější k lámání. O četnosti návštěv kadeřnictví se poraďte přímo se svým kadeřníkem, ale zpravidla to bude jednou za dva až tři měsíce. 

 

5. Upravte svůj jídelníček

Váš nový jídelníček by měl být vyvážený a pestrý. Rozhodně by v něm neměly chybět proteiny, vitaminy, minerály a aminokyseliny

Z důvodu nejrůznějších diet nařízených lékařem či osobních preferencí se může stát, že v rámci svého jídelníčku nebudete přijímat dostatečné množství účinných látek podporujících udržení optimálního stavu vlasů. V takovém případě je žádoucí dodávat je tělu prostřednictvím doplňků stravy

Vhodným příkladem jsou prémiové kapsle pro vlasy, nehty a pleť s obsahem 20 aktivních látek v každé denní dávce. Tento doplněk stravy doporučujeme každému, kdo chce soustavně pracovat na zlepšení kvality a vzhledu svých vlasů, nehtů a pokožky a zároveň každému, kdo hledá účinné řešení pro své lámavé nehty, slabé a vypadávající vlasy a drobné nedokonalosti pleti.

 

 

6. Snižte riziko mechanického poškození vlasů

Vlasy po umytí nikdy netřete ručníkem.

Nenoste příčesky a silně stažený culík nebo cop.

Používejte gumičky na vlasy bez kovových prvků. Skvělé jsou saténové gumičky.

Nepoužívejte hřebeny a kartáče s ostrými kovovými zuby.

Vlasy netupírujte.

Nechoďte spát s mokrými vlasy.

Spěte s rozpuštěnými vlasy nebo volně spleteným copem.

Používejte povlaky na polštář z měkkých tkanin, jako je hedvábí nebo satén.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o vlasy

Co na spálenou kůži? Rady i tipy, jak postupovat při spálení pokožky od slunce

Co na spálenou kůži? Rady i tipy, jak postupovat při spálení pokožky od slunce

Radostné chvíle z pobytu na sluníčku mohou během okamžiku vystřídat nepříjemné pocity způsobené spálením, ke kterému dochází nebezpečně rychle a snadno. Ale nebojte, nic není ztracené. Víme totiž, jak rychle a účinně zmírnit spálení od sluníčka.

 

Jak poznat spálenou kůži?

Spálená kůže může být zarudlá, bolavá, citlivá, svědivá a horká na dotek. V ojedinělých případech se mohou na postižené oblasti objevovat mírné otoky a puchýře. Už tak velmi nepříjemné pocity může navíc doprovázet i celková únava, bolest hlavy a horečka.

Spálit si můžete prakticky kteroukoliv část těla, kterou vystavíte přílišnému množství UV záření. Zvláště náchylné ke spálení jsou nárty, lýtka, ramena, dekolt, čelo a uši.

 

 

Účinné ošetření spálené kůže krok za krokem

1. Přesuňte se do stínu. V okamžiku, kdy na své kůži zaznamenáte některý ze symptomů spálení, ihned se schovejte do stínu. Spálenou kůži nevystavujte slunečnímu záření ani v následujících dnech – pokud nemáte jinou možnost, vycházejte pouze s pokrývkou hlavy a vhodně oblečení.

2. Pořádně se napijte vody. Nadměrný pobyt na sluníčku urychluje odpařování vody z těla, což může vést k dehydrataci organismu. Pokud vám dělá dodržování pitného režimu problém, pořiďte si láhev na vodu, kterou můžete nosit všude s sebou.

3. Dejte si studenou sprchu. Zmírníte tak zánět pokožky a navíc svému tělu ulevíte od bolesti v postižené oblasti. Teplé vodě při sprchování se pro jistotu vyhýbejte až do úplného zahojení kůže. Své tělo vysoušejte jemným poklepáváním ručníku. Nadměrným třením byste si akorát přivodili další nepříjemnosti. 

4. Použijte kosmetiku po opalování. Bezprostředně po sprchování aplikujte 100% přírodní chladivý gel po opalování, který díky obsahu panthenolu, aloe vera, mentolu a dalších účinných látek zajišťuje okamžitou hydrataci, výživu a zklidnění zarudlé a jinak podrážděné kůži. 

5. Ulevte si od bolestí přírodní cestou. Pokud zrovna nemáte po ruce gel po opalování, sáhněte po vychlazeném jogurtu (nebo tvarohu) – stačí ho nanést na postižená místa, nechat zaschnout a poté omýt vlažnou vodou. Mléčné výrobky totiž obsahují kyselinu mléčnou, která přispívá k regeneraci, vyživení a hydrataci kožních buněk. 

6. Podpořte regeneraci své pokožky s CBD kapkami. Spálení kůže je vlastně obranou reakcí imunitního systému. Začněte proto užívat CBD olej, který podporuje imunitu a svými protizánětlivými a regeneračními účinky může urychlit celý proces hojení kůže.

 

 

Co se děje s kůží po spálení?

Podle toho, jaký máte fototyp, může zarudnutí buďto zmizet, nebo zhnědnout. Pokožka se pomalu hojí a svrchní vrstva kůže, kterou spálení poškodilo, se postupně odlupuje. 

 

Kůži sami nikdy neloupejte

Vždy ji nechte, aby se s celým procesem vypořádala sama a svým vlastním tempem

Pokud byste se pustili do strhávání šupinek kůže, narušili byste celý proces hojení a zbytečně byste tím zvýšili náchylnost pokožky ke vzniku infekcí

Rozhodně vám pomůže, když budete po celou dobu hojení oblékat prodyšné a měkké tkaniny, které se nelepí na tělo a netřou po povrchu.

 

Máte puchýře? Rychle do lékárny!

Zarudnutí a zvýšená citlivost patří k následkům popálení prvního stupně. Sluneční paprsky ale dokážou napáchat i větší škody. V případě popálenin druhého stupně se na povrchu kůže tvoří puchýře vyplněné tekutinou

Rozhodně se v tomto případě vyplatí navštívit lékárníka a nechat si doporučit protizánětlivou mast či masku, kterou je vhodné aplikovat na puchýře. Sami je za žádných okolností nepropichujte a nechte je plně zahojit.

Myslete na to, že ani po zhojení puchýřů nemáte zcela vyhráno. Pokud nebudete danou oblast chránit před působením UV záření a ošetřovat krémem s SPF 50, mohly by se vám později vytvořit pigmentové skvrny.

 

Jak dlouho se hojí spálená kůže?

Mírné spálení se může hojit zhruba tři dny. V případě závažnějšího poškození sluníčkem, které doprovází otoky a puchýře, může trvat týden až dva, než se dá vaše kůže opět do pořádku.

Tip: Při poškození kůže byste měli být zvláště obezřetní při výběru kosmetiky. Vyhněte se agresivním látkám, které by mohly vaši pokožku ještě více podráždit. Bezpečnou volbou je vždy přírodní péče o tělo.

 

 

Příště si dejte pozor a předcházejte spálení

Věděli jste, že si vaše kůže pamatuje každé spálení? Až se tedy pustíte do obnovení ztraceného opálení (samozřejmě až po úplném zahojení), myslete na to, že dříve postižená místa jsou nyní citlivější na UV záření, a tedy náchylnější ke spálení

Vždy si dejte maximálně záležet na tom, aby byl každý váš pobyt na sluníčku bezpečný. Jak chytit bronz a chránit pokožku před poškozením jsme rozebrali v samostatném článku, tak se inspirujte.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o pleť Péče o tělo

Co dělat před a po tréninku?

Co dělat před a po tréninku?

Nevíte, co dělat před a po tréninku, abyste podpořili svůj výkon a z dlouhodobého hlediska i své osobní cíle? V dnešním článku najdete odpovědi na vše, co vás zajímá.

 

 

Co dělat před tréninkem

Jídlo

Předtréninková strava má přímý vliv na váš celkový výkon. Vhodným výběrem můžete přispět ke stabilizaci hladiny krevního cukru během cvičení, zajistit organismu hydrataci a doplnit zásobu živin. Jak by to tedy mělo správně vypadat?

Volte snadno stravitelné pokrmy. Pokud se vám chce po dojezení spát, víte, že děláte něco špatně.

Poslední jídlo si dejte ideálně jednu až dvě hodiny před tréninkem.

Připravte si pokrm bohatý na bílkoviny (např. cottage sýr, kuřecí maso, jogurt) a sacharidy (např. rýže, vločky, ovoce, brambory). 

Vyhněte se mastným a tučným jídlům.

 

Suplementy a doplňky stravy

Před tréninkem je ideální chvíle pro to, abyste své tělo i mysl nabudili pomocí doplňků stravy. Vhodné jsou zvláště spalovače tuků, nakopávače, syrovátkový protein, kreatin, gainer a BCAA.

Vždy užívejte suplementy od ověřených výrobců, které jsou pro váš organismus bezpečné i při dlouhodobém užívání. Například VENIRA spalovač tuků čerpá z čisté přírody. Obsahuje zelený čaj, guaranu, chrom a další čtyři účinné látky, které společně přispívají k dodání energie a povzbuzení nejen při cvičení.

 

 

Správná rozcvička

Rozcvička bývá často opomíjená a podceňovaná a přitom se jedná o důležitou součást tréninku. Vhodně provedenou rozcvičkou snížíte pravděpodobnost poranění a podpoříte svou výkonnost. Čím začít?

Začněte zhruba pětiminutovým rozehřátím. Můžete si zaběhat na páse, zajezdit na rotopedu nebo skákat jumping-jacky. 

Po rozehřátí přejděte k procvičení partií, na které se hodláte zaměřit při tréninku. Zvolte si zhruba čtyři cviky, které provádějte střídavě na obě strany těla. Jednotlivé pohyby při tom vykonávejte kontrolovaně, nikoliv švihem.

 

Na trénink připravte i svou pleť

Pokožka při cvičení více dýchá, póry se roztahují a vyplavují ze sebe veškeré toxiny. O tuto možnost byste svou pleť zcela ochudili, pokud byste ji před tréninkem nezbavili make-upu a všech dalších nečistot. V opačném případě by do sebe totiž póry vtáhly veškeré usazeniny, což by vedlo k jejich ucpání, vzniku černých teček a případně akné.

Po použití odličovacího a čisticího gelu naneste na pleť už jen lehký pleťový krém. Pouze v případě, že cvičíte venku, použijte navíc ještě SPF. Druhé kolo čištění pleti si střihněte po tréninku, kdy z jejího povrchu odstraníte pot a nahromaděné bakterie.

 

 

Co dělat při tréninku

Věděli jste, že častým tréninkem si můžete přivodit dehydrataci organismu (= stav, při kterém z těla odchází více vody a tekutin, než do něj přichází), se kterým přirozeně souvisí i dehydratace pleti? Nenechte své tělo žíznit a udržujte ho optimálně hydratované pravidelným popíjením čisté vody. Skvěle vám k tomu poslouží shaker se zásobníkem, který využijete i při přípravě syrovátkového proteinu, který je vhodný jak před tréninkem, tak i po jeho dokončení. 

Tip: Inspirujte se našimi tipy na cviky pro ploché břicho.

 

Co dělat po tréninku

Ať už jste si dali za cíl růst svalové hmoty nebo podporu celkového hubnutí, pomůže vám s tím vhodně zvolené potréninkové jídlo, díky kterému doplníte do těla vše, co jste během cvičení vyčerpali a dostanete živiny zpět do rovnováhy

Obecně platí, že vaše potréninková suplementace by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy coby zdroj energie a další látky podporující růst svalů jako například BCAA nebo kreatin. První pevné jídlo po tréninku volte lehce stravitelné s dávkou kvalitních bílkovin, sacharidů a přiměřeného množství dobrých tuků.

Konkrétní jídelníček se pak liší v závislosti na tom, jaký typ tréninku máte za sebou a jaké jsou vaše individuální cíle. Například v případě vytrvalostního tréninku je žádoucí doplnit více sacharidů a méně bílkovin. Naopak po silovém tréninku by vašemu jídlu měly rozhodně dominovat proteiny. Pokud váš trénink kombinuje prvky obou druhů tréninku, poměr mezi sacharidy a bílkovinami by měl být rovnocenný. 

Je vaším cílem shodit přebytečná kila? Než se pustíte do tohoto strastiplného procesu, přečtěte si náš článek o tom, co všechno byste měli vědět, než se pustíte do hubnutí.

 

POZOR!

Rozhodně se nedoporučuje jídlo po tréninku vynechat. Hubnutí byste tím určitě neurychlili, ale začali byste přicházet o svaly. 

Po tréninku byste se rozhodně neměli ani přejídat. Pokud pociťujete opravdu velký hlad, vaše tělo tak může reagovat na nedostatek jídla ve zbytku dne. V tomhle ohledu je velmi důležité celkové nastavení energetického příjmu za den. Pokud je přejídání něco s čím dlouhodobě bojujete, doporučujeme vám přírodní kapsle VENIRA hunger blocker s garcinií kambodžskou a chromem napomáhající ke kontrole tělesné hmotnosti a navození pocitu sytosti.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

 

Péče o tělo Doplňky stravy

Jak používat retinol a s čím ho kombinovat?

Jak používat retinol a s čím ho kombinovat?

To, že je retinol klíčem k mladistvé pleti, už určitě moc dobře víte. Než ho ale zařadíte do své každodenní péče o pleť, nejprve si v tomto článku ověřte, že víte i to, jak ho správně používat a kombinovat s dalšími účinnými látkami tak, abyste se co možná nejrychleji dočkali očekávaného progresu a zároveň zamezili případnému poškození své pleti. 

 

Co je retinol?

Retinol je forma vitamínu A řadící se do skupiny retinoidů. Vitamin A se postupně stal nedílnou součástí kosmetické rutiny velké části populace a není se čemu divit. Patří totiž k nejefektivnějším anti-aging volně prodejným aktivním látkám co se péče o pleť týče. 

Bývá součástí nejrůznějších kosmetických přípravků od retinol séra až po krémy, jejichž primárním cílem je buďto omlazení pleti, rozjasnění a sjednocení barevného tónu nebo zmírnění průběhu a vzhledu akné.

 

 

Každý retinol není stejný aneb typy retinolu

Retinol není jedinou formou vitaminu A používaného v kosmetickém odvětví pro péči o pleť. Mezi nejběžnější typy retinolu patří:

Retinyl palmitát - nejmírnější, tedy nejslabší forma retinoidu často používaná v produktech určených pro citlivou pokožku. Jedná se o kombinaci retinolu a kyseliny palmitové, díky čemuž je méně dráždivý, ale také méně účinný ve srovnání s jinými formami retinoidů. 

Retinol - patří mezi nejčastěji používanou formu retinoidu. Je účinnější než retinyl palmitát a po aplikaci na pokožku se musí přeměnit na kyselinu retinovou, což trvá i několik hodin. 

Kyselina retinová - známá také jako tretinoin, je nejúčinnější formou retinoidu. Dostupná je pouze na předpis a je používaná k léčbě vážnějších kožních problémů. I přestože jsou jeho výsledky rychlé a výrazné, hrozí u ní riziko podráždění pleti.

 

Jak začít s používáním retinolu

Jelikož je retinol velmi silná látka, zařazujte ho do své kosmetické rutiny postupně, abyste zamezili zbytečnému podráždění pleti. Je totiž důležité, aby si vaše pokožka na jakoukoliv formu vitaminu A vybudovala kožní toleranci, a tedy postupně si zvykla na nový produkt. Jak takový proces vypadá v praxi?

 

Proces retinizace = zkouška snášenlivosti

Před prvním použitím retinolu proveďte zkoušku snášenlivosti. Malé množství přípravku naneste na vnitřní oblast předloktí a nechte ho zhruba 24 hodin působit. Pokud vás nebude dané místo po uplynutí určité doby svědit, pálit a nebude zarudlé, tak můžete přejít k aplikaci retinolu na pleť.

První týden používejte přípravek s retinolem pouze jednou a s každým dalším týdnem četnost aplikace postupně zvyšujte. V prvním měsíci doporučujeme nepoužívat retinol v po sobě jdoucích dnech, ale vždy nějaký den aplikaci vynechat. Zhruba po 4 týdnech by již měla být vaše pleť na retinol zvyklá, a tak můžete přípravek zařadit do své každodenní rutiny.

Tip: V případě, že máte citlivou pokožku, omezte na pár týdnů používání peelingů, čímž ji ušetříte zbytečného podráždění.

 

 

Kdy retinol používat?

Kosmetické přípravky s obsahem retinolu používejte zásadně jen v rámci své večerní péče o pleť. Jeho molekuly jsou fotostabilní, a tedy při kontaktu se slunečním zářením podléhají rozpadu, a tak by měl na pleť mnohem menší účinek. 

Zároveň byste si mohli při pobytu na slunci přivodit alergickou reakci, a proto vždy po večerní aplikaci použijte další den jako poslední krok kosmetické rutiny opalovací krém s SPF 30 nebo SPF 50.

 

S jakými aktivními látkami retinol (ne)kombinovat?

Vzhledem k vlastnostem retinolu ho doporučujeme používat v kombinaci se složkami, které rovněž podporují omlazení a obnovu pleti. Typicky se jedná o antioxidanty, niacinamid či kyselinu hyaluronovou.

V kombinování aktivních látek se vyplatí být střídmější. Zvláště opatrní byste měli být v případě zařazení vitaminu C, AHA kyselin a BHA kyselin, které mají stejně jako retinol exfoliační účinky, a tak byste svou pleť mohli lehce podráždit. Pokud se rozhodnete, že chcete retinol s některou z těchto látek používat, vyhněte se jejich vrstvení a spíše je používejte v jiné dny nebo alespoň v jinou denní dobu.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv kombinaci, tak:

- svou pleť nechte zvykat na nový produkt alespoň měsíc

- volte přípravky s nižší koncentrací aktivních látek

- do své rutiny nezařazujte více aktivních látek současně

Tip: Více o AHA kyselinách v kosmetice se dočtete v samostatném článku.

 

Superhrdina v péči o pleť

Retinol je často přezdíván jako zázračná složka, tedy superhrdina v péči o pleť. Ale co přesně ho dělá tolik úspěšným?

Redukce jemných linek a vrásek - retinol, neboli vitamin A, má jedinečnou schopnost eliminovat jemné linky a vrásky pomocí stimulace produkce kolagenu, tedy proteinu, který udržuje pokožku pevnou a pružnou.

Zlepšení textury pleti - retinol pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, působí jako exfoliant a zároveň podporuje tvorbu buněk nových, což vede k hladší a jemnější pokožce.

Předcházení tvorby akné - retinol patří mezi účinné nástroje v boji proti akné. Pomáhá uvolňovat póry i regulovat produkci kožního mazu.

Sjednocení tónu pleti - hyperpigmentace patří mezi běžné kožní problémy, které ovlivňují sebevědomí. Retinol umožňuje regulovat nadměrnou pigmentaci pleti, jehož výsledkem je jednotnější a zářivější tón pleti.

Ochrana proti volným radikálům - retinol s antioxidačními vlastnostmi navíc pomáhá pokožku chránit před poškozením způsobeným volnými radikály, které mají za následek její předčasné stárnutí.

 

 

Při správném používání VENIRA séra s retinolem se podráždění obávat nemusíte

VENIRA sérum s retinolem v porovnání s jinými produkty, obsahujícími čistý retinol (nebo ještě mnohem silnější retinal), je k pleti daleko šetrnější, a tak je méně pravděpodobné, že by pleť zanechal začervenalou a jinak podrážděnou.

Jednotlivé složky séra byly navíc vybrány tak, aby prospívaly každému typu pleti, ale nejvíce ho ve své rutině ocení zejména osoby se zralou, mastnou nebo aknózní pokožkou.

Při dlouhodobém používání séra s retinolem přispějete k/ke:

- zvýšení syntézy kolagenu III. typu o 238 %

- redukci výskytu pigmentových skvrn až o 84 %

- zjemnění vějířkovité linie v oblasti očí až o 44 %

- eliminaci tvorby samotných vrásek až o 52 %

 

Co si z článku odnést?

Retinol je nepochybně jednou z nejsilnějších a nejefektivnějších látek, které můžete zařadit do své péče o pleť. Přestože přináší mnoho benefitů, je nezbytné vědět, jak ho správně používat a kombinovat s dalšími aktivními složkami. Než s retinolem začnete, nezapomeňte provést zkoušku snášenlivosti a postupně ho zavádět do své kosmetické rutiny. Retinol používejte vždy večer a následující ráno aplikujte na pleť opalovací krém s vysokým SPF. Vyhněte se při používání retinolu vrstvení silných exfoliantů, jako jsou vitamin C, AHA nebo BHA kyseliny. Věříme, že díky dnešnímu článku již máte ve všem zmíněném jasno a teď už se jen těšíte na ohromující výsledky!

 

Našli jste v článku chybu?

Napište nám prosím na info@venira.cz a ihned se pustíme do opravy.

Péče o pleť